Izys önsegélyező fontos változás
Az Izys, a legrugalmasabb önsegélyező pénztár mondhatni titokban két igen fontos változást eszközölt a gyerekszüléssel kapcsolatos pénzfelvételnél.
A rossz hír, hogy az eddigi 180 nap helyett csak 120 nap áll rendelkezésre, hogy bejelentsd a gyerekszületést. Ez azért fontos, mert a törvény szerint csak azt a pénzt lehet kifizetni ilyen célra, ami legalább 180 napja be van fizetve. Vagyis eddig elég volt a szülés előtt egy nappal befizetni az összeget, majd 180 nap múlva bejelenteni a szülés tényét, így mindkét feltételnek megfeleltél. Most már legkésőbb a szülés előtt két hónappal el kell helyezni a pénzt a számlán.
A jó az, hogy az eddigi egymillió helyett már kétmillió forint a felső határ, így akár közel három év befizetését is megkaphatod egy-egy gyerek születése esetén.
Köszönjük Miklósnak a hírt.
Tájékoztatjuk, Önt, hogy 2018. márciusától megváltoztak a szülés szolgáltatás folyósításának feltételei.
A szolgáltatás kombinált folyósításának lehetősége megszüntetésre került, a szolgáltatást a pénztártag kizárólag egyszer, vagy a szülés előtt vagy a szülés után veheti igénybe.
Ki tudom varázsolni a pénzt máshogy is persze, de azért nem ez volt a terv. Írtam is nekik, hogy egy körlevél jól esett volna.
A feleségem és én is felvettünk még tavaly X forintot, terhesség alatt, azt tervezve, hogy szülés után felvesszük az 1M-X-et.
Szerencsére X viszonylag magas volt, de még így is morcos lettem, és azonnal mindketten pénztárat váltottunk, de ha mondjuk 150ezret vettem volna fel, idénre pedig 850-et terveztem volna, méginkább morcos vagyok.
Szvsz ez a változás úgy lett volna korrekt, ha
– aki még a régi szabályozás alatt felvette az első részletet, annak engedélyezik a második kifizetést is
– az első kifizetés igénylésekor felhívják a figyelmem, hogy a jövőben változás várható, biztosan kérem-e a részösszeg felvételét.
Ráadásul nem kenyérre kellett a pénz, belefért volna egyben felvenni, de egy izys féle kis pénztárban nem szívesen tartok nagyobb összeget. Ez most már 0
Ennek költsége 4000 Ft + az izys egy utolsó szemétségeként az április 10 körül beküldött felmondásom után még húzta az időt amíg lehetett, így május közepén utalt csak, de közben május elején egy 2000 Ft éves kártyadíjat rámterhelt (és persze ki is küldték a kártyát, amit már akkor kaptam meg, amikor nem volt náluk pénzem…)
Nagyon sok embernek ajánlottam a izys pénztárat az elmúlt években, épp a rugalmasságuk miatt, többen be is léptek. Az év végi MNB büntetéseknél már minden ismerőst figyelmeztettem, hogy én nem tartanék ott nagyobb összeget a biztonság kedvéért, ezt a nem túl korrekt eljárást tapasztalva javasoltam nekik is az átlépést, és mostantól nyilván nem hozok nekik új ügyfelet.
Persze nem hiszem, hogy ez fájna nekik, de sok kicsi…
Én nem vagyok biztos, hogy ez azt jelenti!
Nem ismerem az izyst de mkb példa:
Szülés után 120 napod van bejelenteni de utána plusz max 120 nap a kifizetésig. Addig kell a 180 napos egyenlegnek meglenni. Ugyanez generali esetén 120+200 nap. Szóval bőven lehet szülés után is befizetni. Szerintem izys esetén is, nézzen utána akit érint.
Mindemelett csed kiegészítésre egész sokat ki tudok kérni, őssejtes műveletek is a pénztárból megy, illetve lakáshitelbe is megy majd pénz innen. Augusztusig meg vna még betétem is lekötve. Utána lehet elgondolkodom a váltáson.
Továbbá a felvehető 2m egészen vonzó.
Amúgy én is abban a helyzetben vagyok, hogy kivettük volna a pénzt a gyerek születése előtt, majd visszavizetünk belőle valamennyit és születés után kivesszük azt is. Így kimaxoltuk volna az adókedvezményt. Amikor személyesen beszéltem velük, erre rá is kérdeztem, hogy mehet-e és azt mondták, hogy igen. Még március 1-e előtt beszéltem velük. De azért szólhattak volna, hogy tervben van a változás.
Csak azt nem tudom mi a garancia arra, hogy pár hónap múlva nem változtatják meg a szülés támogatást úgy, hogy csak mondjuk 200 000Ft-t lehet felvenni.
Egyedül arra kell figyelni, hogy jövőre legyen olyan pénztári tagságod, ahová legalább 1 Ft befizetés is érkezett, a minap itt írta valaki, hogy olyan pénztárba lehet csak adóvisszatérítést kérni (azaz ne járj úgy, hogy idén már befizetted a 750-et az Izysbe, átviszed, az újba nem fizetsz be egy fillért sem, és nincs egyéb akár ÖNYUP akár EP/ÖSP tagságod, ahová volt befizetésed.
Ha nagyon akartam volna én is fel tudom venni más jogcímen a pénzt, de ez az eljárás felháborított, ezért már elvből is váltottam.
Az év végi MNB vizsgálat alatt feltárt hibalistát és most ez az inkorrekt viselkedést figyelembe véve én már nem mernék évekig milliókat az izysnél parkoltatni, az én bizalmam eljátszották.
Mi van ha a jövő héten becsődölnek és/vagy a 2M összeget előzetes bejelentés nélkül lecsökkentik 🙁
Tavaszi futam: az adóigazolást ők már elküldték régen, ó hát persze. Érdekes, hogy amikor hiányoltam, másnap véletlenül pont megjött. Nahát.
Rémálom…
Szeretnénk pontosítani, hogy a szolgáltatás igénylése és a kiutalás időben elválik egymástól.
Az igénylésnek a gyermek születését követő – a törvényi szabályozásnak megfelelően – 120 napon belül kell beérkeznie és a kiutalás a gyermek 3 éves koráig lehetséges.
A pénztártagnak lehetősége van akár a szülést megelőzően, akár a szülést követően megejtenie az első befizetést és van majdnem 3 éve, hogy feltöltse a pénztári számla egyenlegét a szolgáltatásra megjelölt összeg mértékéig. Ld. a Szolgáltatási szabályzat III.2.1. pontjában foglaltakat. Ennek megfelelően az a kijelentés, hogy legkésőbb a szülés előtt két hónappal el kell helyezni a pénzt a pénztári számlán javításra szorul.
Fontosnak tartjuk megemlíteni, hogy olyan újítások várhatók az IZYS-nél, amik olyan extra előnyöket biztosítanak majd tagjainknak, amit semelyik másik pénztárnál nem nyújt tagjai részére.
Alább igyekszünk egyesével megválaszolni a hozzászólásokat.
Sajnos az 1993. évi XCVI. tv., ami a pénztárra vonatkozik sokszor nem ad egyértelmű iránymutatást és a jogszabályban foglaltakat többféleképpen lehet értelmezni.
A szülés szolgáltatással kapcsolatban így fogalmaz: 50/D. § (2) aa) a magzat (orvos által igazolt) fogantatásának 91. napjától megszületéséig nyújtható szolgáltatás, a várandóssággal összefüggő orvosi ellátás igazolt költségének támogatására, valamint a magzat 91. napos korától a megszületéséig nyújtható, a gyermek megszületése, illetve örökbefogadása esetén nyújtható egyszeri, egyösszegű támogatás
Ebből a bekezdésből az utolsó három szót emelnénk ki: „egyszeri, egyösszegű támogatás”.
Célunk az, hogy tagjainknak a legjobb szolgáltatást nyújtsuk, ezért szeretnénk fenntartani a szülés előtti és utáni utalás lehetőségét.
Az MNB-től kértünk állásfoglalást, hogy a fenti jogszabály részletet úgy kell-e értelmezni, hogy egy igénylés ítélhető meg a tagnak, de lehet többszöri utalás mögötte, vagy egyszeri igénylés és egyszeri utalás engedélyezett. Amennyiben pozitív választ kapunk, akkor a szülés előtti és utáni igénylésre ismét lesz lehetősége tagjainknak. Addig kérjük a türelmüket ez ügyben, mert nem merjük tágabban értelmezni a jogszabályt.
Köszönjük, hogy jelezte felénk a problémát, javítani fogjuk a rendszerünkben, hogy a már kilépési szándékát bejelentett tagnak ne gyártson kártyát a rendszer, hogy a későbbiekben elkerüljük az ilyen kínos eseteket.
Ha jól azonosítottuk be Önt a leírása alapján, akkor bár az átlépési nyilatkozatán 2018.04.11.-e szerepel, az 04.17.-n érkezett be hozzánk. Mi 04.19.-n megkerestük az új pénztárát, hogy küldjön befogadó nyilatkozatot, ami azonban csak május 3.-n érkezett meg. Az átlépéseket 15 napon belül utaljuk, és 17.-n került átvezetésre az új pénztárba.
Mivel nem vagyunk teljesen biztosak abban, hogy jól azonosítottunk be, ezért kérjük, írja meg a tagazonosító számát, vagy a nevét az ugyfelszolgalat@izys.hu email címre és visszatérítjük a kártya árát, amit a korábban választott pénztárnak elutalunk.
Minden tekintetben profi válasz, köszönjük.
@Zalán
Nem fog lecsökkeni 200.000 forintra biztosra veheti.
@Ákos
Köszönjük a pozitív visszajelzését!
Köszönjük a visszajelzését. A 180 napos egyenleg számítása elég bonyolult. A megértéséhez javasoljuk elolvasni az alábbi oldalt:
https://onsegelyezo-penztar.izys.hu/maganszemelyek/180-napos-egyenleg-szamitasa
Leegyszerűsítve úgy lehet kiszámolni (ennél azért bonyolultabb, de jó iránymutatást ad), hogy a 180 nappal korábbi egyenlegéből le kell vonni az azóta 180 napos szolgáltatásra elköltött összeget és hozzá kell adni az elmúlt 180 napban jóváírt hozamot és adókedvezményt. Az Ön esetében, ha jól azonosítottuk be, tavaly alacsonyabb havi összeget fizetett, mint amennyi idén felvehető. Így történhetett meg, hogy két hónapban alacsonyabb összeget kapott, az összes többiben a max összeget utaltuk Önnek. Március hónapban azért nem utalt Önnek a Pénztár, mert februárban két havit utaltunk az áthozott fedezetéből.
Pl. egyikbe magam fizetek be az adókedvezmény miatt, a másikra a munkáltató utal.
Köszi a segítséget.
Az első kártya kötelező csak, a későbbiekben le lehet mondani, így mentesül a további kártyadíjtól.
A munkáltatók ritkán fizetnek olyan sokat, hogy megérje külön számlát fenntartani, de egyébként ettől függetlenül annyi pénztárnál lehet igénybe venni a szülés szolgáltatást párhuzamosan, amennyinél szeretné.
Az IZYS-nél semmilyen “extra előnyről” nem tudok, ami ne lenne a többi pénztárnál, de ez mzsombor fenti táblázatában bárki megnézheti. (A hitelkártyás befizetés nem előny, bármikor kimaxolom a hitelkártyámat enélkül is, tökmindegy honnan fizetem be).
A teljes igazsághoz hozzátartozik, hogy kevés szolgáltatást veszünk igénybe náluk, csak gyógyszervásárlás számláit küldjük be (ez sem gyakori), illetve a lakáshitel támogatását. Ez utóbbit persze havonta és soha nem volt vele gond.
A társpénztáruk (Első Lakáshitel Pénztár) megszűnésének bejelentésekor kicsit megijedtem, de egy harmadik pénztárhoz történő átlépés lebonyolításában jó partnerek voltak és napokon belül átutalták az ott lévő pénzeinket.
Igaz jelen változások nem érintenek minket, mert a gyermekvállalásokon már rég túl vagyunk, de akkor is.
Bár ebben más pénztár sem jeleskedik, mert pl. a Patikánál lévő min. havi befizetés januári emelkedéséről is a Kiszámoló egyik kommentjéből értesültem, holott ott is van elektronikus fiókom és tudják az e-mail címem …
A netes felületen elérhető egyenleg értékeit más sem tudta kibogozni úgy látom. Nálam a 180 napos egyenleg 78 000 forinttal TÖBB, mint az egyenlegem. Az én olvasatomban van X forintom, ami az egyenlegem, a 180 napos egyenlegem meg kevesebb, vagy egyenlő az egyenlegemmel, attól függően, mikor fizettem be pénzeket. Utóljára 2017-09-25 fizettem be pénzt, tehát én szerintem az egyenlegem és a 180 napos egyenlegemnek egyenlőnek kell lennie. Sajnos az ügyfélszolgálat se tudta megmagyarázni ezt a különbözetet. Vagy csak én nem értettem meg, ez is elképzelhető.
Megkérdeztem a Patika és MKB EP-t, náluk például rosszabbak a feltételek: a Patikánál az igénylést követő év végéig tolható ki a kifizetés, míg az MKB-nál mindössze az igénylést követő 120. nap végéig. 🙁
Egy tapasztaltabb “Önsegélyező” segítségét kérném.
Megoldható-e a következő szcenárió:
Van három testvér, A, B, C. A-nak van egy gyermeke, aki miatt GYES-re jogosult (kb 25 ezer forint ugyebár most a GYES). Lehetséges-e az, hogy A, B és C is nyit 3-3 Önsegélyező számlát (B,C-nek nyilván A kedvezményezettje), és így mind a 6 számláról tudják a gyes összegét havonta igényelni, így kimaxolva az évi 150e forint visszatérítést.
Amennyiben lehetséges ez, a 3 (egy személy nevén lévő) számlának külön pénztárnál kell lennie? Illetve a 3 külön néven lévő, de egy pénztárnál vezetett számlára be fogják fogadni mindhárom embernek az igényét? És melyik 3 pénztárt ajánljátok ehhez? Köszönöm
És szerintem A gyermekének apjának SZÜLEIRŐL sem…
https://kiszamolo.hu/igy-hasznald-ki-az-adokedvezmenyeket/
Az Életút és az MKB esetében például legkésőbb a szülést követő 120. napig halasztható a kifizetés! Magyarán: a legjobb esetben is 60 nappal a gyermek születése előtti befizetések igényelhetőek meg (a törvényben előírt, legalább 180 napos állandó egyenleg miatt). Vagyis aki 0 Ft-tal kezd neki, az egy fillért sem kap az igényelt szolgáltatás után (adóvisszatérítés persze lesz, csak az épp az EP számlán marad).
Szóval nekem egyelőre a már meglévő Patika EP az egyik esélyes, de a legkedvezőbb feltételeket az Izys nyújtja.
Azt hiszem, a leglogikusabb az lesz, ha a Patikánál és az Izys-nél is megigényelem a támogatást, és a Patikára a befizetések, az Izys-re pedig az adóvisszatérítés megy. Röviden így képzeltem el:
2018.11.01. 750 eFt befizetése a Patikára, és fél év múlva a szülési támogatással a teljes összeg felvétele.
2019.májusa: 150 eFt adóvisszatérítés az Izys pénztárba.
2019.11.01. 500 eFt befizetése és lekötése a Patika EP-be.
2020.májusa: 150 eFt adóvisszatérítés az Izys pénztárba, majd fél év múlva az összegyűlt 300 eFt adóvisszatérítés felvétele.
Így relatív rövid idő alatt (2,5 év) 300 eFt, bármire felhasználható pénzhez (adóvisszatérítés) jutok, és a befizetett 1,25 mFt-ból 750 eFt-ot is fél év alatt visszakapok, a fennmaradó 500 eFt pedig a pénztárban marad, amit nem lesz nehéz elkölteni (lakáshitel törlesztő támogatása, fogorvos, gyógyszerek, a gyerkőcnek pelus, cseppek stb.)
Csak abba a pénztárba kérhetesz vissza adójóváírást, ahová volt év közben befizetésed.
Egyébként nem csak a születési szolgáltatás létezik. Gyed, gyes kiegészítés is nagyon jól fizet. Pl itt van az egyik nagy előnye az életút pénztárnak. Nem kell állandóan beküldeni a bankszámla másolatot, hogy igazolni tudd, hogy valóban megérkezett a határozattal igazolt állami támogatás. Pl gyes. Elég az elejen igényelni és igazolni a gyes szolgáltatás jogosságát. Aztán amíg jogosult vagy rá, addig kapod. A patikában havonta kell igazolnod,hogy tényleg utalta-e az állam a segélyt.
A havi szinten történő számlamásolat küldözgetés engem különösebben nem zavar, a lakáshitel törlesztő támogatását is így intézem az MKB-nál. Persze egyszerűbb, ha eleve nem kéri az adott EP, de én – elegendő befizetések híján – fontosabb szempontnak tartom a halasztott kifizetést.
A 750 ezres plusz befizetést csak a könnyebb átláthatóság kedvéért írtam, a pontos összeg a tagdíjakkal csökkentett.
Az adóvisszatérítést azért nem a Patikába kérem, mert – bár lehet, hogy semmi alapja, de – a banki hátterű pénztárakban egy fokkal jobban megbízom. Távolabbi célom, hogy amikor már nem leszek a Patikára utalva, akkor azt lenullázom, és kilépek.