Újabb gazdaságvédelmi programot jelentett be a kormány
Tegnap újabb gazdaságvédelmi programot jelentett be a kormány.
Az első, hogy a hitelfizetési moratórium újabb fél évvel meghosszabbodik automatikusan. (Ennek a költségeit továbbra is a bankok állják.) Ha te szeretnél elkezdeni fizetni törlesztőrészleteket, azt külön kell jelezned. Ha szeretnéd, hogy az adósságod tovább halmozódjon a meg nem fizetett kamatok miatt, akkor továbbra sem kell tenned semmit.
A második, hogy a bejelentett 3 milliós lakásfelújítási támogatás önrészéhez 3%-os állami támogatott hitelt is lehet igényelni. Hogy ez mennyiben segíti a gazdaságot, nem annyira világos, az amúgy munkaerő-hiányos, csúcsra járatott építőiparba tol még nagyobb keresletet, ha egyáltalán lesz bármi hatása, hiszen 4% alatt is van már elérhető hasonló normál banki hitel, így olyan nagy robbanás azért ettől nem várható. Ez inkább olyan semmibe nem kerülő, de látványos pont.
A harmadik, hogy decemberben és januárban a bezárni kényszerült vendéglátóhelyek és a buszos cégek bérköltségeinek kétharmadát elengedik, illetve átvállalják, ha azok nem bocsátják el az embereket.
A negyedik pont váltotta ki a legnagyobb vitát, a KKV szektor iparűzési adóját lefelezték a következő évre, vagyis megint az önkormányzatok kárára intézkedik a kormány. Az elvesztett önkormányzati választások után látványosan szívatják az önkormányzatokat, de csak a nagyokat, ahol ellenzéki győzelem született: megemelik az általuk befizetett adót, elveszik tőlük a gépjárműadót, a parkolási díjat, megtiltják nekik az adóemelést és most utolsó szögként a koporsóba lefelezik az utolsó megmaradt bevételi forrást, az iparűzési adót. (Egyetlen könnyítés, hogy csak a KKV szektorra és az egyéni vállalkozásokra vonatkozik a kedvezmény.) Aztán majd jövőre a kormány maga eldönti, melyik önkormányzatnak segít a kieső bevételek miatt.
Néhány éve, ellenzékben még kicsit másképp gondolták ezt. Ami mostanában az önkormányzatokkal történik, az minden, csak nem elegáns. Izgatottan várom, hogy az ötlet gazdája, az Iparkamara elnöke mikor ajánlja fel, hogy jövőre ne kelljen kamarai tagdíjat fizetni a vállalkozásoknak, ha már úgysem csinálnak érte semmit és a pénzzel sem hajlandóak soha elszámolni, mire is ment el az az évi nagyon sok milliárd forint. Mert ez így mind a kamara, mind a kormány részéről az a bizonyos csalán hadművelet mások testrészeivel.
Még a válságban is repkednek a százmilliárdok, amiket a kormány elkölt a saját szája íze szerint, de azokból nem enged, a nagyon fontos sportberuházásokat sem szüneteltetik egy-két évre legalább a látszat kedvéért, ellenben néhány tízmilliárdért ellehetetleníti az önkormányzatokat, amit egyre nehezebb nem büntetőhadjáratnak látni az önkormányzatokkal szemben.
Hiszen a kormány maga is csökkenthetné a vállalkozások adóját vagy mérsékelhetné az áfát, ahogy azt tették mondjuk Németországban, ami egyszerre segítség a vállalkozásoknak és élénkíti a keresletet is. Esetleg bevezethetne vagyonadót a leggazdagabbak terhére és még sok lehetősége lenne akár bevételszerzésre, akár adóelengedésre. De nem, valamiért csak az önkormányzatok adóját emelik meg és az ő bevételeiket veszik el szisztematikusan.
Mindezektől függetlenül is a “gazdaságvédelmi intézkedések” olyan vajúdtak a hegyek és egeret szültek dolog. Látszik, hogy az volt a cél, hogy legyen valami, de a kormánynak lehetőleg ne kerüljön komoly pénzbe.
A hitelmoratórium jó lenne, de csak akkor, ha tényleg a rászorulók élnének vele és nem mindenki, aki egyébként tudná fizetni a hitelt, mert egyszer vége lesz és akkor majd bő egy év kihagyás után hirtelen újra be kell tudni tenni a család költségvetésébe a hiteltörlesztőt. Az iparűzési adó lefelezése is főleg azoknak segít, akiknek amúgy is van bevételük, hiszen forgalomarányos adó. A vendéglátás támogatása túl későn jött és túl kevés a két hónap részleges segítség. Ez olyan csináltunk is valamit, de ne is kerüljön semmibe dolog. A 4% alatti banki kamatok mellett 3%-os támogatott hitel sem olyan nagy, eget rengető bejelentés, ami komoly hatással bírna a fogyasztásra.
Mindenesetre most ez van, ha bármelyik pont érint a fentiek közül, olvass utána, hogyan tudod a javadra fordítani.
Nagyon aggódok, hogy a valóság egyszer csak fájdalmas véget vet a maszatolásnak, ami itt megy.
Miert nem sir pl Botka? 2002 ota vezeti Szegedet, ujravalasztottak negyszer, ebbol haromszor oriasi ellenszelben, megis boldogul valahogy. Igaz, o nem kampanyol hanem dolgozik.
Hiszen a laborban mar ki is foztek a varazsmondatot:” ez a dontes nem a telepulesektol vesz el penzt, hanem a vallalkozoknal es az embereknel hagyja”.
Na, ezt fogod hallani ezutan a megmondo emberektol. Az egyszeru forumokba kb. 1-2 nap mire leszivarog a tudas.
Botka László: fizessenek az oligarchák!
“Az elsőre vállalkozóbarátnak tűnő intézkedésnek valójában semmilyen más célja nincs, mint hogy megszüntesse az önálló önkormányzatokat hazánkban. Tavaly az ország nagy része ellenzéki vezetés alá került, ezt képtelen elfogadni a Fidesz, ezért minden eszközzel üti-vágja saját polgárait. Amit művelnek, az egyszerre szégyenteljes és magyarellenes” – írta Botka László, Szeged ellenzéki polgármestere
Szegény bankok. De, a devizahitelezésből ellopott ezermilliárdokból fussa majd, nem?
“A legjobb érv a demokrácia ellen egy ötperces beszélgetés egy átlagos szavazóval.” – Sir Winston Churchill.
A mai napig mennyire igaz.
KKV – azért ne a kifejezés ne tévesszen meg senkit, a cégek döntő többsége ebbe a kategóriába kerül. 250fő alkalmazott, és 50millió€ bevétel alatt.
Kevesebb IPA->több pénz mehet osztalékba a cégtulajdonosnak. Lassan a Brit-vigin szigetekkel meg Seychelles-szigetekkel fogunk versenyezni.
Az a vállalkozás, amelynek nincs bevétele, értelemszerűen nem fizet utána iparűzési adót sem. Akárhogy csavarom, nem lehet másképp értelmezni, mint az ellenzéki önkormányzatok büntetéseként. A miheztartás végett tudják a szavazók, hova húzzák legközelebb az x-et.
– “hiszen 4% alatt is van már elérhető hasonló normál banki hitel”: ez egy fogyasztási hitel, ami normál fizu mellett 10-15%-on van, a 4% az a magas fizetés melletti jelzáloghitel, a fellendülés nem emiatt lehet hanem hogy a fele a hitelnek vissza nem térítendő, az építőipar le VOLT terhelve, de most MÉG nincs
– bérköltség kiegészítés valóban kevés, és az iparüzési is inkább az önkoriknak szól, mint sem segítség
Újabb gazdaságvédelmi progromot jelentett be a kormány
Draga lesz az a HIPA felezes – neked is.
Ipa: ha az önkormányzatok nem tudnak fizetést adni és közüzemi számlákat fizetni, ez vissza fog szállni a kormányra. Szerintem maguk alatt vágják a fát.
Ha a kormány látványosan semmit nem csinál: nem csökkenti a vállalkozók adóit, az áfát és bármit, amit tehetne saját hatáskörben, nem csökkenti a pazarló kiadásokat, ellenben látványosan szívatja értelmetlenül az önkormányzatokat minden héten, akkor miért ne lehetne erről írni?
Ez nem gazdaság? Nincs befolyása az ország sorsára? Vagy csak jót lehet írni a kormányról, mint 1960-ban, akkor is, ha nem igaz?
De te is inkább mondd el a saját véleményed, hogy az az újabb 24 milliárd adóelvonás, amit Budapesttől elvettek, mennyiben segíti az ország talpraállását? Csak pénteken újabb 75 milliárdot szavaztak meg a kormány Várba költözésével kapcsolatban. A stadionok épülnek, ahogy a templomok is, azokra semmi nem elég drága.
Tehát itt a fórum, írd le, hogy szerinted erre mi szükség volt és mi a GAZDASÁGI értelme? Tényleg kíváncsi vagyok rá, szerinted milyen GAZDASÁGI ok van az egész mögött?
Ahol ellenzéki polgármester lett megválasztva, ott értelemszerűen nem fidesz választók vannak többségben, akik vélhetően a mostani helyzetben sem kizárólag az origo-m1 forrásból tájékozódnak, ergo látják, mi történik. Ha valamelyik önkori emiatt nem tud gazdálkodni, valószínűleg tudni fogják a választók, hogy mi miatt van.
Tehát, nekem az lenne a logikus, hogy ezzel csak mélyítik az ellenszenvet ezen szavazókban, esetleg egyes bizonytalanokat is eltaszítanak, vagy aki eddig nem szavazott, mert nem talált számára megfelelő jelölteket, az is inkább elmegy majd, mert besokall.
Szóval nekem nem igazán világos, mi a cél ezzel.
A narancskomcsi önkormanyzatokat majd soron kívül ki fogják segíteni, illetve ők eleve kaphatnak fentről infót arról, hogy mikor ér véget a szivatás.
Megmondta, egyszer kell győzni, de akkor nagyon. Minden innen ered és ide vezethető vissza. Van benne rendszer.
De ami a vírushoz, fertőzéshez közvetlenül kapcsolódik. Miért kell megint bemenni, azért, hogy fizetni akarsz. Ha nem változik semmi, akkor miért nem csak akkor kell bemenni, ha változtatni akarsz, és eddig nem fizettél, és most fizetni akarsz, vagy eddig fizettél, és most nem akarsz fizetni. MIért azokat kell szívatni ezzel is, aki fizetni akar?
Hol vannak a milliós tüntetések Gyurcsányék elszámoltatásáért, Tiborczöcsém és Lőrinczbarát vagyonosodásának vizsgálatáért, a világbajnok ÁFA ellen, az állami túlterjeszkedés ellen, vagy a sajtókoncentráció és a választási törvények átszabása miatt? Szlovákiában most bukik a maffia, Romániában (értitek, a románoknál!) milliós tüntetések buktatták meg a korrupt kormányokat. Direkt nem bezzegnyugattal példálózunk, ez a Balkán.
Itt meg? Egy kis nyugdíjemelés, rezsicsöki + uszítás a gaz világsorosisák ellen és a többi kitérdekel, hogy a hatalom azt tesz amit akar az természetes. A magyaroknak ez kell, a kádárizmus örök.
– Szükség van kritikus sajtóra?
– Szükség van független igazságszolgáltatásra?
– Szükség van önkormányzatokra?
– Szükség van többpártrendszerre?
Gondolkozzatok! A FIDESZ szavazó is gondolkozzon el ezen.
Zed: azért, mert így nem szívatják meg azt, aki nem akar vagy tud fizetni. Van nekik elég bajuk, ezzel kedveznek nekik gondolom. Meg feltételezhető, hogy aki fizetni tud és akar, az elég tudatos, hogy ennyit megtegyen, míg akinek nincs tartaléka, az pénzügyileg kevésbé tudatos és nem menne be felfüggeszteni a hitelét, mert azt sem tudja, hogy lehet. Hidd el, sokan vannak ilyenek.
Úgy látom nem csak az egészségügyben dobták a a lovak közé a gyeplőt (az egyik legrosszabb a halálozás nálunk), hanem a gazdaság tekintetében is az az elv, hogy szívatni az önkormányzatokat, 22 messze van még, a saját szavazóik zöme nem fogja fel mi történik, lesz ami lesz.
“mindenki számára világossá téve, hogy nem a parkolási gondok megoldása, hanem csak a bevételek érdeklik őket. (…) belengették hogy csökkenni fognak az itteni óvodákban és iskolákban a szolgáltatások színvonala”
Komolyan nem látsz összefüggést? Csökken egy feladatra szánt bevételi forrás – kénytelenek kisebb mennyiségben vagy alacsonyabb színvonalon szolgáltatni. Azért ez eléggé evidens…
@János
“De most tényleg:
– Szükség van…”
Én se voltam nagy híve ezeknek, de a mostani állapotok mutatják meg mi történik amikor egyeseknek mindent szabad. Mondjuk nem érdekelne ha a gazdasági eredmények alapján Ausztria-közeli állapotok uralkodnának, de mivel már Románia is lehagyott minket, így legalább az alkalmatlanok elzavarásának lehetősége maradjon meg. Szingapúri életszínvonalon újra elővehetjük a kérdést.
Ui: van még stadion nélküli klub? Kezdhetjük már klubonként a második stadion építését? 🙂
háát, a real life vesztésre áll. Mikor láttam bizonyos SP részeket, azthittem, hogy szatira. Mot látom, hogy jövőbelátás (pl. PC Principal, meg minden)