Januárban a legtöbben nagy elvárásokkal vágnak bele az előttük álló évbe. Fitneszbérletet vesznek, fogyókúrázni kezdenek és felfokozott elvárásaik vannak az évvel kapcsolatban.
Nincsenek ezzel másképp a piaci elemzők sem. A Morgan Stanley munkatársa, Adam Parker egy tanulmányában megvizsgálta az elmúlt 39 év elemzői várakozásait az év folyamán.
Az év elején a "bottom-up" elemzők átlagosan 14%-os profitnövekedést jósoltak a vizsgált cégeknek, mely érték decemberre 5%-ra olvadt. Az év elejei várakozások 32 esetben a vizsgált 39 évből túl optimistának bizonyultak.
(A bottom-up elemzők egy-egy cégből kiindulva, felfelé épitkezve próbálják megjósolni egy-egy cég jövő évi teljesítményét, ennek ellentéte a top-down elemzők, akik a nagyképből, mint várható infláció, gazdaságot érő várható sokkok és pozitív hatások, politikai változások és egyebekből probálják meg kitalálni, melyik szektorokba (és nem feltétlen cégekbe) érdemes fektetni a következő évben.)
Ez az év annyiban másabb, hogy már most az elemzők keményen visszavágták az éves előrejelzéseiket. 10 hete még a szokásos 14%-os növekedést jósolták erre az évre, ez a múlt hétre máris leesett 6,5%-ra. Ennek oka az olajárak esése, ami sok energiaszektorban szereplő céget negatívan érint, illetve a dollár további erősödése, ami nem tesz jót az exportnak.
(Az egy részvényre jutó eredmény- EPS - növekedése nem feltétlen jelent ugyanakkora részvényár-emelkedést. Lehet több is, kevesebb is, attól függően, mennyi lesz a P/E ráta, ahol a P a részvény ára, az E pedig ez az EPS, amiről szó van. Ha a részvény P/E rátája nem változik, akkor az ára lineárisan változik az egy részvényre jutó eredménnyel. Ha nő, a részvény jobban drágul, mint az elért eredmény indokolná és fordítva.)
A tanulság? Az elemzők is emberek, ilyenkor év elején még ők is túl pozitívan látják az előttük álló évet. Ez mindig jusson eszünkbe, amikor elemzéseket olvasva szeretnénk befektetési döntéseket hozni.
Erről TMQ (Tuesday Morning Quaterback) rendes szezonvégi értékelése jut eszembe, ahol azt vizsgálja, hogy a szakértők milyen eredménnyel tippelték meg az NFL szezonban a meccsek eredményét. A 2008-as idényben a "jobb mérlegű csapat nyer, egyenlő mérlegnél a hazai csapat nyer" módszer 175-ször találta el a győztest, míg pl. az egyik sportcsatorna-műsor 154-szer tippelt csak jól. A legjobb szakértő sem találta el 178-nál többször az eredményt. Részvényekre van hasonló egyszerűségű képlet (mondjuk ami idén emelkedett, jövőre is fog, ami idén csökkent, jövőre is fog)?
@nar Momentum stratégiának hívják (nem kereskedtem soha ez alapján a stratégia szerint, csak egy-két cikket olvastam): itt találsz egy összefoglalást:
szoldanpeter.com/2011/05/04/momentum-tozsde-strategia/
(hirtelen ez tűnt a legjobbnak a google első oldalán)
Másik megfigyelés:
"Befektetések értékelése" c. Damodaran könyv, egyik fejezetében a főbb mutatókat nézi, a hisztorikus adatok alapján arra jut, hogy az alacsony P\E vagy P\Bv túlteljesíti a piacot a magas P\E vagy P\Bv pedig alul. Na most momentán ezekkel mutatókkal azért vigyázni kell, mert lehet egész egyszerűen azért alacsonyak a mutatók, mert rossz a cég.
Ami még fontos: a hatások eltűnnek, ha népszerű lesz a módszer. 🙂
@nar
Nem vagyok otthon NFL-ben. Ezek a számok úgy érdekesek, ha tudjuk az össz meccs-számot.
Azt olvastam vhol, hogy az időjárásra a legjobb (= legmegbízhatóbb) előrejelzés, ha azt mondod: ugyanolyan idő lesz, mint tavaly ugyanezen a napon.
Valahogy erről egy 2013-as bejegyzésed tanulsága jut eszembe:-)
//kiszamolo.hu/a-vakmajom-visszater/
Én úgy emlékeztem az időjárásra az a legjobb, hogy ugyanolyan, mint tegnap. Melyik a jobb?
Ami a pozitiv várakozásokat illeti, inkább a befektetők esetében lenne érdekesebb, és hogy ezt ki lehet-e játszani spekulációval? Erről van valami infó?
NFL -t nem ismerni öreg hiba, az európai foci a nyomába sem ér, az időhúzással, kapu elé beállássál, szinészkedéssel, stb ... 16x16=256 meccs van az alapszakaszban. Illetve ez nem teljesen igaz, mert 17 forduló van, de 1 hétvégéje mindenkinek szabad a szezonban. 256/175=70%, viszont az oddsokat nem ismerjük, de ezen feltételek alapján inkább az esélyesebb, illetve durván esélyesebb csapatokra fogadva elég nagy bukás lenne ha ezt játszaná valaki.
@Kiszamolo : "Januárban a legtöbben nagy elvárásokkal vágnak bele az előttük álló évbe. Fitneszbérletet vesznek, fogyókúrázni kezdenek és felfokozott elvárásaik vannak az évvel kapcsolatban."
"Measure your life in months or weeks instead of years" - truly an eye opener.
Jenő: “Measure your life in months or weeks instead of years” – truly an eye opener.
A hosszútáv már rulez?
@szarnyas-freivadasz : ?
Azt nem mondtam, hogy ne számold ki, hogy hány hónap vagy hét a várható élettartamod; csak azt mondtam, ne években számold.
Aki a filozófiát szereti gúglizza ki ezt a YouTube videót: tzXkYGeYFOo
Annyira tisztán és érthetően fogalmaz.. Kíváncsi vagyok ki tudna ebbe belekötni:
youtube.com/watch?v=WRaPNAhqYeY&feature=youtu.be
Szóval senki... Pedig Miklóstól vártam volna azért valamit.. Érdekes, hogy a blogon úgy tűnik mintha mindig a bankok mellett állna ki az akadémián pedig azért megmondja a frankót. 🙂