CSOK-os lakásba tilos vállalkozást bejelenteni
Update: a közfelháborodásnak hála, változtattak a törvényen, így már nem kizáró ok, ha vállalkozás van bejelentve a lakásba.
Most jött szembe egy cikk, amiről én sem tudtam: CSOK-kal terhelt lakásban tilos bármilyen vállalkozást üzemeltetni, oda nem lehet se cég, se egyéni vállalkozó bejelentve, mert egyébként vissza kell fizetni a támogatást kamatokkal együtt.
Ez egy jó nagy marhaság, de ettől még így van. A kisvállalkozó elesik a támogatástól, akinek gyára van, de legalább saját, különálló székhelye, azt támogassuk otthonteremtéssel is.
Ha te is ebben a cipőben jársz, vegyél igénybe egy székhelyszolgáltatót havi pár ezer forintért, amíg a törvény így marad. Amire vigyázz, a NAV előszeretettel száll rá az ilyen helyekre bejelentett cégekre, mert sok a kamu cég közöttük. Lehetőség lehet még, ha anyádhoz, apósodhoz jelented be a cégedet vagy vállalkozásodat, ilyenkor “szívességi helyiséghasználati szerződést” kell írnotok.
A 24.hu cikke erre.
Ha az a kérdés, hogy lakáscélra hasznosítom a lakást, akkor egyértelműen IGEN. Mivel ott lakok a családommal együtt.
Viszont az is igaz, hogy ha az EV székhely bejegyzés tényleg “lakáscéltól eltérő hasznosításnak” minősül, akkor lakáscéltól eltérően IS hasznosítom.
De az önmagában egy hamis állítás, hogy én az új lakást “lakáscéltól eltérően hasznosítom”, mert ez nem igaz önmagában. Így az állítás cáfolható.
A vélemény részt cáfolandó példa: Nyíregyházán ha magánszemély tulajdonában van az ingatlan, de oda egy vállalkozás be van jelentve, akkor adózás szempontból úgy kell tekinteni, hogy ott nem lakás célú tevékenység folyik. Pl. építmény adót kell fizetni és minden egyebet is, teljesen függetlenül attól, hogy ott laknak-e amúgy, és van-e ott pl. ténylegesen valamilyen tevékenység, vagy csak oda van bejelentve!!
Nem az IS szóba, vagy annak hiányába kell itt megpróbálni kapaszkodni, hanem abba, hogy ha arra az ingatlanra igaz a nem lakáscélú tevékenység, akkor lényegtelen, hogy igaz rá a lakáscél is, bukta van.
Székhelyszolgáltatást tudsz Pest megyében javasloni? Mi alapján érdemes választani, illetve hogyan lehet/célszerű utánanézni, hogy törvényes-e a működése, nincs-e sok problémás cég oda bejelentve, stb…
IPA mentes településre lehet minden további nélkül, vagy vannak buktatói, teljesítendő feltételek…?
Bár ez alapján nekem úgy tűnik, hogy vagy nyer ez az email-ben kapott értelmezés, vagy teljesen mindegy már így utólag, mert ha csak 1 napra is a CSOK-os lakásban volt a székhely az első 10 évben, akkor mindenképp bukta.
Most erre a kérdésre a végleges választ ki tudja megadni? A bíróság (kúria)?
Volt itt olyan érintett vélemény, hogy kormányhivatal (sem minisztérium?) nem értelmezhet törvényt.
hvg.hu/kkv/20190415_csok_igenyles_lakastamogatas_csaladtamogatas_buktatok
De ott a szöveg, hogy ügyeskedő vállalkozók megoldhatják. Ennek érdemes utána járni
A közbenső linken (hvg.hu/kkv/20190407_Kimaradhatnak_az_egyeni_es_kisvallalkozok_a_csokozasbol)
lévő írásban:
“írja a 24.hu, amelynek egy olvasója hívta fel a figyelmet erre.”
“A lapnak a Pénzügyminisztérium és a Magyar Államkincstár nem reagált a kérdéseire”
Magyarán: Egy olvasó, akiről nem tudunk semmit, vélelmez valamit, és ez alapján megy a pánikkeltés. A hatóságok, bíróság által egyelőre nincs megerősítve, a bankok értelmezése meg egy dolog. Nekem is volt anno vitám a bankkal, amiben az NGM nekem adott igazat.
Rákérdeztem egyébként a hivatkozott mondatra, de fittyet hánytak rá, mondván nem ilyen egy fős vállalkozásra gondolnak, hanem “ipari” méretre… 🙂
Azért most én is átköltöztettem a cégemet máshova….. 🙁