CSOK csapda

2024-07-31
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Gábor írt egy tanulságos levelet. A meglévő gyerekük mellé úton volt a második, s úgy gondolták, hogy ideje lenne akkor költözni egy nagyobb ingatlanba. Ehhez vették igénybe a CSOK Plusz támogatott hitelt.

A hitel sajátossága, hogy még a gyerek születése előtt igénybe kell venni, mert az csak további vállalt gyerekek esetén adható. Amikor a gyerek már úton van, nagyon rövid idő áll rendelkezésre a megfelelő ingatlan megtalálására, a vásárlásra és a hitel elintézésére.

Ebből származott a probléma is, egy vidéki nagyvárosban nagyon kicsi volt az aktuális ingatlanpiaci választék, ami méretben és árban is megfelelő lett volna. Így az idő sürgetése miatt Gáborék vettek egy ingatlant, aminek a megvásárlását nagyon gyorsan megbánták.

Az ingatlan túl volt árazva és ezen túl is olyan sokat kell rákölteni, aminek a töredéke sem látszott a vásárlás pillanatában. Azonban a törvény szerint tíz évig életvitelszerűen ott kell lakni, nem lehet kiadni. Most úgy érzik magukat, hogy csapdába kerültek, nem tudják, hogyan kerüljenek ki belőle.

Tanácsadásokon gyakran elmondom, hogy az életben két dolgot tudsz nagyon elrontani, amit utána nem vagy csak nagyon nehezen tudsz korrigálni. Az egyik, hogy kit veszel el feleségül/kihez mész hozzá, a sorban a következő pedig az, hogy milyen és milyen drága ingatlant veszel és hol. Ez a két dolog az, amit nagyon meg kell gondolni, mert egy rossz helyen lévő vagy erő felett megvett ingatlanból nagyon nehéz szabadulni.

Az első hiba az volt, hogy az idő sürgetése miatt olyan ingatlant vettek Gáborék, ami nem volt megfelelő a számukra és belementek abba is, hogy piaci ár felett vásároljanak, mert nem volt korrekt árazású ingatlan a piacon és az úton lévő gyerek miatt nem tudtak várni.

Mindezt miért? Hogy a piaci 6%-os lakáshitel helyett 3%-os támogatott, 30 millió forintos hitelt vehessenek fel, 215 ezer forintos havi törlesztő helyett 166 ezer forintos törlesztővel. Az összes kamatkülönbség 20 év alatt 11,5 millió forint, ha ennyivel drágábban vették az ingatlant a nagy sietségben, akkor semmit nem nyertek a dolgon. (S még nem is számoltunk a pénz időértékével, hogy ez a különbség elnyújtva jelentkezik húsz év alatt, közben a különbség nagyját meg is eszi az infláció, így inkább 6-7 millió forint lehet a valódi különbség mai értéken.)

A másik nagy hiba, hogy nem kérték ki szakember véleményét a vásárlás előtt, megint csak a nagy sietség miatt, ezért későn derült ki a számukra, hogy a ház sokkal rosszabb állapotban van, mint gondolták. Soha ne hozz nagy döntést úgy, hogy nem beszélsz olyan emberrel, aki ért hozzá. Ha szerződést kell aláírni, nézesd meg egy ügyvéddel, ha ingatlant veszel nézesd meg egy szakemberrel, aki olyat is észrevesz, amit te nem, ha használt autót veszel, ne sajnáld a pénzt előtte egy alapos átnézésre. S ne sajnáld kifizetni a szakértőt, mert nagyon sok pénzveszteségtől szabadulhatsz meg egy hozzáértő segítségével.

Mi lenne a megoldás? Van egy jó hírem, mivel a CSOK Plusz csak hitel (ha nem szülsz még további gyerekeket is, csak azt, akire felvetted a támogatott hitelt), ezért ha eladod az ingatlant, egyszerűen visszafizeted a hitelt és nincs további retorzió.

S itt még nincs vége a jó hírnek. Ugyanis van lehetőséged, hogy a támogatott hitelt továbbvidd a következő ingatlanra, mert egy évig még lehívhatod újra azt. Először visszafizeted a hitelt, majd a következő ingatlannál jelzed, hogy szeretnéd erre átrakatni a támogatott hitelt.

"(9) Ha a támogatott személyek a kölcsön igénybevételével vásárolt, épített vagy bővített lakásnak a 18. § (1) bekezdése szerinti időszakon belül történő elidegenítését követően, de legfeljebb a 42. § (4) bekezdése szerinti bejelentés megtételét követő 60 napon belül

a) a lakásigényüket a lakás cseréjével vagy a (2) bekezdés d) pontja és (6) bekezdés b) pontja szerinti újabb lakás építése vagy vásárlása útján elégítik ki,

b) az újabb lakás megszerzését adásvételi szerződés, csereszerződés, használatbavételi engedély, a használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítvány vagy a bejelentéshez kötött épület felépítésének megtörténtéről szóló hatósági bizonyítvány bemutatásával igazolják, és

c) a kölcsön végtörlesztését hitelt érdemlően igazolják,

akkor – a (7) bekezdés szerinti ellenőrzést követően – a kormányhivatal intézkedik a kamattámogatás, illetve gyermekvállalási támogatás visszafizetését biztosító jelzálogjognak, valamint elidegenítési és terhelési tilalomnak az ingatlan-nyilvántartásban az újabb lakásra való közvetlen átjegyzése iránt.

Valószínűleg ez lesz a megoldás Gáborék problémáira is. (CSOK-kal vagy egyéb hitellel kapcsolatosan faggasd hitelügyintézős Gáborunkat, ő fog tudni neked segíteni ezekben a kérdésekben.)

Mielőtt te is megveszed A HÁZAT, amiről egész életedben álmodtál, olvasd el még ezt a cikket is: Megér ennyit?

Hozzászólások:

Komment szekció frissítés alatt!

Kedves Kommentelők!
Éppen egy új kommentmotorra állunk át, azonban a Kiszámoló blog régi kommentjei mind elérhetők, és az elmúlt 1 év Disqus hozzászólásait hamarosan, a következő napokban importáljuk az új rendszerbe. Ha van fontos észrevételed, kérjük, oszd meg velünk! Köszönjük a türelmeteket és megértéseteket.

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram