Ingatlanpiaci helyzet

2015-06-01
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Nemrég kijött az MNB stabilitási jelentése, akit érdekelnek a hitelezési adatok, annak érdemes elolvasni.

Ami érdekes lehet belőle mindenkinek, hogy a nem teljesítő ingatlanhitelek száma eléri a 182 ezer darabot, ez 115 ezer ingatlant érint. Vagyis ennyi lakást és házat kellene eladni a bankoknak ahhoz, hogy megszabaduljanak a nemfizető hiteleiktől. Csak a nagyságrend érzékeltetéséhez: tavaly összesen 100 ezer ingatlan adásvétel történt, ami 27%-kal haladja meg a 2013-as értéket.

A nemteljesítő hitelek átlagos nagysága 8 millió forint.

Az elmúlt három évben mindössze 3.500 ingatlan kényszerértékesítése ment végbe, további 12 ezret pedig a Nemzeti Eszközkezelő vett át. Az eladott ingatlanokat a pénzügyi intézetek mintegy 40%-os diszkonttal értékesítették, vagyis mélyen a piaci ár alatt.

Ezt azért lehet érdekes szem előtt tartani, mert a nem fizetett hitelek mögötti ingatlanok értékesítése még el sem kezdődött és amint az látszik is, a pénzintézetek nem tudják kitartani az árakat, vagyis elég komoly árversenyt idézhetnek elő az ingatlanpiacon. Még ha nem is fogják egyszerre a piacra zúdítani a teljes állományt, akkor is komolyan befolyásolni fogja a piaci árakat, akár 5-6 évre elosztva is.

Ezen túl további 1,88 millió db(!!) nem teljesítő egyéb hitel is van a pénzintézetek portfóliójában, ez sem feltétlen mutat a hirtelen megugró kereslet irányába.

Végezetül egy érdekes ábra arról, hogyan alakultak az ingatlanárak a környező országokban, illetve az EU-ban:

eulakás

Azt láthatjuk, hogy bár a magyar piac igen komoly esést szenvedett el, ennek mértéke egyáltalán nem rendkívüli a környező országokhoz, sőt az Unió egészéhez képest sem.

Hozzászólások:

29 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Akkor annak, aki nem tudja a jelenlegi hitelét fizetni, de mondjuk 30%-al kevesebb hitelt igen, annak érdemes a banktól diszkontot kérnie? Vagy a diszkont árhoz először be kell dőlni?

"Ezen túl további 1,88 millió db(!!) nem teljesítő egyéb hitel is van a pénzintézetek portfóliójában"
Ez egy döbbenetes szám

Helyileg hol vannak ezek a nem teljesito hitelek?

"115 ezer ingatlant érint. Vagyis ennyi lakást és házat kellene eladni a bankoknak ahhoz, hogy megszabaduljanak a nemfizető hiteleiktől. Csak a nagyságrend érzékeltetéséhez: tavaly összesen 100 ezer ingatlan adásvétel történt, ami 27%-kal haladja meg a 2013-as értéket."

És pont azokat az ingatlanokat nem akarják eladni, amik új építésű "Anya! Most akkor 40 évre meg van oldva a lakhatásunk" jellegű ingatlanok.

Tudom, nem szereted az ingatlanokat, de van abban valami amit ZS.V, ír:/zsiday.hu/blog/tagad%C3%A1s-f%C3%A1zisa

Ami tény, hogy az alacsony hozamok/kamatok az ingatlanba hajtják jelenleg a pénzt ahogy máshol is.

Még jó, hogy én 3-4év múlva tervezek vásárolni egy kis házat magamnak, addig is gyarapodik az arra szánható megtakaritásom.
A környékemen lévő ingatlan hirdetések 70-80% évek óta ugyanaz, és lejebb nen igazán mentek az árak, mindenki kivár. Olcsobbért nem adják, inkább hagyják amortizálodni, vagy épp szinten tartani az értékesitendő ingatlant, de ezt meg is értem a részükről.

@gábor

Van, aki évek óta nem tudja eladni a házát, aztán most "logikusan" árat emel. Valószínűleg másik ingatlant akar venni, és nem akar rosszul kijönni belőle, de ami nem ment el X-ért, az majd elmegy 1,1-1,3x-ért?

Előjött olyan ingatlan, amit egy jó ideig árultak, nem tudtak eladni, majd 30%-kal megnövelt áron ismét meghirdették. Hát, ők tudják.

Láttam olyat, aki árat emelt, majd egy hónap múlva visszaállt. Biztosan sokan jelentkeztek közben a hirdetésre.

Az ingatlanpiac nem egységes, de a jó állapotú (nem a tulajdonos szerinti érzelmileg jó), jó helyen levő, nem elszállt áron kínált ingatlant simán el lehet most adni.

@l70
Ugyanezt a hónap óta beragadt, de most árat emelő jelenséget meg tudom erősíteni (Bp természetesen). Én a vásárolni szándékozó oldalon állok, de nem értem ezt a logikát és nem tiszta, hogy mire fel van most a "kivárás". Talán a most induló CSOK-tól várja mindenki a nagy áttörést... A CSOk-ból jövő, jó esetben 1-2 MFt plusz nem oldja meg véleményem szerint a helyzetet és nem fog jelentős vásárlóerőt rázúdítani a piacra.
Alig-alig jelennek meg új eladó ingatlanok a piacon, ami meg kint van a piacon jó ideje az sajnos olyan is.
Az is nyilvánvaló, hogy mivel új lakások sem épülnek és mindenki kivár, így megfojtja magát a piac. Ez látszik is, mert a várakozások és az év közbeni trendek ellenére májusra jelentősen csökkent a lendület a piacon.

A szomszed neni 4-5 evig tartogatta jo magas aron a lakasat, iden sikerult eladnia. Szerintem jobban jart, mintha eladta volna 5 eve jo nyomott aron, es berakja a penzet a bankba. Felujitasra, karbantartasra nem koltott, 70-es evekbol valo a haz, minden eredeti volt a lakasban 🙂 Es nem Bp.

Valoszinuleg sokan elhiszik, hogy az o kornyekukre is igaz az a lendulet mint ami nehany kiemelkedoen teljesito kornyekre... Engem ezert is erdekelne az, hogy hol vannak helyileg a bedolt hitelek, mert a borsodi bedolt lakasok nem fogjak visszafogni az V.keruletet.

Miért van az, hogy vidéki kisváros 200m2-es családi házát az akkori APEH adózás (öröklés) szempontjából 24mFt-ra értékelte, és erre számolta az illeték/adó mértékét, a tulajdonos 10 éven át nem tudta ilyen áron eladni (sosem volt reális ez az ár, max egy új építésű háznál). Most ugyan nem apeh, hanem bank értékelte fel 14m-ra, és ettől nyomottabb áron kiszállt belőle. Miért van ekkora eltérés két "szervezet" közötti értékbecslés között 24m vs 14m? (volt állagmegódás, lakott volt a ház ezidő alatt) Értem én hogy az állam kaszál, de ennyit?

@stanlee

Add hozzá, hogy egy lakás alap rezsije, ha nem lakják, akkor is kb évente az árának a 2%-a (szórhat 1,5-2,5% között). Ezt 5x még add hozzá a kamatokhoz.

Ha pedig 5 éven át fizette még a hirdetést is, akkor azt is hozzá lehet csapni.

@l70 Ha mashova koltozott volna el, akkor is kellett volna rezsit fizetnie, abban a lakasban amit olyan sokaig "hirdetett" normalisan lakott tovabb. Az ingatlanos jutalekot kap, az, hogy a portfoliojaban 4-5 evig benne volt a lakas, nem kerult semmibe a neninek.

Mas: Most nezegettem a helyi sajtot, uj lakasok 340000 €. Ezeket max. 900 euroert lehet kiadni. Ha ebbol a penzbol egy befekteto Bp-en venne lakast, szerintem nagysagrendekkel tobb penzt tudna kivenni eves szinten (6-7 300 euroert kiadhato lakast lehet belole venni), es nem kisebb a valoszinusege annak, hogy az itteni ingatlanpiac is osszeomlik majd egyszer, minthogy Bp-en most brutalisan lecsokkennek majd az arak a kovetkezo par evben.

Brékig nyúz:
Devizahiteles ismerős azt mondja szeptember közepén megszűnik a bankoknak a kvótarendszer, ami szerint évente csak meghatározott mennyiségű lakást árverezhetek el.
Mondjuk október közepétől meg nem lehet kilakoltatni.

Az APEH már csak ilyen gyökér. Amikor én garázst vettem (nyomott áron, csődben lévő vállalattól), már küldte is az értékbecslőt. Nem tudom, hogy mindig küldi, vagy csak a túl olcsó dolgoknál, mindegy is.

Kitöltetett velem egy terjedelmes nyomtatványt, lényegében én végeztem el a becslő munkáját... az utolsó kérdések egyike ingatlan értékére vonatkozott. Csak úgy kíváncsiságképp megkérdeztem, ide mégis mi mást írhatnék, mint azt az összeget, amennyiért vettem. Nem kaptam érdemi választ, beírtam.
Majd a szokásos hosszú folyamat végén kaptam a határozatot, hogy legyek szíves illetéket fizetni, természetesen a vételárnak nagyjából a duplája után. Mert hogy a becslés során ezt az összeget sikerült megszülni. Környékbeli négyzetméterárak, stb.
A szívatásomon kívül semmi értelme nem volt az értékbecslésnek. Azóta rühellem a NAVot.

Stanlee: "minthogy Bp-en most brutalisan lecsokkennek majd az arak a kovetkezo par evben"

Hát "brutálisan" nem hinném. Szerintem ezt a mosatni, gerjesztett hisztivel megemelt árszínvonalat fogják tudni tartani az ingatlanok, max. minimálisan mennek lejjebb, ha ez az ideges kapkodás alább hagy.

A bankok által árverezett lakásokat melyik oldalon lehet megtekinteni? Rákerestem, kiadta pl a rafinak az oldalát, az pedig átirányított ide: arveresek.ingatlan.com/ Na most itt bp-i lakás 18 db van összesen 🙂 Ez nem tűnik túl reálisnak, biztos, hogy ennél sokkal többet árvereznek el.. vagy rosszul gondolom és az árverezett lakások nagyon nagy része nem budapesti?

@stanlee "abban a lakasban amit olyan sokaig “hirdetett” normalisan lakott tovabb. " - vagyis mindegy volt neki, hogy 5 évig hol lakik? Ez így nem üzleti döntés, hanem hobbi.

@breezer :

En meg ezeket neznem meg:
mbvk.hu/
arveres.nav.gov.hu/

de biztos, hogy van meg.

@breezer Olvasgattam meg korabban en is ezekrol a banki kenyszerertekesitett ingatlanokrol, ugy vettem ki, hogy ezek az ingatlanok ingatlankozvetito irodakhoz kerulnek ki, tehat nem ugy adjak el, hogy lenne egy oldal, amin fenykeppel, leirassal megtalalhatoak lennenek, es explicit ki van irva, hogy ez egy rossz hiteles miatt elarverezesre kerulo lakas, haz. A Nemzeti Eszkozkezelo is atvehet valamennyit az ingatlanokbol, de en inkabb ugy kepzelem el, hogy egy relative szuk ingatlanertekesito reteg kapja meg azokat az ingatlanokat, amiket a vegrehajtok ertekesitenek a bank mgebizasabol, es aki jol informalt az tudja akar aron alul is megszerezni, nem erdeke a hitelezetten kivul senkinek, hogy jo aron menjen el az ingatlan...

@Kiszamolo "Ha jól fizető adós vagy, nem nagyon van miért engedni a banknak."

Akkor ezek szerint nem érdemes fizetni a hitelt, ha a bank csak akkor hajlandó tárgyalni. Főleg most, hogy a büntető kamat is alacsony, érdemes a havi törlesztőt inkább PMÁK - ba tenni, aztán amikor a bank már hajlandó tárgyalni, egy-összegben kifizetni.

En probalkoztam volna azzal, hogy rovidebb ideig nem fizetek, meg ha boven volt is ravalo, de csak odaig jutottam, hogy a masodik honap utan szinte haromnaponta hivogattak, ill. rendszeresen kuldtek a leveleket, hogy ha nem megy a fizetes, akkor milyen lehetosegeim vannak (futamido hosszabbitas, kenyszerertekesites, vagy a NET atveheti a lakast tolem). Amikor az ugyintezovel beszeltem, akkor azt mondta, hogy a szerzodesi feltetelek ujratargyalasa szoba sem johet, csak futamido hosszabbitas. En ezt ketszer vegigvittem, sose jott ki az ujratargyalas (en mar a kezelesi koltseg elhagyasanak, felezesenek is orultem volna). A BAR listara kerulest el akartam kerulni, szoval a 90 napot nem vartam ki sose, lehet, hogy ez volt a baj, de akkorikban meg Mo-n kepzeltem el az eletem, vallalkozasom is volt, szoval a hitellehetoseget nem akartam elzarni egy BAR tagsaggal.

Árcsökkenés:
- kevés gyerek
- sok kivándorló
- egyre több cigány
- majdan emelkedő kamatok (ez szerintem nem biztos, ekkora adósságnál ha emelik a kamatot bedől a gazdaság, csökkenő adóbevételek, munkanélküliség, bedőlnek a lakossági hitelek - gondolom nem akarnak egy új 1929-t bár ki tudja. Jobb egy kis infláció)
- bukott lakáshitelek
- bukott egyéb kölcsönök

Árnövekedés (Bp, megyeszékhely, közepes városok, üdülőfalu):
- alacsony kamatok
- visszaszivárgó kivándorlók
- brutálisan megnőtt lakásigény/család (egyetemista Bpn tanul, fiatal más városban dolgozik, szülők más városban dolgoznak - ÚJ!, nagyszülők városba költöznek)
- falusi lakásokkal lehet egyszerűsíteni mert nincs munka
- Ezenkívül nagytőkés törekvés, hogy a népnek háza ne legyen, mindenki béreljen. Csak ez utóbbi arra sarkallja az embert, hogy de igenis legyen neki háza, lakása, üzlete, garázsa, földje ha lehet minél több...

@zolcsi :

Aztis kifelejted, hogy az ingatlanallomany gyorsabban amortizalodik le, mint ahogy a nepesseg fogy. Ugyhogy ha nem epitenek, akkor elobb-utobb lakashiany lep fel. Raadasul a nem lakott hazak plane gyorsan amortizalodnak...

A fiatalok Budapesten az elmúlt egy évben tömegesen vettek v. újítottak fel lakást/házat. Azt is megfigyeltem, hogy több embernek is az elmúlt években 3-4 lakással gyarapodott a portfóliója, amit egyelőre nem kívánnak eladni. Vidéken viszont azt látom, hogy nagy számban laknak olyan házakban ami max. gazdasági épületként szerepel a nyilvántartásban/ vagy még úgy sem. Budapesten az új lakás építések most kezdenek felpörögni, több project után is érdeklődtem, állítólag gyorsan fogynak a még le sem engedélyeztetett tervű lakások/sorházak is.

@stanlee

Ezt nem értem, most talán a Holdra költözik majd, ha eddig abban a bizonyos lakásban lakott? OK, többért adja el, amiben lakott, és most többért veszi, ahol ezután lakni fog. Az éremnek van egy másik oldala is.

"a nem teljesítő ingatlanhitelek száma eléri a 182 ezer darabot, ez 115 ezer ingatlant érint. Vagyis ennyi lakást és házat kellene eladni a bankoknak ahhoz, hogy megszabaduljanak a nemfizető hiteleiktől"

De ha ekkora mennyiségről van szó, akkor mégis miért mennek felfelé az ingatlan árak? Ezek szerint van egy "réteg vagy csoport" akik fel tudják vásárolni ezt az állományt?
Akkor most mégis mi várható?

Most kell venni ingatlant, akár hitel segitségével? Vagy várható ismételt mérséklödés és érdemes tovább megtakaritani ha mindenképp ingatlan vásárlás a cél?

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram