Fundamenta nem lakáscélra
Gyakori vélemény, hogy érdemes a mai kamatínséges időkben Fundamentát kötni megtakarítási célra, 3% kamat mellett, kamatadómentesen.
Az elmélet szerint 4 év múlva felmondjuk, az állami támogatást visszaadjuk és megmarad a 3%, ami nem is rossz a mai időben.
Aham.
Csak sokan elfelejtik, hogy van egy nem kevés nyitási díj is és egy havi 150 forintos számlavezetési díj. (Sőt, az utalást is 0,3% tranzakciós díj terheli, hacsak nem vállalja ezt át a bankod. De ezzel most ne számoljunk.)
Tudod mennyi a 4 éves Fundamenta EBKM értéke állami támogatás nélkül? -0,72% évente. Igen, jól látod, mínusz.
Ennyit jelent a nagyságrendileg 30 ezres nyitási díj és a havi 150 Ft számlavezetés.
(3%-os kamat mellett 4 év alatt összesen van mintegy 72 ezer forint kamatod. Ebből vond le a nyitási díjat és a 7.200 Ft számlavezetést. Plusz a banki utalások költségeit.)
Most már nem tudsz 3%-os LTP-t nyitni március közepe óta (cikk erről itt), ha pedig hosszabb távra nyitod, a nyitási díjad is lényegesen magasabb lesz.
Egy 3%-os LTP 10 évre (itt a legmagasabb az elérhető nettó hozam) évente hoz 2,25%-ot állami támogatás nélkül. De akkor 10 évig reménykedjél, hogy nem lesz megint 5-6% a banki kamat. (Persze kiszállhatsz hamarabb is, de akkor bukod a nagyobb kezdeti költséget időarányosan, így a megtérülésed sem lesz 2,25%-os)
Úgyhogy nem olyan nagy bóni ez, mint elsőre látszik.
Nyilván ez más helyzet, mint újat kötni.
Amúgy gondolom az állami támogatásra eső kamatot is bukom ez esetben az állami támogatással együtt.
Az ersténél meg nincs is 3%-os termék.
Ezzel együtt sem éri meg, ha nincs potenciális lakáscél, de ha nem biztos hogy van, akkor már megérheti, hisz ha mégis vissza kell adni az állami támogatást, akkor is jóval kisebb a vesztesség mint annó volt a 10%-os kamatok korában.
“Sőt, az utalást is 0,3% tranzakciós díj terheli, hacsak nem vállalja ezt át a bankod. De ezzel most ne számoljunk.”
Ezt a tranzakciós adót mindig odaírod, holott te magad is rendszeresen ajánlasz olyan bankszámlát, ahol ezt átvállalja a bank.
Ezen kívül a fundamentánál lehet fizetni csoportos beszedéssel és bankkártyával is, ezekre azért a bankok többsége nem tolja rá a tranzakciós adót, persze akad kivétel, de bárki találhat olyat még magasabb jövedelem nélkül is, ahol a csop.beszedés és a kártyás fizetés ingyenes.
Nem vagyok fundamenta ügynök és nem is azt mondom, hogy ez a legjobb lehetőség, ugyanakkor elég korrekt hozam érhető el kockázatmentesen.
Egyébként lakáscél nélkül én sem kötném, de ha az élet mást dob, mint amit nyitáskor terveztem, és lemondok a támogatásról, még az sem a világvége.)
A szerződéskötési díj tényleg ottvan, de ha a lakáscél nem szempont, akkor ez 5ezres havidíjjal még 10 évre is csak tizenezer forint, nem 30ezres tétel.
A havi 150 Ft is ott van, de jelentős betétnél eltörpül + az államkincstárt leszámítva alig van ingyenes számlavezetés, ha vki csak a megtakarítás miatt nyit számlát.
Pl. nyithatok ma egy 8 éves 5ezres 3%-os kamatozású LTP-t, 12200 Ft nyitási díjjal, befizethetek holnap rá 2 millió forintot, amíg a bankban nem kapnék csak 2% (mínusz kamatadó) kamatot addig itt tartom, ha a bankban jobb lesz a hozam, akkor felmondom és bankba teszem a pénzem.
Ettől függetlenül ha fel sem merül a lakáscél, inkább az államkincstár.
Befizetés 960 000 Ft
Kamat 81 504 Ft
Állami támogatás:288 000 Ft
Számlanyitás 24 600 Ft
Most a 67 hónapos köthető, de ott még több a kamat.
esetleg Q-kötvény? 😉
Veszünk etf-eket, a biztosításokat elfelejtjük örökre.
Viszont te azt mondod, hogy akármennyit befizethetek a kamat jár arra az összegre is?
Ilyen van? Ez biztos?
Nos, ahogy én látom a magyarok pénzügyi intelligenciáján bőven van mit fejleszteni, ha így gondolkodnak. Szerencsére évtizedekre el vagyok látva munkával.
”
Munka alatt azt érted, hogy a múltbeli hozamokat jövőbeli biztos hozamnak hazudva palizod be az unit-linked alapba a kevésbé intelligens embereket?
Tessék mondani: mit jelent itt a nagyságrendileg szó?
Haszontalan töltelék, ami nehezen elviselhető még csekély értelmű politikusok és/vagy polgármesterek részéről is, de hogy még itt is ez olvasható ….?
Már a nagyságrend szó, kifejezés használata is 90%-ban helytelenül, értelmetlenül történik, a “nagyságrendileg” pedig 99 %-ban.
Már itt is.
Egy lakástakarék nyitási díja a cégtől, a futamidőtől és választott típustól függően 26 és 80 ezer forint között van.
A négyéves termékek között is ez szóródik 24 és 40 ezer forint között, jellemzően 28-34 ezer forint.
Ugyanis nagyon nem mindegy, hogy melyik cég melyik termékét választjuk a kb. 8-10 lehetőségből.
Tehát vagy elmagyarázom, mi alapján számolják ki a szerződéskötési összeget (ami most teljesen lényegtelen), vagy megemlítem, hogy a várható összeg 30 ezer forint körül alakul és reménykedek abban, hogy senki nem fog belekötni a szóhasználatba teljesen feleslegesen.
Sajnálom és meglepett, hogy Nálad sem ment át, mit akartam mondani a buta ” nagyságrendileg” -el.
Fussál neki még egyszer előítélet nélkül.
Azért még szeretem a blogodat.
//kiszamolo.hu/tag/unit-linked/
Mind megtalálod itt a honlapon.
Fundamenta sztem jó, de kis összeggel kell kezdeni és merjük megálmodni a lakást, aztán alakul menet közben, emelni lehet, extrát fizetni bele nem tudom, de megkérdezem, mert van nekem is az ersténél. csop beszedés nem kerül pénzbe, főleg ha bankon belül vagy, a kártyás megoldás új nekem, de utána kérdezek, mert mindent kártyázok amit csak lehet, mert én tudom használni…
egyébként meg nem is a lakás benne a pláne, hanem olyan dolgokra simán el lehet költeni mint hűtő, mikró, szagelszívó, ehhez már nem kell nagy ész hogyan tegyük bele a lakásba, vagy épp egyéb trükkös esetek, nem írom le, de mi magyarok csavaros észjárásunkról vagyunk híresek ugye…
“évi cirka 8-13% reálhozamot(!) hoz évente”
Ha garantálod a 8%-ot nekem holnap utalom a 30 millát.
Ami az felett bejön tied.
Ha kevesebb kiegészíted…
Nos?
Melyik is a drága?
De tényleg, ha érdekel a téma, olvasgass.
Egyébként egyetlen egy lehetőséget mutass be, ami 8-15%-ot hozott unit linkedben a költségek után 10 éves távlatban.
Egyetlen egyet.
Ha ide raktad volna, nettó 10%-od lett volna.
De nem ám úgy, hogy UTÓLAG megmondod, hogy így kellett volna ugrálni az alapok között, mert akkor nagyon leégeted magad.
Ha egyet tudsz mutatni, szemet hunyunk afelett, hogy ezt is csak utólag tudod megmondani és az összes többi csúnya bukó lett volna.
Számomra az a félelmetes, hogy egy befektetési tanácsadó ilyet leír.
Az egy dolog, hogy tévedés, hogy a futamidő felére jár az áll.tám. A befektetési szakaszban végig jár, a hitel szakaszban nem. De a hitel szakaszban már nyithatsz másikat, aminek a bef. szakasza ketyeg. És mivel befektetésekről beszélünk, végig jár. Ez csak a termékismeret hiánya, végülis nem ezzel vered át a népet, nem kell ismerned.
A kb. 18% hozam kiszámítása viszont nagyon gáz. Ezt így hogy? Az éves befizetésre jár 30%. De csak az adott évire. 18% akkor jönne ki, ha a futamidő 2-2,5 év lenne amire végig jár a támogatás. Azonban 4 év a minimum futamidő.
Szóval ha ezt így sikerült kiszámolni, ne csodálkozzunk, hogy nálad az unit linked is megéri…
Ha szeretnél többet befizetni, javaslom kérdezd meg a fundamenta ügyfélszolgálatot, lehetőleg telefonon, arról hangfelvétel készül, így később hivatkozhatsz rá, ha esetleg mégsem úgy lenne az elszámolás, ahogy az ügyfélszolga ígérte.
Én csak az év eleji egyösszegű befizetésnek jártam utána, azt minden forrás megerősítette, hogy mehet, de még ezek után is érzek némi rizikót a dologban, de ezt 1 évre megkockáztatom, ha nem írnák jóvá jövőre a teljes támogatást, majd reklamálok és hivatkozom a telefonos kisasszonyra. A biztonság kedvéért feljegyeztem a beszélgetés időpontját 🙂
És hány ilyen van… Még a Bnet virágkorában hány olyan ismerős keresett meg újdonsült befektetési tanácsadóként bemutatkozva, akit – mivel korábban is ismertem – tudtam, hogy nem csak a pénzügyekhez, de az általános iskolás matekhoz is hülye 🙁
partner.fundamenta.hu/web/guest/efizetes
tapasztalatból tudom, hogy a HK visszatérítés is jár rá. És most, hogy tudom, hogy lehet előre befizetni, miért ne időzíteném akkorra a befizetést, amikor épp 4% a jóváírás mert akciós hétvége van?
Concorde Részvényalap (indulási dátum: 2001.03.29.) Indulástól: 14,9%: 9,6%
Persze garanciák és csodák itt nincsenek, de gyanítom, hogy az alap kezelői nem felejtik el a szakmát keddről szerdára virradóra.
Van egy 2008. novemberben kötött 8 éves OTP Lakástakarékpénztári számlám, havi 20.000 Ft-os befizetéssel, ez még szabad felhasználású. 2016. novemberben jár le, a kérdésem az lenne, érdemes-e az utolsó másfél évre a havi 20e Ft mellett nagyobb összegű befizetést eszközölni erre a számlára, akár egyösszegben?
mi a véleményed?
Köszi előre is a válaszokat, tanácsokat!
a közelében sincs az értéke a befizetett pénz duplájához… Sőőőt, inkább mondhatni kb. annyit ér, mint amennyit eddig befizettem a 8 év alatt… :S
Nem talált semmi normális állást, ezért elment UL ügynöknek és egy 2 napos képzés után már szakembernek képzeli magát. Ehhez képest persze csak nyomja a betanított saleses dumát és fittyet hány a tényekre és a gazdasági folyamatokra (csökkenő kamatkörnyezet pl.).
Nekem az a példája pl. tetszik, hogy akinek van 30 millája annak 5-800e-ből indít egy UL-t és még marad is az ürgének 25 millája. 🙂
Hát. Működhet, de szerintem a szerencsétlen fószernek fel fog tűnni, hogy eltüntetted bő 4 milláját! 🙂
//kiszamolo.hu/fundamenta-nem-lakascelra/#comment-52076
Mérnök40 azt próbálta magyarázni, hogy a “nagyságrend” szó arra utal, hogy a két összehasonlított szám közül az egyik szám egy számjeggyel hosszabb vagy rövidebb, mint a másik. Az említett 26 és 80 ezer Ft-os költségek között nincs tízszeres különbség.
Vagyis a “nagyságrendileg” helyett a “megközelítőleg” a jobb 🙂
Bevihetem a pénzem a ConCordehoz közvetlenül, mit nyertem azon, hogy egy talicska pénzért kötöttem veled egy unit linked biztosítást, vagy Signalt, vagy CIG et?
Mit nyertem rajta?
Az már túl tagozatos anyag lenne egyelőre, hogy miért fizessek évi 2% alapkezelői díjat, amikor ugyanezt megvehető etf-ben évi 0,4%-ért.
Egyébként a kérdés az volt, hogy a költségek után
TKM 8%-nál majdnem nulla a hozam.
Az egyszeri díj 1%os levonásával sem állsz túl jól.
Részvényalappal jössz, és abszolút nézed a hozamot, holott referenciának ott vannak részvényindexek. Amikor nagyon bull piac van, akkor jól mennek ezek a részvény alapok, medve piacon viszont nagyot esnek. Viszont mikor 20%-ot hoznak, akkor ugyanolyan összetételű ETF hoz mondjuk 22%-ot, míg mikor -10%-ot, akkor az ETF -8%, mert utóbbinak alacsonyabbak a költségei. Ezért nem nagy buli ezeket venni.
De ha mégis veszed, akkor mi a francnak kellene költséges UL-t kötni, ahelyett, hogy értékpapír számláról vennéd?
Az meg egyenesen vérlázító, hogy te beszélsz pénzügyi kultúráról, miközben azzal próbálod etetni az embereket, hogy mekkora hozamot produkált egy részvény alap, mikor épp rengeteget emelkedtek a részvény árfolyamok, ezt a hozamot hirdeted. Ha tényleg az lenne a célod, hogy javítsd a pénzügyi kultúrát, akkor hosszútávú trendekről beszélnél, benchmarkokról, sharp mutatóról, stb. Pont az a baj a teféléddel, hogy a bika piacok utolsó szakaszában tudtok legtöbb embert beetetni, mivel ekkor lehet a legszebb múltbeli grafikonokat mutogatni.
Köttetsz velem egy 800 ezres éves díjú Signal vagy CIG unit linket. Gondolom azért ezeket, mert itt a legnagyobb a jutalék.
Ezen alapból bukok 1,2 milliót a kezdeti költséggel. Ebből kapod te a jutalékot. Ha ezt a pénzt egyszer befizettem, örökre elveszett.
Ezen kívül minden befizetésből levonnak 3 vagy 5%-ot. Újabb 40 ezer minden évben. 10 év alatt 400 ezer.
Havi díj 600 forint és még egyéb apróságok.
Már 1,6 millió felett járunk.
A többi pénzt tegyem be esetibe. 1% levonás. 25 milliónál újabb 250 ezer.
1.9 millióba került eddig a tanácsadás.
Ezért azt a remek tanácsot adod, hogy tegyem be a pénzem a Concordehoz ahová bármikor én is besétálhatnék és a fenti közel 2 milliós költség nélkül berakhatnám a pénzt.
Semmi diverzifikáció, mert azon nem kerestél volna.
Az alapkezelői díj vagy 1,8% évente.
Ugyanez etf-ben max. 0,5%. Újabb 350 ezer forint bukta évente, 10 év alatt 3,5 millió. (Most kegyetlen jófej vagyok, hogy nem kamatos kamattal számolok, mert úgy sokkal durvább lenne a különbség.)
Most járunk 5,5 milliónál. A befektetett kezdeti tőkém majdnem 20%-át elbuktam a tanácsaiddal.
Picit drága, de az ilyen hasznos tanácsadás bőven megér ennyit. 🙂