Ennyi a magyar átlagfizetés és medián fizetés
Kijött a KSH adata a magyar fizetésekről. A nettó átlagbér 366,4 ezer forint, a medián fizetés pedig 295,6 ezer forint. (A medián fizetés azt jelenti, hogy ennél keres kevesebbet, illetve többet a magyarok fele. A medián érték kiszűri a néhány magas fizetés átlagra gyakorolt hatását.)
Az egyéves változás azt mutatja, hogy a reálbérek (vagyis az inflációval korrigált bérek) 7,8%-kal csökkentek. (Mivel tavaly választási év volt, annak hatását ki kellett venni a statisztikából. A hathavi fegyverpénz durván változtatta az átlagot, ha azt nem vesszük ki a számításból, kb. 24%-os reálbércsökkenést látnánk.)
Ha valami jót kell keresni a fizetések vásárlóértékének csökkenésében, az egyetlen jó dolog, hogy a kisebb elkölthető jövedelem csökkenti az inflációs nyomást, hiszen ha kevesebb pénzből gazdálkodhatnak az emberek, kevesebb dolgot tudnak megvenni, így csökken a kereslet, ennek eredményeképp pedig az ár is. Igaz, ezzel együtt is 25% feletti lett az infláció…
egyetemek nyomják így fel, vagy mi?
Egy riportban hallottam, hogy a magas arak ellenszere a magas arak.
vg.hu/vilaggazdasag-magyar-gazdasag/2023/03/sehol-nem-nottek-ugy-a-realberek-mint-magyarorszagon
Ilyen ez a populizmus, meg a dél-amerikai modell. Egy darabig megy a szöveg a mi kivételes helyzetünkről, tehetségünkről, aztán elfogy a pénz kiderül. A pénz mindig elfogy, előbb az államnak, aztán miután elvette ami még a vállalatoknál, a lakosságnál megmaradt akkor mindenkine.
A populista-autokra rendszerek vezetői mégiscsak szegénységet hoznak a népre hosszútávon. Magyarország sem kivétel. Nem vagyunk kivételesek semmilyen téren. Ha ezt felfogadnánk legalább esély lenne a gyógyulásra.
Németországban beszélgettem egy 19 éves Ukrán sráccal és kizámoltuk, hogy egy közepesen kezdő magyar tanár fizetése annyi mint az átlagbér Kijevben euróban számolva. De itt legalább nincsen háború 🙂
Ha nem lenne az, elégedetlenek lennének az emberek.
Én azt mondom, hogy lehet ebben igazság, de az is lehet hogy maximum az infláció csökken, nem az ár.
Mégpedig azért, mert a csökkent kereslet csökkentené a bevételt, amit áremeléssel kell helyén tartani, különben veszteségbe fordul vagy elfogadhatatlan szintre csökken a nyereség.
Hogy a p…ába tapsolnak még emberek ennek a kormánynak?
Ez igen elszomorító adat….
Persze hogy elégedettek, mert nincs háború, és annyira gazdagok vagyunk, hogy minden teret le tudunk térkövezni, és fákat is tudunk ültetni a lombkoronatanösvény köré.
A nagyjaink a várba költöznek, miközben a nyugatiak azt se tudják, hogy fiúk e vagy lányok. A franciáknak már nem jut bagettre, a németek meg egész télen fáztak. A svédek meg mára csak egy elszegényedett afrikai iszlám ország. Mi legalább csak magunkban fogyunk el, mind népességben, mind anyagiakban.
k*rvajó….
A kezdő tanárok valóban baromi keveset keresnek, ezért nem perspektíva a pályaválasztóknak, illetve negatív kiválasztódás van. (Akik pl. nyelvtanár szakot végeznek, azok közül a legjobb 1% elmegy tolmácsnak tízszeres bérért, az átlagosak 2-3 szoros bérért SSC-be, call centerbe pl, de aki mégsem beszél olyan jól, az marad tanárnak. Kivéve egy két nagyon elhivatott személyt. De ez már 30 éve is így volt…) Egyre rosszabb a helyzet, végül az iskola gyerekmegőrzővé degradálódik.
A tanári átlag fizu szempontjából mivel sok már az idős, nyugdíj közeli tanár, ők valamivel többet is keresnek, továbbá ott vannak a Technikumok, egyéb sulik, ahol hatalmas óraszámmal, 6-700-ket keresnek – cserébe az életüket bent töltik a tanárok ezekben az intézményekben. Gondolom így jön ki az oktatásban a 489-es átlag
Én ezt nem értem. Az átleg meg medián fizetések meg a béka segge alatt, ebből ilyesmikre gondolni sem lehet. Ilyen vastag a jazz-dobos réteg? Elviszi a bazárt válságban is? Akkor itt nagy változásra nem kell számítani, minden rendben van, nincs itt semmi látnivaló. :O
Meggyőződésem, h ezt a kifejezést kizárólag félrevezetés és megtévesztés céljából a HR-esek, + a munkaadók által tartott elemző(k/ cégek) találták ki.
Mi is lenne e mögött a makro gazdaság szintjén?
– Az hogy ha nő az élelmiszer, szolgáltatás, stb. ára, tehát ha magas infláció van, akkor nekem és majd mindenkinek ehhez mérten emelkedni fog a bére. Ugyan már.
Még alig indult meg az infláció, már riogattak a cégek, h nem szabad bért emelni, mert akkor minden csak rosszabb lesz. 😀
Közben eltelt 2 év. 40+%-os infla, kénytelenek voltak a cégek is bért emelni, de nem inflációval, hanem kisebb mértékben. Ahogy Miklós is írja, reálbér csökkenés volt.
Szóval lehet gratulálni a cégeknek, ebből ők jöttek ki nyertesen, nem pedig a munkavállalók.
Ezt az is alátámasztja h sok cég rekord bevételt term
“Ha Gyurcsányékon múlna, akkor semmi sem védené meg a nyugdíjasokat a háborútól és a szankciós inflációtól.”
Mondja mindezt 13 év 2/3 után és a szomorú, hogy van kereslet erre az ócska, primitív, demagóg dumára.
Az emberek jelentos reszenek fogalma sincs hogy pl nemetorszagban es ausztriaban mar mennyivel olcsobbak bizonyos termekek (szellozteto rendszer ~ fele arban vettem 1.5 eve, markas csaptelepeket itthoni noname aron vettem 7 honapja, markas konyhai robotgepet 50eFt-al olcsobban vettem mult heten es meg csak nem is neztem nagyon korul csak egy sima arkereson es ki se mentem a lakasbol) Gozuk sincs hogy mi folyik az orszaghataron kivul de ugy altalaban az eletrol sincs. Es nem csak az idoseknek nincs fogalmuk, a fiataloknak sincs. Siralmas amiket tapasztalok a kornyezetemben, hogy elvileg tanult emberek is milyen tudatlanok
Pl egeszsegugyi dolgozo ismerosom (28 ev koruli) munkahelyet valtott. Elmondtam neki, hogy eljen a munkakeresesi jaradek lehetosegevel es azt is hogy pontosan mi a menete stb. Persze nem elt vele, mert igy meg ugy meg ha tenyleg munkanelkuli lesz akkor nem tudja majd felvenni… Mondtam neki hogy ezt most felveszed, elteszed allampapirba es ha tenyleg munkanelkuli leszel akkor mar ott lesz a szamladon a 0. napon is, ha meg megsem leszel munkanelkuli x idon belul akkor meg ujra jar a teljes osszeg a felvett meg nalad ketyeg az allampapirban. Persze igy sem elt vele. Biztos olyan jol keres hogy 1 nap munkanelkuli es 3 ora hivatalban eltoltott ido nem er meg neki ~300eFt-ot (nem keresi meg a netto 300-at). Nem, egyszeruen ennyire buta… persze sir hogy keveset keres…
“az oktatásban hogy jön ki a majd’ 500k per fő per hó? az én fejemben a tanárok 160-200k körüli fizetése van
egyetemek nyomják így fel, vagy mi?”
Rektori pótlék adható.
Tanársegédi-adjunktusi-docensi fizuk nálunk úgy néznek ki, hogy mindenkinek közalkalmazotti bértábla, és utána egyéni dealek alapján még +0-600k bruttó (évenként felülvizsgálva). Egyébként nem lenne oktató. Ez amúgy nagyon kedvezőnek számít a hazai felsőoktatásban, de messze van a piaci szférában kereshetőtől.
Nem annyira szűk kört és ők féléves fizetést kaptak meg egyben.
Ha bator vagy, akkor ezt egy fideszes nagygyules, esetleg bekemeneten magyarazd el az ostobaknak 🙂
Az egyetemi fizetések sem tudják nagyon felhúzni. A legtöbben ott is netto 300-on vannak, jobb helyeken netto 400-ra húzzák fel.
Mindenki elégedetlen. Az egyik oldal a kormánnyal, a másik meg azzal akit a kormány épp hibáztat.
Attól, hogy fizikailag csak az egyik oldalt látod tüntetni nem jelenti azt, hogy a másikon nagy boldogság van. Az egész ország szorong.
– munkaerőhiány (Magyarország nem nyitja meg a határait a letelepedni vágyók előtt: minél kevesebb bevándorló érkezzen)
– oktatás (lehetőleg minél messzebb a finn modelltől, minél kevesebb GDP ráfordítással)
– energia (PAKS 2 az oroszokkal, 8 éve egy kapavágás sem…)
– állami beavatkozás, kádárizmus (fix benzinár, rezsiár, árstop)
– EU-s támogatások sem érkeznek
Egy kormányváltás mindent megoldana. Nyitnánk a határokat, javulna az oktatás, PAKS2 megépülne a koreai építtetőkkel és EU-s pénzcsap is megnyílna.
Az egyetlen gondom, hogy Magyarország legnagyobb eladósodottsága az MSZP kormány idején volt, amikor 2007-től (a világválság előtt!) csaknem összeomlottunk.
Magyarország államadóssága a válság előtti utolsó békeévben 65% volt a szocialista kormány alatt. A javában tomboló 2008-as válságban az év végén is “csak” 71% volt.
Magyarország államadóssága most, szintén a válság előtt, 2022 végén 73,3%.
Akkor miről is beszélünk? 🙂
Brüsszel, USA, Soros, Gyurcsány, háborús infláció tehet róla. Soha nem Orbán és a fidesz.
portfolio.hu/befektetes/20230427/odacsap-a-kormany-az-alapkezeloknek-belenyulnak-a-befektetesek-szabalyozasaba-611890
Szép jövőkép, ha már ez a lóvé is kellene nekik a lyukak foltozgatásához.
Vannak itt esetleg olyan vállalkozók, akik stabilan havi nettó 1000 euró körüli vagy felette (szabályosan bejelentve, heti 40 óra) fizetést tudnak adni átlagosan a dolgozóiknak?
Informatikában, mérnöki/egészségügyi szolgáltatásoknál, nemzetközi szállítmányozásban ezt gondolom el lehet érni.
Olyanokra lennék kíváncsi akik nem állami támogatásból/állami megrdendelésekből élnek.
Jó lenne ilyenekre példát hallani, a szektorra lennék kíváncsi elsősorban bár konkrét példa is jöhet.
Én pl ismerek olyat, aki tőzsdén jegyzett cégben több pénzt vitt haza borítékban, mint átutalással.
Ezek után mégis mire számítsunk máshol?
De itt ez senkit sem zavar, a jobboldal sosem adót szed, inflál.
Amúgy meg tökmindegy hogy havi hányszázezret keresel. Ami számít, az a vagyon.
Én állami cég, irodai munka 10%.
Hogy ki mennyire van tisztában a dolgokkal, azt jól mutatja a portfolio.hu mai cikke a Lild tejes akciójáról, miszerint a 209 forintos 2,8-as árstopos tejből 24 darabot lehet venni egyszerre.
Arra pörög a szakember, hogy: “A mostani ár annyira alacsony, hogy ehhez hasonló átlagárat ennél a tejfajtánál utoljára 2006-2007 között láthatott a magyar lakosság, tehát idestova 17 éve – a KSH hivatalos statisztikái szerint.”
Mi van?! Árstop óta ennyibe kerül a Tesconál, Sparnál, Lidlnél .
Előtte meg olcsóbb volt.
Gyártásban például simán elérhető.
Egy forgácsoló órabére 2000-3500 Ft.
Erre jön még a túlóra, meg a hétvége, ha valaki szereti.
Szerintem nettó 1000 eurót, akármelyik szakmunkás megkeres.
De még egy szabolcsi operátor sem keres nettó 300 alatt, bár az több műszakos munkarend, ami nem túl egészséges.
Nálam a munkahelyváltás-fizetésnövekedés épp hogy felnyomta a költési kedvet.
Viszont elküldeném a francba az előző munkahelyem, ahol még mindig 200 ezret keresnek 40-50 éves, 2 gyerekes anyukák is! Jó, az ő bajuk is, hogy miért nem menekülnek onnan, de konkrétan ha nem nyitsz a munkaerőpiacra, beragadsz, mondván, annyit érsz. Miközben nagyon nem. 7 évet pocsékoltam el rossz munkahelyen, így nem jöttek a >>>szükséges<<< váltások és a hozzájuk tartozó növekedések, azóta is iszom a levét – összehasonlítva a kortársakkal, vagy épp gyakornokokkal, akik már egyetem alatt jól lépegetnek – vagy egyáltalán csak léptek bármit, mert én anno azt sem.
Hajrá, magyar!
2010-ig felfelé ívelt. 2010 -et követő pár év után 2019 ig szépen csökkent, 80 % felettről talán 65 % -it. A covidos élénkítést, meg a választási költségvetést sajnos túltolták, merő egy getra nagy elcseszés, de aztán a nagy felugrás után újra lefelé lépegetünk.
(Nem részletezek EUR forrásokat, meg Manyup pénzeket, meg választási pénzcunami kiáramlás miatti infláció gerjesztést, stb.).
Tény, hogy nagyon sokan a gyeplőben tartott fegyelmezett költségvetési politika reménye miatt is szavaztak a FIdeszre, szemben azzal a baloldallal, aki a Meggyesi 100 napos programját követően folyamatosan csak balfaszkodni volt képes e téren. Értékválasztástól, meg demokrácia állapottól, és visszataszító propagandától függetlenül , sajnos Varga Mihályban is hitünket veszíthetjük, az elmúlt pár év sem volt túl fényes e tekintetben.
Vendéglátás: bejeltve minimálbér + komoly plusz kpban.
Kisvállalkozás: lásd vendéglátás
Katás vállalkozók mindenféle munkára ugyan az.
Építőipar + szakik: ezt sem kell részlezni
Ha összeszámolom, hogy ez hány embert érint akkor meg is értem, hogyan jött ki ez az adat és az embereknek mégis van pénze.