Heti hírek
Amíg nálunk kényszerrel kell rávenni az üzleteket, hogy fogadjanak el a készpénzen kívül mást is, Kínában épp ellenkező a probléma: annyire elterjedtek a digitális fizetések, hogy rengeteg üzlet egyszerűen nem hajlandó készpénzt elfogadni annak költsége és kényelmetlensége miatt. A kínai jegybank újra megfenyegette a kereskedőket komoly szankciókkal, ha elutasítják a készpénz elfogadását.
Az amerikai dollár tavaszi erősödése komoly gondba sodorta a dollárban eladósodott feltörekvő országokat. Most fellélegezhetnek, mivel úgy tűnik, a dollár tovább fog gyengülni az elkövetkező időben.
A FED újra megfogalmazta, hogy várhatóan 2023-ig fenntartja a nulla százalék közeli alapkamatot és a kötvényvásárlási programot is (minimum 80+40 milliárd dollár értékben havonta). A következő 3-6 hónapot még fájdalmasnak látja a gazdaság szempontjából, de 2021 egészére az eddigi 4% helyett már 4,2%-os gazdasági bővülést vár.
A Coca Cola a 9%-os bevételcsökkenés miatt az amerikai dolgozóinak jelentős részétől kénytelen megválni, a 10,4 ezer emberből 2,2 ezret bocsátanak el. A visszaesés legfőbb oka a vendéglátóhelyek kieső kereslete miatt van.
Az előrejelzések szerint idén 15,5%-kal fog csökkenni az eladott személyautók és kisteherautók forgalma az Egyesült Államokban a 2019-es értékekhez viszonyítva. Ennyi autót utoljára 2012-ben adtak el.
A szegénységi ráta az Egyesült Államokban az év eleji kicsit több, mint 9%-ról 11,7%-ra ugrott, ez a legnagyobb növekedés egy éven belül. Azonban ez a szám nem annyira vészes, mint amilyennek tűnik, 2002 és 2018 között mindig magasabb volt ennél az értéke, 2010-ben a válság utóhatásaként alig maradt valamivel 16% alatt a szegénységi ráta. Nagy segítséget egyértelműen az állami pénzosztás jelentett az év során.
A második legnagyobb európai ruházati lánc, a H&M éves forgalma 20%-kal csökkent az elmúlt évben. Mivel az egyik legnagyobb ruházati láncról van szó, ennyivel kevesebbet költhettünk ruhára tavaly november óta, mint az előző évben.
Az Államadósságkezelő központ ismertette a jövő évi terveit az államadósság-kezeléssel kapcsolatban. Itt lehet elolvasni.
2009-ben 100 hónapnyi budapesti átlagbér kellett egy budapesti 60 nm-es lakáshoz, ez most 123 hónapra nőtt. További adatok a hvg cikkében erre.
Elektromos Mercedeseket fognak gyártani Kecskeméten, az 50 milliárdos beruházásból 15 milliárdot áll a magyar állam.
A 2015 előtt készült húszezer forintos bankjegyeket már csak a hónap végéig lehet ingyen beváltani a postán és a bankokban, utána díjmentesen már csak az MNB-nél lehet kérni a cseréjét. Ha rendelkezel még ilyen régebbi bankjeggyel, érdemes még az idén megszabadulni tőle.
A forintnak voltak jobb pillanatai a héten, de sajnos megint közel 358 forintot kell adni az euróért, úgy látszik, nem tud tartósan erősödni.
Azt a poloskaízű keserű löttyöt nyomják, nem csoda, hogy csökken a bevétel. Megérdemlik.
Ezt raadasul a gazdasag allitolagos feheritese utan, tehat allitolag korabban valojaban magasabb (eltitkolt) jovedelmi viszonyokhoz viszonyitva = meg nagyobb a kulonbseg.
(Off: melyik orszag “az orszag”, aminek a fovarosat be kell irni az ellenorzo kerdeshez? 😉 )
Akkor még 3 évig mehet tovább a lufi-buli. Szerintem tovább is, mert mint látható, annyira rákaptak a drogra 10 év alatt hogy képtelenek elengedni. Nem is csak a mostani koronaválságra válaszul érkező végtelen QE a bizonyíték, hanem a 2018 végi korrekciós kísérlet: teljes békeidőben a tízéves lufi miatt teljesen természetes korrekció kezdett kialakulni – a korábbi QE-pénzek ellenére is. És egy pontnála FED mesterségesen beavatkozott – megint. Pont úgy mint a nagy márciusi zuhanásnál. Érdemes elolvasni ezt a cikket, főleg a 200 hetes mozgóátlagról, ha az alá esik a tőzsde, a FED szinte automatikusan beavatkozik. Majd biztos 2023 után fogja abbahagyni.
lustaport.wordpress.com/2020/03/07/korrekciok-lelkivilaga-2/
Az nem is olyan egetrengetően nagy különbség. Ha mellévesszük az igénybe vehető állami támogatásokat, vagy hogy mennyivel alacsonyabb kamaton hajítják most az ember után a (forint) jelzáloghitelt, akkor összességében az átlagbért kereső még BP-n se jut szignifikánsan nehezebben lakáshoz, mint 2009-ben.
Vidéken, vagy átlag feletti keresettel a cikk alapján (+a fentebb írtakkal együtt) még könnyebb is a helyzet.
Van itt még tér a növekedésre szvsz.
Ép ésszel felfoghatatlan, hogy a magát a tápláléklánc csúcsára helyező kopasz majom pénzt ad cukros vízért…
Én a Cola Lightot szeretem, és a Zero Colát is megiszom még, de valamiért a SPAR-ban csak nagyon ritkán van ezekből. Szinte kizárólag sima kólát tartanak. Mondjuk a világ legrosszabb SPAR-jába járok (Vörösvári út), lehet ez az oka, de az Intersparban is vadászni kell a nem-piros és nem-citromos kólákat.
Nem tudom honnan van ez az adat, de nem tűnik validnak. Azóta a lakásárak nagyjából megháromszorozódtak, az fizetések meg kb. csak duplázódtak.
Szóval most mibe érdemes fektetni? 😀 Megyünk tovább a végtelenbe, mert úgy is dől a lé?
Szóval egy szó mint 100, a tavaszi bepánikoltatás, hogy Cash is the king, csúnyán visszanyalt… De lehet ez egy jó indikátor, amit itt és egyéb magyar pénzügyi oldalakon olvas az ember egy ‘átlagos’ hozzáértők gyülekezetétől, annak a homlokegyenesét kell csinálni…
Emlékszem 2017-ben nagyon sokan mondták, hogy ez mekkora lufi és hogy sokaknak fog fájni, ha kipukkan. Most már ott járunk, hogy lesz egy jelentősebb esés, akkor is oda érünk a 2017-es árakhoz, vagy nem sokkal alá… És akkor tényleg lufi volt 2017-ben?
Ha most még 3 évig emelkednek az árak, akkor most tényleg lufi van?
Persze ha elzárják a pénzcsapot, akkor bármi megtörténhet.
Majd csak utólag tudjuk levonni a következtetést és majd csak utólag lehet végigkövetni, hogy mi miért történt.
Első utam Kínában mókásan is indult. Egy kollégával mentünk üzleti útra Pekingbe. Esti érkezés, szállodai szobe elfoglalása után irány a város, hogy majd beülünk egy szimpatikus helyi étterembe. Ahogy azt mi elképzeltük… egy tucatnyi helyen próbáltunk bankkártyás fizetés iránt érdeklődni – turistákkal tömött részen! -, de egyik sem fogadta el egyik nemzetközi kártyánkat sem (MC, Visa, AMEX). Valami helyi kártyát elfogadtak volna, de olyan csak a kínaiaknak van, készpénz meg nem volt nálunk. Végül beültünk a menő szállodánk szokásos, sznobizmussal kevert nemzetközi konyháját “élvezni”. Nesze neked helyi ízek. 😀
Másnap kollégák segítettek olyan helyeket találni a környéken, ahol tudtunk kártyával fizetni, így a maradék napokban eljutottunk helyi éttermekbe.
Nagyon optimisták a FED-nél. És mi lesz akkor, ha előáll egy olyan helyzet hogy nem tarthatják nulla közeli szinten az alapkamatot és a QE-nek is befellegzik? Nem konkrétan az inflációra gondolok, hanem arra hogy szép lassan megnyirbálják a dollár világpénz szerepét, és az évente nagy százalékkal megnövelt dollármennyiség majd nagy problémát jelent (túl sok lesz a dollár de már kevesebb szereplőnek kell csak…) és erre egy külső hatalom még szépen rá is segít. A hiperinfláció az nem lehet a válasz, mert az vagy világháborúhoz vezetne, vagy a helyzet stabilizálásához idegen pénzben kellene brutálisan eladósodni és akkor nem csak a dollárnak mint világpénznek vége, hanem az USA-nak is mint szuperhatalomnak.
Egyszer rendeltem a H&M-ből, igazából nem látom, hogy jobb lenne online vásárlásban bármelyiknél. Azt hiszem a kiszállítás ingyenes volt, de csomagpont mint lehetőség nem volt, ezzel kb. tökátlagos, vagy az alatti, miben látod jobbnak a többinél?
Szerintem ez nettó spekuláció. A FED és a kormányzat a társadalom felső 10%a miatt érdekelt abban, nehogy a tőzsde bezuhanyjon, így mindent megtesz hogy megtámassza az árfolyamot. Hogy ennek reálgazdasági alapja nincs, az senkit nem érdekel, csak valamiért ezt szeretik megideologizálni, most új gazdasági paradigma meg MMT néven fut. Akkor jönnek az olyan nonszenszek mint a Tesla a legértékesebb autógyár úgy hogy sosem termelt profitot és sanszos hogy egy jódarabig nem is fog, a nettó veszteséges és mindenhol utált AirBnB 50 milliárd kezdésnek, 25ezer egy játékfabatka (BTC) meg a többi nonszensz. Persze lehet ezzel pénzt keresni, kissé sajnálom is hogy ennyire földhözragadt vagyok mert pont emiatt maradtam ki ebből, de ettől nem lesz ez más mint vegytiszta spekuláció. Ha érdekelt lennék az emelkedésben is tisztában lennék ezzel, ergo ennek valamikor vége lesz.
“(Off: melyik orszag “az orszag”, aminek a fovarosat be kell irni az ellenorzo kerdeshez? )”
Nyilván egy magyar blognál “az ország” = Magyarország, ahogy pl. “Budapest”-en is a Magyarországon lévő Budapestet értjük, és nem az amerikait.
Érdekes ez a tízéves összehasonlítás, valahogy sokkal többre gondoltam.
Jobb elolvasni egy-két könyvet. A régi befektetős könyvekkel is az a baj, hogy mára lényegében az “értékalapú” befektetés nagyon nem úgy van, mint régen. A pénznyomtatás és a nulla kamat mindenkinek új a világon, akármekkora sztáralapkezelő bárki is.
Ilyenkor sokkal jobb kis pénzzel játszani, mert mi megtehetjük, hogy kiszállunk egy rossz üzletből, annyi likviditás még van a piacokon, de a nagy alapkezelőknek oltári szívás…
Perpill ezekre a kérdésekre kb mindenhol az a válasz, hogy még messze vagyunk a teljes lefedettségtől és rendelkezésre állástól, így a fizikai pénz mindenhol megmarad országszinten. A legközelebb a teljesen digitális pénzügyekhez Norvégia jár, ahol kb 13%-a az (ismert) tranzakcióknak fizikai pénz, de ez inkább az ő speciális körülményeiknek köszönhető (jegybank agresszivan szorítja vissza a fizikai pénzt, elég gazdagok hogy legyen mindenhol termnál, mobilnet, bankszámla stb), nem megkerülhetetlen trend.
Most kaptatok pár tippet.
Coca Cola, sörgyárak.-;)
Olyanba ami a járvány után fog felfutni, gyaníthatóan, amelynek korrigált az árfolyama és jó beszállo kínálkozik.
Húgomék most intézik Burgenlandban a házvásárlást, 30 millió forint átszámolva a vételár. A város szélén van, csak kicsit kell felújítani. Persze, Burgenland paraszt vidék, meg nincs igazi város, de azért a gyárban ketten megkeresnek 3000 eurót. Múltkor itt néhány kommentelő leírta, ez “csak” minimálbér, és nem elég semmire. Ezzel szemben azért házat lehet venni belőle hitelre. Nálunk a minimálbér alig elég 1 havi albérletre. WTF?
Pontosan tudjuk, hogy ez a vonat nem fog se lefekezni, se vaganyt valtani. Termeszetesen lehet gondolni, hogy a valosag majd eszre teriti a felso 10%-ot, de erre en nem vennek merget. Egyreszt a felszin alatti strukturalis valsagok senkit sem erdekeltek soha (senkit sem erdekel, hogy az amerikai diakok evtizedekig nyogik a diakhitelt vagy hogy az egyedulallo anyaknak nincs mit enniuk). A lokalis valsagok detto (ott laksz, igy jartal, megszivtad). Ha valami globalisan reccsen meg, akkor meg egyszeruen nem lesz, aki korrigaljon. Ilyen ertelemben ezt tenyleg az utolso utani pillanatig lehet csinalni.
Na, vajon miért? A választ rád bízom.
Ez tényszerűen nem igaz (mennyi is volt a veszteség az elmúlt négy negyedévben?). Ezzel jól be is áraztad a hozzáértésed – a negatív tartományba.
Ha szerinted rossz a magyar helyzet, nézz rá numbeo-n mondjuk Kijevre (fele fizetés, azonos lakbér) vagy Pekingre (kicsit magasabb fizetés, ötszörös négyzetméterár). Sokkal rosszabb átlagbér/lakásár arányt látsz a világ legtöbb pontján. Ezért teljesen feleslegesek ezek az átlagbérhez való viszonyítások. Ha te valahol magasabb életszínvonalon tudsz élni, akkor uccu neki, nyavajgás helyett próbálj szerencsét. Aztán lehet arra is rájössz hogy a kint félretett pénzből mennyivel egyszerább itt lakást venni, mint ahol megkerested.
numbeo.com/property-investment/gmaps_rankings.jsp?indexToShow=getHousePriceToIncomeRatio&title=2020
Ebből kb az látszik, hogy a nyugati világnak számító országokban (amik jellemzően a kivándorlók célpontjai) a legtöbb helyen jobb az átlagbér/négyzetméterár arány mint Budapesten. Nyilván a kivándorlók többsége nem keresi meg az ottani helyre jellemző átlagbért, gondolom ezért is elterjedt az a hiedelem hogy nyugaton soha nem vesz az ember magának lakást.
Btw, a fenti linken lehet váltogatni az évek között és tisztán látszik hogyan kezdett romlani a helyzet Budapesten az elmúlt években (kb 2016-17-től már látványosan).
Akkor értsd jól: annyit nem hogy értékesebbre legyen árazva mint az összes többi autógyártó együttvéve.
A mondanivalóm lényege egyébként, hogy költözz oda, ahol magasabb az életszínvonalad. Mert a panaszkodástól nem fognak lentebb menni az árak, csak ha tömegesen választják a nyugatot/vidéket. Aztán beáll az egyensúlyi ár. Economics 101. De valamiért mégis rengetegen választják Budapestet. Külföldiek is.
nekem aztán egyik se rúg labdába, de “világvárost” faluval összehasonlítani nagyon nem fair