Elkezdődött
Ahogy azt várni lehetett, az állandósult munkaerő-hiány és a bérek ugrásszerű növekedése egyre több külföldi munkaadót távozásra, másokat a tervezett beruházások más országokban való megvalósítására késztet.
A munkaerő-piac pont ugyanolyan piac, mint akármelyik másik és ugyanazon elvek mellett is működik. A piacnak egyensúlyban kell lennie, ennek eredménye, hogy a munkavállalók külföldre költözése után most a munkaadók próbálnak más országokban szerencsét. Másik megoldás az automatizálás, több tőkeerős multi költ milliárdokat a humánerő kiváltására.
Ha egy-egy térségben megszűnik néhány ezer munkahely, újra egyensúlyba kerül a kereslet és a kínálat, ami viszont véget vethet a munkavállalók szempontjából annak az idilli állapotnak, hogy ők válogathatnak a munkaadók között.
A munkaerő-hiánynak nem most lesz vége, mert a még mindig tartó elvándorlás mellett a mostani dolgozók nyugdíjba vonulása is komoly gondokat generál, de már látszik, hogy több munkaadó, különösen a külföldi, tőkeerős cégek már munkahely-megszüntetésekkel reagálnak a problémára.
Az index mai cikke a témában erre.
Fontosnak tartom kiemelni, hogy: “elsősorban az alacsony hozzáadott értékű, összeszerelőüzemeket érinti olyan súlyosan a bevonható dolgozók hiánya, hogy a vállalatok közül néhányan inkább Ukrajnába, Szerbiába vagy akár a Távol-Keletre szervezik ki ezeket a gyártási fázisokat. ”
Magyarul a legrosszabbul fizetett, rabszolgamunkára nem találnak embert. Nincs ebben semmi meglepő… Bár a “rejtett erőforrások” erre talán bevethetőek lennének. Persze ez csak utópia…
Talán így egy lépéssel közelebb kerülünk az egyensúlyi állapothoz. Most van elég felvétel az olyan cégeknél, akik terveznek hosszútávra (Apollo, Bosch, B.Braun stb.)
portfolio.hu/gazdasag/egy-orszag-amelyet-a-teljes-pusztulas-fenyeget-magyarorszagnal-is-rosszabb-a-helyzet.285774.html
Számlázóba épített bérkalkulátorral most számoltam ki neked azt, hogy egy 200 ezres nettó fizu kedvezmények nélkül 364 ezerbe kerül a munkáltatónak.
A munkáltató nyilván oda megy, ahol olcsóbb a munkaerő, a munkavállaló meg oda, ahol többet keres. Egyiket sem lehet hibáztatni. Igazából talán a kormányzatnak kellene valamit lépni, hogy a munkavállaló és a munkáltató is itt maradjon, mert az országnak az lenne az érdeke.
De azt hallom mindenkitől, hogy melósnál csak szakembert nehezebb találni, szakmunkástól a mérnökig.
Szerbia nem EU tag, kétszer is meggondolják a beruházást ott. Van hogy a határon több mint 10 órát kell várni vámolni kell, stb.
Ukrajna gyakorlatilag háborúban áll,aki tud és akar dolgozni az már itt van és hamarosan lép tovább nyugatra, a vám határ probléma itt is játszik. KKEU-ban Bulgáriában a leggyorsabb a lakosság csökkenése, továbbá onnan is lelépett a munkaerőképes dolgozók jelentős része, ha mennek is a cégek – szerintem ezek egyedi esetek és ezzel az ürüggyel lépnek – biztosan nem ezekre a helyekre mennek.
A kör lassan bezárult, ami a ’90-es évektől arról szólt hogy a KKEU országokat, majd Ázsiát behozták a globális munkaerőpiacra. Maradt még Afrika, de az ott élők talán kevésbé hatékonyak munkavégzés területén. Maradnak a robotok, addig míg megérkeznek, meg a mostani helyzet, ki idővel egy kis inflációval megspékelve.
Ne gondold, hogy például a Merci nem fog lelépni soha, ha Mexikóban tartósan 4%-kal olcsóbb lesz a gyártás, beleszámolva a nagyobb távolságot, adókedvezményeket, a kezdeti nehézségeket, itt nem mozdítható beruházásokat és mindent. A nagy cégek nem ugranak egyik napról a másikra, de azért ha nem javul a helyzet hosszú távon, ők is lépnek.
Egyik cég sem szeretetből termeltet Magyarországon. Csak addig marad, amíg itt olcsóbb mint máshol, vagy jobb az infrastruktúra, jobban képzettek az alkalmazottak és hasonlóak. Amint a végösszeg negatív lesz más országokkal szemben, már mennek is.
Adófizető cégek mennek el az országból, mert nincs képzetlen munkaerő.
Az meg azért nincs, mert a mi adónkból fizetik hogy ne dolgozzanak…
Megszűntetni az összeset, tessék elmenni dolgozni!
Betanított munkásokból meg soha nem volt, soha nem is lesz hiány, egyszerűen azért nem, mert azt a munkát a munkaerőpiacról bárki el tudja végezni, max. az ára mwgy feljebb időnként, mert magasabb összegért vállalják csak, ha van jobb munka is. Nem összekeverendő a szakmunkával, amiből lehet hiány.
Magyarország csak lokációban tud versenyezni, bizonyos termékek esetén annyira rövid a gyártási határidő – ami éppen a vevőknek az igénye – hogy azt nem lehet Ázsiából vagy Észak-Afrikából időben beszállítani, viszont nagyon emberi munka igényes, erre még mindig jó választás Magyarország.
A probléma a magasabb hozzáadott értékű munkahelyek alacsony hányadából fakad, és a rugalmatlan, képzetlen munkaerő alkalmazkodási nehézségéből. Generációváltás után talán itt is létrejön egy új egyensúlyi helyzet. Addig viszont bajok lesznek. Már ha a változás bajnak számít.
Közben pedig magasról tesznek rá, ha interjúra van időpontjuk, hisz van másik munka is a tarsolyban. Gond nélkül munkát váltanak, ha 10%-ot ráígérnek a mostani fizura. A felmondási időt sem kell komolyan venni. Ha nincs csocsóasztal vagy Xbox a cégnél, akkor rögtön megy a hiszti. Szintúgy ha határidő miatt néha késő estig (értsd: 6-ig) kell maradni a fél tízes munkába érkezés után.
Most még megtehetik…
Ezeket az embereket konkrétan olcsóbb közmunkával kifizetni, mert különben a bűnügyi költség több lenne. (bíróság, börtön) Hidd el, semmire sem alkalmasak. Csak ezt nem lehet leírni.
Te szoktad javasolni, hogy ha van munka, akkor nem kell mindent elvállalni. Itt a munkavállalók gondolták azt, hogy amit kínált a cég, annyiért nem mentek el, vagy nem maradtak. Ezt Te sem gondolhatod, hogy probléma?
Jelenleg 7 bő esztendő van a munkavállalóknak. Aki ezt képes megragadni, annak több lesz a következő 7 szűk esztendőben.
Szerintem a Merci gyárat pár nap alatt át lehet telepíteni bárhova, de még egyenlőre ők is csak bővítésben gondolkodnak és az Audi is.
Hosszútávon gondok lesznek a munkaerővel, de ez egész Európát érinti. Remélem a mostani helyzetből tanulnak a nagy multik annyit, hogy jobban megbecsüljék a dolgozni akaró munkavállalóikat.
Es igen a betanitott munkasnal mar csak szakmunkast nehezebb talalni, ott viszont a love segit mert alapvetoen magasabb a szinvonal.
Par eve epitettunk egy eromuvet Szerbiaban, hetente tobbszor fordultam alkatreszekkel, mert ha vamoltattuk volna a cuccot, heteket allt volna a termeles.
index.hu/gazdasag/2018/05/16/elkezdtek_epiteni_a_legnagyobb_budai_plazat_kelenfoldon/
ez a nincs targoncas azert eleg nagy vicc. kb 1 vagy 2 nap a kepzes ra. szerinted egy normalis ceg ezt nem tudja megoldani cegen belul? mondjuk van a gyarban 200 ember, kiirnak a faliujsagra egy lehetoseget es senki nem jelentkezik a savanyito uzemben? a ceg 80 szazaleka retkebb melot vegez, ugyhogy lesz eleg jelentkezo hidd el. ezek csak olcso kifogasok. videken a ceges jelentos resze probalja berkartellel lehuzni a munkabereket..
Bezzeg, ha új stadionokról, a gázszerelőről vagy valamelyik másik csókosról van szó, máris van sok százmilliárd a célra.
A munkavállalónak nyilván az a jó, ha nőnek a bérek és válogathat a munkából.
Csak azt mondtam, hogy az értelmes munkaerő hiánya miatt csökken az értelmes munkahelyek aránya is.
Ezen a kérdésen már három éve is elvérzett az emberek kétharmada és azóta sokkal rosszabb a helyzet.
De felveszik őket, mert nincs más.
Egy másik azt mondta, már három éve, hogy kénytelenek mindenkit felvenni, aki legalább a nevét le tudja írni. És nem képletesen értette. Ez egy nagy német autóalkatrész beszállító cég főnöke volt.
Ezek az emberek dolgoznak százmilliós, veszélyes gépekkel.
Nem kell am mindent elhinned..
“…nagyjából félmillióra tehető a munkanélküliek, az inaktívak, valamint a közmunkások száma, az ő integrálásuk megoldást jelentene, emellett a külföldön munkát vállalók ösztönzése a hazatérésre. Ehhez viszont elengedhetetlen a felnőttképzési rendszer átalakítása és az egyéb foglalkoztatáspolitikai programok megalkotása. Átmenetileg megoldást jelenthetnek a külföldről behozott munkavállalók is. ..”
Az is érdekes, hogy mindezt a Magyar Idők hozta le, ami ugye a kormány szócsöve…
Nekem a fentiekből az jön le,
hogy a közmunka program megszűnik
vagy legalábbis jelentősen átalakul,
ès hogy mégiscsak jönnek a migránsok…pardon,
a “külföldről behozott munkavállalók”…
Itt nem az volt a kihívás, hogy el tud-e osztani 21-et héttel, mert az ment volna, hanem hogy megérti-e, hogy ezt kellene csinálnia.
Miután az ország 27%-a funkciónális analfabéta, vagyis tud olvasni, csak nem érti, mit olvas és a gyári segédmunkások ezekből kerülnek ki, az lenne a csoda, ha nem ez lenne a teszt végeredménye.
A migránsok (legalább is az afrikai és közel-keletiek) nem jelentenek megoldást, ezt a kormány is tudja. Túlnyomó többségük nem dolgozik, Nyugat-Európába is élősködni mennek. 1-2 napja volt egy cikk az Indexen, hogy Svédországban (ahol köztudottan rengeteg a bevándorló) veszélybe került a jóléti állam, mert nincs elég munakerő (vagyis lenne, de nem hajlandóak dolgozni, más kultúra…).
Kicsit magasabb szinten a MANDA ugyanez a siralomvölgy.
Ahol virágzik a Provident, ott nincs miről beszélni.
Ha van egy gyárad, és hiány van betanított munkásokból, akkor ha emeled a béreket, sokkal nagyobb területről, földrajzi és társadalmi értelemben is, vonzod oda a munkavállalókat. Amelyik cégek arra panaszkodnak, amiket felsorolsz, azok nem akarják vagy nem tudják emelni az amúgy alacsony béreket.
15-20 éve az volt a mondás, hogy kidobok egy téglát az ablakon, és egy AXE rendszermérnök fejére esik (magyarul kb maradj csöndben, és örülj, hogy dolgozhatsz) ez annyira finomodott 5-10 évvel ezelőttre, hogy “ha nem tetszik el lehet menni”.
2-3 éve már nincs ilyen – sokan megfogadták a tanácsot – sőt most olyan van, hogy “örömmel értesítünk, hogy ha használható munkaerőt hozol, akkor akár 300k Ft is kaphatsz”.. ettől függetlenül a pletykák szerint továbbra is 2 számjegyű leépítésben gondolkodnak.
Na most ha egy értelmesebb fiatalabb ezeket összeteszi, akkor hozzánk pl eleve nem is jelentkezik.
Az a legnagyobb baj, hogy az ilyen, minimális emberi normákat sem betartó emberek gyereket nevelhetnek, akik pontosan ugyanolyanok lesznek. Kéne valamilyen minimumot megszabni, mert ennek nagyon-nagyon csúnya vége lesz.
Aki meg lop/rabolt azt be kell sittelni, csak ugye ha a börtön se üdülőtelepként működne, hanem adna egy képzést, jövőképet, nevelést, akkor még talán értelmes emberként is kijöhetnének onnan.
A legtöbbjük életéből szerintem csak két dolog hiányzik, a rendszer és a jövőkép. Ezeket viszont felnőttekre már csak kényszerrel lehet ráadni. (Börtönmunka? Napirend? Oktatás? Lelki képzés, pszichológus, lelkész? Egy állami hely ahol dolgozhat utána?)
A szoftvercégeknél pont ez megy. 1/2-1 év mire valaki tényleg hatékonyan tud termelni, aztán kap egy 10-20-30%-kal magasabb bérajánlatot és már megy is, mert ugye bent lévőnek nem emelünk.
Hány ilyet láttam (és vettem benne részt). Voltam olyan csapatban ahol a 20 emberből 2 régi volt, akik persze tele voltak munkával, igen nehezen ment a 18-nak a betanulás, és mire sikerült, addigra a fele kapott máshol 20-30%-kal magasabb ajánlatot és ment is. Ahol persze újra csak drága betanuló volt, a helyükre meg az eredeti cég ismét felvehetett betanulókat, immár a 20-30%-kal magasabb bérért.
Én nem is értettem soha.Ha kapok 80 ezerrel több pénzt máshol, de az aktuális helyem ad 50-et, maradok
Ezeknél a cégeknél már régóta van ajánlási rendszer, ha dolgozó hoz valakit, aki utána ott marad huzamosabb ideig, akkor kap érte fejpénzt.
Ez 50.000-800.000 forint régiótól és pozíciótól függően, van ahol már operátorért is 1000 EUR az ajánlási díj.
Heves megyei gyarban munkas ugyan 3 muszakban, de 250 nettot siman hazavisz, de mindent annyira hulyebiztossa kell tenni, amilyenre lehet. Van baleseti rata kpi, de aki alapveto jelzeseket (halal, kezserules etc.) jeleket nem tud/nem akar ertelmezni, az kozmunkan kivul nem alkalmas semmire.
Aki ma kozmunkan van, azt nem szabad gyarba beengedni, mert a termekek, amiket elront, a mindennapi eletunket teszik veszelyesse…
Totál más képzésben információs társadalomról kellett 2 (!) egész napos tréningeket csinálnom 20 éve, tartós munkanélkülieknek. Egy mentségem van: fiatal voltam és kellett a pénz 🙂 Kb. 2 perc alatt kölcsönösen rájöttünk, hogy ennek itt helye nincs és mást tartottam; de sokkoló volt. Akikkel akkor voltam egyébként össze nem hasonlíthatóak a mostani “átlag” közmunkással, mert akartak dolgozni, tudtak is, csak hát akkoriban kicsit más volt a munkaerőpiac.
ès hogy mégiscsak jönnek a migránsok…pardon, a “külföldről behozott munkavállalók”…
index.hu/napirajz/2017/10/19/elveszett_torzs/
🙂
Még egy ötlet: talán aranyat is lehetne csinálni kőből. Az is van annyira működőképes mint a fentebb felsorolt ötletek.
láttál már összeszerelő üzemet belülről? esetleg egy toborzást mostanában ilyen helyekre? főleg vidéken? esetleg építkezésen dolgozó brigádokat?
ha alá tudja írni a szerződést és a 2-3 napos betanításon sikerül a “poka yoke” gépekkel nem megsebesítenie magát és a terméket, mehet dolgozni.
a 21 darabos kiflis kérdés ehhez képest már nem is elvárás.
Ázsiából fognak jönni (India, egyes szegényebb dél-kelet ázsiai országok).
(Malajziában például nagyon sok kínai és indiai származású ember él.
Az előbbieket a gyarmatosító angolok a nagy vasút építkezèsek miatt, az utóbbiakat pedig a teaültetvényekre importálták.
Aztán ottragadtak.)
Szorgalmasak, tudnak dolgozni,
és könnyű velük együttélni.
A nejemnek él egy rokona Hongkongban,
és van egy indonéz “szolgájuk” már vagy húsz éve.
Elvégzi a házimunkát, főz, vigyáz a három gyerekre.
Amit kap fizetést, azt gyakorlatilag egy az egyben küldi haza a saját gyerekeinek.
Megbízható, szorgalmas, mint az ázsiaiak nagy része.
Évente egyszer utazik haza a családjához.
Malájziában a Cameron-felföld teaültetvényein indonéz vendégmunkások dolgoznak havi négy-ötszáz dollárért;
ennyiért, vagy egy kicsit többért miért ne jönnének el Magyarországra?
A nagy gyárak pl. Tesla, Volvo éppen most jött rá, hogy csak automatizálva soha nem fognak olyan minőséget gyártani, mintha a végső megmunkálást emberek csinálják. Ugyanis a robot nem gondolkodik, az ember meg igen.
A szakképzetlen ember (betanított munkás) legnagyobb fegyvere (munkaerőpiaci előnye), hogy a tudása és képességei nem kötödnek egy bizonyos iparághoz vagy szolgáltatói ághoz. Egy autóipari gyárban ugyanúgy tud az illető egy szerszámgépen piros meg zöld gombot nyomogatni minimálbérért Győrben, mint mosogatni egy bécsi vendéglőben háromszor annyi pénzért. Éppen ezért egy magyarországi munkáltató hiába nyeri meg esetleg itthon a bérversenyt, a külföldi (nyugati) bérekkel szemben már jócskán alul fog maradni mindig, mert akkora emelésnél már le is húzhatná a rolót, annyira lecsökkenne a haszon. Van hiány itthon betanított munkásokból, nem is kicsi (a linkelt Index-cikk is erről szól), amire nem nyújt megoldást a kigazdálkodható béremelés.
Aki nálunk jobb pénzt akar keresni szinte mindenki a Bosch-ban dolgozik.
“…Ugyanis a robot nem gondolkodik, az ember meg igen…”
Erre térjünk vissza pár év múlva.