Kartámasz számítógéphez
Ha sokat gépelsz, gyorsan rájössz, hogy milyen kényelmetlen sokáig a levegőben tartani a két karodat. Ha van a székeden kartámasz, némi segítséget jelenthet, de az se az igazi a legtöbb esetben. Ha az asztalod az átlagosnál kétszer szélesebb és a monitorod pedig pici (vagy laptopot használsz), akkor lehet, hogy nincs ilyen problémád. Azonban egy átlagos asztalon egy rendes monitorral már általában nem fog felférni az alkarod is az asztalra, főleg ha nem akarod húsz centiről nézni a kijelzőt.
Egyre jobban zavart, arra gondoltam, nem igaz, hogy erre nem találtak fel valami egyszerű megoldást, ha mások nem, akkor a kínaiak.
Felmentem az Aliexpressre és nem kellett csalódnom, találtam bőven ilyen terméket. Szűk 12 dollárért volt spanyol raktárból elérhető műanyag kartámasz (vagyis nem kellett sokat várni a megérkezésére, mint azokra, amelyek Kínából jönnek), ami a leírás szerint behajlítható, amikor éppen nincs használatban. Így 24 dollárba (cca. 7250 forintba) került a két kartámasz postaköltséggel együtt. Feketét rendeltem, nem olyan élénk színűt, mint a képen.
A minősége nagyjából az volt, amit vártam: ennyi pénzért korrekt minőség, de még egyszer: az árához képest korrekt csak a minősége. Használható, de azért aggódhattam, vajon a műanyag nem fog-e eltörni, ha egyszer akár én figyelmetlenségből, akár például a fiam játékból ránehezedik. A másik probléma, hogy a ki-be hajtogatás miatt mindig kilazult a szintén műanyag csavar és állandóan húzgálni kellett, hogy ne essen le és ne is lötyögjön.
Rendeltem inkább fém kartámaszt is, darabja 33 dollár körül van. Vagyis ebből egy pár durván 20 ezer forintba kerül, de érdemes külön darabonként megrendelni, hogy alatta maradjon a vámköteles értékhatárnak. (Július egytől persze jobb lesz egyben rendelni vagy szigorúan csak európai raktárból, ha ott elérhető lesz.)
Ebből két fajta van, a magasságban állítható (kicsit drágább) és a nem állítható fajta. A képen a magasságban állítható fajta van. Az anyaga aluminium, a “grey” színű elég sötét szürke, szerintem jól néz ki, a képen a “silver” látható.
Ez már sokkal masszívabb, mondhatni egy álom. Minden irányban könnyen mozdítható, stabilan áll, nem kell attól félni, hogy egyszer figyelmetlenségből kicsit jobban rátámaszkodom és eltörik, mint a műanyag.
A három csukló miatt jól követi a kezed mozgását, a magasságállítás miatt úgy állítod be, ahogy neked kényelmes.
Nekem bejött, amire vettem, azt a gondot sikeresen megoldotta.
Ha neked van tapasztalatod hasonló szerkezettel, akár pozitív, akár negatív, oszd meg velünk a hozzászólásokban.
Nem lett volna egyszerűbb csak bentebb csúsztatni nálad is? Való igaz, a 60-as mélységű asztalból így nem igazán marad hely!
Egy átlag 60 centi széles irodai asztalon azért nincs olyan fene nagy hely, hogy a monitor, a billentyűzet és még a teljes alkarod is elférjen és a monitor se legyen túl közel.
de rájöttem, hogy csak azért mert jelenleg laptopot használok az asztalon. Valóban egy nagyobb monitortalp + bill esetén könnyen röviddé válhat. Épp ezért a munkahelyen lévő mélyebb is (75ös talán?)
Más: én azt vettem észre hogy az “ajánlottnál”/alapbeállításnál kicsit (3-5 cm) magasabbra emelt asztal sokkal jobb háttartást eredményezett, ill kényelmesebben alátámasztotta a karom is.
(Persze csak ha adott a fentebb említett kellő mélységű asztal)
Idén itthon már 1311 km-t sétáltam csak szoftverfejlesztés közben. Munkanapi 20+km, 3 – 4,8 km/h-val.
Multi auditált munkaállomás.
Megéri.
Labdán ülök, annál nincs jobb a hátnak, akármilyen ergonomikusnak kikiáltott szék sem. De amíg volt kartámasz, az sem segített, a könyököm vége volt rajta és mindig nyomta, illetve nem is lehetett pontosan beállítani, hogy jó legyen.
A páromnak jóval magasabb asztala, mint a kartámasz legfelső fokozata, szerintem beruházok neki ilyen támaszra.
Mollie, nagyon gyorsan megtanulsz labdán ülni, odafigyelés nélkül. Amire vigyázz, ha elsőre nyolc órát akarsz ülni rajta, olyan izomlázad lesz, hogy madzaggal sem tudsz kikelni az ágyból. Pont az a lényege, hogy a hátad folyamatosan korrigál, ezért nem áll be a derekad, nem kezd el fájni plusz erősödik is a gerinc melletti izom. Egyszerűen nem tudsz rajta rosszul ülni, összegörnyedve, a medencéd előreesve és a gerinced alsó felét túlterhelve.
Én is akkor váltottam csak, amikor már nagyon fájt a hátam, de még a farokcsontom is (vagy minek hívják a gerinced végét). Azóta semmi baja a hátamnak.
Van Spinalis nevű szék is, ugyanezt tudja háromszázötvenezerért.
youtu.be/F8_ME4VwTiw
Azt látom hogy szinte minden legalább 2x annyiba kerül dollárban a legolcsóbb kínai beszerzési forrásból, mint 2-3 évvel korábban.
Ha veszel, hivd fel elotte oket, mert nem mindegy, milyet veszel. Nekem kabe 4 eve van meg, zero kopas, es a hatam azota nem faj.
Maga a spinalis szék gyártója írja, hogy a széke ugyanolyan jó, mint a labda, ha van labdád, nem kell megvenni a széküket. Ugyanazt csinálja a szék, mint a labda.
Idézem őket: “SpinaliS széken való ülés utánozza a labdán való ülést.”
226 ezer forint a fapados modell, aminek nem lehet még a kartámláját sem állítani. Amit már meg szabad venni, az jóval drágább.
Mi tartott ilyen sokáig, hogy az első nagyon okos megjelenjen? Máskor már az elsők között van, aki egyből átlát a szitán, hogy ez egy reklám.
Látszik, hogy te még nem láttál támogatott tartalmat egész életedben. Illetve sokat láttál, csak nem ismered fel.
A cikkben EGYETLEN LINK SINCS EGYETLEN TERMÉKRE SEM. Az egyetlen link egy általános keresésre mutat, minden egyedi kód nélkül. Gondolom, nem tűnt fel. Valószínűleg azt sem tudod, mi az az egyedi kód.
De segítek. Ez a következő link támogatott tartalom. Vedd ezen a linken és akkor tényleg reklámot látsz: https://s.click.aliexpress.com/e/_AbtJW8 (Másoknak: itt van videó is a termékről.)
Na, ha legközelebb ilyet látsz, kezdj el kiabálni, hogy reklám.
Amíg meg nem tudod a kettőt megkülönböztetni, addig minek feleslegesen okoskodni? Majd ha értesz hozzá, akkor ráérsz ilyeneket kommentelni.
Legalább három méretben lehet kapni: s, m, l Azzal is tudsz játszani, mennyire fújod fel. Arra figyelj, hogy a megadott méret (pl. 55 cm) az elméleti maximum, ha kőkeményre fújod. Jellemzően annál lényegesen kisebb lesz átlagosan felfújva.
Nekem most dechatlonos van, 10 ezer forint volt, de meg kellett venni, mert az előzőt kirágta a nyúl és csak ilyet lehetett akkor kapni.
