Hamar visszatérünk a normál kerékvágásba
Olvasom a gazdasági elemzőket, szakértőket és nem mindig hiszem el, hogy tényleg komolyan gondolják, amit mondanak.
A legtöbben optimisták, a V alakú gyors felpattanásban hisznek. Ingatlanpiacon, fogyasztásban, autóvásárlásban, mindenben. Néhány nehezebb hónap, de legkésőbb a harmadik-negyedik negyedévben ugyanúgy robogunk tovább, mint eddig. (Közben a múlt heti amerikai 3,3 millió frissen regisztrált munkanélküli mellé most további 6,6 millió társult egy újabb hét alatt, így ha jól számolom, már lassan 10% feletti a munkanélküliek aránya arrafelé és még csak a válság harmadik hete, de hát ez is csak ideiglenes lesz nyilván. Közben a tagállamok közel felében a munkaügyi alapban nincs elég pénz már most sem, hogy fizessék a segélyeket, de ezt csak úgy érdekességként.)
Kijöttek a márciusi amerikai autó-finanszírozási adatok, a szakértők szerint ez az a normális világ, ahová gyorsan vissza tudunk térni. Megjegyzem, március második fele már inkább apokaliptikus időszak volt az USÁ-ban is, de ez sem zavarta a hitelfelvevőket.
2019-ben kicsit több, mint 17 millió személyautót és “light vehicle“-t (SUV, Pick up) adtak el az Egyesült Államokban, ez 50%-os növekedés a 2010-es értékhez képest és több 2007-es értéknél is, az előző összeomlás előtti utolsó évnél.
Az eladások háromnegyede a SUV, Pick up kategóriába tartozott, az új autóvásárlások 85%-a hitel igénybevételével történt.
(Ha más országot nézünk, ott sem feltétlen jobb a helyzet, például Angliában is 92%-os volt a hitelt igénybevevő lakossági vásárlók aránya.)
Az átlagos amerikai önerő 4.008 dollár volt, az átlagos hitelösszeg 34,052 dollár. (11,7% átlagos önerő)
(Hogy tudjuk hová tenni a 17 millió eladott új járművet és a 38 ezer dolláros átlagos vételárat, jelenleg kb. 152 millió munkavállaló van az Egyesült Államokban, háztartásonként (nem személyenként!) a bruttó medián jövedelem 64 ezer dollár.)
Az átlagos futamidő 70,6 hónap (majdnem kerek hat év), de a hitelek 35,6%-a 73-84 hónapos futamidőre lett felvéve, az átlagos THM 5,8%
A használt autóknál a futamidő 67,8 hónap, az önerő 2,643 dollár, az átlagos hitelösszeg 22.155 dollár, a THM átlag 9,1%.
Nos, ez a világ az, amit szeretnének megmenteni és a lehető leghamarabb visszahozni. Remélem nem fog sikerülni tovább fújni ezt a bődületes lufit, hanem le fog engedni és visszatérünk valami normális világba, akkor is, ha ez most sokaknak fájni fog néhány hónapig, vagy egy-két évig.
Én bennem ezek a kérdések keringenek. Kíváncsian várom a fejleményeket…
Egyre kevésbé érzem, hogy érdemes hangyaként élni, mert mindkettő életmódnak egy fix, az ideje, csak az egyik halálakor azt mondja, hogy dejó hogy voltam 10 helyen meg milyen jó kocsikat használtam, míg a másik annyit fog felmutatni, hogy de szorgos kis spórolós önmegtartóztató életet éltem, de hátha nem vittem semmire, mert a megtakarításomat mindig elinflálták/odaadták a hangyáknak közvetve…
Szóval ezt jó lenne tudni. Itthon is csak azért volt a Skoda a legnépszerűbb márka, mert az összes eladott autót nézték. Cégautók nélkül a Dacia vezetett (1-2 éve).
Ebben ugye az is benne van, hogy ha a hitelhajtotta gazdaság nem fog menni, akkor visszaesik a kereslet, zsugorodik a gazdaság, egy csomó embernek nem lesz munkája, segélyen fog élni, és ezek az emberek szerte a világban elégedetlenek lesznek, és radikális emberekre szavazhatnak, akiknek pl. olyan programja lesz, hogy adóztassuk meg azokat, akiknek van, mert mi az, hogy nekik van pénzük, másoknak meg nem.
Szóval abban egyetértek veled, hogy ez a felfújt gazdaság nem normális, csak látni kell azt is, hogy a másik irány viszont a szélsőségek megerősödéséhez fog vezetni.
mivel egy csomo dolog, fokent a repules sokkal sokkal olcsobb lett relative igy nem meglepo h magyarorszagon is egyre tobb ember engedhette ezt meg maganak. en ertem azt h van aki ehhez hitelt vett fel de azert messze nem a tobbseg az is biztos.
autora meg azert nem most talaltak fel a hitelt, es semmi meglepo nincs abban ha valaki felvesz egy 5 eves hitelt ra. nyilvan ez nem jelenti azt hogy mellette ne legyen semmi tartalekod, meg nyujtozz tul a lehetosegeiden, de alapjaban veve kivaltkepp “kulfoldon” boven a belefer kategoria. pl nekem tavaly az osszbevetelem kozel 90k font volt de ha venni akartam volna mondjuk egy 35ezres kocsit folyt
De, biztos eljön, csak azt kell látni, hogy az óhatatlanul olyan világhoz vezet, ahol a hangyáktól elvesznek majd jócskán, hogy a tücskök ne elégedetlenkedjenek.
Szóval a hangyáknak az nem lesz jó világ.
lehet h reszletfizetest valasztottam volna hozza.
-nekik ez olyan mintha 3millio forintot kene kigazdalkodni. ezt se kene figyelembe venni
Magyarorszaghoz kepest kint egy epkezlababb fizetesbol ugy elsz mintha minden honapban 2-3x karacsony lenne..
es ez jo sokaig igy is marad
A mostani egy nonszensz állapot, ami fenntarthatatlan, akár tetszik nekünk, akár nem.
Se az embereknek, se a cégeknek nincs egyhavi tartalékuk és megy a jajveszékelés az egész világon.
Meg aztán ott van az egybillió dollárnál is több hitelkártya-hitel 15%-os dollárkamaton, a hasonló méretű diákhitel, meg a többi.
Azért ha az államok átvállalják a munkabéreket a létfenntartás szintjéig (és egyre több helyen ez van), akkor a reálgazdasági szereplők csak szünetre mennek a járvány alatt, nem? Persze, lesz egy nagyobb lemorzsolódás így is, az ellátási láncok sérülnek, de nem épülnek le teljesen. Így azért lehet V alakú felpattanás. Válságban hajlamos az ember azt hinni, hogy ez a világvége, pedig “csak” egy válság, igaz, ez most egy igen kellemetlen fajtából való. Készülnek a 5 perces gyorstesztek, remélhetőleg lehet majd őket tömbösíteni, s 2-4 nap alatt letesztelhető egy egész Magyarországnyi lakosság, a karanténok most már működnek, nem olyan reménytelen a helyzet, mint az a hírekből látszik. A turizmusnak persze annyi, az vissza se jön vagy 5 évig.
Egyik posztban az a baj, hogy szórják a pénzt, miért nincs tartaléka egy cégnek/embernek pár hónapra, a másikban az, hogy miért nem jelentenek be egy rendes gazdasági csomagot, ami kb. mindenkinek iszonyat mennyiségű pénzt ad, mert különben baj lesz.
Egyrészt baj az alacsony alapkamat nálunk, mert nincs hová vágni, másrészt végre észhez tért a jegybank és kvázi emelték a forint miatt, és legalább nem ott vagyunk, mint 2008-ban, amikor 8%-ról 11%-ra emelték egyszerre.
Melyik?
Rendes gazdasági csomag nem attól rendes, hogy a világ minden pénzét elkölti, hanem hogy valódi problémákra valódi válaszokat ad.
Mert az, hogy az idegenvezetőknek meg a taxisoknak három hónapig nem kell az ötvenezres katát fizetni, az a rossz vicc színvonala.
Mondjuk attól nem tartok, hogy a hoteleket nem fogják megmenteni….
Ha azt látják, hogy gigaválság jön, akkor se mondhatják ezt az embereknek, mert akkor mégnagyobb pánik lesz, mégjobban visszafogják a költéseket.
Nyugtatgatni kell a népet, aztán talán leeresztünk.
A 2018-as adatok alapjan mondjuk az atlagos eletkor 11.8 ev, azaz evi 12.88 milio uj autot adnak el akkor, amikor hozzak az atlagot. Nyilvan 2007/2009 rontott a statisztikan, idaig javitgattak, most megint visszamegy, de en nem ebben erzem az armageddont.
Oké, megmentik talán őket, de azért kinő pár ősz hajszáluk a végére.
A hangyák pedig nyugodtan napozgatnak. Én legalábbis ezt csináltam ma 🙂
A spórolásban is létezik középút. Majdnem elkezdtem leírni, de Miklós jópár cikke is erről szól, olvasd vissza őket! Mindenki a saját szintjén tud szórakozásra is költeni. Arra a mentális pontra kell eljutni, hogy nem a ráköltött pénzen fog múlni, hogy mennyire jó az élmény.
A 152 millió munkavállaló az 90 millió háztartás lehet.
A kormányoknak jelentős bevételük lehetne ingatlanadóból és az offshore vagyonok felkutatásából/megadóztatásából (ezt nyilván nem fogják meglépni…)
az usa 20 éve mínuszos költségvetési hiányát elnézve, veled kell egyetértsek.
se az államnak, se az egyénnek, se a hitelezőnek nincs tartaléka, ám mindegyik a másik (nem létező) pénzét akarja mozgósítani.
abszurd
Ezzel veletlenul sem azt akarom mondani, hogy feleven belul ugyanott leszunk, mint ahol voltunk januarban, de az biztos, hogy a gyors esest kovetoen gyors visszapattanas is lesz. Kerdes, hogy mennyivel lesz a visszapattanas a kiindulo szint alatt.
Amúgy meg indul a globális QE és újraéled a fogyasztói társadalom.
Gyakorlatilag egy teljes generáció kimaradt az ingatlan buliból, ami azért szomorú, mert ők épp már nem hogy családalapítás előtt vannak, hanem lassan kicsúsznak belőle. Lehet most ezen örvendezni, hogy milyen jól jártál, csak éppen a trendek szerint ott tartunk, hogy 10-15 év múlva több roma fog születni az országban mint magyar és (most általánosítani fogok) nem tudom hogy a zsákfaluból származó, 6 elemit végzett idénymunkás hogy fogja a te nyugdíjadat kitermelni, hogy fogja kivenni a garzonodat és hogy fogja az egészségügyet olyan szinten tartani az adójával, hogy a te banális egészségügyi problémáidat kezeltessék. Nagyon szomorú világ lesz itt még a mi életünkben.
Btw. én nagyon meglepődnék ha 2022 előtt újraindulna a turizmus. Már ha egyáltalán…
Propaganda nélkül:
24.hu/belfold/2020/04/02/egy-hete-beteg-minden-tunete-a-virusra-utal-megsem-akarjak-tesztelni/
370 -es eurós cikk kommentjeit miért nem lehet olvasni? Ennyire politikaiak lettek?
Vicc.
Van olyan, ami 25M-ról egy hét alatt lement 20M-ra, ez máris 20%-os csökkentés. Persze a nagy átlag, nyilván kevesebbel fog esni, de azért sokan eleve a reális ár fölé lőtték az eladási árukat, ezért most nagyobbat is engednek.
Azt is megnézném, hogy fog újraindulni a turizmus, amikor milliók élik fel a megtakarításaikat. Ők a járvány végén örülnek, ha visszakapják az állásukat és nem hiszem, hogy mondjuk karácsonykor nagyon mernének már utazgatni, szóval még jövő nyárra sem gondolom, hogy visszaáll az eddigi esztelen költekezés.
A cégeknek meg ez most egy jó alkalom a racionalizálásra, mert anélkül rúghatnak ki egy csomó embert, hogy ezért bárki is megszólná őket. Aztán vagy kevesebbet vesznek vissza, vagy uannyit kisebb fizuért.
Az egesz csak papir amire nyomtatva van egy szam.
Hitelbol meg pont akkora lehet amekkorat az excel cella elbir. Megno, csokolom.
5T dollár helikopter mani, amivel ész nélkül inflálják el a dollárt, lassan nem ez lesz a world reserve currency, na akkor már elég mélyen leszünk.
Nem lesz itt se V, se U, inkább L, egy elég lassú és elhúzódó felemelkedéssel. Persze a legnagyobb cégeket kimentik majd az államok, azokból az új adóforintokból, amit a jövőbeli munkavállaló még meg sem keresett.
A gazdaség sosem lesz már olyan mint 2020 előtt volt, kérdés, hogy ki hogyan alkalmazkodik majd az új helyzethet, és képzi át magát egy új szakmába.