A HVG-n jelent meg egy cikk, ami bemutatja, mennyire egyszerű bárkinek az ingatlanát eladni a tudta nélkül.
Nem kell hozzá más, mint egy hasonló korú ember, hamis papírokkal és valószínűleg egy simlis ügyvéd. A cikkben leírják, hogy az áldozat észrevette, hogy feltörték a postaládáját, ezért inkább a postára irányította a leveleit és ez volt az egyetlen szerencséje, hogy megtudja, hogy valaki a nevében elajándékozta a 400 millió forintos építési telkét egy embernek, aki el is adta azonnal egy harmadik személynek. S miért törték fel a postaládáját? Azt a levelet keresték, amit ilyenkor a földhivatal küld az adásvételről, csak pechükre egy nappal később érkezett és a tulajdonos nem legyintett a megrongált postaládára, hanem még aznap intézkedett.
Még így is hosszú pereskedés elé néz a volt tulajdonos, amíg visszaszerezheti azt, amit soha nem adott el senkinek. A cikk szerint nagyon megszaporodtak az ilyen ügyek.
Képzeld el, ha külföldön laksz vagy a nyarat a nyaralódban töltöd. Lehet, hogy évek múlva tudod meg, hogy valaki eladta az ingatlanodat a tudtod nélkül.
(Amikor még lakáshitelezéssel foglalkoztam, volt, aki pont ezért vett fel az ingatlanára egy minimális szabadfelhasználású hitelt, hogy majd a bank megakadályozza az ilyen adásvételt. Mondjuk nem tudom, hogy simlis ügyvéd ellen ez elég-e, az simán eljátszhatja, hogy a külföldön lakó tulaj megbízta a hitel lezárásával is. Persze egy fokkal jobb, mint ha ez sem lenne.)
Ami segíthet, hogy a földhivatalnál lehet kérni SMS és e-mail értesítést is az ingatlannal kapcsolatban. Ezt érdemes beállítani, ha legközelebb a földhivatal felé jársz.
Addig is, amíg nem sikerül az államnak megoldania azt, hogy ne lehessen bárki ingatlanát ilyen egyszerűen eladni és legalább a hivatalos tárhelyedre is küldjenek egy értesítést ingyen az ingatlanjaidat érintő változásokkal kapcsolatban, legyél óvatos. (Persze az időseknek nincs online tárhelye sem a magyarorszag.hu-n)
Egy ügyfél mesélte vagy 15 éve, hogy régebben is nagyon ment ez az ügyeskedés, de akkor olyan emberek ingatlanjait keresték, akik már valószínűleg meghaltak. Régen Budafokon, Budaörsön és hasonló településeken csekély értékű hétvégi telkek voltak, amik mostanra akár százmilliót érő telkek is lehetnek. Meghalt a papa és a mama, a hagyatékból kimaradt a hétvégi telek, valószínűleg az örökösök sem tudták, hogy van. A csalók kerestek elhagyott telkeket, megnézték a földhivatalban, ha a tulajdonosa papíron kilencven-száz év feletti volt, akkor egy csaló ügyvéddel írtak egy adásvételit az elhunyt nevében és átvették a telket. A mostani esetek annyiban rosszabbak, hogy még élő embereket lopnak meg, nem csak az eredeti tulajdonost, de a végén azt is, aki megvette tőlük a telket.
Ebben azt nem értem, hogy ha kiderül, hogy a tulajdonos nem is tudott róla, akkor miért nem lehet az egészet egy tollvonással érvényteleníteni? Meg aztán ott van ma már a személyiben az ujjlenyomat, annak a kötelező ellenőrzését például miért nem vetik be nagy értékek átruházásánál? Mindjárt nem tudnának mit kezdeni hamis papírokkal.
S ki ellenőrízné az ujjlenyomatot? Az ügyvéd nyilván nem fér hozzá.
Ezért is jó lenne, ha állami feladat lenne az ingatlan adásvétel. Olcsóbb is lenne az ügyintézés és a kezitcsokólom az okmányirodában hamar kiszűrné az ilyet. Látja a gépben a rögzített adatok, ujjlenyomatot, látja a tulajdonlapot, minden ott van az orra előtt.
Egy erre betanított állami alkalmazott is pont úgy tudná ellenőrízni a tualjdonlapot és az abban szereplő személyeket, maximum a nagyon cifra eseteket küldenék ügyvédhez.
S nem kellene ingyen adni a szolgáltatást, mondjuk az adásvételi érték 0,1%-áért. Még úgy is sokkal olcsóbb lenne.
Na de a Földhivatal állami hely. Ott miért nem ellenőrzik, mielőtt bármit bejegyeznek?
Mert nem ez a dolguk. Ők a beérkezett adatokat, amit elvileg már valaki ellenőrzött, felviszik a rendszerbe. Ott nem jelenik meg sem az eladó, sem a vevő.
Hogyan tudod bizonyítani, hogy te nem adtad el?
Na... a bizonyítás után már csak a bírósági döntést, két fellebbezést (ne feledd, a vevő jóhiszeműen fizetett ki 400 misit a csalónak, nem fogja könnyen adni a telket) és a földhivatalt kell megvárni. Alsóhangon 5 év, ahol két ártatlan áll szembe, a csaló meg röhög a markába.
A mai világban 400 misi nem a paplan alá kerül. Követni lehetne az útját, és helyből semmissé nyilvánítani minden tranzakciót és adásvètelt, ami a csalás után törtènt.
Amúgy ilyen régen is volt, akkor lakásmaffiának hívták őket. A szomszédos családi házat az albérlő próbálta eladni a tulaj tudta nélkül még a 90-es években. A földhivatalban bukott meg a dolog, ez kisváros, a hamis személyi ellenére a hivatalnok ránézett a nőre, és megállapította, hogy "Maga nem az Ica."
Nem is, mert en a Marcsi vagyok, az Ica unokahuga, engem bizott meg!
Ha egy országban ilyen szabályozás van, akkor az az elsődleges felelős. Tehát a szabályozás. Még élesebbre állítva, az ezzel kapcsolatos szabályokért felelős jogászok felelősek személyesen. Èn a szabàlyozást és azon keresztül a közvetlen és közvetett felelősöket jelenteném fel. Munkakörükben gondatlanul járnak el, évek óta adott ez az állapot, látják, de nem tesznek semmit...
Tehát NEM csak az elkövetőket, hanem a helyzet törvènyi szabályozó szervét is és annak felelőseit vonnàm kérdőre. Alapvető, hogy az állam megkövesse az áldozatot, kártalanítsa, függesszen fel minden adásvételt azonnal majd változtasson ezen. Lehet írásszakértőket, mobiltelefonos azonosítást (DÁP), tanúkat bevonni az adásvételekhez, a fantáziàm határtalan, de így nem maradhat. És ki kell mondani, hogy az állami szabályozás az elsődleges probléma.
Hatalmas tulajdonjogi kockázatot fut akinek Magyarországon van tulajdona: jó példa arra, amikor az elvont belvárosi értelmiségi hóbortból hirtelen valósággá válik a jogállamiság fontossága.
Érdekes, ilyen esetben milyen szorgosan dolgozik a hivatal, mindössze 7 nap a bejegyzés.