Hamis biztonságérzet

2016-08-09
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

A befektetés egyik kulcsszava a diverzifikáció, vagyis a minél szélesebb alapokon nyugvó portfólió.

Ha minden pénzem például magyar forintos állampapírban van, nagyon szomorú leszek, ha akár a magyar állam, akár a forint összecsuklik hiszen akár a teljes vagyonomat is elveszíthetem.

Ha csak a pénzem 20%-a van magyar állampapírban és például az állampapírok elvesztik az értékük felét, ahogy ez mostanában többször előfordult a világban, akkor veszítek 10%-ot. Ha ez annyi, mint az elmúlt két év hozama, kamata, akkor nem történt semmi tragédia. Jól nem fog esni, de azért nem is lesz akkora érvágás, mintha a pénzem fele lenne oda.

(Hamarosan kezdődik az Akadémia, erről majd ott lesz szó bővebben. Még nem tudom a pontos dátumot, de szeptember első vagy második hetében kezdünk. Az ára még marad 25 ezer forint, de hamarosan emelni fogok.)

Amiről írni szeretnék, az egy gyakori hiba, amivel nagyon sűrűn találkozok.

A befektető igyekszik diverzifikálni, ezért tesz pénzt a Magyar Államkincstárba és több bankban is választ befektetési alapokat. Büszkén tekint a jól diverzifikált portfóliójára, hiszen öt banknál is vett különféle alapokat, így széles alapokon nyugvó befektetéssel rendelkezik.

A gond ott kezdődik, hogy mivel félős nagyon óvatos befektető, ezért minden bankban magyar kötvényalapokat választott.

Márpedig szinte az összes magyar kötvényalap 95%-a magyar állampapírból áll.

Tehát az összes pénzének a 95%-a továbbra is forintos magyar állampapírban van, csak minden bankban más néven vásárolt ugyanabból. Az egyetlen különbség, hogy évente mennyit vonnak le tőle alapkezelési költség címén. (Itt tudod ellenőrizni a költségeket. )

Hogyan tudod ezt elkerülni?

Vásárlás előtt járj utána, hogy a kiválasztott befektetési alap mit tartalmaz. (Már ha egyáltalán a befektetési alap a jó választás, lásd a fenti cikket a költségekről.)

Amit keresned kell, az az úgynevezett portfólió jelentés. Segítségül hívod a Google-t és rákeresel mondjuk a "CIB Kincsem Kötvényalap portfólió jelentés" kifejezésre. Rövid keresés után megtalálod, hogy 87%-a magyar állampapír.

Van még a példa kedvéért Erste XL Alapod is. A fenti módszerrel megtalálod, hogy 96%-a magyar állampapír.

És így tovább, érdemes végigmenned a teljes portfóliódon.

(Még sok minden mást is látsz ezekben a portfóliójelentésekben, például egyáltalán nem mindegy, hogy milyen lejáratú kötvényekkel van tele az alapod, fél év múlva vagy 10 év múlva lejárókkal, de erről majd legközelebb.)

Tehát érdemes ezt a házi feladatot elvégezni, mert így nem ringatod magad a hamis biztonság illúziójába.

Egyébként ha már állampapírt veszel, érdemes a Magyar Államkincstárnál vásárolni és nem befektetési alapokon keresztül. Ennek két oka van: az egyik a költségek (a MÁK-nál költségmentes a számlavezetés), a másik pedig az, hogy magánemberként vehetsz olyan állampapírokat (prémium, bónusz, stb.), amik jobban kamatoznak, de befektetési alapok ebből nem vehetnek.

Ha szeretnél többet tudni a pénzügyekről, gyere el az Akadémiára, hamarosan indul a következő. Csekély 25 ezer forintért hat alkalom alatt megtanulsz mindent a pénzügyekről, amit alapfokon tudnod kellene.

Valódi pénzügyi tanácsadásra van szükséged, eleged van már az ügynökökből? Kattints a linkre további információért.

Olvasd el a többi pénzügyekről szóló írást is a kiszamolo.hu oldalon.

Ha szeretnéd tudni, hogy új poszt jelent meg a blogban, jelölj be minket a facebookon.

Previous Post
Áldozat mindig van

Hozzászólások:

53 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Kedves Kiszámoló, a zárójeles részről jut eszembe, hogy előjelentkeznék a budapesti Kiszámoló Akadémiára.
Köszönöm.

"az állampapírok elvesztik az értékük felét, ahogy ez mostanában többször előfordult"
Öööö, lemaradtam valamiről? Megvettem 10ezer forintért, és csak 5ezer forintot kaptam vissza? Bevallom, kb. egy éve nincs állampapírom, de azelőtt sokáig volt (a MÁK-nál), de nem vettem észre ilyet.

A magyar állampapír mellett hatékonyan csak külföldi értékpapírral tudsz diverzifikálni. Ugyanis államcsőd esetén más magyar értékpapírokkal is gond lehet, cégek, bankok, brókercégek mehetnek tönkre. Hiába fektet amerikai részvényekbe a befalapod, ha az alapot egy hazai szolgáltató bocsátja ki, és egy hazai szolgáltató vezeti a számládat is. Államcsőd esetén a beva sem véd meg.

Az mennyit segít, ha például egy hazai bank alapkezelőjénél tartok euró pénzpiaci alapot és arany alapot (tényleg csak a példa kedvéért)? Egy itthoni állampapír bukta után, ha jól értem, berántódnak a pénzintézetek is jó eséllyel, és én hiába tartottam többféle instrumentumban (és állampapíroktól meg kötvényektől eltérő dolgokba fektető alapokba) a tőkémet, ahhoz aligha fogok hozzáférni. Vagyis egy idő után külföldi pénzintézetek is meg kell jelenjenek a portfólióban.

"Ugyanis államcsőd esetén más magyar értékpapírokkal is gond lehet, cégek, bankok, brókercégek mehetnek tönkre. Hiába fektet amerikai részvényekbe a befalapod, ha az alapot egy hazai szolgáltató bocsátja ki, és egy hazai szolgáltató vezeti a számládat is. Államcsőd esetén a beva sem véd meg."

Huhh, itt nagy kavarodás van a fejben. Befalapnak törvény alapján letétkezelőnél kell tartania az amerikai részvényeket, amiket az alap vett. Tehát államcsőd esetén is ott lesznek az amerikai részvényeid a letétkezelőnél, amihez senki más nem férhet hozzá, csak a befalap. A letétkezelőnél a befalap nevére van nyitva a számla, ahhoz jogilag senkinek semmi köze.
Még államcsődben lévő országokban sem volt példa rá, hogy a letétkezelőnél lévő értékpapírok eltűntek volna. Ha ebben sem bízol, akkor vegyél fizikai aranyat és tartsd magadnál állandóan.

Szerintem is félreérthető a fogalmazás - olyan, mintha a magyar állampapírokról lenne szó...

Tudjátok néha azt érzem, az teszi jól aki feléli a keresetét és jó magasról tesz a világra... Neki nem kell egy percig sem "aggódnia" mibe fektessen, hogyan diverzifikáljon, emel-e kamatot a FED, melyik brókercég lopja el a pénzét, lesz-e államcsőd, mennyi a DAX, stb. Mennyi időt, energiát, idegességet spórol meg egy életen át...

Direkt fogalmaztam szélsőségesen, de szerintem átment a lényeg.

"Ha csak a pénzem 20%-a van magyar állampapírban és például az állampapírok elvesztik az értékük felét, ahogy ez mostanában többször előfordult," - Kiszámoló

Nem szerencsés (értsd: bődületesen rossz) a mondat, ha Görögországra és Ukrajnára gondolsz, mert olyan, mint amikor a "profi" újságíró összemossa a kettőt.

Köszönöm @Kiszamolo ! OK, így egy fokkal megnyugtatóbb a helyzet. De arra is gondoltam, hogy ha az adott pénzintézet nehéz helyzetbe kerül az állam csődközeli állapota és a bedőlő nagy mennyiségű kötvényportfóliója miatt, akkor nehéz lesz onnan kikanyarítanom a tőkét, a düledező romok közül. Túlzott para?

@realestate nem rossz politika, de csak annak, aki halálig akar dolgozni.

Hasznos írás.
Mit gondolsz, fiatal házaspárnak, aki alapvetően lakásra gyűjti a pénzt, érdemes lehet pár százezerrel elkezdeni a hosszú távú befektetési stratégiát, s teljesen különválasztani a lakásra félretett pénztől?
vagy előbb gyyűljön a pénz cetelemen (5-10 millió) 1-2 évig, aztán, ha megvan a nagy kiadás a lakásra, s újra felépült egy pár milliós tőke, akkor el lehet kezdeni a diverzifikációt.
Gondolom 2 milliót teljesen felesleges szétszórni ide-oda.

“Ha csak a pénzem 20%-a van magyar állampapírban és például az állampapírok elvesztik az értékük felét, ahogy ez mostanában többször előfordult,” a 7. szó a MAGYAR, szóval elég félreérthető 🙂

Nem csak az adhat hamis biztonsagerzetet, ha a vevo lenyegeben ugyanazt a termeket veszi meg, csak kulonbozo "markanevek" alatt, hanem az is, ha ugyan kulonbozo termekeket vesz, de azok kozott tul nagy a korrelacio.

A diverzifikáció valóban nagyon fontos dolog.

A sógorom, aki mellesleg közgazdász, de már vagy hat éve nem dolgozik, a szülei tartják el, szóval a sógorom 2 éve (amikor persze az ingatlanárak a mélyponton voltak...) eladta a lakását, azzal a jelszóval, hogy ő azt a pénzt befekteti.

A lakást a szülei vették neki még anno húsz misiért, a sógorom megszabadult tőle 16 és félért....
Questor-kötvényeket vett mintegy 9 millióért....
A sztorit ismerjük, nem bukott végül is sokat, de keveset se...plusz anyósomékat is belerángatta a tuti üzletbe, mert a 6,5 % az 6,5 %, és hát ugye "hülye azért nem vagyok".....

A következő húzása az volt, hogy könnyen lehet pénzt keresni- valutázásból.
Elkezdte figyelgetni az árfolyamokat, és gyakorlatilag az összes pénzéért még az év elején angol fontot vett....aztán tavasszal már elkezdett nyugtalankodni a brexit miatt, de nagyon azért nem...
folyt.

Szóval a brexit előestéjén a sógorom még elolvasta a közvélemény kutatásokat, megnyugodott, és azzal a tudattal feküdt le aludni, hogy másnap az angol font szárnyalni fog, tuti üzletet csinált...
A sztori végét ismerjük....

Persze a sógorom soha nem ismeri el, hogy hibázik, ő csak olyan szerencsétlen....

A tegnap a Kossuth Rádió hírműsorában a nap folyamán többször elmondták, hogy az olasz és német pénzintézetek összeomlás előtt állnak.
Ugyancsak egy műsor szólt arról, hogy a forint hetvenéves.
Drábik János Népességcsere Európában című youtube-os videó első perceiben Dárbik azt mondja még néhány hét, nem hónap... és az európai pénzügyi rendszer megszűnik, felborul hiszen több európai pénzügyi szakértő erről nyilatkozott ...
Ilyenkor mégis ingatlanba kellene fektetni?....
Az európai béke is hajszálon függ, hiszen akik elárasztották Európát, nem egy népcsoport, nem egy vallás képviselői...ezek katonák.
Bizonytalanság? Háború? Akkor mégis pénz kellene a túléléshez, meneküléshez...

@katica : Drábik János gyakorló elmebeteg, nem érdemel figyelmet.

@balint aki célzottan lakásra gyűjt, miért nem lakástakarékkal teszi?
annak 13% körüli hozama azért jóval kedvezőbb, mint a cetelemes 2-3%

"Hiába fektet amerikai részvényekbe a befalapod, ha az alapot egy hazai szolgáltató bocsátja ki, és egy hazai szolgáltató vezeti a számládat is. Államcsőd esetén a beva sem véd meg."

Az ugye sikkasztás lenne, ha a papírjaid nincsenek meg a számládon. Államcsőd nem befolyásolja a külföldi papírt a számládon, a betéttel és egyebekkel ellentétben, mert azok mögött nem a magyar állam áll.

A BEVA az tudtommal éppen a sikkasztás kivédésére van, ha egy alapkezelő elsikkasztja a papírjaidat, akkor a beva fizet. De az államcsőd nem ez a kategória.

@laszlo
2 külön dologról beszéltem:

1. A befektetési közvetítő cégnél veszed meg a befalapot (ami nem feltétlenül azonos az alapkezelő céggel), ha ez a cég csődbe megy, elvilegnem bukhatsz, mert megmarad a befektetési jegyed. A gyakorlatban meg a Budacash pont ilyen tíusú balhé volt, ahol elbukták a befektetők az értékpapírjaikat, kivéve amennyire a beva védelem szólt.

2. Teljes államcsőd esetén a letétkezelő sem tuti biztosíték, hiszen az állam az összes felügyelő szervével működésképtelenné válhat. Ha más országban van számlád, azt ez nem érinti. Szóval nem feltétlenül kell ide fizikai arany, csak valódi diverzifikálás.

@realestate : fene tudja, en szivesebben aggodnek amiatt minden rendben van e a partizmillios befekteteseimmel itt-ott mint azon, hogy lesz-e ennivalo honap vegen...

(ti tudtok felretenni? ja, minden honap vegen felreteszunk egy-ket csekket jovo honapra)

@realestate
Ez legtöbbször így van.
Nekünk sincs annyi, hogy ilyeneken gondolkozzam, helyette apránként felújítjuk a házat, aztán amit utána spórolunk, azzal majd csak lesz valami 🙂 szerintem elég lesz valami nyugdíjkasszába bepakolgatni.

Államcsőd esetén önként adod oda az államnak az összes devizás befektetésedet, belértve a készpénzt is, külföldi nem EU számla lehet max az opció.

Kiszamolo, fent irtad: "30-40 millió felett már tartunk pénzt külföldön is."
en (is) a diverzifikacio hive vagyok (talan tul is, kötvenyen kivül van vagy 20fele alapom, ETF-em)

a //kiszamolo.hu/befektetes-napelemekbe/ -ban ezt irtad: “Azért van pénzünk dollárban, euróban és forintban is”

némi konkretum is erdekelne, a fenti oldalon is kerdeztem ezt (de ott semmi reakcio nem jött):

mit ajanlasz, milyen arányban legyenek ? korabban 10+ evig € övezetben eltem, jelenleg Mo.-on, de nem kizart, hogy gyermek esetleg en is mashol eljen.
jelenleg kb. 62% van HUF-ban, 32% €-ban, a maradek keve kb. egyforman CHF-ben, USD-ben, uj befektethetö összeg (=fizu) HUF-ban keletkezik.

milyen arány lenne a cel ?
ha HUF-ban van bevetel, erdemes lenne mostansag is – akar havonta is – konvertalni ?

ingatlan csak amiben elünk van, macera es "röghözkötöttseg" miatt nem szimpatikus az ingatlan.

köszi

@zabalint az államcsőd nem azt jelenti, hogy teljesen leáll az állam, csak nem fizeti a tartozásait

Ebből nem következik, hogy a letétkezelők szabadon világgá mehetnek a pénzeddel.

részben off, de azért nem teljesen:
cégeknek milyen biztonságos, de lekötött betéttől azért jobb kamatot hozó, nem túl magas költségű befektetési lehetőséget ajánlotok?
(sajnos) nem milliárdokról van szó, így ahol havi sokezer a számlavezetés, az eleve nem játszik.
Van olyan pénzügyi szolgáltató, ahol egy cég kedvező költségekkel nyithat számlát és vehet pl. állampapírt?

@szocske természetesen van 4 lakástakarékunk, de jól keresunk, s felre tudunk tenni joval tobbet. Csak abban vagyunk bizonytalanok, hogy 1,most csak toket halmazzunk, s max latta szolo betetet vegyunk, hogy max 2 ev mulva felhasznaljuk a toke nagyreszet lakasra
2, mar most elkezdjunk hosszutavu befekteteseket is vasarolni, de emiatt a lakasvasarlas kesobb lesz, hiszen a hosszutavu befektetes nem a lakasra van

@balint a 150 ezres adókedvezmény igénybevételéhez elegendő mértékben én mindenképp tennék félre lakáson kívül egyéb célra, hogy ez most nyugdíj vagy EP/ÖP, az már egyéni preferencia kérdése, de a 150ezer adókedvezmény elég jó "hozam".
Szóval a havi 750ezer befizetés (mínusz adott évi pénztári lekötés fele) szerintem érdemes ide tolni, akkor is, ha jelenleg nem látszik mikor lesz rá szükség.
Nekem is évekig csak gyűlt az EP-n a pénz, aztán ahogy összevonták az önsegélyezőkkel és gyerek született rögtön elindult innen kifelé is a pénz, megérte már 10 évvel ezelőtt is beletölteni.

Hiába magyaráztam ugyanezt kb. fél évvel ezelőtt egy kötvénybuzinak, hogy ha már bóvli magyar kötvényt vesz, akkor legalább diverzifikáljon és vegyen kifejezetten ilyen kitettségű, de nem csak magyar állampapírokat tartó Etf-et, reménytelenek. Majd a következő globális válságnál fognak nézni boci szemekkel, hogy "dehát azt mondták, hogy ez biztonságos". Mer', ki mondta, Matolcsy?

Lehet kicsit OFF, és nem is vagyok még mindig jártas a témában.. Valamelyik oldalon olvastam (talán portfolio), hogy a magyarok többsége állampapírba fektet, és milyen jó hogy a nép vásárolja az "államadósságot". A csapból is az folyik hogy banki betét helyett állampapírt vegyél.
Írtam nem értek hozzá, de itt nem lehet ráhibázni? Láttunk már CHF hiteleket bedőlni, pedig akkor az folyt a csapból, magánnyugdíj államosítás utáni üres kasszát, és egyéb csodákat az országban. Nem hozhatnak valami kicsavart törvényt az állampapír piacra is egy lendülettel? Vagy csak az államcsőd ami le tudja nullázni adott esetben a állampapírok értékét?

@reader
Nem következik, de egy kaotikus helyzetben mégiscsak jóval nagyobb az esélye. Az államcsőd márpedig kaotikus helyzetet eredményez, hiszen ilyenkor a teljes hazai pénzügyi rendszer bajba kerülhet.

@sz-krisz: "Államcsőd esetén önként adod oda az államnak az összes devizás befektetésedet"

Itt ugye megint kérdés, hogy milyen befektetésről beszélünk. A deviza bankszámládra vonatkozhat ez a dolog, mert ha a bank megborul az állam csődje miatt, akkor forintban kártalanítanak. Viszont ha neked valami deviza alapú külföldi értékpapírod van, azt nem nyúlhatják le így, mert az nem betét, hanem megvan az értékpapír a számládon, ami nem függ a magyar állam hátterétől.

Én Bónusz állampapírba pakolom a megtakarításokat egyelőre. Azt tűnik most nyerőnek.(hozam/kockázat arányban)

Az onkentes nyugdijpenztar is ez a ketegoria akkor. Hamis biztonsagerzet, mivel minden penz magYar cuccokban van...

@andras pénztár és választott portfolió függő. Épp most nézegettem az OTP akció miatt a választható lehetőségeket, a bevállalósabbakat választva jut abba minden...

Részletek a pdf utolsó oldalán:
otppenztarak.hu/file/onyp_belepesi_nyilatkozat_gepi.pdf

@Kiszamolo
"Sehol senki nem utalt a magyar állampapírokra, hanem általános értelemben vett állampapír van írva."
Azért legalább hárman félreértettük 🙂

Koszi szocske, csak a bevallaloson van a hangsuly. Mikozben minden tozsde csucson 😉
S a fak nem nonek az egig...
S ezzel szemben van az s&p minden evben hoz x ot (plusz)
Akkor megis az egig nonek 😉 ??

@andras most éppen csúcson vannak, de egy nyugdíjpénztárnál az átlagügyfél nem egyszerre tesz egy nagyobb vagyont, hanem 20-30 évig fizetget kis összegeket, amibe esélyesen beleesik néhány hullámvölgy és -hegy is, így elméletileg átlagáron vagy az alatt kapod a papírokat. Persze a nyugdíj előtti néhány évben már érdemes lehet portfóliót váltani kevésbé kockázatosra. Itt ezzel lehet kicsit játszani, hogy mivel msot csúcson van minden, ha 5 évem lenne nyugdíjig már most elgondolkoznék a váltáson. Ha épp az alján lenne minden, akkor húznám a váltást, amíg lehet...

@realestate Ott a pont! Sajnos túlságosan megfontolt vagyok ahhoz, hogy ezt tegyem, de a Buffett-félék mellett irigykedve nézem azokat is, akik nyakig eladósodva rohadt jól élnek, egész életük buli és csak minimális szopás van benne, de valahogy (mint egy elcseszett amerikai filmben) mindig az utolsó pillanatban jön a devizás mentőcsomag, a haver aki kifizeti a providentes csávót, a pasi/csaj, akinél meghúzhatja magát, a jófej furgonos aki stoppal ingyen elviszi őket így fillérekből kijön egy külföldi csapatás, a haver akihez ingyen lehet menni ide-oda, azok akik az aprójukkal lehetővé teszik, hogy 0 forintból összetarháljanak egy fesztiválra, az állami félévek a büfészakon, stb, stb.

@szocske Főleg ha 40 évesen kimúlsz és se életed, se családod nem volt, csak gyűjtött vagyon ami végül az államra száll. Vagy gazdag, de öreg, beteg leszel. Az élet is egy 50-50 szerencsejáték.

@penge
ja, aki 40 évesen kimúlt így járt, de sztem többen vannak/lesznek, akik 60-70 évesen vegetálnak, mert nem tettek félre, a munkaerőpiacon meg nullát érnek, mert már nem bírnak hajtani, mint azok, akik 40 évesen milliárdokat hagynak az államra, mert még rokonuk sincs.

@penge :

Szinte biztos vagyok abban, hogy a 70% talalna jofej furgonost, aki elviszi ot stoppal kulfoldre:)
Majdnem mindenkinek vannak kulfoldon elo ismerosei/baratai, akiknel megszallhatna par ejszakara ( hozzank is szoktak jonni haverok, mi is mentunk masokhoz)
Tehat a fillerekbol kihozod, osszeterhalod valoszinuleg neked is menne... ( foleg ha 50 alatt vagy, de lehet felette is )
Ismersz amugy olyat, aki nyakig eladosodva is rohadjol el? Vagy csak a filmekbol vontad le a tanulsagot? En ismerek, 20 evig ment a szeker, aztan elfogyot a szerencse... Ilyen ez az oroszrulett...

@penge Akiket én munka közben látok és nyakig el vannak adósodva, azok nem élnek jól. Rámegy a mentális és a fizikai egészség, mikor a providentes embert kell lesni, vagy várni a hó elejét a fizetésért/segélyért. Ebben az életvitelben nincs perspektíva, az pedig felőrli az embert (nem véletlen él pont ez a réteg a látszólagos/pillanatnyi örömök hajszolásának).

@janos82 "Ismersz amugy olyat, aki nyakig eladosodva is rohadjol el?"
Bár nem nekem szólt, de hogy szélesítsük a palettát szűk lakókörzetemben is van 10 ember akinek több mint 10milliós NAV adótartozása van évek óta (feltételezem ez is belefér az eladósodás kategóriába). Van aki a cégét egy lépéssel kivitte szlovákiába, szlovák rendszámos új S mercedessel jár, lapátolja a pénzt és vígan folytatja tovább a rablást, itthon már úgysem tudják megfogni, nincs a nevén semmi. Van akinek csak simán fut tovább az itthoni vállalkozása, és van olyan is aki ügyvéd, neki duplán is megvan a 10 millió, és vígan praktizál.

De az előző felvetésemre az állampapír biztonságosságával kapcsolatosan senki nem nyugtatott meg.

@janos82 Nekem sajnos csak olyan "barátaim" vannak, akik max. 10%-ot engednének a standard útiköltségből, illetve "vállalkozást" építettek a nyelvet nem beszélő magyarok lehúzására.

@barnabas-jog És pont a hedonizmus biztosítja számukra, hogy az életművész stílust kimaxolják. Aki lemond a croissantról/sörről/cigiről, stb. az max. a Facebookba temetkezhet. Itthon két réteget látok. Az egyik, aki még a természetben vagy egy parkban (ami ingyen van) sem tud 5 percnél tovább megmaradni valami pia nélkül. Ilyeneknek pl. tanulócsoport esélytelen, arra nem vevők. "Persze, mennék csak nem érek rá", inkább maradnak a nettó 80-nál.

Másik kategória, aki vevő a normális, hasznos programokra, az olyan magas nívón él, hogy nehezen érti, hogy neked miért 90 forintos mobilneted van, illetve miért nézel szét lomtalanításkor, hátra találsz valami hasznosat amire nem kell költeni.

@sporolos
Informatikus vagyok, nem értek a pénzügyekhez, de ha már senki sem válaszol neked, leírom, mit gondolok.
HUF, EUR, USD, CHF arányokról: Ha hasonló erejű devizákról lenne szó, akkor én az egyenlő arányt preferálnám. Mivel az USD (és talán még a CHF is) menedékdeviza, annak valamivel biztosabbnak tűnik az értékállósága, vagyis nagyobb arányt szentelnék nekik. A forint a legsebezhetőbb, így annak a legkisebb arányt szánnám.
De az is számít, hogy hol tervezed leélni az életedet, érdemes lehet azon ország devizájára gyúrni.

A váltás időpontjáról: Elvileg, aki folyamatosan vásárol valamit, az összességében átlagár alatt jut hozzá, mérsékelve a kockázatot. Persze lehet játszani, várni az olcsóbb árfolyamra, de ez a spekuláció visszafelé is elsülhet. Lehet, hogy sose lesz olcsóbb.

A saját jövődet te látod a legjobban, érezz rá, hogy mire van leginkább szükséged. 🙂

@sporolos
Egyébként csak úgy parlagon hagyni a devizát nem túl jövedelmező megoldás. Valamibe csak be tudod fektetni. Akkor az meg már nagyjából mutat egy arányt, abba kell tolni a több pénzt, ami a te kockázattűrő képességedhez képest a legtöbbet hozza a konyhára.

Nekem pl. van egy kis játszós pénzem, azt részvényekbe tolom, ha európai részvényt veszek, akkor az euróba kerül, amcsi részvény USD-ben van, az arányokkal nem nagyon törődök, abba megy, ami jól hoz. Amúgy nagyjából egyenlő arányban vannak, ahogy nézem. Persze a játszós pénz mellett van ingatlanom, meg bankbetétem forintban, valamilyen pénztáron keresztül magyar állapapírom, stb, de külföldi államkötvényem most pont nincs. Majd veszek, ha úgy érzem, megéri.
Aranyam is volt, de nagyon túlárazottnak tartom perpill.

Nem hiszem, hogy lenne valami ökölszabály a jó deviza arányokra. Mindenből legyen elég sok, oszt jólvan. 🙂

@penge :

Ha kiallsz stoppolni, ott aki megall, az ingyen visz tovabb:) Ugyhogy ez nem gond.

Persze ha valaki melle az ut kezdetetol beszallsz, akkor ott ertheto ha szet akarja dobni az utikoltseget. Hosszabb uton enis mindig kertem, de stoppostol soha.

A nyelveket nem beszelok lehuzasa meg valahol ertheto... Sajnalatos, de ha valakit arra kersz, hogy forditson neked, az gyakran penzbe kerul.

@rm Idegen devizában sok tényezővel előre nem tudsz számolni. Pl. jobban megérte volna 2010 körül svájci állampapírt venni, ami ma már negatív kamatos, mert hiába csökken CHF-ben nominálisan, amikor forintra váltva, reálértéken kb. megduplázta az értékét. Ez alapján még a 6-8%-os magyar államkötvények sem versenyképesek. Csak idegen államkötvényhez nehezen jutsz hozzá és extra, rejtett díjak vannak.

@janos82 A lehúzást nem fordításra értettem, hanem a "majd mi megszervezünk neked mindent tök ingyen, ezek csak ilyen adminisztrációs költségek".

Kedves Mikorka Kálmán csak érdekesség: m.portfolio.hu/finanszirozas/bankok/sorra_dolnek_ki_a_csontvazak_a_vilag_egyik_legmocskosabb_bankja_a_deutsche_bank.238515.html
Tehát mégsem olyan hülye a pasi, ahogy állítod. Egyébként is ha más a véleményed, nem elítélni, minősíteni kellene az illetőt, hanem normális érveket felsorolni.

Az, hogy a sok hülyeség között mondott olyasmit is, ami kapcsolatban van a valósággal, nem változtat azon, hogy a pasas elmekórtani eset.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram