Készüljünk a telefon-adóra!

2012-04-29
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

A magyar kormány a kétharmados többsége ellenére sem mer hozzálátni a gazdaság átalakításához, valószínűleg retteg a következő választások elvesztésétől. Beszédes, ahogy indokolta a Nemzetgazdasági Minisztérium a telefonadó és a bankadó bevezetését: vagy ez, vagy a nyugdíjakhoz kell nyúlniuk. Természetesen megint az aktív réteget fogják tovább nyúzni, mert hárommillió nyugdíjas szavazó, az csak hárommillió szavazó. Hogy miért kellene végre 23 év után elkezdeni Magyarországon rendet tenni, arról itt írtam, hogy a nyugdíjbomba mekkorát fog szólni, arról pedig itt.

A telefonadó a jelenlegi álláspont szerint minden megkezdett percet és SMS-t terhel két forinttal, hogy még erre jön-e rá az ÁFA, egyelőre nem ismert. Próbáljunk hinni a Nemzetgazdasági Minisztériumnak és számoljunk ÁFA nélkül.

Mekkora emelést is jelent ez? Induljunk ki egy átlagos céges csomagból, 12-15 Ft/perc percdíjjal, másodperc alapon, a kollégák egymást ingyen hívják, egy nagyobb cégnél akár 50-60 percet is naponta.

Az adó mindjárt átlag 15% emelés lenne a percdíjra vetítve, ha az ingyenes hívásokra nem vonatkozna. Ha számolunk napi 50 perc ingyen beszélgetést, ez további 100 forint naponta, azaz 2.200-3.000 Ft havonta, attól függően, hogy munkanappal, vagy naptári nappal számolunk. Ezt nehéz százalékosan kifejezni, de talán nem tévedünk nagyot, ha újabb 30%-50%-nak vesszük (átlag 5-10 ezer forintos havi számla esetén). Ezután még csapjuk hozzá a havi díjban benne foglalt ingyen SMS-ek és lebeszélhető percek drágulását az adóval és mindjárt az lesz a végeredmény, hogy akár 50-70% is lehet a drágulás a céges előfizetéseknél.

Úgyhogy nem aprópénzről van szó. (Azt már csak zárójelben merem megjegyezni, hogy a várható forgalomkiesés által okozott profithiányt a távközlési cégek áremeléssel fogják kompenzálni, így a már most is elképesztően drága magyar távközlési díjak tovább fognak drágulni. Találja ki a kedves olvasó, mennyibe kerül Ausztriában hűségidő nélküli előfizetéssel 1 GB internet, 1000 perc beszélgetés és 1000 SMS? 7,5 euroba, azaz kevesebb, mint 2.200 Ft-ba. Vajon mennyiért hívják egymást a Tesco Mobil feltöltőkártyás ügyfelei Szlovákiában? Kevesebb, mint 3 forintért. Ezekről itt írtam.)

Ez az adó adta meg az utolsó lökést, hogy a lehető legalacsonyabbra szorítsam a telefonálási költségeimet és lehetőleg a bejövő hívásokat is alternatív csatornákon fogadjam. Eddig sem költöttem sokat (erről itt írtam), de ezt az adót már nem vagyok hajlandó lenyelni.

Hogyan tudjuk kiiktatni a telefont az életünkből? Természetesen internet segítségével.

A skype-ot mindenki ismeri, az egyik legelső internet alapú telefon volt. A nagy problémája, hogy csak számítógépen ad elfogadható minőséget, az androidos okostelefonokra írt kliense egész egyszerűen használhatatlan minőségű, különösen a HTC telefonokkal nem szeretik egymást valamiért. Amennyiben rá tudjuk venni a munkahelyünket, hogy engedje telepíteni a munkahelyi gépünkre a skype-ot, rengeteg ismerősünket elérhetjük akár hang alapon, akár chat (sms)-en keresztül. A várható áremelkedést figyelembe véve talán megengedőbbek lesznek a cégek a hasonló programok felé.

Ha szeretnénk a telefonunkra is egy használható kliens telepíteni, első lépésként szerezzünk be egy olcsó androidos készüléket. A ZTE okostelefonjai használtan már akár 20 ezer forintért is megvehetőek. Erre telepítsük az ingyenes VIBER nevű programot (megtaláljuk a programot az Android Marketplace-en), ami a lehetőségekhez képest nagyon jó hangminőséget biztosít. Külön előnye, ha engedjük neki, hogy beolvassa a telefonkönyvünket, automatikusan jelzi, melyik ismerősünket érjük el VIBER-en keresztül is.

Ha telefont kell hívnunk, használjuk az actionvoip.com oldalán található klienst. Ide pénzt feltöltve 1,7 forintért hívhatunk magyar vezetékes telefont, és 11 forintért mobilt, illetve 18 forintot fizetünk az SMS-ért.

Sajnos a minősége ennek a programnak is csak számítógépen elfogadható (ott is csak általában), mobilra telepítve már elég esetleges lesz a minősége, erre számítsunk.

Kell-e mobilnet a telefonunkra? Szerintem nem. Ha sikerül meggyőzni a munkahelyünket, hogy csatlakozhassunk a munkahelyi wifire, akkor munkaidőben bárki elér bennünket a mobilunkon. (Még a legolcsóbb androidos okostelefon is képes a wifi vételére.) Otthon előfizethetünk a UPC 2.000 Ft-os csomagjára, ami 10 MB-es sebességet biztosít, havi 5 GB forgalomig, ami bőven elég egy hónapra, ha nem akarunk filmeket letölteni, vagy egész nap a youtube-on lógni.

A két hely között pedig nem érnek el, csak hagyományos mobilon (Kivéve ha olyan helyen tartózkodunk, ahol van ingyenes wifi.). Ez azért nem olyan nagy tragédia. 15 éve még nagy szó volt, ha valakinek mobilja volt, 20 éve még az is, ha vezetékes telefonja, mégis volt élet.

De ha mobilnetre van szükségünk, a Telenor Klikkje 100 MB-ot ad havi ezer forintért, ez arra elég, hogy elérhetőek legyünk neten keresztül is. Ha külön internetkártyát teszünk az okostelefonunkba, akkor a Vodafone feltöltős kártyás internete 500 MB-ot ad 2.000 Ft-ért havonta.

Még van közel két hónapunk, hogy minél több ismerősünket rávegyük, hogy csatlakozzon a skype-hoz, vagy a Viber-hez, hogy radikálisan csökkentsük a telefonálási költségeket és megspórolhassuk az újabb népnyúzást, amit az adócsökkentés és adóegyszerűsítés kormánya akar a nyakunkba akasztani.

Te milyen programokat használsz és mi róla a tapasztalatod? Kérlek, oszd meg a többiekkel a kommentek között.

Egyetért? Kiegészítené? Vitatkozna? Kérdése van? Ne habozzon leírni a véleményét a kommenteknél. (Ha még nem tette meg, egy rövid regisztráció szükséges lehet.)

Olvassa el a többi pénzügyekről szóló írást is a kiszamolo.postr.hu oldalon.

Ha szeretné tudni, hogy új poszt jelent meg a blogban, jelöljön be minket a facebookon:www.facebook.com/kiszamolo vagy RSS-en

Hozzászólások:

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram