Beanie Babák Buboréka
Idehaza keveset hallottunk róla, de egy komoly mánia volt a kilencvenes években egy plüss játék gyűjtéséből az Egyesült Államokban.
Az egész főszereplője egy nagykeráron két és fél dolláros, kiskereskedelmi áron áron 5 dolláros plüssjáték-család, amelyet 1993-ban gyerekeknek találtak ki, először kilencféle állatfigura volt elérhető. Fél évvel később újabb húsz terméket mutattak be, köztük a több színben megvásárolható medvéket, majd folyamatosan bővült a kínálat.
Ám hamarosan az anyák eltiltották a gyerekeiket ezektől a játékoktól, mert ők kezdték el gyűjteni azokat. Hamarosan kialakult a közvélekedés, hogy a Beanie babák hosszútávú befektetés: Gigi, az uszkár, Mogyoró, a királykék elefánt vagy Hínár, a vidra olyan mértékben drágul, hogy nehéz követni az árrobbanást. De vigyázni kellett rájuk, ha már levágták róluk a címkét, mindjárt a felét érték csak. Ezért sem adták őket soha gyerek kezébe.
A gyártó cég 1998-ban már évi 1,4 milliárd dollár forgalmat csinált ezekből a “babzsák” babákból, hála a gyűjtőknek, a cég tulajdonosának a vagyona öt év alatt 2,6 milliárd dollárra nőtt.
(Mivel a nagykereskedelmi ár 2,5 dollár volt, könnyen kiszámolható, hogy évi 560 millió(!) darab babát állítottak elő. Tehát ritkának, kis példányszámúnak és különlegesnek egyáltalán nem volt mondható a termék.)
1995-ben a gyártó cég jó érzékkel átpozicionálta a termékét játékból gyűjthető hobbivá. Bejelentette, hogy bizonyos babákat kivon a forgalomból, nyugdíjazza őket, vagyis nem lehet majd mindegyiket folyamatosan kapni. A hír hallatán black friday-re emlékeztető események következtek be: hatalmas sorok a boltok előtt és anyukák egymást ütötték egy-egy utolsó darab plüss játékért.
A teljes igazsághoz hozzátartozik, hogy az első nyugdíjazás kényszerből történt a kínai beszállító ellátási nehézsége miatt, de a reakciókat látva a gyártó rájött, hogy így sokkal több terméket tud eladni.
Ezután a gyártó cég szándékosan nagyon rövid ideig tartott egy-egy szériát a piacon, ráadásul limitált darabszámban (természetesen sok milliós vagy tízmilliós darabszámokra gondoljunk fajtánként), hogy növelje a FOMO érzését és mindenki azonnal venni akarjon az új termékekből, nehogy kimaradjon egy-egy remek vételből és a kivonás utáni azonnali árrobbanás hasznából.
Az egyik könyv, ami a rongybaba-befektetést értékelte és jósolta meg a várható árakat a következő tíz évre, 3 millió példányban kelt el. A Beanie World magazinnak havi egymillió előfizetője volt, de szintén rengetegen olvasták a Beanies&More-t, a Beanie Collector-t vagy a Beanies! Magazine-t. A kilencvenes években az amerikai háztartások 60%-ában legalább egy Beanie figura megtalálható volt. (Persze, voltak olyan eretnekek, ahol egyszerűen gyerekjátéknak használták ezeket a befektetési kincseket.)
1995-ben jelent meg az ebay, ahol minden tizedik eladás ezekhez a babákhoz volt köthető. Az átlagáruk már a kilencvenes évek közepén is 30 dollár volt, lényegesen több, mint a vételáruk, de ezek a “kommersz” darabok voltak. A kilencvenes évek végére nem volt ritka, hogy tízezer dollár felett kelt el egy-egy kisebb példányszámú sorozat tagja.
S száz-háromszáz-ötszáz vagy éppen 5-10 ezer dollárért is megvették ezeket a babákat, bízva benne, hogy hamarosan még többért el fogják tudni adni, hiszen a kínálat véges, de a kereslet dinamikusan növekszik, ez pedig bárki számára egyértelművé teszi, hogy csak felfelé mehet az áruk.
Sokan befektetésnek vették ezeket a játékokat, ebből akarták fedezni a gyerekeik főiskoláját egy évtizeddel később.
Az ebay is nagyban hozzájárult, hogy addig főleg Illinoisra kiterjedő gyűjtési mánia az egész országot megfertőzze.
Az olyan ritka darabok, mint a 253 példányban készült #1 Bear, már az első eladásnál 10 ezer dollárért keltek el.
