Kamatsapka a bankbetétekre is
Újabb unortodox húzás borzolja az emberek kedélyeit.
Tegnap bejelentették, hogy maximalizálják a 20 millió forint feletti betétek elérhető kamatát a mindenkori diszkontkincstárjegy hozamában. Efelett nem kaphatnak kamatot a befektetők.
Elsőre kicsit érthetetlen a tiltás. Az van mögötte, hogy a jegybank kénytelen 18%-ot adni a nála elhelyezett banki betétekre, hogy ne omoljon még jobban össze a forint árfolyama.
Újra játsszuk azt a játékot, amitől csak nemrég sikerült megszabadulnunk, hogy a jegybanki alapkamatnak semmi köze a valódi kamatkörnyezethez. Papíron megint “csak” 13% az alapkamat, a valóságban 18%.
S itt jön a probléma: a pénzügyi szolgáltatók közül szinte a kutya sem akar diszkontkincstárjegyet venni 12-13%-ért, ha azt a pénzt a jegybanknál is fialtathatja jelenleg 18%-os kamaton. Sőt, sok befektető pénzét összegyűjthetik és berakhatják az MNB-hez, jóval magasabb kamatot ígérve, mint amit egyébként a normál piacon el lehetne érni.
Ez duplán rossz a kormánynak. Egyrészt csökken a kereslet az államadósságra, vagyis növelni kell az ígért hozamot, hogy megvegye azt valaki.
Másrészt a jegybank által fizetett kamat veszteséget okoz a jegybanknak, amit a végén megint csak a kormánynak kell megfizetnie.
Kicsit hasonlít a dolog arra a trükkre, ahol a bankok 2-4%-on adtak lombardhitelt a tehetős ügyfeleknek, akik ezért lakossági állampapírt vettek és ez lett a lombardhitel fedezete. Jól járt a bank, hiszen az akkori piaci kamatoknál nagyobb kamatra tudta kihelyezni a pénzét kockázatmentesen (ott volt a fedezet) és jól járt az ügyfél is, hiszen a semmiért kapott pénzt, más pénzéből vett állampapírt, a két kamat közötti különbséget pedig egyszerűen zsebre tette.
Mindenki jól járt, csak az állam nem, a lakossági állampapírok kamataival a bankok eredményét hizlalta.
Most is hasonló volt a helyzet, hiszen most sem a kisembereknek elérhető a magas kamat, ők jó, ha 1-2%-ot kapnak, hála a még újabb bankadónak.
A piaci válasz erre az anomáliára az lenne, hogy a kincstárjegy kamata legalább részben leköveti a jegybanknál elérhető kamatot, de a kormány inkább szembe megy a piaci törvényekkel ezzel a rendelkezéssel és törvényi úton akarja megmondani, mennyi kamatot kaphatnak a piaci befektetők. Gyakorlatilag megint ki akarják csinálni a jegybank kamatemelésének hatását. Jó, jó, adhat a jegybank 18%-ot, ha annyira akar, de mi megtiltjuk a piac egy komoly részének, hogy ez eljusson hozzá.
Az nagyon nem jó, hogy a kormány az általa okozott problémákat egy újabb piacellenes döntéssel akarja orvosolni, ennek már megint nagyon rossz az üzenete. A helyes válasz az lenne, hogy visszaszerzi a kormány a szavahihetőségét és megbízhatóságát a piaci szereplők szemében, s akkor egyből nem kellene 18%-on tartani a forint kvázi alapkamatát.
Az a legnagyobb gond ezzel a rendelkezéssel, hogy sokakban megfogalmazódik a kérdés, hogy akkor mi lesz a következő lépés, ha az állam újra ilyen szinten avatkozik be a piac működésébe. Az infláció betiltása Fehéroroszország mintájára? A miniszterelnök mondja meg, mennyi az alapkamat, mint Törökországban? Megyünk tovább a sikeres argentín úton?
Ez a rendelkezés önmagában csak megkérdőjelezhető lenne egy valódi piacgazdaságban, a legnagyobb baj vele, hogy egy sorozatos, szándékos piactorzítás egyik, s valószínűleg nem utolsó lépése. (A rendelkezést március 31-ig, átmeneti időre hozták meg, de nagyon jól tudjuk az elmúlt másfél év tapasztalatából, hogy ez gyakorlatilag semmit nem jelent.)
Vagy mit, ha benne van a pakliban, h akármelyik nap gondol valamit a delikvens és másnap alád vág?
A többi bank meg továbbra is 18%-ot kap, amiből átenged 1-2%-ot.
Amúgy meg, akkor jöhet újra a 440Ft+ -os EUR?
Kidugnám valahol a fejem, de a csősz csak arra vár, hogy hol csaphat rá.
Tovább megyek a járatban, máshol próbálkozom, de oda is jön a csősz és ha nem ő, akkor az egyik fogdmegje.
Nem kellene a piacot megerőszakolni, ezekkel a piacidgen sapkákkal, stopokkal
Hagyni kellene a piacot működni úgy, ahogy máshol Ortodoxiában működik
Ez a Nagy Márton is teljesen leírja magát, hogyan akar ez valaha a versenyszférában elhelyezkedni a későbbiekben… Vagy most generációkra biztosítja a családja és a maga túlélését?
Komolyan nem értem, hogy elvileg (!) szakemberek (pld Varga) hogyan tudnak ehhez asszisztálni
1x % hozam keletkezett par het alatt a 3-30 ev kozott lejaro papirokon es 2-3 het alatt toroltek el 5-6 honap hozam emelkedeset.
Arról esetleg van valami hír, hogy az államkincstáron keresztül intézett lakossági DKJ befektetésekre is él a korlátozás? Vagy a kincstáron keresztül továbbra is szabad a pálya a boldogulni vágyó kispolgároknak?
Kicsiben kezdik, de ahogy rákapnak az ízére elkezdik növelni az adagot és nem tudnak lejönni róla.
Az első sorokból nézhetjük a Dilivonaton nincsen fék c. előadást!
Hol a határ? Mi lehet az akadálya annak, hgy nemzetgazdasági érdekből bevezessék az első éjszaka jogát?
Kihagytam volna esetleg valamit? Na, meg is van magyarázva, nem tudom mit értetlenkedtek…
#ezeklegalábbtudnakkormányozni
Az a baj, hogy amíg magyar adórezidens vagy, addig bárhol tartod, ha adót vetnek ki rá, elvehetik, akkor cs*szheted, hogy külföldön van.
Javítsatok ki, ha tévedek, mert ebbe azért elég elkeserítő belegondolni…
Ha belegondolsz aki (eddig) 12 evig ott volt a kondernal annak meg lehet anyagi gondja az eletben? (ha csak el nem veszik tole)
Így van, de akkor oda a népszerűség.
Drágán kifűthető házban/lakásban laksz? Fizess!
Autód van, pedig a valóságban nem futja már rá?
elvadult táj ez a javából!
“Most is hasonló volt a helyzet, hiszen most sem a kisembereknek elérhető a magas kamat, ők jó, ha 1-2%-ot kapnak, hála a még újabb bankadónak.”
Tényszerűen nem igaz, amit írsz Miklós, mivel befektetési alapokba, önkéntes nyugdíjpénztárakba a kisemberek is be tudták/tudják tenni a pénzüket és azok meg 18%-on kötötték le bankbetétbe a kisemberek pénzét is!
Gratulálok azoknak akik megszavazták és akiknek köszönhetően sikerült újabb négy évre hatalomban tartani Európa legkorruptabb kormányát..
Vége van srácok! Elég volt!
Egyetlen lukas fillért sem vagyok hajlandó ebben a pénzügyi rendszerben tartani.
2022-11-22 at 13:11
Miért nem kezdett jelentős gyengülésbe az EURHUF, USDHUF??
Ez engem is érdekel, azt hittem, mára, ha be nem is szakad, de bőven változni fog az árfolyam.
villanyautosok.hu/2022/11/22/ennyi-idejuk-maradt-a-szaldoban-a-napelemeseknek/
2022-11-22 at 11:07
A korlátozás a lakosságot is érinti 20 millió Ft fölötti, kereskedelmi bankokon keresztül intézett diszkont kincstárjegy befektetések esetén.
Arról esetleg van valami hír, hogy az államkincstáron keresztül intézett lakossági DKJ befektetésekre is él a korlátozás? Vagy a kincstáron keresztül továbbra is szabad a pálya a boldogulni vágyó kispolgároknak?”
Nem. Ez a rövid banki betételhelyezést és kamatszintet érinti (majd) Vajon miért nem érthető ez, ha valaki elolvassa az idevágó cikkeket ? A DKJ piacot annyiban érinti, hogy jelentős mennyiségű olyan pénzeszköz, ami egyébként jó eséllyel rövidebb állampapírokba került volna, ténylegesen visszamegy azokba, ezáltal a keresletet növelik és ez valamekkora nyomást helyezhet a hozamokra.
Ne túlozzunk, ez nem akkora kib@szás azért az egyszeri halandóval nem kell egyből farkast kiáltani, meg konfiszkálást belelátni.
És máris mehet minden tovább, csak kicsit több a meló vele a bankban. De 5%-ért még így is megéri majd lehajolni. Rendes DKJ árfolyamot kéne adni, és nem lenne ilyen bibi…
Szóval megoldva nincs.
De amúgy szerintem nem erről volt szó, hanem a tényleges nagybefektetőktől akarták elvenni a fix 18%-os látraszóló kamat lehetőségét, csak mégsem írhatták bele, hogy a privátbanki ügyfelek eddigi állampapírjaira, amit visszaváltottak a bankok, nem akar többet adni látra, mint eddig lekötve.
Valószínűleg Európában nálunk fogja legkevésbé megérni, ha még a betáplált áram után is meg akarják fizettetni a rendszerhasználati díjat, miközben az áramért meg filléreket fizetnek.
2022-11-22 at 13:11
Miért nem kezdett jelentős gyengülésbe az EURHUF, USDHUF??
Azért, mert a piac szempontjából ez egy előnyös lépés, hiszen olcsóbb lesz finanszírozni az államadósságot, több pénz marad a kasszában, de emellett a 18%-os betét likviditáscsökkentő hatása is megmarad.
Olyan szempontbol engem is meglepett (megint), hogy a forint betetekrol szoktak mindig elmondani, hogy ezeket a kormany miert is bantana, hiszen a forint felett gyakorlatilag korlatlan a kontrollja, mind a monetaris politikan, mind a koltsegvetesen keresztul. Hat, ugy latszik, megis ezekkel kezdodik a buli, megjott a hideg ido, rogton kapnak egy kis sapkat, hogy ne fazzanak. Annyira megse megy ez a korlatlan kontroll, ha igy kicsiben is kezivezerelni kell.
Olyan lett az országunk, mint 1986-ban a csernobili atomerőmű volt: rossz állapotú, rendbe kellene tenni, fel kellene újítani, de egy idióta ül a vezérlőteremben és minden észszerű elvre, szempontra fittyet hányva csavargatja a gombokat és növeli a nyomást a rendszerben. Iszonyú vége lesz egyszer ennek.
1) a lízingsapkát nem a költségvetés fizeti
2) felvettél egy támogatást, ok. Más is felvett, ehhez nem kell akkora ész. Igen, én is kaptam autó támogatást. És?
3) a poszt pont arról szól, hogy megtiltják a bankoknak, hogy az ügyfelüknek (egy bizonyos értékhatár felett) dkj feletti kamatot adjanak. Akkor ezekszerint szükség volt erre a válaszlépésre a trükk megállítására, nagyon köszi, hogy személyes példát adtál rá.
4) ha jól értjük, vettél fel hitelt, azt kifizetted magadnak osztalékba, befizeted majd utána az osztalékADÓT, vagy ha visszafizeted a cégnek, akkor az SZJA-t és a SZOCHÓ-t, és kapsz 15% kamatot. Tekintve a vonatkozó adómértékeket ez is erősen számolgatós, te végigszámoltad biztos, vagy csak kivontad a 15-ből a 3,5-et.
5) azt, hogy a folyószámlahitelt kivetted a cégből pikk-pakk, azt nagyon ne kommunikáld 🙂
Ez a CIB “black friday” hogy működik? 100 ezret visszaadnak személyi kölcsön igénylés esetén. Felveszem, másnap végtörlesztek, nyertem 100 ezret?