Folyószámla-hitelkeret: csúnyán ráfizetsz

2013-06-12
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Bemész egy bankfiókba számlát nyitni, az ott ülő hölgy nagy buzgósággal rábeszél egy folyószámla-hitelkeretre, mert jó az vésztartaléknak, ha hónap végén megszorulsz.

Beállít egy minimális összeget, 20-30 ezer forintot, abból biztos nem lesz baj.

Mindenki boldog, neked van egy kis összegű vésztartalékod, a hölgy pedig teljesítette a cross-sale rátát és a kiosztott értékesítési kvótát a folyószámla-hitelkeretből.

Kicsit morcos vagy, mert a banktól függően fizetni kellett 2.400 Ft egyszeri díjat, vagy a hitelkeret 0,5-1%-át. Persze ezt csak a következő havi számlakivonatból tudtad meg. Még szerencse, hogy csak 30 ezres a kereted.

Eltelik 3 hónap, jön egy levél a banktól, hogy mivel beérkezett a harmadik havi fizetésed, ezért a keretet felemelik banktól függően a havi fizetésed 2-3-szorosára.

Ennek se örülsz túlzottan. Meg annak se, hogy az emelés miatt a különbözetre kivetik a 0,5-1%-os keretbeállítási jutalékot is.

Annak végképpen nem, amikor kiderül az első év után, hogy a bankod a hitelkereted 1 vagy 2%-át évente felszámítja rendelkezésre állási díj gyanánt. Mivel 400 ezret keresel és a kereted ennek 250%-a, újra kifizetsz a semmire 20 ezer forintot. Minden évben.

Az epe akkor önt el igazán, amikor ezek után le akarod mondani az egyébként sem igényelt hitelkeretedet és ezért kifizetsz 2.390 Ft-ot.

Ennél már csak akkor jársz rosszabbul, ha elcsábulsz a rendelkezésedre álló keret miatt és egy-két havi fizetéseddel mínuszba kerülsz. Ilyenkor 25-33%-os hitelt vettél a nyakadba, amíg vissza nem törleszted az összeget. Ha a 400 ezres fizetésed dupláját költötted el, havonta 20 ezer megy el csak kamatra. Másképpen fogalmazva, egyből 380 ezerre csökkent a fizetésed a fizetendő kamat miatt.

S vajon mennyire jó vésztartaléknak a hitelkereted? Hihi. Abban a pillanatban, amikor a bank azt látja, hogy már nem érkezik fizetés a számládra, felszólít, hogy nyolc napon belül egy összegben fizesd vissza a teljes tartozásod, a hitelkeretedet pedig felmondja. Úgyhogy arra nagyon vigyázz, hogy ne legyél munkanélküli, ha van tartozásod a folyószámládon. Ettől függetlenül is évente a bank indoklás nélkül felmondhatja a keretedet és egy összegben igényelheti a teljes tartozást.

De akkor mire jó ez a hitelkeret? Például arra, hogy ha ellopják a bankkártyádat, vagy feltörik a bankszámládat, nem csak az ott található pénzt tudják ellopni, de még a hitelkeretedet is.

Vésztartalék kell? Azt a 20 ezret, amit a bank felszámol évente, tedd félre egy befőttesüvegbe és ha hónap végén elköltötted, a fizetésedből pótold. Ha ennél jobban szeretnéd csinálni, olvasd el ezeket az írásokat.

 Végezetül néhány bank folyószámla-hitelkeretének költségei:

Szeretnél többet tudni a pénzügyekről? Gyere el az Akadémiára, még van hely a júniusi turnusra. Részletek itt.

Valódi pénzügyi tanácsadásra van szükséged, eleged van már az ügynökökből? Kattints a linkre további információért.

Olvasd el a többi pénzügyekről szóló írást is a kiszamolo.hu oldalon.

Ha szeretnéd tudni, hogy új poszt jelent meg a blogban, jelölj be minket a facebookon.

Hozzászólások:

66 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

,,Bemész egy bankfiókba számlát nyitni, az ott ülő hölgy nagy buzgósággal rábeszél egy folyószámla-hitelkeretre, mert jó az vésztartaléknak, ha hónap végén megszorulsz.''

Nem beszél rá, mert még a kiszámoló.hu olvasása nélkül is volt vésztartalékom, és tudom, hogy a hitel rossz, gonosz, maga az ördög, vagy még rosszabb, valami zsidó mű 😀

Itt vége is a sztorinak 🙂

És ha az user nem kérdezi meg, hogy mik a díjak, akkor máris csak ő a hibás? A kezitcsókolomnak nem az a dolga, hogy elmondjon mindent? Vagy ha én megkérem, hogy mondjon el mindent, de kihagyja a lényeget, akkor a kezitcsókolom a hibás a pult másik felén?

Ez a 33% véletlenül nem a törvény által tiltott uzsorakamat? Vagy ez még nem esik bele, hisz jó viktor vezérünk valamelyik haverja jelentett ki valami olyant, hogy megmentik az emberek pénzét - maguknak, tette hozzá mindenki kapásból -.

"És ha az user nem kérdezi meg, hogy mik a díjak, akkor máris csak ő a hibás?"

Igen.

Eddigi tapasztalataim alapjan ugy tunik, hogy az atlag banki ugyintezo alig tud tobbet a kulonbozo banki konstrukciokrol, mint egy tajekozott ugyfel. A szakzsargont jobban ismeri.

Ez valahol ertheto is: ezek az ugyintezok reszben porszivougynokok, ki van adva, hogy mibol mennyit kell eladni havonta. A banknak az a legjobb, ha a sajat ugynoke sincs tokeletesen tisztaban azzal, hogy valojaban at akar vagni teged - igy ugyanis jo szivvel akar neked "segiteni", ami sokkal meggyozobb.

Annak a sok banknak csak valamiből ki kell termelnie azt a sok buta reklámot, amit leadnak millió számra naponta, vagy tévedek?

Hát, a bankok nem fognak hirdetni a blogodon!

🙂

Nekem van ilyen hitelkeretem, de soha nem használtam és nem is tervezem. Igazából csak azért van, mert része a számlacsomagnak (amire viszont szükségem van) és nem lehetett lemondani.

Ennel mar a hitelkartya is jobb 🙂

Mennyire utáltam, amikor MINDEN ügy végén megkérdezték és győzködtek...

Végül ezért szoktam le náluk teljesen a személyes és telefonos ügyintézésről. Képtelenség volt megértetni velük, hogy tényleg nem akarom más pénzét használni (nyilván így voltak kiképezve). Pedig néha frusztrált, hogy a netbanktól nem lehet kérdezni, de annyira gyűlöltem a pillanatot, amikor nekem, az ügyfélnek kell magyarázkodni.

Szerencsére már eljöttem attól a banktól (nem emiatt, de a mostani bankom ilyet sem tesz).

Nem ilyen durva számokkal de hasonló volt a történetem nem egész 10 évvel ezelőtt. Egész pontosan ennek a történetnek a lehetőségét láttam, amikor bevezették a hitelkeret rendelkezésre tartási valamit jó pénzért. Két dolog jött ki belőle:
1. Azóta nagyon tudatosan kezelem a bankköltségeket. Ahol csak lehet nullás csomagot választok. A citynél van ilyen, csak a tranzakciós illetéket kell fizetni. Máshol is van hasonló nevű, de elég limitált, hogy mi van ingyen.
2. Áttértem a hitelkártyára. Évi néhány ezer forintos kártya és havi nem egész 300 forintos számlavezetési díj mellett havi néhány száz és néhány ezer forint között írnak jóvá a kártyahasználat után. Ez több, mint fedezi a bankköltségeimet, sőt még a tranzakciós illeték nagy részét is.

Tanulság vagy inkább mindenki számára a tanulnivaló: nem spórolható meg az utánajárás és a matek házi feladat, valamint az, hogy kérdezni kell!!!

Hogy rohadna meg az OTP! Most néztem meg a hirdetményt, és tényleg! Már minden szarért fizetni kell.. Holnap mondom is le!

Köszönöm hogy felhívtad erre a figyelmem!

Nekem OTP Net számlacsomagom van és ahhoz díjmentes a folyószámlahitel. Én rá is kérdeztem, amikor a hölgy tukmálta és csak azért fogadtam el, hogy neki legyen egy jó napja, ha már nekem úgyis ingyen van.
Ettől függetlenül kb. 16 év után ebben a hónapban otthagyom őket.

"ebben a hónapban otthagyom őket"
vagy nem. ugyanis eleg eselyes, hogy megkerdezik, megis miert döntöttel igy. elmondod a panaszaid, mire ök: nahat, dehiszen ezen lehet segiteni. ugyanis a kondiciok csak addig olyanok, amilyenek, amig valaki fizet mint a katonatiszt. ha elmennel tölük, maris rugalmasabbak lehetnek.

Végül pedig, miután kijöttél a bankból, 1 hétig utálod magadat. 🙂

Ha valakinek csak par honapra kell par100e ft, akkor mi a javaslat? En annakidejen azt neztem, hogy ilyen esetben jobban megeri mint a tobbi hitel, vagy a hitelkartya.

Azt a lehetoseget most hagyjuk ki, hogyha valakinek csak 400e ft kell, akkor varjon par honapot amig osszejon. Ez nem minden esetben lehetseges. Most elsosorban olyan esetekre gondolok, amikor valaki befektetne a penzt, de elszamolta magat, es a befejezeshez hianyzik 400e ft es van jovedelme is, ugyhogy nem kell attol felnie, hogy nagyon megcsuszik.

"Eltelik 3 hónap, jön egy levél a banktól, hogy mivel beérkezett a harmadik havi fizetésed, ezért a keretet felemelik banktól függően a havi fizetésed 2-3-szorosára.

Ennek se örülsz túlzottan. Meg annak se, hogy az emelés miatt a különbözetre kivetik a 0,5-1%-os keretbeállítási jutalékot is."

Ez mennyire törvényes amúgy?! Ilyenkor nem lehet legalább arra hivatkozni, hogy mivel a szerződés egyoldalúan a hátrányomra változott (ugyebár ez az, ami értelmezés kérdése...), ezért ama bizonyos alapelv szerint lehetőséget kell adniuk, hogy bizonyos időn belül díjmentesen felmondjam?

Én tiltakoztam egyszer, míg vártam a válaszra ami meg is érkezett, kicsúsztam a határidőből. Már nem akartam velük tövább vitatkozni, hagytam a nyavalyába az egészet.

Update:

Most hívtam OTP-t. NET csomagnál csak akkor van díja, ha igénybe veszed. Ha csak ott a keret, annak nincs költsége.

Bár akkor is kérdés, hogy a KHR-ben hogyan szerepelsz. Az ügyintéző szerint amennyiben nem használod, akkor pozitív adósként. Hát nem tudom.

kb. mióta megjelent mint termék azóta van A-hitelem. (ez az OTP-nél a folyószámla hitel egy formája). Az már a múlt ködébe vész, hogy akkor, 15 éve kellett-e ezért valamit fizetnem, de azt teljesen biztosan mondom, hogy azóta soha egyetlen fillérbe sem került, hogy ott van. Sem éves, sem havi díj. Csak az kerül (kerülne) pénzbe, ha használnám. Otp, elektronikus számlacsomag.

A másik, hogy az OTP-t illik szidni, és kell is, van egy olyan OTP-s csomag, hogy Simple. Ez annyira igyekszik tagadni a gyökereit, hogy alig látszik az oldalán, hogy ő is az OTP gyermeke. Eddig nem találtam, hogy mi lenne benne a buktató, de ha tényleg minden úgy van ahogy írják, akkor jelenleg ez az egyik legolcsóbb számlacsomag. Még az ERSTE-s ajánlatot is veri, ráadásul az ERSTE éppen csukogatja be a fiókjait, ami semmi jót nem jelent.

Simple hátrányok, amiket eddig látok:

- Életkortól függő költségek (nemrég még csak 31 éves korig volt egyáltalán elérhető, most már korlátlan, de 35 fölött drágább a kártya és magasabb jövedelemnek kell érkezni az ingyenes számlavezetéshez).

- Még OTP-hez mérten is alacsony kamatra tudsz pénzt lekötni (jelenleg 2,5%), más OTP-s akciós lekötések nem érhetőek el rajta.

- Nem kapcsolható hozzá "bonyolultabb" számla (pl értékpapír, nyesz, tbsz).

Ha ezek nem fájnak (mert mondjuk csak átfolyik a pénz, nincs befektetés), akkor viszont nagyon olcsó (június végéig még tranzakciós illetéket sem kell fizetni).

Ha jobban megnézed akkor azért csak kiderül, hogy az alma nem esett messze a fájától 😉

Készpénzfelvétel belföldi OTP ATM-ből Simple MCO kártyával 2 db/hó díjmentes* (kedvezményes**)
Eseti átutalás teljesülése – belföldi forint/ bankon belüli deviza
díjmentes* (kedvezményes***)
Állandó átutalás teljesülése – forint/ bankon belüli deviza
díjmentes* (24 Ft)
Csoportos beszedési megbízás teljesülése
díjmentes* (16 Ft)

*A díjkedvezményt, mentességet a Bank visszavonásig, de legkésőbb 2013. jún. 30-ig biztosítja.
** Kedvezményes díj: 0,3%, maximum 6000 Ft
*** Kedvezményes díj: 0,2%, maximum 6000 Ft

Az OTP-nél nincsenek tisztában a "díjmentes" jelentésével.........

"..Az OTP-nél nincsenek tisztában a “díjmentes” jelentésével………"

Rettenetesen bonyolult ám...
2013.jún.30.-igy (legfeljebb) díjmentes, utána értelemszerűen (háromcsillag) kettő ezrelék, kettő sillag 3 ezrelék, egyébként a zárójelben szereplő fix tarifa.

0 azaz nulla forintos csomag ként reklámozzák a honlapjukon. Az pedig csak az apró betűs részből derül ki hogy MAXIMUM június 30.-ig nulla az a nulla.
Kétlem hogy megkötéskor ezt bárki is közölné az ügyféllel. Persze lehet hogy tévedek...
Általában az emberek nem 2 havonta váltanak bankot vagy számlacsomagot, persze lehet te vagy a kivétel.

Maradjunk annyiban hogy ez nem nem ingyenes számla, még 150 ezer forintos jövedelem esetén sem!

"Rettenetesen bonyolult ám…"
Nem árt ha az ember nem csak az orra hegyéig lát....

Én is csak azért fogadtam el, mert kezitcsókolom szerint nincs költsége amíg nem veszed igénybe viszont bekerülsz vele a pozitív adósok listájába.

ha meg van költsége, és visszamész reklamálni, akkor ő nem ezt mondta. 😉

No egy tökéletes példa, friss, ropogós:

http://homar.blog.hu/2013/06/13/a_semmibe_nem_kerulo_lekotes

Nekem a Raiffeisennél volt egy A-hitel keretem, amit sajnos kimerítettem-munkanélküli lettem.Aztán mikor találtam melót már nehéz volt visszatörleszteni,pedig csak 100 ezres keretről van szó.Tavaly ajánlottak egy Újrakezdési hitel lehetőséget, hogy havonta vissza tudjam fizetni.Most rákérdeztem, hogy nem-e lehetne egyösszegben a fennmaradó részt kifizetni, erre közli az ügyintéző hölgy a telefon végén, hogy de lehet, de annak 55 ezer a költsége, a hátralévő összeg meg annál kevesebb.Amikor rákérdeztem, hogy ez miért nincs benne a szerződésemben, akkor azt mondta, hogy benne van, az üzleti feltételekben..Szval ennyit az ingyenes hitelkeretről...Azért fizessek még +30 ezres kamatot, mert nem tudom egyben visszafizetni-az előtörlesztési díj miatt.."kedvesek",nem?

A hitelkereteknek, hitelkártyáknak van még egy igen kedvezőtlen hatása. Pl ha hitelt szeretnél felvenni lakásvásárláskor, autó vásárláskor, stb, akkor a KHR-ben az összes soha nem használt hitelkártya, hitelkeret IS szerepel, ami mind-mind rontja a hitelképességet. A bankok a hitelbírálatkor úgy tekintenek ezekre a hiteltermékekre, mint aktív hitelekre (bankfüggő, ki hogyan számolja, de a keretnek bizonyos %-át havi részletnek tekintik) tehát egy újabb hiteligényléskor akár elutasítás is lehet a kérelem vége, ha a jövedelem nem bírja el ezt a pluszt, ezért érdemes hiteligény előtt a minimálisra csökkenteni a felesleges kereteket, hitelkártyákat már csak azért is, mert hosszas küzdelemmel szokott sikerülni.

Ez az első cikk itt, amivel nem értek egyet.

"Mivel 400 ezret keresel és a kereted ennek 250%-a, újra kifizetsz a semmire 20 ezer forintot. Minden évben."

Hát, akinek állandóan egymilliós hitelkeret kell, az valószínűleg nem fog sírni 1666 Ft miatt. Elég valószerűtlen, túlzó példa. (Speciel a K&H-nál 500 000 a max keret, úgyhogy ott eleve lehetetlen ekkora keret, nem tudom más bankok határoznak-e meg felső korlátot)

Szóval ha reálisabb értékekhez közelítjük a példát, maradjunk a 400 000-es fizetésnél, de legyen is annyi a keret, akkor a rendelkezésre tartási jutalék 1%-ával számolva 333 Ft a díja. Ennyit szvsz megér, hogy vész esetén (= pl. elromlik a hűtő) legyen mihez nyúlni, ami azért jóval áttekinthetőbb és kockázatmentesebb, mint egy hitelkártya.

A befőttesbe félretevős megoldás meg ott hibádzik, hogy az évi 20e félretételéből hány év alatt is jön össze a biztonsági 1M keret?

De a magas költség oka ebben a példában a feleslegesen nagy keret. Kinek kell, hogy ennyi pénz (1 millió) folyamatosan rendelkezésére álljon? Tehát nem a termék a rossz, csak megfelelően kell megválasztani a keretet.

Havi 400 000-es fizu mellett 400 000 Ft keretnek elég kell hogy legyen bármilyen vészhelyzetre, azt még nem olyan drága készenlétben tartani (éves szinten 4000, havi 333 Ft, ami, ha azt veszem, hogy mennyi a számlavezetés díja - sajnos - ma már nem hatalmas tétel).

Nyilván jobb, ha az ember a saját pénzéből képez keretet, ahogy írod, de addig tartaléknak szerintem ez a legjobb megoldás.

Szia Kiszamolo!
Ezt a folyószámla hitel dolgot értem is, meg nem is. Konkrét példa talán többet segítene. (Nekem a bankom most ajánlotta fel a fizu 2x-szeresét keretnek, nem tudom elfogadjam-e, illetve mi van, ha használok belőle.)

Tehát egy példa:
-Fizetésem nettó 300e;
-Keret legyen 100e.

50e-t felhasználok belőle (a fizut elköltöttem) aktuálisan így néz ki a számlám:
-egyenleg: -50e;
-felhasználható: 50e.

Idáig oké. Kérdések:
1. Mi történik a következő fizetés beérkezésekor, hogyan fog kinézni a számlám?
2. Az elkövetkező hónapokban mire számíthatok?
3. Egyáltalán, ha mindig "vissza/feltöltöm" a 100e keretet, ez azt jelenti, hogy ennyi pluszt minden hónapban felhasználhatok?

Előre is köszi!

Értem, köszi.
De ezek szerint a következő hónapban újra max. 400e-t használhatok fel (300+100)?
És mi van akkor, ha 3 hónapon keresztül felhasználok mondjuk 70e-t a keretből? Persze, értem, újra feltöltés, stb. De kamatok/pluszköltségek?
(Bocs a sok kérdésért, de szeretném megérteni, hogy ebben mi az üzlet a banknak...)
Jah, olvasom, hogy 1 év ennek a "futamideje"(?). Mi történik az 1 év lejártával?

Jaj, nem! A következő hónapban 350e lesz. Na, kezdem érteni...
Viszont akkor mi van, ha a keretem pl. 400e, fizu 300e, vagyis egyhavi bevétel nem tölti fel -teljesen- a keretet? (Feltéve, hogy a teljes keretet felhasználom.)

