Babilon leggazdagabb embere
George Samuel Clason 90 éve írta meg a sikeres anyagi életről szóló klasszikusát, a The Richest Man in Babylon (Babilon leggazdagabb embere) című könyvét.
A könyv nem túl vastag (kis formátumban is csak mintegy 120 oldal), az Amazonon két dollárért megvásárolható elektronikus formátumban, magyarul 1.450 forint papírkönyv kiadásban.
Ha gyenge az angolod, érdemes figyelembe venni, hogy a könyvet 90 éve írták, ami a kisebbik baj, de direkt archaikus stílusban, minthogy az ókori Babilonban játszódik. Ettől még nem akkora kihívás, csak gondoltam szólok.
A könyv sok fejezeten át tárgyalja a meggazdagodás útját. Főszereplője egy babiloni férfi (és a barátja), aki hiába keres jól, soha nincs pénze semmire. Ezért elmegy Babilon leggazdagabb emberéhez, Arkad-hoz, hogy megtudja, mi a titka a gazdagságának. Arkad szívesen segített neki, sőt később egy iskolában is tanította a meggazdagodás útját.
A meggazdagodás első törvénye, hogy minden keresetedből először magadnak tegyél félre legalább 10%-ot. Minden mást csak ezután fizess, legyen az számla, szükség, vagy szórakozás.
Így 10 év után eltetted egyévi jövedelmed. De nemcsak annyit, mert a kamatok is a tieid lesznek. A gazdagság is olyan mint egy fa: egy pici magból nő terebélyes fává. Kivéve, ha tudatlanul fekteted be, így elveszíted a tőkét, vagy feléled a kamatokat, ahelyett, hogy azok is neked fialnának.
Ha a bevételed tizedét elteszed, hamar rájössz, hogy a maradékból pont ugyanúgy kijössz, mint addig, csak a megmaradt tizedből valódi gazdagságot tudsz teremteni. A pénzből, amit elköltesz, csak látszat gazdagságot és csillogást tudsz venni, a pénzből, amit nem költesz el, abból lesz a valódi gazdagság.
A pénzből vegyél ingatlan(oka)t és jó előre gondolj az öregkorodra.
Mindig adakozz a rászorulóknak, de csak ésszerű keretek között.
Folyamatosan képezd magad, hogy egyre megbecsültebb legyél a szakmádban. Ha egy fazék arany és egy bölcsességgel teleírt agyagtábla között kell választanod, válaszd a bölcsességet, az sokkal több gazdagságot fog hozni, mint egy fazék arany.
De itt abbahagyom a könyvismertetőt.
A könyv nem véletlenül lett bestseller és szerencsére nem is túl vastag, egy esti film helyett gond nélkül el tudod olvasni.
Ha gondolod, írd le, neked mi tetszett benne a legjobban.
A legjobban az egyszerűsége tetszik. A történetek érdekesek és mindenki által fogyaszthatóak.
Itt kezd ha nem megy az angol.
youtube.com/watch?v=4GYSK_tzeAk
@kiszámoló
Miklós nincs kedved a Braskó Csaba: Múzsa-ról is írni?
Az igazi megoldas a fazek arany, majd az igy szerzett szabadidoben tanulas.
Az a baj, hogy most annyira gyenge hozamokat lehet elérni bármivel, hogy nem érvényesek az örök bölcsességk szerintem. Valami új kell, ha valaki gazdag akar lenni.
Hogy stabilan, ‘jól’ éljen ahhoz persze elég.
Egy andekdota közepe 🙂 (teljes mese: viccesviccek.hu/Szamar)
(…) a tanár – hátha mégis megbuktathatja az áldozatát – mindent eldöntő kérdést ad:
– Mész az úton és találsz két zsákot, az egyikben arany, a másikban pedig ész van. Melyiket választod?
– Az aranyat.
– Én sajnos a másikat választanám, az értelemmel teli zsákot, mert az fontosabb, mint a pénz.
– Mindenki azt választja, ami neki hiányzik – vágja ki magát a diák.
Többször olvastam tőled, hogy nem feltétlenül éri meg lakást venni, mert ez csak a magyarok mániája. Ill. alternatíva lehet leélni egy életet albiban, mint tőlünk ny-ra teszik..
Most, hogy az ingatlanárak (főleg Bp-en) az egekbe emelkedtek, talán tényleg nem éri meg vásárolni, de 2015 nov.-e előtt a mostani árak nagyjából 50%-áért lehetett vásárolni átlagosan. Akkor kellett volna! Most a bankok nem fizetnek kamatot, így mindenki ingatlanba menekül, ami egy újabb lufit eredményez..
Az ingatlan megfogható, míg a forintot bármikor bedönthetik, főleg a kormány politikája, ill. chf-es történet rendezetlensége miatt.
Milyen következménye lehet a forint bedöntésének? Előfordulhat az “1 milliárd mildpengős korszak?” Írnál esetleg erről is? Mi történt akkor valójában?
Nem olvastam a konyvet, de azt feltetelezem, hogy a hitel felvetelere mondta volna, hogy ne csinald. Abban az idoszakban amugy 10% korul voltak a beteti kamatok.
És bármilyen egyszerűnek tűnik is , tényleg “csak” ennyi az egész.
te csak most olvastad, vagy csak most jutott eszedbe írni róla? 😉
Vannak közös gondolatok a gazdag papával, néha van olyan érzésem mint az egyetemi előadás, a könyv borítójáról már mindent tudunk elment a félév, majd az utolsó előadáson átfutunk a lényegi dolgon(maga a könyvön) és amolyan nesze semmi fogd meg jól…
Félrerakni kell, ne költekezz feleslegesen – persze, de hogy a pénz neked dolgozzon és fialtasd…. egyre nehezeb, illetve minden korban kicsit okosabbnak kell lenned a többieknél
A könyv tetszik, ingatlant nem gondolom rossz befektetésnek
Más:
céges autó versus car allowance cikk is érdekes lehetne itt, mikor melyiket érdemesebb választani ha alkalmazott vagy.
Gratulálok az eddigi munkáidhoz. Nagyon sok cikkeddel egyet is értek. Nem vagyok pénzügyes, de ennek ellenére átjön a lényeg. Például ebben a könyvben is benne van a lényeg. Tegyél félre valamennyit és csak a maradékot költsd el így marad a nem várt kiadásokra, nyugdíjra, gyerek tovább tanulására stb. Nyilván az összeg is számít meg az igények is. De csak úgy tudsz félre tenni, ha nem költesz el minden fillért….. (hú de okosat mondtam)
Hány literes az a fazék? 🙂
Megteremtik a környezetet amit kihasználhatsz.
Általános, mindenkinek szóló tanácsok nincsenek.
Egyébként meg bullshit gyűjtemény. A meggazdagodás útja, hogy írj egy ilyet.
Semmi kétségem nincs afelől, hogy hosszú távon, azaz 25-30 év, az értékpapir portfólióm jobban örvendet volna a bérlésnek. De persze ahhoz egy kicsit más törvényekre lenne szükség.
(Mentsegetekre szoljon, hogy “bolcsesseget” ma valoban potom aron lehet kapni, csak ra kell szanni az idot…)
szerintem is benezte ezt, a konyv nem ajanlja, hogy ingatlanokba fektess. Emlekeim szerint csak annyit ajanl, hogy eloszor egy sajat ingatlanra gyurj, de en ezt a tanacsot megkerdojeleznem a mai viszonyok mellett.
individuals.”
Na ez minálunk siralmas. Emlékszem, Bod Péter Ákos egy interjúban mondta, hogy a svájciak nulla kamatnál is megtakarítanak. Kérdezték, hogy miért? Gyorsan megválaszolta, hogy ahhoz svájcinak kell lenni.
Érdemes megnézni egy vidéki osztrákot is, augusztusban felaprítva ott van betárolva az egész télire való tüzifa.
Amúgy senkit nem akarok meggyőzni az igazamról (lehet nincs is) de köszönöm szépen elvagyok így is 🙂
Braskó Csaba: “Múzsa” c. könyve nekem is nagyon tetszett. Többször is elolvastam. Még te ajánlottad ezt a könyvet.
kéne vinned apránként…Így már közel sincs
a 210-hez.
Tokmindegy, hogy hany literes az a fazek… vagyis csak akkor nem mindegy, ha a bolcsesseg mar megvan:)
Ha megnezed a lottonyerteseket, akkor ok soksok liternyi aranyat nyernek ( van, hogy 10-20 liternyit is), megis par even belul tonkremegy az eletuk… Aki nem eleg bolcs, annak az 1 bolcsesseget tartalmazo agyagtabla is tobbet er mint 10 liter arany:)
“Most mégis ingatlant kell venni? :)”
ha abba az irányba terelnek, akkor hót biztos, hogy nem fogsz jól járni…
ingyen is le lehet tölteni a könyvet:)
De mi nem szoktunk lopni, ezért megvesszük azért a kemény két dollárért a könyvet,
“Most, hogy az ingatlanárak (főleg Bp-en) az egekbe emelkedtek,”
30-40 km- re Budapest központjától már teljesen halott az ingatlanpiac…
Budapesten is csak bizonyos szegmensek mennek, a családi ház szegmens ott se nagyon ment előre…
Szerintem, ha valakinek tobb lakasa/haza van, amit berbe ad, akkor az nem igazan befektetes, hanem inkabb vallakozas. Es mint olyan a hozamelvarasok is masmilyenek.
Abbol meg le kell vonni nemi amortizaciot is.
Valamint azt is bele kell(ene) szamolni, hogy ha 2007ben vetted volna a lakast, akkor (valoszinuleg) meg mindig alig lenne rajta erteknovekedes. Mondjuk aki most vette, az jol jart, csak sajnos nem tudjuk, hogy meddig eri meg tartani. lehet, hogy 2020ig , vagy 2030ig. Nehez ez, en valoszinuleg maximum 1-2 befektetesi celu lakast fogok osszegyujteni, mert nekem sok az alberletbeadassal jaro nyug.
a könyv már nem áll szerzői jogvédelem alatt:) (elvégre az archive.org-ra is felkerült)
ergo
a szerző családja/örököse már semmit sem kaphat utána
Nekem is itt ajánlották, de örülök ha tetszett. Nagy kedvenc! 🙂
Akkor pontokban:
– 2008 előtt is voltak már ingatlanjaid, v csak utána? {Bérbeadásra csak 2008 után}
– 8% adózott “haszon”, v bujkálsz a NAV elől? {Adózott, de nyilván vannak lehetőségek hogy be is legyen jelentve NAV felé és maradjon is… 🙂 szóval nem bujkálok}
– Mennyi megy el amortizációra, felújításra, kommunális adóra, illetékre, üresjáratra {üresjárat eddig max pár nap volt(!), illetéket és a felújításokat beleszámolom a beker árba (kiadás előtt olyan szintre hozom hogy 10-15 évig ne kelljen rákölteni jelentősen) , építményadó van ahol van de nem annyira vészes, amortizáció: komolyan nem számolok vele, nem volt még nagy ráköltésem, de előbb utóbb nyilván lesz amit majd akkor beárazok a bérleti díjba pluszba. Amúgy ha ráköltök a lakásra akkor az annyival többet is fog érni. Vagy eladom ha sokat kellene rá költeni és veszek másikat.}
folytatás: Nem állítom, hogy az ingatlan mindent visz és az a tuti, de nekem eddig bejött. Szerintem ha valaki tud venni 1 lakást jó helyen és kiadja az tökéletes fizetés/nyugdíj kiegészítés, jobb mint állandóan lesni mikor melyik eszköz milyen árfolyamon áll és adni venni. Az ideg megvág amikor beüt egy 2008-as válság és nézed ahogy olvad a pénzed bárhol is legyen… Akinek van gyereke az nem tud lyukra futni egy lakással. Dumálhat bárki bármit, BP frekventált helyen levő lakás MINDIG jól hasznosítható lesz és nem lesz olcsóbb közép-hosszútávon! Mindenki azt mondja nem drágulnak olyan mértékben a lakások mint a fizetések emelkednek, ami azt kellene jelentse hogy egyre könnyebb lakást venni… szerinted így van??? Mert szerintem az emberek nem ezt érzik…
Azert azt csendben megjegyeznem, hogy nem frekventalt helyeken fekvo lakasok ara is nagyot esett a 2008-as valsag utan.
Sot, a belvarosi lakasok is olcsobbak lettek a valsag utan.
Plusz, egyfrekventalt helyen levo lakasaraba bele van kalkulalva a kisebb uresen allasi kockazat.
…Mindenki azt mondja nem drágulnak olyan mértékben a lakások mint a fizetések emelkednek,…
Ebben a legnagyobb baj a mindenkori kormanyok teljesn inkompetens, es permanens beleavatkozasa a mindenfele lakhatashoz jutast segito kedvezmenyekkel.
Ezekkel teljesen felboritjak a lakaspiacot, plusz nem hagyjak, hogy kialakuljon vegre egy rendes ingatlanpiac sem.
Erre a legutolso pelda a CSOK. Ahogy itt is ki lett beszelve, ahogy bejelentettek, hogy lesz ilyen kedvezmeny, az arra jogosult lakasok gyakorlatilag azonnal ugyanannyival dragultak, igy aki lakast akart venni, annak ez nem lett kedvezmeny.
Én személy szerint azt mondom: ha van pénzed, és már vasvillával kell átforgatnod, hogy be no rohadjon, hát üsse kő, vegyél.
De ha olyan gondolataid vannak, hogy majd a bérlők kitermelik, meg a “saját lakás az JÁR”, akkor sürgősen tervezd újra.
Volt amikor az emberek kikoltoztek Budapestrol az aglomeracioba, most vissza. Emiatt most jonak tunik Budapest.
Ha reszvenyed van, akkor se kell adni-venni. Ha a “buy and hold” strategiat koveted, akkor ebbol a szempontbol olyan mint az ingatlan.
Ha 2009ben akartad volna eladni a lakasodat Budapesten, akkor nehez helyzetbe kerultel volna, mert nagyon nehezen ment volna el, mivel alig volt hitelezes. Akkor a reszveny se ert sokat, ez igaz.
Ha 20-30 evente kicsereled a nyilaszarokat 1millio ft-ert, akkor az havi 3-4000 ftos koltseg. Ha ehez hozzajon egy konyha, furdoszoba, akkor siman elerjuk a havi 10-15e ftokat, es csak a 20-30 evente esedekes felujitasokkal szamoltunk:)
Amugy nem vagyok az ingatlan ellen, lakaskasszaval sokat lehet rajta fogni szerintem is.