Az aldis, lidlis is jó, az olyan háromezer forint. De azt csak alkalmanként lehet kapni.
Az én asztalom is átlag íróasztal egyébként.
ibb.co/wgFvg0g
A billentyűzet sínen mozog, áttolható balra játékokhoz. A kezemet nem kell gépírás poziból elmozdítani egerezéshez, de a billentyűzet jobb oldala is megvan középre mappelve. Backspace caps lock-ra, enter billentyűzet alatt.
Bónusz annak, aki megmondja, melyik kütyü a legdrágább az asztalomon. Vagy legalábbis volt még pár hónapja, most már árat se találok rá 🙂
kicsit más bár rokon téma: engem roppantul zavar a 105 gombos billentyűzet, az egér használatához nagyon ki kell tartani a jobb karom. nézegettem a numerikus billentyű nélküli ú.n. gamer billentyűzeteket, 15-20.000 forintért kicsit nekem ez rablás kategória (plusz hihetetlenül rondák), de nyilván megveszem, mert az egészségem ér ennyit, csak nem értem, hogy az ergonómia miért nem szempont, miért a párezer forintos kategóriában 85-87 gombos billentyűzet elterjedve. ja, és ne jöjjön senki a laptoppal, hogy az kisebb, laptop fölé görnyedve hosszútávon tuti a nyak- és gerincprobléma. nagy monitor, asztali gép, normális billentyű, hátradőlve dolgozni, az jóval kimélőbb. csak a billentyű…
A műanyag, na, az rongálta az asztallapot rendesen, mert mindig kilazult, csúszkált, koszolt. Az aluminium stabilan áll, meg se moccan. Persze mivel nem túl régi, nem tudom, mi lesz egy év múlva.
Akinek a farokcsontja is mar elkezdett fajni, nagyon figyeljen oda, megjelenik-e fajdalmas duzzanat a farpofak felett, ami miatt mar szinte minden ules kenyelmetlen.
Nekem is ezzel kezdodott, aztan par het alatt pilonidiális ciszta lett belole. Helytelen ules, mocorgas egyenes kovetkezmenye, mint megtudtam.
Nem kivanom senkinek a gyogyulasi folyamatot..
Csak eros idegzetuek keressenek ra.
Doki futoszalagon mutotte a hozzam hasonlo szerencsetlen fiatal ferfiakat.
Mivel fűtés korszerűsítésen gondolkodom, ezért mostanában sokat olvasok arról, hogy milyen fűtés is legyen. Az infrafűtésről azt írják hogy mennyire hatékony és olcsó. Írnál egy cikket a fűtés költségek összehasonlításáról, illetve szerinted mennyire hatékony az infrafűtés?
Köszönöm: Lili
Lili, inkább írjon olyan, aki ért is hozzá. 🙂 Én maximum ki tudom számolni a megtérülést, ha vannak hozzá számok.
Egy számítógéphez egészséges használathoz kell nagy asztal, rendes szék, nagy monitor.
Ehhez meg hely kell, minimum 3-4 nm. Kb. 2 millió összesen, mert a nm sincs ingyen.
Ennyibe kerül az egészség.
Kösz a cikket és mindenkinek a tippeket!
Nekem az asztallappal korabban az is volt gondom, hogy kemeny, ha sokat all rajta a konyokod, az nem szerencses.
Nemreg vettem egy jobb irodai szeket, itt szempont volt a jo karfa, szerencsere tenyleg jo, mert lehet mozgatni fel-le, elore-hatra, oldalra. De pl. van egy masik hasonlo kategorias szekunk is, ahol elore-hatra nem tudod mozgatni, igy egyreszt utkozik az asztallal es nem tudsz elegge kozel ulni, masreszt hatul pont a konyokod alatt nem tart (tovabba nem lehet elegge oldaliranyba kozelebb huzni, ami keskenyebb embereknel azt jelenti, hogy pont a karfak koze esik a konyokod).
Mint latszik eleg nehez jo karfas szeket talalni, ekkor lehet jobb megoldas egy ilyen kulonallo tamasz.
1) Nagy asztal (pl IKEA Jerker, 120×90), rajta nagy LED monitor hátul. Kényelmesen elfér előtte a billentyűzet meg a karod is.
2) Laptop sürgősen elfelejt és lehetőleg gyári USB Type-C dokkolóba dugva minden. Ez kényelmes, egyetlen madzagot kell kihúzni és lehet is vinni a laptopot ha kell. Laptop a polcon, becsukva, akár állítva mint egy könyv.
Az asztalon 3 dolog marad. Monitor, billenytyűzet, egér. Utóbbi kettő vezeték nélküli (megéri a 100 eurós bluetooth Logitech kombó, nem sznobizmus, annyival jobb)
Miért fontos ez:
Ha laptop képernyőt nézel, akkor lefelé fogsz nézel, rossz testtartás. Ha laptop billentyűzeten gépelsz az nem annyira ergonómikus +akkor elkerülhetetlenül rá fogsz nézni a képernyőre is, és a kéztartás sem olyan mert túl keskeny.
Bubi, ez ilyen, amíg nem tudod, melyik a jó. Ezért is írok róla, hogy neked már ne kelljen végigpróbálgatni. A közjó érdekében. 🙂
Ha a két párért kifizettem 27 ezret és jó lesz évekig, akkor drága volt, ha egész nap számítógéppel dolgozol? Egy átlagos számítógép árának 10%-a.
Megnéztem a LifeSpan gyaloglópadot, amit írtál. Nem is tudtam, hogy létezik ilyen. Régóta gondolkodom valami olyan dolgon, amivel egyrészt egészségmegőrzési / -javítási szempontból hasznosítható a munkaidő, másrészt különbözik a szokásos ülőlabda / instabil szék / állóasztal megoldásoktól. Ha nem veszed tolakodásnak, kíváncsi lennék a tapasztalataidra. Szeretném felvenni veled a kapcsolatot, de nem látom az email címedet. Megtennéd, hogy rám írsz a lenardgabor kukac gmail pont com-ra? Köszönöm.
Amit nem értettem, ezért minek egy nettó 1900 dolláros futópad? Bármelyik futópad tudja ezt, főleg, ha csak sétára van kitalálva. Ez ránézésre egy maximum kétszázezres futógép. Veszel egyet, nem szereled fel a függőleges karokat, betolod az asztal alá és már meg is van.
Egyébként tegnap kipróbáltam. A futógép két vízszintes kapaszkodójára tettem egy széles lécet keresztbe, a magasság miatt arra egy műanyag ládát, arra a notebookot. E-maileket tudtam írni közben, de például cikket már nem, mert ahhoz kattintgatni kell, keresni, képet szerkeszteni, stb. Az e-mailek közül is csak azokat tudtam megválaszolni, amik egyszerűek voltak, nem kellett linkeket megnyitni, olvasni, sokat gondolkodni, utánaszámolni, számológépet használni.
Nekem úgy tűnt, csak rutinmunkát lehet sétálva végezni, amikor már fülek között kell váltani, másolni, szerkeszteni, kiszámolni, az nekem nagyon nem ment. (Persze lehet, ha nagyon sokat gyakorolnám menne, de hogy kényelmes lenne így dolgozni, abban nem vagyok biztos.)
Ennek ellenére én is kíváncsi vagyok azok véleményére, akik használnak ilyet, hogy mióta és mikor tudják használni.
Ez igy hulyeseg. Ha fix / rosszul beallitott a karfa, akkor lehet megemeli a vallad igen, na de a magassag allitasa nem egy nagy elvaras, a legtobb tudja + jobbak meg a tobbi iranyt is. Hogy jott ide az ‘osszes’ szek?
Es igen, ezert fontos, hogy minden konfiguralhato legyen: jobb asztalok magassagat is lehet allitani (nem az allo / motorosokra gondolok, hanem pl par centinkent lehet emelni a lapot tobb Ikea-s asztalnal is).
Ha a labaidhoz beallitod a megfelelo ulesmagassagot, konyokodhoz a karfat, akkor be tudod allitani az asztal magassagat is. Ja meg nyilvan a monitoret is (vagy allvany, vagy kar, vagy eleve olyan monitor ami allithato magassagu, bar nekem az keves volt onmagaban).
Nem tudjuk, hogy melyik a legdrágább, de engem nem is érdekel. Viszont azt már lehet tudni, neked milyen értékrended van…
decathlon.hu/gyaloglopad-w100-id_8405265.html
Igaz, ettől nem lesz akkora virtuális bráner, mint a 8-szor annyiba kerülőtől…
Áfát mindig kell majd fizetni, vámot pedig 150 EUR felett. Mindehhez jön a vámeljárás díja.
Persze konkrét díjakat még nem írnak…
Csak ennyit:
“A tervek szerint a vámügynöki szolgáltatás díja termékértékhez igazítottan sávos lesz. Az új folyamatban az ügyfelek számára elsődlegesen az online fizetés lesz ajánlott, amelyhez díjelőny is társul.”
Teljes közlemény itt:
posta.hu/aktualitasok/megszunik_a_22_euros_afamentessegi_ertekhatar_20210408
Kíváncsi vagyok, milyen díjak lesznek végül.
Almás Magic keyboard 2 – piszok drága, de nincs jobb. Nem kell hozzá mek, bluetoothon csatlakozik bármihez (androidhoz is 🙂 ). Akinek kell numerikus rész, annak NEM JÓ! Az 1-es is jó, ha valaki hozzájut.
A Magic Mouse is fantasztikus lenne kézreállásilag, ha nem kellene külön driver a simogatás lekezeléséhez. Szerencse hogy ki tudtam próbálni és nem áll itt porfogóként.
A kartámasz jól jönne, sajnos nem fér el, sima csuklótámaszt használok az egérhez.
A billentyűzethez néha kell, néha nem, de gondolom ez egyéni izlés.
Az asztal mélységének kb. 60%-át használja ki, a laptop mögött még majdnem egy egész laptopnyi hely van. Kicsit beljebb tolja a néni és máris lesz hely az alkarjának.
“Na és a másodikon? Betolja az asztal alá a széket, a billentyűzetet a monitor alá és az orrával leveri a monitort? Vagy mi volt az elgondolás? Te tényleg tíz centiről nézed a monitort egész nap?”
Nem veri le senki az orrával a monitort és nem tíz centiről nézem egész nap én se, ne adjunk már a másik szájába olyan butaságokat, amiket nyilván nem mondott… Egy komplett billentyűzetnyi hely van még a billentyűzet mögött, csak azért fotózták ilyen irreális pózban, hogy minél kényelmetlenebbnek tűnjön, teljes mértékben nélkülözik a józan ész használatát. Amúgy meg egy 40 cm-es asztalt ne nevezzünk íróasztalnak, mert méretéből fakadóan alkalmatlan erre a feladatra.
Nem találtam olyat, de nekem nem is hiányzik. De gondolom nem lehet nehéz utólag kipárnázni.
Azt mondják nem jó a karfa, tehát ha egy ergonómikusnak hirdetett széken karfa van, akkor az átevrés.
Aszondják a vállakon kell “lógnia” a karoknak, nem kell azt alátámasztani.
Nem állítom, hogy ez a végső igazság, mert én sem értem még révbe ezzel a megközelítéssel, csak gondoltam megosztom ezt a nézetet is.
Nekem 20 éve minden munkahelyemen L alakú asztal van, otthonra fogtam és asztalossal lemásoltattam még 10 éve az akkorit, most HOban felbecsülhetetlen.
Persze neked ha mar bevalt a labda, akkor nincs is kerdes:)