@csabo : ez a biznisz a banknak...
a 100 ezres hitelkeret gyakorlatilag csak egyszer "segítség" neked, amikor első alkalommal lemeríted. Innentől ugyanúgy a havi 300 ezres fizetésed használhatod fel, mint előtte, csak éppen mostantól nem 0 és 300 ezer között mozog az egyenleged, hanem -100 és +200 ezer között.
Persze innentől a bank havonta szépen levonja a hitelkamatot, ami nem aprópénz...
Szóval egyszeri 100 ezer forintért fizetsz akár egész életedben havi ezres nagyságrendű kamatot...
Ez az igazi uzsora...

a hitelkeret nem tévesztendő össze a hitelkártyával, de ha nehéz megérteni miért jó a banknak hitelkeretet adni neked, akkor inkább a hitelkártyákat is messzire kerüld el, mert nagy valószínűséggel ott is abban a 90%-ban lennél, akin nagyot kaszálnak a bankok, nem pedig abban a 10%-ban, aki okosan használja és megtakarít egy kis aprópénzt a segítségével.

szocske: Aha! Szóval minden hónapban az adott hónap igénybe vett összege után levonja az ajánlatban szereplő kamatot... Nem rossz! Így már teljes a kép, köszönöm!

@Kiszamolo
Sajnos én is beleugrottam az OTP remek rulírozó hitelébe. Most -600 ezer körül állok minden hónap végén. 🙁

Szerinted melyik lenne a jobb megoldás: 2-3 év alatt, egyenlő részletekben feljebb tornászni a hitelkeretet (és közben fizetni az összegzett elszámolást és egyéb fincsi tételeket, kb. 8-10 ezret havonta), vagy felvenni egy személyi kölcsönt, abból visszafizetni és inkább azt törleszteni 2-3 évig?

Találtam az MKB-nál egy olyan hitelt, aminek a THM-je alacsonyabb, mint az OTP-s folyószámla-hitelemé. (Eléggé megdöbbentem ezen...)

Minden jó ötletet köszönök előre is!
Tényleg nem tudom, nem csinálok-e valami hülyeséget - megint. 🙁

@z0z0 :

Ez attol fug: Nemet tudsz mondani a tulkoltekezesre? Ha kepes vagy ra, akkor szerintem ne vegyel fel masik hitelt. Ha viszont nehezedre esik, akkor a szemelyi kolcson lehet a jo megoldas.

Amit meg erdemes lehet kiszamolni az az, hogy mennyi kamatot fizetsz tenylegesen. Ebbol a szempontbol viszont fontos a fizetesed, hiszen az elvileg egybol a hiteltartozast csokkenti ( vagyis az elso napokra kevesebb kamatot fizetsz mint az utolsokra). Magas fizetessel szerintem kevesbe eri meg a szemelyi hitel...

@z0z0
Mielőtt nekiállnál érdemesnek tartok összehozni egy 100.000-es keretet, mondjuk takarékszámlán, ha tényleg sürgősen hozzá kell valamiért nyúlni.
Saját példa: 300.000-es keretem volt az OTP-nél. NET csomagban voltam, aminek a módosítási díja nulla ft volt. Havonta bejártam a bankfiókba és szerződést módosítgattam. Érdemes megkérdezni, hogy a te számlacsomagod hitelkeret módosítása is ingyenes-e? (Nálam 2 éve még az volt.) Mondjuk én csak 70.000-es keretet állítottam be magamnak takarékszámlán. 14 hónapomba telt, mire lenulláztam. 2x kellett a 70-et feltöltenem. A legelején (akkor 4 hónapomba tellett) és egyszer a közepén (akkor már csak 1 hónap volt). A módosítások mértéke 13.000 és 54.000 ft közé esett havonta, attól függően, hogy mennyit tudtam "nélkülözni". A fizetésem közben 125.000 és 160.000 közt váltakozott és volt mellette még egy 35-40.000 közt váltakozó motor hitelem.

@z0z0
A 300.000-es keret eltüntetése a kétszeri 70.000-es alap feltöltésével összesen kábé 448.000 forintomba került. Ebben benne vannak a csökkenő hitel díjak is.
Érdemes minden hónap kezdete előtt havi költségvetést csinálni, hogy körülbelül lásd, hogy mire, mennyit kell költeni. A számaid lehetnek mások, ám lehet, hogy nagyobb fizetésből többet is képes vagy félretenni.
Ha szerződésmódosítás nélkül akarod feltölteni a keretet és úgy megszűntetni, akkor nagyon nehezen fog összejönni szerintem. A bankos kisasszonyok ugyan ezt szeretnék inkább, de a szintén személyes tapasztalat azt mutatta, hogy a következő hónapok valamelyikén megint elhasználom a már nagy nehezen feltöltött összeget. Úgy nem megy. Ezért kell a takarékszámla, azt viszont vissza kell tölteni mindig, ha használtad.
1 módosítás ideje 20-30 perc. Ha netán BAR listás vagy, akkor nem fog menni a módosítás egy összegben se.

@janos82 @sandokan

Nagyon szépen köszönöm a tanácsot!

Azt hiszem, az önerőből való visszafizetgetés lesz a megoldás. Sajnos a törlesztett összeg újbóli elköltését én is átéltem már párszor, úgyhogy jó ötlet a keret folyamatos csökkentgetése. És a takarékszámla is. 🙂

(A röhej az egészben, hogy anno azért igényeltem folyószámla-hitelt, pontosabban azért merítettem ki drasztikus mértékben, hogy ne kelljen beleugranom egy áruhitelbe - utóbbit már háromszor visszafizettem volna azóta.)

@z0z0
Hoppá, bocsesz. Újraolvastam a saját hozzászólásomat is. Javítok: nem 448.000, hanem 488.000-be került a nullázás. Kábé 48.000 forintot fizettem a cirka egy év alatt, csak a folyószámla hitel kamataira. Így talán tisztább a kép. A többi stimmel.

@zOzO: Valószínű, hogy már megkéstem, de azért leírom a történetemet. 520 ezer Ft-os hitelkeretem volt a Rafinál, már sok éve mínuszban. A beérkező fizetés mellett az összes pénzt ráraktuk, de így sem tudtuk kiegyenlíteni soha. Mellette még teljesen kimerített 450 ezer Ft-os hitelkártyám ugyanitt, plusz személyi kölcsön a Rafinál és BB-nél még nagyobb összegben. Eredetileg a legnagyobb összegű és legmagasabb kamatozású (közel 30%) BB-s kölcsönömet indultam kiváltani egy másik bankhoz úgy, hogy nem kötelező a bankváltás, hiszen a Díjnullázó csomagomat szerettem. Itt felvilágosítottak, hogy célszerű lenne kiváltani a többi kölcsönt is, ugyanis hitelkártyánál és fszámla hitelkeretnél is a teljes tartozás 100 ezer Ft-ként 5000 Ft, így felmondás esetén havi tartozásom 22500+26000=48500 Ft, ezek soha le nem járó hitelek, csak a kamatokat fizetem. Bankváltással együtt belementem. Folyt.

A hitelkártyára havi 13 ezer Ft kamatot fizettem (+20 ezer Ft körüli volt a kötelezően visszafizetendő rész, ez újra felhasználható). Folyószámla hitelkeretnél ha teljesen kimerítettem 12 ezer Ft kamatot fizettem (legjobb esetben is 6-7 ezer Ft-ot)+10 ezer Ft körüli évi rendelkezésben tartási díj, kimerített keretnél ha a kamatot beterhelik keret túllépési díj. Kiváltó kölcsönöm kamata ezekre 15 %-os. 970 ezer Ft-ra 5 évig havi 22 ezer Ft-ot fizetek (ennek a fele tőkerész volt már az első hónapban is). Évi 200 ezer Ft díjmentesen előtörleszthető, így előbb kifuttatható. A kiváltás előnye, hogy havi törlesztőrészletem kisebb, tartozásom folyamatosan csökken, de a legjobb, hogy nincsenek többszázezres mínuszos számláim! (Ez nagyon lehangoló volt). A bevételeim és kiadásaim jobban kontrollálhatóak, nincs túlköltekezés, csak megtakarítás, hiszen most mindenre előre kell gyűjteni.

A Rafi folyamatosan emelni akarta a fszla hitelkeretet 980 ezer Ft-ra is, miközben még az 520 ezerrel sem bírtam. Nem is érkezett annyi jóváírás amihez kötötték, de a rendszer az összbefizetéseket érzékelte és ez magas volt. Levélben érkezett az ajánlat, ha nem mondtam le határidőn belül akkor automatikusan emelték. Így lett az eredeti 200 ezerből 520 ezer. Később figyeltem erre és nem engedtem.
Új bankomnál (Sberbank) fél éve vagyok, még nem ajánlottak folyószámla-hitelkeretet (valószínű, hogy magas összegű hiteleim miatt nem is kaphatok), hitelkártyájuk pedig nincs!
Megtanultam e termékek nélkül létezni, egyik sem hiányzik már!
Zárásul "folyószámla-hitelkeret terméktájékoztató: A termék lényege számlatúllépési (túlhúzási) lehetőség, biztosítja és lehetővé teszi az átmeneti likviditási problémák megoldását, illetve jövőbeli jövedelmünk terhére fogyasztásunk előre hozását."

@teddy

De ha egyszer van hitelkereted, akkor miért költötted el mögöttes valós pénz nélkül? Gondolom senki sem tartott fegyvert a fejedhez...

Nekem jelenleg az összes hitelkártyámon van vagy 50 ezer eurónyi (nem elírás) hitelkeretem, de eszembe nem jutna nekiállni vásárolgatni.

@Zedder: Miért adósodtam el? Ezt a kérdést én is többször feltettem magamnak és feltérképeztem az ide vezető utat. Nem vagyok büszke rá, de leírom hátha tanulságul szolgál. Megfontolatlan voltam pénzügyekben, rossz döntéseket hoztam. Ez ez hosszú folyamat volt. Mikor jól kerestünk nem tartalékoltunk, hanem feléltük, sőt túlköltekeztünk, mindent hitelre vettünk. A fogyasztói társadalom rabjai lettünk. Mint egy drog olyan volt a hitel: kínálták, felvettük, simán fizettük - mindenre: autókra, háztartási, műszaki cikkekre - először csak termékekre.
Majd bevételeink csökkentek és ezzel egyidőben családi kiadásaink is nőttek. Úgy gondoltuk, hogy likviditási problémáink csak átmenetiek és a hiányt mindig újabb hitelfelvétellel pótoltuk, miközben nem vizsgáltuk felül anyagi helyzetünket, továbbra is túlköltekeztünk. Sorba jöttek a személyi kölcsönök, hitelkártyák, folyószámla hitelkeret. Folyt.

Jó adósok voltunk, könnyen kaptunk újabb hiteleket. Mindennapi kiadásaink fedezésére fordítottuk, de hamar feléltük, mert a sok hitelkamat még rosszabb helyzetbe hozott bennünket. Az utolsó fél évben ráadásul minden hónapban valami váratlan kiadás is közbejött. Adósságspirálba kerültünk, nehezen tudtunk pontosan törleszteni. Nagyon nyomasztott helyzetünk. Rádöbbentem, hogy sürgősen változtatni kell! Nem a bankokat, másokat és a körülményeket hibáztatom mindezekért, hanem csakis saját magamat! Ennek beismerése adott erőt az átalakuláshoz. Egy küzdelmes folyamat az új pénzügyi szemléletmód kialakítása, melyben minden kis sikernek örülni kell! (Nincs negatív számlám, van megtakarításom). Mit tettem ezért? Pénzügyek olvasása, továbbképzéssel bevételek növelése, kiadások csökkentése (a racionalizálás ma is tart), hitelkiváltás. Cél: hitelek kifuttatása, megtakarítás növelése.

Az az ötletem támadt, hogy nyitok még egy megtakarítási számlát. Az egyiken fix megtakarítás van, amihez nem nyúlok (legfeljebb majd egy részét hitel előtörlesztésre fordítom) - és havonta minimum 20 ezerrel növelem (ennyivel csökkent a törlesztőm hitelkiváltás után), fizetéskor könnyedén félreteszem. Mivel túl sok pénz marad a folyószámlámon ezért nyitok még egy megtakarítási számlát ahová többet rakok félre, és egy előre eltervezett szűkebb keretből gazdálkodok, a másodikat viszont bátrabban mozgatom ha nem elég a megélhetési keret. EZ LESZ AZ ÉN FOLYÓSZÁMLA-HITELKERET HELYETTESÍTŐ TERMÉKEM - akár váratlan kiadásokra is - azzal a különbséggel, hogy ez nem a bank pénze, hanem a sajátom. Így remélem, hogy még dinamikusabban tudok gazdálkodni és félretenni.

Még egy érdekesség. Hitelkiváltáskor fennmaradt 51 ezer Ft szabadon felhasználható rész. Ez sokáig zárolva volt, mert régi bankom húzta az időt a hitelkiváltás során.
Új bankomban sajnálkoztak, hogy nem tudják addig felszabadítani amíg az összes igazolást nem tudom bemutatni. Pedig milyen jó, hogy ennyi megmaradt ezt szabadon elkölthetem. Azt mondtam, hogy köszönöm ezt nem szeretném. Mikor végre minden papír megvolt és feloldották azonnal átvezettettem a megtakarítási számlára. Csodálkoztak is rajta. Az egészet? - kérdezték.
FOLYÓSZÁMLA-HITELKERET ÉS HITELKÁRTYA - SOHA TÖBBET! Helyette rövid- és hosszútávú tartalékot kell képezni. Mivel ennek minden forintjáért megküzdünk jobban megbecsüljük és így nehezebben is költjük el mint a bank által adott "ajándék pénzt", amire a későbbiekben csúnyán ráfizetünk.

Kedves mindenki!
Olyan problémám van, hogy kb 20 ezer forintra lenne szükségem. Még tanulok. A számlámra érkezik havonta 10e bursa ösztöndíj és 14e tiszteletdíj (önkorm képv vagyok). De most kb 0 forintom van és mindenképpen kellene ez a 20 ezer. Folyószámla hitelt kaphatok? Otpnél bankolok. És ez csak most kéne nekem, jövőhónaptól le is mondanám.
Köszönöm a segítséget!

@teddy
Tanulságos a sztorid, és gratula, hogy te nyerted a háborút!
Az belefér így névtelenül, hogy leírd, mi számított jó keresetnek, és mennyi pénz lett túl kevés? Talán ez még jobban segítene az okulásban a nagyérdeműnek.

@levente
Ötlet: mivel "csupán" 20k-ra van szükséged, egyszeri alkalommal - és tételezzük fel, hogy nélkülözhetetlen, nem piára kell 🙂 - megoldás lehet kölcsönkérned csoporttárstól, vagy cimborától a koleszben? Megfelelő bizalmi viszony esetén, egyszeri alkalommal ez működhet (tudom, hogy nekem működött volna anno). Ha igen, akkor nem kell tökölni pénzintézettel, illetve fizetni a mindenféle díjakat. A kamatban meg megegyeztek a kölcsönadóval. Lehet, hogy csak egy hideg sört fogad csak el, mert segítene rajtad. 🙂

@csaladfo
Köszönöm.
Hát ez régen volt, de azért megpróbálok visszaemlékezni. A "hiteles pályafutásunk" kb. 1997-ben kezdődött. Ekkor egyik fizetés 90 e Ft volt, a másik pedig 50 e, erre még rájött negyedévente átlagban u.ennyi prémium, ami év végén a fizetés kétszerese, jó esetben háromszorosa is lehetett. A "jól kerestünk" azt jelentette, hogy a pénz folyamatosan áramlott hozzánk, nem volt anyagi problémánk, simán megvettünk mindent, évente többször is nyaraltunk (nyáron hosszabb, tavasszal és ősszel rövidebb időtartamban) és közben 2 gyermekünknek is mindent megadtunk. Először autókat vásároltunk hitelre - amelyeket túl gyakran cseréltünk újabbakra. Majd jöttek a fogyasztói, többnyire 0 %-os hitelek műszaki és háztartási cikkekre. A problémák 2005-2006 körül kezdődtek. Bevétel 150 e és 130 e Ft+prémium, de ez már ritkábban és töredéke is a korábbiaknak. Folyt.

Azt gondoltuk, hogy a visszaesés csak átmeneti ezért ugyanúgy költekeztünk tovább. Közben a gyerekekkel kapcsolatos kiadásaink megnőttek. Újabb kölcsönöket vettünk fel már a megélhetés fedezésre (fszla hitelkeret, hitelkártyák, személyi kölcsönök) - melyeket bankunk is aktívan kínált. Ezek csak néhány hónapig segítettek. 2014-ben majdnem minden összeomlott. Fél éven át minden hónapban nagy összegű váratlan kiadás is közbejött. Ekkor bevételünk 180e+240e Ft volt, ebből hitel 180e Ft, 3 fős háztartás. 2 hónap különösen kritikus volt. A közüzemi számlákat már késve fizettük, hiteleinket nagy erőfeszítés árán pontosan. Rádöbbentünk, hogy sürgősen változtatni kell! Rátaláltam e blogra, a bevételeket növeltük, a kiadásokat csökkentjük, hiteleket kiváltottuk. Bevétel: 250-330e+270e, hitel 144e (70e forintosított autóhitel még 22 hónapig, 54e+22e személyi kölcsön még 51 hónapig, 2 fős háztartás

Sziasztok!

A cikk kapcsan lenne egy eleg osszetett kerdesem.

2007-ben kb -60 ezerben voltam az OTP szamlamon az A hitelem(folyoszamlahitel?) keretein belul.
2008 ban felmomdtam a munkahelyemen es Angliaba koltoztem. Par honapra ra kaptam felszolitast a hitelem visszafizetesere. Eppen latogatoban voltam, igy felkerestem a helyi OTP-t azt remelve hogy igenyelhetem az adossagom reszletekben valo torleszteset. A holgy a bankban azonnal nem-et mondott es kozolte velem hogy a tartozast (hatvan akarhanyezer forint) egy osszegben kell befizetnem. Sajnos ezt nem tudtam megtenni akkor. Ezutan kaptam felszolitoleveleket a hitelem behajtocegnek valo atnyujtasarol a magyar cimemre ahova nem voltam bejelentve egyebkent. Ez kozel 8 eve volt es azota is Angliaban elek. Kerdesem, hogy milyen kovetkezmenyei lehetnek ennyi ido utan egy tartozasnak ezekkel a felttelekkel.
Elore is koszonom.

Laszlo

@laz egy ismerősöm hasonlóan járt el. 8-10 évig nem vett tudomást egy kb. 100ezerről induló tartozásról.
Mikor kb. 10 év múlva épp azzal próbálkozott a behajtó cég, hogy az akkor kb. 1,5M tartozás fejében jelzálogot jegyezzen be a nemrég meghalt szüleitől örökölt lakásra, na akkor gyorsan elkezdett foglalkozni az üggyel, addig azt remélte majd elfelejtik neki.
Ekkor sikerült megegyezni az OTP faktoringgal abban, hogy kifizeti a tartozás felét és felejtsük el egymást.
Szóval sok év után 800ezer körül ki tudott szállni, és megmaradt a lakása.

@Teddy

Csak most olvasom a februári válaszodat... Szépen látható, min mentél keresztül, és hogy ejtetted csapdába magatokat. Főleg, hogy a 2005-ös fizetésetek, és különösen a 2014-es elég sovány, legalábbis a költések szintjéhez képest.

Minden elismerés megillet, hogy nem csak felismerted a bajt, hanem nyavalygás és mindenki más hibáztatása helyett tettél ellene és lejöttél a "drogról". Ráadásul a költések visszafogása mellett arra is gondoltál, hogy többet keress.

Lehetnél a Kiszámoló blog (egyik) reklámarca. Akár "előtte / utána" képekkel. 🙂

@Kiszamolo

A régi jó wordpress feature (vagy bug?) biztosan nem visszahozható? Akkor esély lenne észrevenni, ha valaki megszólít. Enélkül, ha egy friss cikked elönti a jobb oldalt, teljesen esélytelen.

Sziasztok talan tudtok segiteni.. Gyesen vagyok gyes elott mar hasznaltam az a hitelt/otp/ most lenullazta a hitelkeretet mondvan a gyes masodlagos penzforras.. Bankos csaj felajanlott egy reszletfizetest 288000,- = 24 honapra 12000,- reszlet + kamat/most 6500,-/ most -248000,- ban vagyok hogy lefogtak a gyesem. A kerdesem az hogy ha feltudnam tolteni akkor is kell kamatot fizetnem? Es kb mennyire jonne ki? /ha ert valaki hozza/ bankos csaj azt is mondta hogy melegen ajanlotta hogy a reszlet fizetest valasszam mert a sima feltoltesnel is sok a kamat.valaki aki tud segitsen.kösziiii

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram