Hamis biztonságérzet

2016-08-09
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

A befektetés egyik kulcsszava a diverzifikáció, vagyis a minél szélesebb alapokon nyugvó portfólió.

Ha minden pénzem például magyar forintos állampapírban van, nagyon szomorú leszek, ha akár a magyar állam, akár a forint összecsuklik hiszen akár a teljes vagyonomat is elveszíthetem.

Ha csak a pénzem 20%-a van magyar állampapírban és például az állampapírok elvesztik az értékük felét, ahogy ez mostanában többször előfordult a világban, akkor veszítek 10%-ot. Ha ez annyi, mint az elmúlt két év hozama, kamata, akkor nem történt semmi tragédia. Jól nem fog esni, de azért nem is lesz akkora érvágás, mintha a pénzem fele lenne oda.

(Hamarosan kezdődik az Akadémia, erről majd ott lesz szó bővebben. Még nem tudom a pontos dátumot, de szeptember első vagy második hetében kezdünk. Az ára még marad 25 ezer forint, de hamarosan emelni fogok.)

Amiről írni szeretnék, az egy gyakori hiba, amivel nagyon sűrűn találkozok.

A befektető igyekszik diverzifikálni, ezért tesz pénzt a Magyar Államkincstárba és több bankban is választ befektetési alapokat. Büszkén tekint a jól diverzifikált portfóliójára, hiszen öt banknál is vett különféle alapokat, így széles alapokon nyugvó befektetéssel rendelkezik.

A gond ott kezdődik, hogy mivel félős nagyon óvatos befektető, ezért minden bankban magyar kötvényalapokat választott.

Márpedig szinte az összes magyar kötvényalap 95%-a magyar állampapírból áll.

Tehát az összes pénzének a 95%-a továbbra is forintos magyar állampapírban van, csak minden bankban más néven vásárolt ugyanabból. Az egyetlen különbség, hogy évente mennyit vonnak le tőle alapkezelési költség címén. (Itt tudod ellenőrizni a költségeket. )

Hogyan tudod ezt elkerülni?

Vásárlás előtt járj utána, hogy a kiválasztott befektetési alap mit tartalmaz. (Már ha egyáltalán a befektetési alap a jó választás, lásd a fenti cikket a költségekről.)

Amit keresned kell, az az úgynevezett portfólió jelentés. Segítségül hívod a Google-t és rákeresel mondjuk a "CIB Kincsem Kötvényalap portfólió jelentés" kifejezésre. Rövid keresés után megtalálod, hogy 87%-a magyar állampapír.

Van még a példa kedvéért Erste XL Alapod is. A fenti módszerrel megtalálod, hogy 96%-a magyar állampapír.

És így tovább, érdemes végigmenned a teljes portfóliódon.

(Még sok minden mást is látsz ezekben a portfóliójelentésekben, például egyáltalán nem mindegy, hogy milyen lejáratú kötvényekkel van tele az alapod, fél év múlva vagy 10 év múlva lejárókkal, de erről majd legközelebb.)

Tehát érdemes ezt a házi feladatot elvégezni, mert így nem ringatod magad a hamis biztonság illúziójába.

Egyébként ha már állampapírt veszel, érdemes a Magyar Államkincstárnál vásárolni és nem befektetési alapokon keresztül. Ennek két oka van: az egyik a költségek (a MÁK-nál költségmentes a számlavezetés), a másik pedig az, hogy magánemberként vehetsz olyan állampapírokat (prémium, bónusz, stb.), amik jobban kamatoznak, de befektetési alapok ebből nem vehetnek.

Ha szeretnél többet tudni a pénzügyekről, gyere el az Akadémiára, hamarosan indul a következő. Csekély 25 ezer forintért hat alkalom alatt megtanulsz mindent a pénzügyekről, amit alapfokon tudnod kellene.

Valódi pénzügyi tanácsadásra van szükséged, eleged van már az ügynökökből? Kattints a linkre további információért.

Olvasd el a többi pénzügyekről szóló írást is a kiszamolo.hu oldalon.

Ha szeretnéd tudni, hogy új poszt jelent meg a blogban, jelölj be minket a facebookon:www.facebook.com/kiszamolo vagy RSS-en

Previous Post
Áldozat mindig van

Hozzászólások:

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram