Bitcoin egy évvel később
Tavaly év végén minden a Bitcoinról szólt. Nem tudtál kinyitni egy újságot, legyen az akár egy bulvárlap, hogy legalább egy bitcoinos cikk ne legyen benne.
A nagy médiafigyelem oka a Bitcoin árának szárnyalása volt, tavaly ilyenkor 17 majd 19 ezer dollárt is adtak egy Bitcoinért.
Ekkor írtam cikket róla én is.
A médiafigyelem miatti nagy roham ekkor tetőzött, onnantól a Bitcoin folyamatosan csúszik lefelé. Először hatezer dollárnál stagnált, aztán négyezernél, jelenleg 3.700-4.000 között ingadozik az ára.
Érdekes megfigyelni ezeket a hatalmas ugrásokat is. Ez nagyon jellemző az árfolyamára, semmi nem változik, majd hirtelen esik vagy emelkedik 100-150-200 dollárt és ott ragad. Aztán néhány óra múlva megint ez történik valamerre. Az látszik, hogy néhányan nagyon meg tudják rángatni az árát.
A Bitcoin elveszítette az árának több mint 80%-át idén. A kérdés az, ideje-e temetni?
Nos, volt már ilyen többször rövid életében. 2011 novemberében 93,1%-ot bukott, 2015 januárjában 83,9%-ot.
Szerintem a helyzet most más, mint volt 2011-ben és 2015-ben. Még 2015-ben is, 2011-ben pedig teljes mértékben a Bitcoin nem volt más, mint geek-ek játékszere, az átlagember azt sem tudta, eszik-e vagy isszák a Bitcoint.
Így az esés után viszonylag könnyű volt talpra állni, mert ha egy maroknyi ember helyett másfél maroknyi ember kezdett érdeklődni a Bitcoin után, máris tudott emelkedni az ára.
Most egy elképesztő médiafelhajtás után vagyunk, amikor már a nyugdíjas nénikék is a Bitcoinról beszélgettek. Most már nem lesz olyan könnyű újra feltüzelni a laikus tömeget, akik ezt a hatalmas áremelkedést okozták tavaly ilyenkor.
Azok az emberek, akik 2017-ben felugrottak a Bitcoin-vonatra, nem nagyon akarnak most beszállni, amikor csak folyamatos esést lehet tapasztalni. Ráadásul már közel 1.400 hasonló műpénz van a piacon, kicsit zsúfolt lett a piac ezen a területen.
Természetesen lehet, hogy tévedek, a 2011-es és a 2015-ös összeomlás után is sok év eltelt, mire újra elérte az árfolyam a megelőző csúcsát.
Ami biztos, temetni még felesleges a Bitcoint. de várhatóan most egy csendesebb időszak jön lényegesen alacsonyabb (és valószínűleg tovább csökkenő) árakkal. (Persze ne felejtsük el, hogy aki két éve vett Bitcoint, még mindig közel 400%-os árnak örülhet.)
A véleményem továbbra is az a Bitcoinról, amit egy éve leírtam, csak gondoltam érdemes megnézni így egy év után, mi történt vele.
De ez nem befektetés, max. szerencsejáték. Nincs mögötte valós érték.
Ha veszel kötvényt, részvényt, ingatlan részvényt, azok mögött van valós fizikai érték (egy cég, egy gyár, egy ingatlan, az állam stb.), mármint persze ha igazi nem átverős részvényeket, kötvényeket vesz az ember és diverzifikál.
Még az arany mögött is van valós érték, maga az aranyrúd.
De a kriptodevizák? Egy számsor a felhőben, hát aki ebbe rak komolyan pénzt, az nem gondolja át a dolgokat…
Ezen akkor elhűltem kicsit. Ha itt ilyen szinten vannak egyes kommentelők, akkor milyen lehet a nagy magyar átlag?
A kötvény mögött mi a valós fizikai érték?
Mint az 1500 forint alatti OTP részvény 2009-ben. Ismerősömnek is mekkora pofája volt utólag, hogy ő tudta, hogy nem megy sokkal lejjebb és majd visszapattan, de belevenni nem mert. Én USA-ban voltam pont de éjjel belevettem, de akkor (sem) volt túl sok szabad és felesleges pénzem a tőzsdei játékokra, sajnos. Tartani viszont “csak” 5e-ig tudtam, mert kellett a pénz másra akkoriban és trend fordulót is éreztem, utólag rosszul.
Nem értek sokat a bitcoinhoz, de ismerősöm azt mondta nekem, hogy körülményes adni-venni, azaz nem igazán jó spekulációra.
a csúcson megmondtad,
hogy sz@rt sem ér az egész,
és persze megint igazad volt.
A bitcoin valós értéke nulla.
Amúgy engem se érdekelt sose.
Egyébként engem megnyugtatott egy kicsit az alacsonyabb árfolyam, annak ellenére, hogy még mindig jelentős mennyiségű BTC-m van.
Én ugyanis régebben vállaltam munkákat bitcoinért és amit kaptam, annak a nagy részét rögtön el is adtam 80-100 USD árfolyamon.
Összesen kb 27 BTC-t adtam el pár hónap alatt és tavaly decemberben azt számolgattam, hogy ha nem adom el, akkor most lenne fél millió dollárom. 🙁
Csakhogy amint ez “valodi” penz lesz, ugyanugy maganak fogja vindikalni az allam a penz”nyomtatas” jogat mint barmilyen mas “penz” eseteben. Nem fogjak azt mondani hogy helo, Jozsi kitalalta a coint akkor tomjuk zsirosra. Hanem azt mondjak hogy mostantol itt van elektrodollar, meg bitforint, ezt ismeri el az allam hivatalos fizetoeszkoznek.
“IT Knight
2018-12-06 at 23:17
Kérdés: körülöttem a legnagyobb bitcoin hívők kifejezetten okos emberek, sokuknak pénzügyi vagy közgazdász végzettsége van. Mi a magyarázat erre?”
Mert azok látják, hogy ami most van, az is több problémával küzd, mint amit kezelni tudna…
És pont ugyanakkora a fedezete a btc-nak, mint pl. a HUF-nak… a hit. OK, pl. az USD-nek van fedezete: hadseregnek hívják 🙁 (ez normális?)
szóval a mostani rendszer nem jó, és a bitcoin egy új és jó alternatívának tűnt. És az is lenne (lehetne), csak nem arra használták, hanem spekuláció lett. Ettől én még nem temetném, akik akkor itt beszélgettünk róla, uazt mondtuk mind, bármelyik oldalt képviseltük is: lufi volt. Talán még most is az van.
Dehogyisnem. Hát mire másra valók a jegybankok? 🙂
“Megtanultam, ennyi.”
Saját tapasztalatból szedted össze a tőzsdei tudást vagy jártál valamilyen tanfolyamra?
digitalcash.hu/2018/12/02/kit-sirattok-miert-sirattok/
A jelenlegi pénzügyi rendszer sokkal korruptabb annál, mint ami latszik belole .
Ha jön a Valsag 2.0, majd sok minden kiderül. A “meccs” meg nincs lefujva szerintem.
elég rosszul veszi ki magát egy ilyen cikkben, hogy a magyat trillió szót kevered az angol trillion-nal, 1 millió a váltószám a kettő között
Amíg a jegybankok, de az emberek többsége is inkább az aranyt tartja menekülő eszköznek, addig a BTC-nak nem tudom milyen szerepe lehet a jövőben? Valószínűleg semmilyen. Egyébként miként oldja meg a BTC a hitelezés kérdését? Rengeteg probléma van a mai pénzügyi rendszerrel, szerintem is egyszer össze fog omlani, de ez részben azért is van, mert az emberek gyarlók és kapzsik, és ez nem a pénzügyi rendszerünk miatt van így. Az emberek mindig többet akarnak, és azonnal akarnak új autót, lakást venni, akkor is, ha nincs rá pénzük. Ezért veszik fel a hitelt. Hogyan veszel fel hitelt BTC-ban, ami véges (tudom, hogy osztható, de akkor is véges)? Aztán beszélhetnénk arról, hogy a BTC mivel értékes (azért mert véges), ezért sosem lesz forgalomban, helyette inkább az értéktelen, korlátlan számban teremthető, nyomtatható, inflálható hitelpénz/fiatpénz lesz forgalomban.
“Kérdés: körülöttem a legnagyobb bitcoin hívők kifejezetten okos emberek, sokuknak pénzügyi vagy közgazdász végzettsége van. Mi a magyarázat erre?”
A butaság (hiszékenység, kapzsiság) nem végzettség függő. A Quaestor-ba se hajléktalanok hordták a bevásárló kocsikból összetarhált pénzüket, aztán akinek volt belső cimborája az jól járt, akinek nem volt az ráb@szott. Mint ahogy mondhatnám a karcagi Marcsikát is ugye… (ott is volt olyan aki 100 milliót “fektetett be”). De a magyar önkorik egy része is CHF-ben adósodott el ugyebár 2008 előtt…
: “Mert azok látják, hogy ami most van, az is több problémával küzd, mint amit kezelni tudna…”
hm… Ezért aztán kiváltjuk egy olyanra ami még több problémával küzd… Jelige lehetne: 8% THM lakáshitelem elcserélném 38% provident hitelre…
Szerintem sincs lefutva, viszont lenne pár kérdésem, amit nem értek:
– Azt értem, hogy huszonvalahány millió BTC bányászható, viszont hány tizedesjegyig osztható 1 BTC? Ha tudok venni 0.0000000….0001 BTC-t akkor miért mondják hogy véges a BTC-k száma. Van itt valami korlát?
– Nem egészen világos a forkok intézménye. Az aranyból nem tudok arany2-t forkolni. Ez szintén megkérdőjelezi számomra, hogy mennyire nem lehet elinflálni a BTC-t.
– Valóban nem kell TTP a működtetéséhez, de láttuk, hogy az árfolyamot így is manipulálni lehet, csak éppen nem tudjuk, hogy ki maniplulálja. Mi zárja ki az árfolyam manipulációt?
– Rendben, hogy a blokkláncot nem tudom módosítani (hamisítás kiküszöbölve) viszont pénztárcából, tőzsdéről simán ellopható. A hamisítás a komoly fiat pénzeknél is marginális probléma manapság. Miért jobb a BTC?
Nekem régi osztálytársam csapott fel “professzionális” daytradernek egy ideig. Tulajdonképpen jól is csinálhatta egy rövid ideig, ha igaz, amit mesélt. Aztán érdekes módon pár hónap múlva kölcsön akart kérni (nem adtam) meg már munkát keresett. Pedig előtte hogy nyomta a sódert, hogy valami tanfolyamon is volt, ahol megtanították tradelni és az oktató milyen profin nyomta a virtuális pénzecskékkel. Ja, hát persze, ha valaki profi, akkor nyilván ilyen szocreál épületekben tanít tradelést pár szerencsétlen baleknak. Ez olyan hihető.
Ha te megélsz a tradelésből, akkor ügyes vagy, de szerintem inkább füllentesz egy nagyot. A zinternet mindent elbír alapon.
Két állításom a témában:
1. A blockchain technológia nem virtuális pénzek létrehozására való
2. A bitcoin és a többi kriptovaluta óriási porhintés, nulla reálgazdasági háttérrel.
+1 – ez már csak feltételezés: mi van, ha a CIA találta ki az egyáltalán nem feltörhetetlen technológiát, és gondoskodtak róla, hogy a nemzetközi bűnözés ezt kezdje el használni. Aztán jól elkapnak mindenkit… Előbb-utóbb úgyis feltörik, a kvantumszámítógéptől pont ezt (is) várják. Lesz itt meglepi a titkos tranzakciók napvilágra kerülésekor!
2018-12-07 at 15:28
hehe, a CIA, mint ami a nemzetközi bűnözést akarja visszaszorítani 🙂 Majdnem akkora duma, mint amiket a hogyvolt blogon olvasok 🙂
Az elmult egy evben nem csak a bitcoin omlott ossze, de tovabbra se sikerult a blockchaint semmilyen ertelmes dologra hasznalni. Kivancsi vagyok, hogy meddig hiszik meg el emberek, hogy ebben a formaban ebbol lesz barmi is.
1. Lightning network, erre fog alapozni a jovo, csak kell meg neki 10 ev hogy jo legyen. De en azt is sajnalom h lemaradtam az internet felemelkedeserol
2. Egy kripto mogott sincs annyi hashrate mint a btc mogott ( kozel se, csak tort resze ) szoval az hogy van 1400 azt kicsit erosnek erzem
Kvantumszámítógép ezt valóban megoldaná, viszont van olyan is, hogy kvantumtitkosítás. Erről azt olvastam, hogy mai fizikai ismereteink alapján feltörhetetlen, mert ha fel akarnád törni, akkor megváltozik az üzenet és a végén értelmetlen üzenetet kapsz csak. De még se a kvantumszámítógép, se a kvantumtitkosítás nem valóság.
Remélhetőleg jól eszakon, hidegben építették és valami falunak csinálnak melegvizet a Bitcoin bányászatból felszabaduló hővel, nem a nyári spanyol hőséget növelik ezzel is tovább…
Traderek téma: @Én is akarok kommentelni mint nagy daytrade-advocate eléggé eltűnt, pedig én pl. kíváncsi lennék, hogy áll mostanában, sikerül -e neki továbbra is az elenyésző számú nyereséges daytraderek számának erősítése…
Ha csak két ember használna egy bitcoinhoz hasonló hálózatot, annak is lenne fundamentális értéke, a két ember számára. Persze ez függ mennyire használják, illetve a szubjektív értékítéletüktől. Ha egy harmadik ember csatlakozni akarna, neki vennie kellene kerditet, hogy tudja használni a hálózatot. Ez felvinnél a kredit árát, illetve a a halózat fundam. folyt. köv.
Elnézést az off-topic kérdésért, de még az OTP-s ügyintéző se tudott érdemi választ adni.
Hamarosan gyerekünk születik emiatt szeretnék nyitni EP-t.
Elvileg lehet kérni max 1 mio HUF kifizetést ebből kifolyólag.
Ami kérdéses, hogyha még most nyitok egyet, befizetek rá 750e+ HUF összeget és nem nyúlok hozzá, akkor amellé alapból (a gyerekszületés miatt) kérhető 150ezer adójóváírás az idei befizetett SZJA-m terhére vagy kellene hozzá annyi elszámolható számla, amiből ez visszaigényelhető?
Köszi, ha valaki tud valami okosat!