Amikor már olyan ismert nevek, mint a híres színész, Chris Robinson is húszezer darab babát vettek befektetési céllal, nyilvánvaló lett mindenkinek, hogy ez a jövő befektetése.
Felnőttek vásároltak az üzletekben egyszerre 100-150 fajta babát, hatalmas sorok verődtek össze az üzletek előtt, ha híre ment, hogy új Beanie baba szállítmány érkezik.
A McDonald’s nagyot kockáztatva 100 millió darab Beanie babát rendelt a Happy Meal menü mellé. De gyorsan kiderült, alábecsülték a keresletet, sokszor néhány ember szó szerint százasával rendelte a Happy Meal menüt és félóránként 20-30 telefonhívás érkezett az éttermekbe, hogy milyen figura elérhető éppen. A teljes készlet idő előtt, két hét alatt elfogyott.
A következő kép egy válás tárgyalásán készült 1999-ben, ahol a pár a vagyonát osztja fel a bíróság előtt, mivel nem tudtak megegyezni peren kívül, hogy melyik értékes darab kié legyen. A legnehezebb kérdéssel kezdték, kié legyen Maple, a medve. (Francisé lett.)
1998-1999-ben elemzők kimutatták, hogy a babák további árrobbanás előtt állnak, az alacsony kamatlábak és a tőzsde, illetve az ingatlanpiac túlértékeltsége miatt további növekedés várható az olyan alternatív befektetési lehetőségekben, mint a Beanie babák is.
A Beanies Baby Handbook 1998-ban kiszámolta, melyik játék várhatóan mennyit fog érni 2008-ban: Csíkos, a tigris ezer dollár lesz, Teddy, a lila maci ára valahol 4 és 5 ezer dollár körül várható és így tovább.
Mint minden ilyen dolognál, nem kellett sokat várni, két évvel később már két dollárért adták azokat a babákat, amit előtte több tízezer dollárért és amennyire mindenki babát akart venni két évvel azelőtt, hirtelen senkinek nem kellettek még két dollárért sem ezek a termékek.
Az ember elképed, hogy lehetett ekkora mániát keríteni egy 5 dolláros, évente ötszáz millió példányban gyártott játék köré, de az igazság az, hogy minden hasonló mániában egyetlen egy dolog nem számít: maga a dolog, amire a mánia épül. Amerikaiak millió hitték, hogy megtalálták a szerencséjüket és végre ők is meggazdagodhatnak. Kollektív önhipnózis áldozatai lettek, nem vették észre, hogy csak azért van értéke a babáknak, mert ők maguk, akik benne vannak a mániában, értéket tulajdonítanak neki.
Bárki is mondta nekik, hogy ez a dolog egy lufi, nem hitték el, irigy kutyának gondolták, aki csak azért mond ilyeneket, mert ő kimaradt és most irigyli a szerencséjüket. Így járnak a gyávák, kimaradnak minden jóból és nem értik, hogy ez a jövő. Meg aztán már 1998-ra is megjósolták a károgók az összeomlást, ezzel szemben akkor lőtt csak ki igazán az árfolyam, még jó, hogy nem hallgattak a sok károgóra.
A vég 1999 végén kopogtatott. Amikor a gyártó cég szokás szerint bejelentette, melyik termékeket érinti a szokásos kivonás a piacról, tízezrek ültek az ebay előtt és várták, hogy megugorjanak ezeknek a babáknak az árfolyamai, ahogy eddig is történt.
S az áremelkedés elmaradt, valamiért most nem úgy reagált a piac, mint eddig mindig. Senki nem értette az okokat (már aki szerint nem mánia volt az egész).
Innentől már nem volt megállás, az ötdolláros játékok újra azok lettek, amik voltak: filléres játékok minden további érték nélkül. Hogy hány milliárd dollár lett semmivé, azt nehéz lenne megjósolni, de sokan sokat buktak a dolgon, az biztos. Aki sokat nyert vele (az időben kiszállókon kívül természetesen), a gyártó cég tulajdonosa, ő a 230.-ik leggazdagabb amerikaivá vált a mánia miatt.
(Egyébként vicces módon ma is tele az ebay néha nagyon elszállt áron kínált Beanies Babyvel, de érdemes átállítani a keresést lejárat szerint, az azonnal lejáró 100 hirdetésből háromra érkezett ajánlat, mind 400 forint alatti áron. Ennek ellenére vannak jó páran, akik félmillió forintért vagy még többért felteszik ezeket a játékokat, hiszen a remény hal meg utoljára.)
Akit jobban érdekel a téma, elolvashatja ezt a könyvet. A könyv tele van jó sztorikkal, a “hogyan történt” dolgokkal, de arra, hogy miért történt, nem ad, talán nem is akar választ adni.
Online oktatás a pénzügyekről. 15 órányi anyag, nézz bele ingyen.
Valódi pénzügyi tanácsadás termékértékesítés nélkül csak 40 ezer forint.
40 millió forintos életbiztosítás havi 5.990 Ft-ért, életkortól függetlenül.
De a gyerek ettől még élvezi a videózást és a saját csatornát, időnként pedig hackekkel lehet kiugró teljesítményt elérni. Nem lövöm le a poént, de gondolj arra, hogy mi volt az elmúlt 1 évben, amire ugrottak a szülők/gyerekek? Ha azt az első pillanatban bemutatod, te leszel belőle a mérvadó, és olyankor jöhet havi 35000 Ft-is a gyereknek. A lecsengése után pedig mindig egy kicsit több marad, mint korábban volt. De nálunk ez nem a pénz miatt van, ezért is adom a gyereknek. Neki óriási kincs, nekem meg jó látni, hogy hasznos az egész.
– Ha tisztán a funkcionalitását nézed, akkor kb. 15e ftért veszel egy pontosabb kevesebb szervízt igénylő casio quartz órát.
– Ha presztízs / kidolgozottság / anyagminőség részét nézed, akkor pedig egy jó hamisítványt megveszel kb 100e Ft-ért amit nagyító alatt a hozzáértő tud megkülönböztetni az eredetitől 1 óra nézegetés után.
Ezek az órák nincsenek soha hordva, az 500m vízállóságot hélium szelepet soha senki nem fogja kipróbálni / kihasználni. Egy széfbe bekerül és várja, hogy a tulaj eladja x év múlva drágábban. Nem is beszélve az olyan hülyeségekről, hogyha esetleg kiszívta a nap a festéket, akkor az többet ér mintha nem.
És mégis nagyon nagy piac / hype van körülöttük és már tart egy ideje és még valósznű fog is.
Azt hogy ezekre nagy kereslet van, jól tartják az értéküket, egyes típusok folyamatosan nőnek, a nepperek hamar felfedezték és kiépült egy komplett üzletág a másodpiaci értékesítésre. Ettől függetlenül nem teljesen venném egy kalap alá a plüssmacikkal, vagy a tulipánhagymákkal, mert a terméknek önmagában is van értéke, adott esetben többszáz/többezer munkaóra és tudás van benne.
> polygon.com/2021/2/9/22274841/mcdonalds-pokemon-cards-anniversary-25-scalpers-ebay-prices-resell-happy-meal
Megyek is, átnézem a gyerekek kártyáit amíg a suliban vannak, hátha van valami értékes amit el lehet adni párszáz dollárért 😉
Meg lehet nézni, hogy a felsorolt állítólagos “buborékokra” (rolex, dvd, stb.) ez mennyire igaz.
2021-03-23 at 09:22
Az lehet, hogy mezítelenségedet a digitális ruha is eltakarja, de a hidegtől és a bőrödet érő egyéb külső hatásoktól kevésbé véd. 🙂
Szerintem nem érted a lufi fogalmát. Az, hogy valaminek valamilyen eszmei értéket, luxus vagy gyűjtői felárat tulajdonítunk, az nem jelenti, hogy valami lufi. Lufi attól lett, hogy gyorsan emelkedett az ára, majd hirtelen kipukkadt. Lehet valaminek hosszútávon magas értéke úgy is, hogy semmi más nem indokolja az eszmei értéken, illetve a hozzá tartozó keresleten kívül. Egyébként az ékszerek nagy része is ilyen, és az óra is ékszer.
Lehet, hogy azaz oka, hogy véges, ez egy jó meglátás. De van itt ám egy másik ok is.
Aranyat (azaz szinte semmit nem kamatozó aranypénzt) épp részvénykockázat kivédésére vesznek az óvatos (nagy)befektetők, akik az összeomlástól tartanak. Ez nem befektetés, hanem biztosítás. Erről szól a sokat emlegetett Mészáros Péter video a youtube-on.
Ha az arany ára háromszorozódna és buborék lenne, akkor feltehetően gyorsan megválnának tőle, lenyomva az árakat.
A pizsamában otthonról céges konferencián villantom a digitális menő öltönyt volt a felvetésem 😉
A valós ruha kiegészítéseként, ha hajléktalan leszek akkor a digitálisvillantás jelentősége valóban visszaesik 😉
(ne elemezzétek a személyiségem ez alapján pls, ezért vannak a smileyk ;). )
Úgy értelmeztem az eredeti kérdést miért nem veszti el az értékét az arany. A felértékelődés-visszaesés előfordulhat, fordult is.
Attól még belátható időn belül aligha esik a réz szintjére pl.
Vagy fordítva, de akkor a kisüstit is újraértékelhetjük 😀
Ha már a lufik, aminek a kidurranását még nem látom: azt észrevette valaki, hogy a Simson S51, meg schwalbe, meg kis részben a Babetta 207-es régi szocialista segédmotorok árai mennyire felmentek? Mintha tegnap lett volna, hogy a faluszéli Józsibától bármikor vehettél egy használható Simsont, 30-40 ezerért, aztán ezzel jártál a piacra meg a postára. Ma a használható de ütött-kopott 200E, a csili-vili meg 350-nél kezdődik de inkább 400. (Tömegével veszik a németek, viszik is ki tonnaszámra az ügyeskedők.) Oké hogy ezek kínálati árak, de a valós ár sem sokkal alatta van. Lopási statisztikákat is átvette, PONT EMIATT…. Ja, a trabant árak is lufiztak. De mikor jön a kidurranás?
Korábban nem volt ritka és pénze sem volt az embereknek, ami erre elpazarolhattak volna. A generációval együtt le is fog csengeni ez a mánia.
Nekem van trabant klubbos ismerősöm, ez a hobbijuk. De az amatőr MZ motorverseny is azért haldoklik, mert elhasználták az mz-ket, nincsenek már alkatrészek és így nagyon drága lett.
Szerintem ez normális folyamat és hiába megy fel ezeknek az ára, elég messze van attól, hogy az akkori ár – eltelt évek – alternatíva költség pozitív legyen.
Meg sokat az ér, amin minden eredeti és így is működik. Nem az amelyiken minden otthon lett tákolva.
Tokaji szőlőterületeket nem tudnak eladni. Ott megdől ez az egész a földben van a pénz dolog (szemben Balaton-felvidékkel, ahol inkább kiszorítják a szőlőket az ingatlanok előnyére). Vagy ha nem adják el, zöldszüret, olcsó felvásárlás, kizsigerelés. Persze a bor akciósan 12 üveg most csak 25 ezer forint.
Ingatlan… vidéki kisvárosban olcsóbban vehetsz emeletes sorházrészt 3 szobával, mint pesti 20 négyzetméteres lyukat. Nem túlzok, hogy a falvak 80%-ának házait nem lehet eladni, hiába szép vagy felújított. Persze akire ráég a Kádár-kocka, azt nem is tudom sajnálni.
Hol keressem a babettás vevőt? Pont van egy eladó.
Egyre kevesebb van jelenleg ezekből, jó állapotú meg pláne, és még mindig infla felett emelkedik az áruk, évről évre, lufi szerűen, ahogy fogynak. Ebben szerepe van a németek felvásárlásának is, nekik fél milla egy Simsonért himihumi pénz. Alkatrész árak is emelkednek, a bontott gyári meg az utángyártott is. Szóval mindenesetre érdekes a téma szerintem.
Egy rohadt szó nincs az egész cikkben a bitcoinról….
A havi várt nettó nyugdíj 150-szerese, 200-szorosa mint nyugdíjalap is csak stabil környezetben lenne igaz, nem Magyarországon.
Jó esély van rá, hogy az összekuporgatott nyugdíjmegtakarítás aprópénz lesz 20-25 év múlva.
Mondjuk egy 1900 körüli működő autó az igencsak sokat ér (van ilyen magyarországon is).
De arra is kíváncsi lennék, hogy ezeknek a többsége, ha anno megvetted, tároltad, megőrizted az állagát, akkor hogyan viselkedi az alternatívaköltséget nézve. Hiszen közben van infláció, meg elmaradt hozam is.
Biztos van olyan, ahol összességében kijön a matek, főleg ha jól választod meg a kezdő és végállapotot, de azért nekem az a gyanúm, hogy ezek hobbik és nem befektetések.
Az sztem nem is kérdés, hogy egy jó állapotú babetta/trabant/simpson többet fog érni 50 év múlva mint most. Az viszont 90%, hogy befektetésnek nem jó ötlet: ha ugyanabból a pénzből inkább részvényt veszel és 50 évig tartod, sokkal jobban jársz.
Nem vagyok szakértő a témában, szóval ha valaki jobban ért hozzá cáfoljon meg, de (kevés kivétellel) csak azoknak az autóknak megy fel igazán az értéke amik már új korukban is értékesek voltak. Egy Mercedes 300 SL irdatlan összegeket ér ma, de olvasd csak végig a totalcaron a “Ponton-saga”-t. Ami újonnan is tucatautó volt, az 50 évesen sem fog többet érni egy lepukkant kőbányai minigarzon áránál.
Nézegettem mostanában termőföld hirdetéseket egy adott településen, ahol ismerem a viszonyokat. A megkötött szerződések ugyebár kifüggesztésre kerülnek, abban benne van feketén-fehéren, hogy hány forint hány fillérért csapott egymás tenyerébe a vevő és az eladó. Namost ezeknél a valós áraknál 5-6-szor magasabb áron látok pár hirdetést ott porosodni bizonyos portálokon már hosszú hónapok-évek(?) óta, jellemzően ingatlanirodáknak köszönhetően. A helyismeretem alapján semmi különleges nincs ezekben a telkekben. De ha felmegy az amatőr mókus a netre, akkor ezekből indul ki, és nagyon megörül, hogy hát fú de nagy vagyont jelent a nagyi kárpótlási parcellája!!!
Másik kedvencem, amikor mondjuk az Auchan akciósan pl. 4999-ért adja minden áruházában az adott LEGO szettet. Még azon a héten felbukkan az online bizniszmen, aki 7500-as kikiáltási áron indítja ugyanazt, bontatlanul.
Ezek csak arra egy beeső palimadárra várnak.
azért egy speckó borfajta divatkérdés, a termőföldet az alap élelmiszerellátásra értettem.
“ Ingatlan… vidéki kisvárosban olcsóbban vehetsz emeletes sorházrészt 3 szobával, mint pesti 20 négyzetméteres lyukat.”
Azért gyanítom a helyi “hányhavi átlag munkajövedelem egy ingatlan” arány mindkét helyen hasonló….
A lokáció nyilván főkérdés, alighanem világ szegényebb részein innen nézve hihetetlen olcsó a termőföld, ott meg ölnének érte. Azt akartam mondani hogy a maslow piramis alja mindig állandó érték mégha felsőbb szinteken nagyobbat is tudsz kaszálni, de az turbulensebb is.
Vagy csak arról lenne szó, hogy nem találnak vevőt a reménybeli eladónak tetsző áron? Mert az egy kicsit más kérdés, nem?
A végén elkönyveltem, hogy elengedem inkább a témát. Ennyit nem ér. A kiadó jó érzékkel rájött közben, hogy komoly kereslet van és kiadta újra a teljes sorozatot. Akkor simán megvettem a hiányzókat, sőt volt 2 viseltes darabom, azokat eladtam jó áron és vettem helyettük újat. Gyorsan kellett lépnem, amikor még nem mindenki jött rá, hogy a kiadótól is lehet rendelni 🙂
Sok nepper pórul járt akkor, de nem tudtam őket sajnálni.
Nem voltak olcsó könyvek és most is van, aki 15e-ért próbálja eladni darabját, de hirdetni szabad bármennyiért.
Igazából a gyűjtés maga izgalmas folyamat, kár tagadni. Már azért megéri. Sok embert megismertem, jókat beszélgettem használt könyvesekkel.
Olvass már te is!!!!!
Én írtam egyetlen rohadt szót is bármilyen bitcoinról????
Annyira fárasztó állandóan erről a baromságról olvasni a hozzászólásokban, legyen bármi is a téma.
Mostantól az összes bitcoinozó megy a szemétbe.
Ja, a forradalmat meg várjuk szeretettel, lassan már 10 éve ezt hallgatjuk, hogy eljött a forradalom, de még semmi nem látszik belőle. Spekuláció, az látszik, de más nem. Viszont téma lezárva.
Szerintem inkább ez olyan mint a bernie baba, nem a coinok, azok mögött van valami innováció és újdonság. Kérdés, persze hogy ez ér-e annyit amennyit most fizetnek érte.
De inkább vennék valami random coin-t mint egy “gyűjtői ritka” lego-t ami csak akkor tartja az értékét, ha nem bontom ki és vigyázok a dobozára.
Írtam egy technikai jellegű cikket a Bitcoinról, a Szájbarágó cikkek stílusában.
Szívesen odaadnám kizárólagos Kiszámolós hasznosításra, ha érdekel.
Amolyan hálaféle lenne a részemről…
Köszi, a baj az, hogy kevés nagyobb troll-mágnes van a bitcoin szónál és az a része senkinek nem hiányzik.
Próbáltam igen/nem-re konvertálni a válaszod, de mérsékelt sikerrel jártam… 🙂