Hitelkártya-keret, erre vigyázz
Péter futott bele egy érdekes dologba a hitelkártyájával. Vásárolt egy drága terméket, amit visszavitt, így a kereskedő visszatérítette az árát, a ciklus vége, de a befizetés ideje előtt. Mivel a határidő előtt megkapta a bank a pénzt, Péter úgy gondolta, akkor neki azt az összeget nem is kell befizetni, hiszen megtette helyette a kereskedő. Azonban a bank kérte a visszatérített összeget is, egy igen érdekes indoklással.
Következzen az ő levele:
Belefutottam egy kellemetlen és logikátlan nonszeszbe hitelkártya visszafizetéssel kapcsolatban, ami talán más Kiszámoló blog olvasóknak is hasznos lehet:
Visszavitt árú miatt nagyobb összegű kereskedői visszatérítés érkezett az Erste Max hitelkártya számlámra. A vásárlás még az előző, április 10 – május 10 hitelkártya ciklusban történt, a visszatérítés pedig a ciklus zárás után pár nappal érkezett meg, de a fizetési határidő előtt (május 14-én lett jóváírva). Evidensnek tűnt számomra, hogy ezzel a visszatérítéssel a hitelkártya tartozásomnak ezen része vissza lett fizetve, és csak a fennmaradó összeget kell már törlesztenem. Furcsa volt viszont, hogy a netbankomban a “Befizetések a fordulónap óta” összegbe nem számolta bele a rendszer a kereskedői visszatérítést, ezért megkérdeztem erről a bankot. A telefonos ügyfélszolgálatot negyed óra zenehallgatás után feladtam és a netbankos üzenetre sem siették el a választ, de azért egy nappal a visszafizetési határidő előtt megérkezett a válasz:
Csak azok a befizetési módok számítanak hitelkártya törlesztésnek amik a hirdetményben konkrétan fel vannak sorolva (átutalás, átvezetés, beszedési megbízás), és mivel a kereskedői visszatérítés nem szerepel ebben a listában ez nem minősül visszafizetésnek.
Jogi szempontból gondolom, hogy esélytelen ezzel vitatkozni, ezért végül visszafizettem még egyszer, amit, a kereskedő korábban már visszatérített. Ettől függetlenül teljesen nonszensz, hogy ilyenkor duplán kell ugyanazt az összeget visszafizetni és fel kell tolni a hitelkártya keret fölé pozitívba az egyenleget…
Remélem, hogy ez hasznos infó másoknak is a blog olvasók közt, illetve kíváncsi vagyok a kommentekre, hogy más bankoknál is ugyanez-e a gyakorlat?
Üdvözlettel: egy lelkes Kiszámoló blog olvasó
Esélytelen vitatkozni a hirdetménnyel, de azzal éppen jogi szempontból lehet esélyes, hogy a hirdetmény méltányos-e.
Ellenkező esetben gondolom lehetne játszani azzal, hogy veszek valamit az egyik hónapban a keret maximumáért, amit aztán visszatéríttetek, de megkapnám rá a hitelkártyavisszatérítést. Gondolom ezért működik így a dolog.
Persze értem én a problémát, hogy most újra be kell fizetni ezt az összeget, de majd a következő periódusban meg ennyivel kevesebbet kell majd.
A termék vásárlása után járó Erste forintokkal mi lett, azt törölték?
Édesapám meghalt egy éve, neki is volt egy hitelkártyája – most mi örökösök fizetjük még jó egy évig az azon felhalmozott tartozást (aminek nyilván egy tekintélyes részét a kamatok képezik).
Szóval bárki bármit mond, szerintem a hitelkártya egy átok…
Viszont gondolj bele abba, hogy mennyi visszaélés lenne, ha a kereskedői visszatérítést visszafizetésnek venné a bank. Másnaptól minden ügyfél ezzel kezdene el visszaélni.
portfolio.hu/vallalatok/it/ot-durva-banki-tortenet-amire-te-is-kiakadnal.285946.html
Én a legnagyobb magyar pénzintézetnél szerettem volna előtörleszteni a lakáshitelemet. Befizettem a pénzt a hitelszámlára, és bementem az egyik fiókba, ahol elém toltak egy üres A4-es papírt, meg egy tollat, hogy ugyan írjam már le kézzel, hogy mit is szeretnék. 🙂 Mintha én lettem volna az első ügyfél, aki előtörleszteni akar.
Ja és 3-szor futottak neki a kondíciók kibogozásának (kétszer a központban, egyszer a fiókban), hogy akkor most kell-e előtörlesztési díjat fizetni, vagy nem. Végül is kiderítették, hogy igen, erre a szerződésre 1%-ot, így is lett megírva a sajtpapír. Majd amikor ténylegesen elszámolták, akkor nem vontak le díjat (hurrá!), szóval a kondíciókat sem ártott volna frissíteni.
Azt nem értem, hogy a kereskedő nem átutalta akkor az összeget?
