Hogyan spórolj vagyonokat a gyógyszertárban?
A gyógyszertár is egy olyan hely, ahol az emberek rengeteg felesleges pénzt elköltenek a marketing miatt. Ha lázuk van, ha fáj valamijük, ha influenza gyötri őket, nem hatóanyagot, hanem beléjük sulykolt termékneveket keresnek.
Pedig nem a márkanév az, amitől elmúlik a fejfájás, hanem a gyógyszer hatóanyagától. Ha tudnád, mire van szükséged, 20-40%-ot spórolnál minden egyes alkalommal, amikor nem márkanevet, vagy túldimenzionált extra tulajdonságot akarnál megvenni.
Az “extra strong” gyógyszer nem tud semmi többet, csak dupla annyi hatóanyag van benne, mint a normál kiszerelésben, vagyis ugyanott lennél, ha bevennél a normál gyógyszerből kettőt. Ugyanígy a “mild” se más, mintha felet vennél be egész tabletta helyett.
Az egészben lévő tabletta lassabban oldódik fel a gyomorban, mint a folyadék, ezért sokan veszik a “rapid” fájdalomcsillapítókat. Pedig az összetört vagy vízben oldott tabletta is gyorsabban oldódik és szívódik fel, mint az egészben lenyelt. (Vannak gyomorsavnak ellenálló gyógyszerek, azokat eszedbe ne jusson összetörni, azok okkal vannak így gyártva. A többi 99%-ra igaz ez.)
Összecsomagolunk két-három hatóanyagot, teszünk hozzá citromaromát és egy kis cukrot és máris tizenötszörös áron árulhatjuk, mint komplex, egyszerre mindent gyógyító csodaszert. Pedig bevehetnél három olcsó tablettát is és ugyanott lennél. Csak tudni kellene, mit jelent a három hatóanyag a tasak oldalán.
(Előfordulhat, hogy valamelyik vivőanyagot rosszabbul tűr a gyomrod, mint a másik, hasonló termékben. Ilyenkor érdemes a másikat venni, akár olcsóbb, akár drágább. De ez nem gyakori eset. S nem biztos, hogy pont a drágább a jobb neked.
S ha az orvosod felír valami komolyabb betegségre egyfajta tablettát, miközben van olcsóbb, kérdezz rá, hogy az is jó-e. Ha azt mondja, hogy nem, mert a drágább jobb ezért meg azért, ne okoskodj, hallgass rá, biztos jobban tudja. De a cikk a faék egyszerűségű gyógyszerekről szól, amiket gyakran akár be sem kellene venned, mégis ebből veszik a legtöbbet az emberek. Csak a marketing alapján döntenek, mert az a legegyszerűbb. S a legdrágább is.
Igen, vannak spéci vas meg mangán tabletták, amik jobban szívódnak fel. Kérdés, hogy ér-e annyival többet vagy egyáltalán szükséges-e, hogy szedj ilyet.)
Adél volt olyan jó és írt egy cikket a témáról. Következzen az ő írása, amit ezúton is köszönünk.
Az írás a „Mi a legnagyobb pénzkidobás, amit az emberek elkövetnek?” cikkben olvasható „A gyógyszertárban reklámot venni hatóanyag helyett. 400 mg ibuprofen az, ami csökkenti a fájdalmat, nem az agyonreklámozott márkanév, ami miatt ötször annyit adsz ugyanazért a hatóanyagért.” gondolat kifejtésére született.
A kémia tipikusan az a tudomány terület, ami a többséget nem igazán vonzza, és ehhez hozzájön a magyar oktatás sajátossága: csak a lexikális tudás a fontos.
Hogyan használja ezt ki a gyógyszeripar?
Az emberek gyógyszerneveket, reklámokat, és dobozokat társítanak a fájdalomcsillapítók mellé, nem pedig azt nézik, hogy melyik gyógyszergyár adja olcsóbban az adott hatóanyagot.
De miért van az, hogy egy-egy gyógyszergyár kedvezőbb áron tudja adni a hatóanyagot?
Ehhez ismerni kell az originális és generikus gyógyszer fogalmát. Egyszerűen elmagyarázva van egy gyógyszergyár, ami rengeteg pénzt, időt fektet be kutatásokba, és kifejleszt egy saját hatóanyagot. 15-20 évig is eltarthat, amíg egy hatóanyag a polcokra kerül, és addig rengeteg kísérleten, vizsgálaton esik át, egyszerűen mondva „csak a pénzt viszi”, amíg nem kerül a gyógyszertárakba. Utána 20-25 évig szabadalom védi, amíg más gyártó nem forgalmazhatja az adott hatóanyagot.
Azonban a szabadalom lejárta után a többi gyógyszergyár is be akar robbani a piacra, kiszorítva az eredeti gyógyszergyárat, azzal az előnnyel indulva, hogy nekik már nem kell 15 évig pénzt ölni kutatásokba, hanem „csak” gyártani. Az ilyen gyógyszergyártókat hívjuk generikus gyógyszergyártóknak (pl. egyik legismertebb a Teva, azért olcsóbbak a gyógyszerei).
A marketingről sem szabad elfeledkezni, a reklám árát a fogyasztóval fogják visszafizettetni.
Például a tévéből, újságból ismert készítmények fejfájásra, lázcsillapításra: Rubophen, Algopyrin, Aspirin, Nurofen, görcsoldók közül pedig a nospa.
Milyen alternatívák vannak, mert nem a márkanév, hanem a hatóanyag az, ami használ. (Az árakat a házipatika.com-ról néztem.)
Paracetamol:
A paracetamolnál fontosnak tartom megemlíteni, hogy könnyű túladagolni. Egyszerű példa: lázas vagyok, veszek be egy rubophent. Hmm, még mindig nem vagyok jól, iszom egy neocitránt, úgyis azt láttam a reklámban. Hopp, folyik az orrom, arra jó lesz a coldrex, és máris sok paracetamolt vittünk be a szervezetbe, holott csak el kéne olvasni mindegyik dobozon, hogy mi a hatóanyag, és mennyi az ajánlott dózis, de itt megint csak visszakanyarodok a kezdőmondathoz, hogy vizuálisan jegyzünk meg gyógyszereket, nem hatóanyag szerint.
Acetilszalicilsav, vagy ismertebb termékként az aszpirin:
Ibuprofen:
Drotaverin-hidroklorid:
100-200 forint különbség fel se tűnik a többségnek, de ha jobban belegondolunk, hány doboz gyógyszert veszünk életünk során?
Személyes „kedvencem” az, amikor ismert hatóanyagot tesznek egymás mellé, és eladják úgy, mintha feltalálták volna a spanyol viaszt.
Konkrétan az Algoflex-M nem szól másról, mint hogy a nospa mellé bevehetünk akármilyen ibuprofen tartalmú másik fájdalomcsillapítót, de e helyett eladnak a népnek 6 db-os kiszerelésben (!) csini rózsaszínre és sárgára kiszínezett „női fájdalomcsillapítót”. Teljesen felesleges megvenni külön így, drágábban.
Multivitaminok
DM saját honlapján:
DM 100 db-os: 1399 Ft (13 féle vitamin, a napi adag átlag 100%-a, 8 féle ásványi anyag plusz lutein és coenzim Q10. Egy tabletta ára 14 forint.)
Rossmann 100 db-os:1399 Ft
Actival 30 db-os: 2499 Ft (13 féle vitamin, 11 féle ásványi anyag plusz lutein, béta-karotin és likopin). Egy tabletta ára 84 Ft.)
Centrum 30db-os: 2999 Ft
A drogériák saját márkás étrend-kiegészítőjén több ezret is lehet spórolni.
Külön kitérnék az MLM hálózatban kapható termékekre (csak az étrend-kiegészítőkre fókuszálva). Össze nem tudom számolni, hogy (a fiatal korom ellenére) hányszor akartak ilyenbe beleszervezni, egyszer rávettek, hogy menjek előadásra is. Úgy voltam vele, hogy azért nem kell fizetni, hát legyen, meghallgatom. A hölgy, aki tartotta, valószínűleg soha nem tanult biológiát és kémiát –vagy csak nagyon régen-, gyógyszergyárba pedig kizárt, hogy valaha is betette a lábát.
Elhangzott mondatok:
-ezek természetes anyagok, nem pedig mesterségesek
-ezeknek nincs mellékhatása, bezzeg egyes vitaminokhoz oda is írjak, hogy a mellékhatása miatt kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét
-én nem a gyógyszergyártók vackait fogom megenni, és a gyermekemnek sem adom, ami tele van mesterséges adalékokkal (itt már kezdtem elveszteni a türelmem)
Pedig a valóság:
-ugyanúgy gyárban állítják elő, ergo mesterséges
-mindennek van mellékhatása, ha ész nélkül adagolják, a papírra meg mindig ráírják, hogy kérdezze meg orvosát, mert rá KELL írni
-a gyógyszergyártók „vackai” a legszigorúbb előírások és bevizsgálások mellett készülnek, ami eltér a normától, megy megsemmítésre. Adalék meg mindenben van, anélkül nem állna össze a tabletta, vagy nem lenne színes/ízes. Különösen igaz egy a gyerekek számára készült csili-vili étrend-kiegészítőkre.
Szóval miben más egy MLM rendszerben kapható készítmény? Abban, hogy mire eljut a fogyasztóhoz, mindegyik szinten ráteszik az ügynökök a jutalékukat, így pl. egy sima multivitamin 10 000 Ft, pedig semmivel se tud többet pl. a DM-es 1400 Ft-nál. A béke kedvéért hangsúlyozom, hogy nem azt mondom, hogy rosszak ezek a termékek (mert nem azok), de irreálisan drágák.
Amit pedig végképp nem tudok megérteni: fogyókúrás étrend-kiegészítők. Ennél nagyobb pénzkidobás nincs. Sok ember mért hiszi el, hogy ha bevesz valamit, akkor majd magától lemegy 10-20-30 kg?
Bárcsak ott tartana az oktatás, hogy a diákok nem azt látnák a természettudományokban, hogy „fúj, képletek”, hanem egy fajta látásmódot adna, és hozzájárulna az életben, hogy kevesebbszer essenek áldozatul a fogyasztói társadalomnak.
Szélsőséges példa: szidják a gyógyszergyárak „vackait”, de ha egy kamu oldalon meglátják, hogy a tiszafa teája gyógyító hatású, akkor megissza, mert az biztos úgy van, hát a Marika is megosztotta.
Illetve még párak emlékezetében élhet Schobert Norbi és a citrom-szódabikarbóna esete, miszerint a keverékük életmentő csodaszer.
Pedig az egyik savas, a másik lúgos, úgyhogy semlegesítik egymást. Ehhez vegyész diploma sem kell, mégis a fél ország elhitte neki, és ez csak 2 példa volt a sokból.
Online oktatás a pénzügyekről. 15 órányi anyag, nézz bele ingyen.
Valódi pénzügyi tanácsadás termékértékesítés nélkül csak 35 ezer forint.
20 millió forintos életbiztosítás havi 4.990 Ft-ért, életkortól függetlenül.
Amit én még lecseréltem a fentieken kívül:
Saridon – Béres Tinell Pro
Allergiásoknak:
Allegra, Telfast – Fexgen, Ewofex – a fexofenadine dolgozik, bárhogy is nevezzük.
Nehogy már sírni kezdjünk, hogy szegény gyár csak negyed évszázadig kér annyit, amennyit nem szégyell.
Ráadásul a drágább gyógyszer is lehet utángyártott, csak sokat költ a gyártója a marketingre. Egyáltalán nem biztos, hogy ő a szabadalmaztatója is.
A vitaminok margójára egy kis érdekesség:
Az egyetem alatt (vegyész terület) voltak óráink, amik gyógyszerekről/tápkiegekről/teákról,stb szóltak, például megéri-e vitaminokat venni az “átlagembernek”, létezik-e immunerősités, tápkiegek vs gyógyszerek közötti különbségek.
A tápkiegek forgalomba hozatala jelenleg úgy működik, hogy legkésőbb azon a napon be kell jelentened, hogy mi az és mi van benne, amikor kiteszed a polcra, de a kutya se vizsgálja meg a valódi összetételt. Bezzeg egy gyógyszernél… Kedvenc példám,a lándzsás útifű szirup. Növényi gyógyszerként engedélyezve kb. 100 millás klinikai vizsgálati költséget kell kiperkálni, de ha teszel hozzá C-vitamint, akkor az már táplálékkiegészitő, amit nem kötelező bevizsgáltatni, igy nyertél 100misit, és még a fogyasztó is szivesebben veszi meg, mert valami pluszt ad :)))
Hasonlóan szuper, de már csak második helyre elég, a multivitamin.
Így aztán, biztos, ami tuti, aki még/épp nem beteg, az is vesz valamit 😀
Ahogy Miklós is írta, a kutatással foglalkozó gyógyszergyártók ezért kapják a sok év előnyt, hogy addig csak ők profitáljanak.
Ez szerintem egy ésszerű kompromisszum, ahol az érem másik oldala az, hogy senki sem szeretne csak azért meghalni, mert nem engedhet meg magának egy gyógyszert/nem finanszírozza a TB és a gyártó profitja az ő egészségébe kerül.
Emellett további borzasztó hírem, hogy minden terméknél és szolgáltatásnál nemhogy a marketing, hanem az összes dolgozó, még a takarítónő bérét is a fogyasztóval fogják kifizettetni.
Még borzasztóbb, hogy a fájdalom és lázcsillapítók mellett még egy csomóféle gyógyszerre van szükségük a fogyasztóknak, melyeket valamiből szintén kutatni kell, tesztelni, kifejleszteni. Ezzel ugyebár pl. a lejárt szabadalmakkal foglalkozó gyártók nem fáradnak.
A fogyókúrás étrendkiegészítőkről annyit érdemes tudni, hogy pl. az egyik, a képeken is látható termék tele van női hormonnal. Láttam már érdekességeket ennek köszönhetően 🙂
Ha az olcsóbb mellett döntöttem volna, akkor is elvinné a megtakarítás jó részét a ráfordított munkaóra. Ezen parázni annak éri meg, aki sok gyógyszert eszik, vagy keveset keres.
Ez kizárólag egyéni hozzáállás kérdése. Pár éve felfedeztem egy “Kirkland” nevű gyártót a neten, azóta ennek a termékeit vesszük (ebay-en). Mivel én is vegyész vagyok, nekem tényleg tök mindegy, hogy ugyanaz a hatóanyag melyik gyárból jön ki.
Ki persze nem tudom zárni, hogy pont az én megmérgezésemből akarnak meggazdagodni, de az ibuprofenjük és az allergia gyógyszerük hatásos.
“15-20 évig is eltarthat, amíg egy hatóanyag a polcokra kerül, és addig rengeteg kísérleten, vizsgálaton esik át, egyszerűen mondva „csak a pénzt viszi”, amíg nem kerül a gyógyszertárakba. Utána 20-25 évig szabadalom védi, amíg más gyártó nem forgalmazhatja az adott hatóanyagot.”
A (speciális esetektől eltekintve, jellemzően) 20 éves szabadalmi védettség NEM onnantól indul, amikor a gyógyszergyárba kerül az első gyógyszer, hanem már a klinikai vizsgálatok előtt, a preklinikai fázisban le kell védetni a molekulát. Így gyakran 7-10 év az, amíg ténylegesen szabadalmi védettség birtokában árulhatják a gyártók a terméket.
Egyéb kiegészítő információkért lásd pl: fda.gov/drugs/developmentapprovalprocess/ucm079031.htm
Emiatt van az, hogy az orvos által felírt hatóanyag recepttel besétál a beteg a patikába, ahol a patikus megkérdezi a beteget, hogy melyik gyógyszert kéri. A páciens pedig az általa megszokottat választja, még akkor is, ha van annál olcsóbb szer ugyanazzal a hatóanyaggal.
Legjobban azok járnak, akik egyáltalán nem szednek gyógyszert, még azokat se, amit az orvos felír nekik.
Általában nem 25 évig vannak monopol helyzetben szegény gyógyszergyárak, mivel annak nagy része elmegy a fejlesztésre (a szabadalmat az elején már benyújtják). Persze nem védem őket, így is bőven jól megvannak. A hatóanyagnéven való rendelés egy gyógyszercsoportnál működik (bizonyos koleszterinszint-csökkentők), utána leálltak ezzel az ötlettel. Hivatalosan egyébként kötelező a betegnek felhívni a figyelmét, hogy létezik olcsóbb, helyettesíthető gyógyszer is, a vényre felírtak esetében.
A cikkre reagálva meg az étrend-kiegészítők között, ahogy is írta, az olcsóbb nem mindig jobb, mivel ott nem nagyon van hatósági felügyelet. Éppen ezért ott én is inkább a gyógyszereket tudom ajánlani, még ha drágább is. Ha otc-kről van szó pedig, igen, sajnos én is szoktam megszokásból rögtön a drágábbat adni, elnézést is kérek érte. Az Algoflex-M pedig tényleg nagy átverés…
De azért azt hozzá kell tenni, hogy nem csak a hatóanyagot kell nézni, hanem a segédanyagokat is. Volt már olyan generikus antibiotikum, amit nem bírt a gyomrom/belem, míg az eredetit igen. És fordítva is előfordult már.
Szerintem pont ezért fejezték be ezt a ‘hatóanyagot írok fel’ dolgot, mert az orvos a kórelőzmények alapján jobban tudja, hogy melyiket tolerálja a beteg.
(csak a pontosság kedvéért: innovatív gyógyszer esetén a szabadalom 10+1 évre ad kizárolagosságot. Ennek a letelte után jelennek meg a generikus termékek. Jellemzően az első generikusok között van olyan termék, amit az innovátor érdekeltségébe tartozó leányvállalat hoz forgalomba.)
Nekem a gyerekeknek szánt paracetamol készítménnyel volt esetem. Az orvos és a gyógyszerész mindig a Panadol-t nyomta (24mg/ml), aztán kiderült van ilyen is: Ben-U-Ron (40mg/ml). Az utobbi előnye: félár (és ugyanakkor nagyobb koncentráció!), 1 évig jó még kibontás után.
Nekem jobban bevált, mint az Allegra Forte, ami majdnem 4000 Ft.
Mondják, hogy álmosít a cetirizin, de én nem tapasztaltam semmi ilyet, egyébként lefekvés előtti bevétellel biztosra lehet menni.
Multivitaminból meg a Biotech One-a-day, ár/ érték / hatóanyag arányban szerintem teljesen jó.
különösen szeretnek a “gagyik” a gyógynövény-kivonatokkal átverni a fogyasztókat, ugyanis itt nem maga az számít, hogy hány mg (például máriatövis) van a termékben, amit fel kell tüntetni, hanem hogy mennyi hatóanyagot vontak ki belőle, amit meg sokszor elfelejtenek ráírni.
szóval étrend-kiegészítőt csak megbízható cégtől és sose internetről!
Magyarországon a koleszterincsökkentőknél 2012-ben bevezetésre került, de valamiért ennyiben is maradt a dolog.
Utolsó gondolat: Ez egy biznisz. Üzlet a résztvevőknek, üzlet az orginiális és a generikus gyártóknak is – mint ahogy a pék sem szeretetből süti neked a kenyeret, hanem mert ebből akar megélni (ahogy anno egy Adam Smith nevű úriember ezt pedzegette). Ha nincsenek megfelelő anyagi motivációk a gyógyszerfejlesztésre, akkor senki sem fog befektetni dollármilliárdokat az új terápiák keresésébe. Ha nincsenek megfelelő anyagi motivációk a generikusok gyártásához, akkor a gyógyszerárak kb. soha nem fognak csökkenni. Ezt a helyzetet akarjuk elkerülni.
Pantoprazol Pharma 40mg 28db 139 Ft
Pantoprazol Teva 40mg 28db 1121 Ft
Hogy miért a másodikat írja fel némelyik doki direktben? Vajon miért..
A vitaminoknál nekem úgy tűnik, hogy a magyar tápkieg cégek (nem reklám) multivitaminjai elég jók ár/érték arányban.
Az ő példája nyomán én is kerestem ilyen készítményt (én bioboltban, 200(?) grammos tasakban találtam), és én így fogyasztom. Az árakat nem hasonlítottam össze, de ha -mondjuk- egy-egy tablettában 500 v. 1000 mg C vitamin van, akkor ez 200-400 tablettányi mennyiség, ha jól számolom.
A neten eladott gyógyszerek 50%-a hamis, és ha kevesebb benne a hatóanyag az csak a kisebb baj, de évente kb 1.000.000 halálesetet okoznak az olyanok, ahol belekerül valami aminek nagyon nem kéne ott lennie…
Jelenleg a gyógyszerhamisítás a világ legnagyobb értékű hamisítvány piaca, úgyhogy tényleg óvatosan a netes rendeléssel.
strategyand.pwc.com/reports/counterfeit-pharmaceuticals
Minden szócséplést mellőzve, általánosságban is igaz, hogy olcsó húsnak híg a leve, de aki garasosodni akar, az éljen csak boldogtalan életet. Viszont a gyógyszereknél már maga az életed a tét, de nyugodtan játszadozzatok csak vele! Minek ide kutatások, klinikai ellenőrzések, miegymás… Csak legyen 100 forinttal olcsóbb! Hajrá!
Es meg egy:kar ezt a dolgot csak arra kivetiteni,hogy melyik az olcsobb,ha valakinek nem hasznal a drotaverin,csak a nospa(bar uaz a hatoanyag) akkor is a nospat fogja megvenni es kesz.Mert meg kismillio dolog van ami befolyasolja a felszívódást.Kar ezen rugozni,plane egy menstruacios fajdalomnal(elnezest)
Nem tudom miert faj neked a gyogyszergyarak meggazdagodasa:-)))))) Tudok neked szervezni egy latogatast egy magyar influenza gyarto üzembe.Ott azert leesne az allad mi mibe kerül,es miert ennyi egy gyogyszer vagy egy oltas….
Nem tudom, hogy ez volt-e az oka, de gyógyszertárban (Bp) én már többször fültanúja voltam, hogy a gyógyszerész kifejezetten ajánlotta a felírt gyógyszer helyett az olcsóbb terméket az azonos hatóanyagra hivatkozva.
1. Aludj. A legerősebb immunetősítő és hormontermelés-optimalizáló.
2. Böjtölj. Heti 1-2 24 órás böjt, vagy rendszeresen 16/8.(12 és este 8 között eszel).
3. Mozogj. Napi 1/2-1 óra séta, lehetőleg parkban, erdőben…
Heti 3x erő-és izomtömegnövelő edzés. Az egyetlen, ami költséggel járhat(ha nincs kondipark a közeledben, egy húzódzkodórúdra be kell ruháznod, kb 5e ft).
4. Nyilvánvaló junk foodok elkerülése, józan ész határain belül normális ételek választása.(nem, nincsennek superfoodok, paleolit őseink rengeteg ízeltlábút ettek és csak az emberek kis százaléka glutén stb. érzékeny).
Nem tudom miért, mert a gyógyszerész szerint sokat spórolt rajta a TB.
Nem értettem mitől függ ez?
A fogyókúrás kiegészítők talán arra lehetnek jók, “ha már megvettem ezt a drága tablettát/italport, akkor már odafigyelek az étkezésemre és mozgok is egy kicsit”. A képeken szereplő italporok gondolom étkezést váltanak ki, így kevesebb kalóriát visz be és mégse éhezik. Amúgy erre egy sima fehérjepor lényegesen kedvezőbb árú megoldás.
A láz- és fájdalomcsillapító gyógyszereknél, pedig a legolcsóbb megoldás, ha 3x is meggondoljuk tényleg szükséges-e bevenni.
Az ilyen ‘gyógyszerrel 1 hét, gyógyszer nélkül 7 nap’ típusú betegségeknél ez nyilván nem annyira fontos, de egy tartósan szedettnél igenis számíthat.
Szoktam tapasztalni a betegeken, hogy habár a gyógyszerèsz ugyanolyan hatóanyagtartalmú gyógyszert adott ki, valahogy mégsem kerek az egész: több/más jellegű mellékhatások vannak, nem ugyanannyira hatásos…stb.
Megdöbbentő árkülönbségek vannak patikák között, volt olyan kisgyermek védőoltás, amelyik 1500 Ft-tal volt drágább az egyik helyen, mint az összes többiben, természetesen előbbi volt a házorvosi rendelő közelében.
Én már évek óta egy internetes gyógyszertártól rendelem a gyakran fogyó termékeket (savlekötő, Astrix, Strepsils, stb.), jó hónapokban 30-40%-kal megy a patikai árak alatt, ingyen ki is hozzák értékhatár fölött, illetve EP-re ugyanúgy adnak számlát.
Nincs igazad. A forgalomba helyezést követően a gyógyszercégek évtizedekig maguk árulják a terméket, csak 25 év után válik másolhatóvá, addig bőven beszedik a K+F ellenértékét.
Legjobb tudásom szerint, ha kéred a gyógyszerészt, kiadhat azonos hatóanyagú gyógyszert más árkategóriában.
Summa summarum, nem minden esetben lehet/érdemes az olcsóbb gyógyszert választani, van, amikor megéri a ráfizetés, de legalábbis érdemes fenntartásokkal próbàlkozni a generikumokkal.
(Orvos, gyógyszeripari tapasztalatokkal)
Ja, és a paracetamollal tényleg vigyázzatok, nagyon sok készítmény tartalmazza, és könnyű túladagolni.