Budapest Bank hitelkártyánál hó másodikán generálódik a kivonat, abban van egy összeg. Tapasztalatom szerint, ha vásárlási vagy közmű visszatérítés történt, abból automatikusan levonódott. Logikusan.
Szóval szerintem ez egy elég következetes logika a bankok részéről és érdemes tudni róla. A tanulság: azt az összeget kell konkrétan Neked befizetned, amit a havi kimutatásban megállapít a bank és nem agyalni azon, hogy kereskedői vagy banki visszatérítések beleszámítanak-e. Mert nem fognak.
Mondjuk cetelem takarékszámla azt is meghatározza hogy csak a szerződött számlaszámról lehet jóváírást eszközölni, így azon sem csodálkoznék ha ezt HK-nál is bevezetnék.
Kifejtenéd, hogy miért visszaélés? A kereskedői visszatérítés azt jelenti, hogy az ügylet semmis volt, vissza kell csinálni. Mi ebben a visszaélés?
Ha Mobillal utalok Erste aplikációban, alap esetben a WizzAir hitelkártyámat dobja fel valamiért, így már 2x sikerült elutalnom 2-2.000Ft-ot, több száz forintért. Nem túl szimpatikus.
BB-ban ilyennek híre sincs, K&H szintén és a CIB hitelkártyámnál sem volt probléma.
Erste-nel gond volt nyitás után stb. Nekem problémásaknak tűnnek, míg a fent felsorolt bankokra inkább a hiperkorrektség a jellemző.
Bár volt, hogy az Erste hibázott, reklamáltam, korrigáltak, elnézést kértek, visszautalták az összeget, tehát ez sem fekete fehér, de látványosan több a zavaró dolog, száz másik bank van, körbe kell nézni.
Emiatt nem kivaltani a hitelkartyat Nekem nem erv.
Iden 23 ezerrel vagyok beljebb, tudatos hasznalat mellett…
Az tényleg kellemetlen, ha ez épp átcsúszik a következő elszámolási periódusra, így a kereten felülre utalás miatt az ersténél legalábbis a köv. időszakban is esélyesen bukó a visszatérítés 🙁
ha visszaviszek terméket, nekem a pontjaim megmaradnak, szóval ezzel lehetne trükközni (pár ismerősöm csinálja is, főleg duplapontos hétvégéken).
a hitelkártya nem átok, bár örökölni biztos nem jó dolog.
Itt viszont a vásárlás sztornózásáról lehet szó, amit épp azért könyvelnek másképp, hogy ne éljenek vissza az ügyfelek ezzel, hogy felhasználják drága műszaki cikk vásárlásra a teljes hitelkeretet a visszatérítésért.
Adott havi vásárlások utáni visszatérítéseket következő hónap elején jóváírják, de ha jól figyeltem meg ez sem az aktuális törlesztendő összeget csökkenti, hanem túlfizetésként jelenik meg.
“Mondjuk cetelem takarékszámla azt is meghatározza hogy csak a szerződött számlaszámról lehet jóváírást eszközölni ..”
Ez már változott jó irányba. ~2 hónapja küldtem be módosítást bankszámlámra vonatkozóan és utána hívtak a Cetelemtől, hogy az újonan megjelölt számlát is felvették a “szerződött” számláim közé. Visszakérdezve is megerősítette az ügyintéző, hogy mostantól mindkét számláról utalhatok, illetve mindkét számlára kérhetek kiutalást.
Persze ezt azóta teszteltem is és tényleg mindkét számláról befogadták az utalásom.
Sem elotte, sem utana nem volt hitelkartyas csuszasom. Panaszt tehettem volna, lehet meltanyossagbol jovairtak volna, de nem rugoztam ezen, betudtam tanulopenznek.
Az erstel pont ebben a honapban volt egy paypalos fizetes, ami visszajott kb. 1700 Ft ertekben. Most nezem, valoban nem szerepel a jovairt szummaban. Ez nem az az osszeg, ami felboritja a cash-flowt, de nehany szazezer mar elkephelheto, hogy billent.
Teljesen felesleges…anno az államkincstártól kértünk-kaptunk tisztázást egy ingatlanügyben hogy az a hatályos törvények-rendeletek fgvben minek minősül, (újépítésűnek) mire a bank visszadobta hogy ez akkor is használt..
ennyi, azt csinálnak amit akarnak. Vergődhettünk felesleges…na majd még “méltányos” lesz.. Na persze.
Mindent úgy értelmez és csavar ahogy szeretné, az ő jogi hátterükkel meg is tehetik.
Trükközések nélkül (ha a túltöltéseket nem számítom annak), láncban 4 kártya.
Bár tény, hogy ki kellett találni és a havi költéses táblázat alapján látom át egyáltalán h mennyi pénzem van, mert a különböző hitelkeretek miatt nem érzékelném már.
Szerencsére emiatt nem költök túl, de eleve spórolós típus vagyok, emiatt nem veszek 200eFt-ért okostelefont és társai. De az emberek 90%-ának nem való.
Elején baromi sok meló volt, de beállt a rendszer és így pár órával megkereshető mellékállásként tekintek rá.
Bár nekem relatív alacsony a bérem “ráérek” ilyenekkel szórakozni.
Szerintem a hitelkártya tudatos használattal hoz pénzt a házhoz, egyszerűsíti az elszámolást, pl rezsik esetén, ha meg egyszer elszámllnak a kamatok, akkor ott a nem használt pénzed kamatát nyered meg.
Amúgy belegondolva, jogos a bank félelme, hogy eljátszod minden hónapban, felveszed a visszatérítést, a tranzakció meg semmis. De jogos az ügyfél odaláról az értetlenkedés, mert ez esetben ha olyan a szabályzat, büntethetne a túltöltésért a bank (bár asszem rögtön modanám fel, és a bank végül belátná…), plusz mi van, ha pont ekkor mondtad fel a hk-t, és így a záráskor a bank neked fizeti ki? 🙂 Fura.
Ritka, de tényleg jó tudni. Egyszerűbb az, ami végül történt, befizetni, és utána következő hónap forgalma csökken.
Erste Max ha prémium az ügyfél vagy volt Citibankos
Raiffeisen One Card
Nekem az elmúlt 8 évben nagyjából 800 ezer Ft visszatérítésem volt eddig. El lehet dönteni, hogy megéri e ezzel szórakozni vagy sem.
Egy megcsúszás volt csak és pont a láncbakötés miatt. A Budapest Bank 1 nappal később utalt az Erste-nek, erre rámterheltek késedelmi díjat és kamatot. Megreklamáltam, látták, hogy nem én voltam a hunyó, a késedelmi díjat jóváírták.
Egyelőre csinálom amíg megéri. Valszeg addig míg a BB 2%-s visszatérítés van. Az Erste-nel sok pénzt elvisz a két kártya díja, alig van nyereség (1-2 ezer/hó)
Régebben nem fogadtak el sok helyen debit kártyát, de ma már nincsen ezzel gond.
A hitelkártya tökéletes eszköz arra, hogy lehúzzanak még egy bőrt az ember hátáról. Nem véletlen, hogy a US-ben régebben nem lehetett nélküle létezni sem. Rákényszerítették az embert a használatára.
Elárulnál további részleteket erről a 4 láncba kötött hitelkártyáról?
Pl. Milyen kártyák ezek? Ki lehet váltani még őket vagy már csak a meglévő ügyfeleknél van? Merre áramlik a pénz, azaz melyik kártyával melyik kártya tartozását egyenlíted ki és hogyan?
Előre is köszönöm!
Most írom ezt a hsz-t negyedszerre, mert a válaszaim nem fogadja el a triviális kérdésekre 🙁
Pedig tudom, hogy tavasz után nyár jön …
Error: your answer to the humancaptcha question is incorrect. Use your browser’s back button to try again.
Persze a back gombbal visszalépve a hozzászólás eltűnik és gépelhetem be újra. Persze most már küldés előtt Ctrl+C-vel vágólapra másolom, hogy legalább ne kellejen újra gépelni.
Raiffeisennél van hitelkártyám. Volt hasonló helyzetem, amikor egy tévé vásárlása ment füstbe. Arra már nem emlékszem, hogy pontosan melyik időszakokat érintette az eset, de arra igen, hogy nem kellett még egyszer átvezetni a kérdéses összeget és nem tapasztaltam kamatot sem.
Üdv.:
Gábor
Amúgy értelmes kártyák a BB-nál vannak, főleg BB UPC, Erstenel talán a WizzAir, de ez elég spec.réteget érint a WizzAir pontok miatt.
Többi visszatérítése elhanyagolható, pár ezer Ft/hó. Ott inkább a hozzáadottt érték a mérvadó, pl. K&H World, balesetbizti (külföldön is), gépjármű asszisztencia, lakás hibaelhárítás.
De ez az egész ugyanolyan hitvita (gumicsont), mint, hogy lakásban lakj, vagy kertesben,
hitelre vedd a lakást v. kp-ra. Kinek mi a jó, döntsön a szerint.
Logikusan egy 1-2MFt-ot kereső programozónak kár vacakolni ilyenekkel, de egy 300eFt-ot kereső kisembernek, mint én, tökéletes.
Ugye azért is olvassuk ezt a blogot, hogy ez ne számítson. 🙂
“Wiszér hitelkártya” – ez jó 🙂
A hitelkártya jó dolog, akinek nem kell vagy nem tudja használni, az persze ne használja.
Erste szerintem is szárrágó néha, de minden pitiánerségük ellenére is ők fizetnek nekem éves szinten összesítve (legalábbis remélem még így van), és ebben a hitelkártya vastagon benne van… 🙂
A sivatag hajója pedig a teve. Hogy valamiben biztos igazam legyen… 🙂
1-2 hitelkártya és máris alig van tranzakció a számlán és havonta 1-2 alkalommal kell aggódni azon hogy van-e elég pénz a számlán. (ha nincs teszünk).
Átlathatóság, likviditás és cash-flow biztonság a maxon.