KHR lista lekérdezése
Ákos írt egy esetről, amibe sok ember belefut, amikor hitelt akar felvenni.
Ez pedig az, hogy gyakran a hitelfelvétel közben, az értékbecslés és az előszerződés megkötése után derül ki, hogy egy régi tartozás miatt valaki felkerült a KHR vagyis rossz adósok listájára, utána kifizette ugyan a tartozását, de a bank nem vette le a listáról.
Ilyenkor akár egy hónapig is eltarthat, mire a régi bank utólag leveszi a listáról az illetőt, ami viszont azzal jár, hogy lejár az érvényessége a hiteligényléshez beadott több okmánynak, illetve akár a foglalót is bukhatja az érintett személy.
Ezért hitelfelvétel előtt érdemes lekérdezni a KHR státuszunkat, ezt bármelyik bankban megtehetjük költségmentesen. (Még az sem kell, hogy a kiválasztott banknak ügyfelei legyünk.) Ha e-mailben kérjük a tájékoztatást, jellemzően egy napon belül megjön a válasz.
Ha hitelfelvételben gondolkodsz és valaha is volt hiteled, amit nem rendesen fizettél, sok időt és pénzt megspórolsz, ha lekéred még a szerződéskötés előtt a KHR státuszodat. Így tudsz időben intézkedni, ha valami régi adat még nem került le a rendszerben a nevedről.
Bővebb infó a KHR-ről az MNB oldalán, illetve a KHR-t kezelő BISZ oldalán.
Ha jól tudom, a jó adósok is a KHR-ben vannak nyilvántartva.
Nemrég frissítettem az adataimat a BudapestBanknál és néhány nap múlva kaptam az értesítést, hogy törölték a két és fél éve megszüntetett számlám hitelkeretét a KHR-ből.
Szóval, az 2016 óta indokolatlanul ott volt a nyilvántartásban.
Félreérthető a mondat. Én a BISZ honlapon úgy látom, hogy a tájékozatást nem lehet e-mailben kérni.
Csak azt lehet kérni, hogy ha beadtuk a kérelmet egy bankban vagy postai úton két tanuval, akkor a választ e-mailben is küldjék el.
Igaz, soha, egyetlen egyszer nem csúsztam el vele, de ez őket nem érdekelte, úgy vették, hogy van 3.4 millió tartozásom.
Anyám emiatt csúszott ki a kedvezményes végtörlesztés lehetőségéből végül. Addig húzta az unicredit.
Ha kölcsönből akar valaki ingatlant venni, akkor gondolom első lépésként bemegy a bankba/közvetítőhöz megtudni a részleteket, majd igényelni stb, onnan pedig nem hinném, hogy továbbjut khr lekérdezés nélkül. Nem hinném, hogy bárki azt mondaná neki, hogy tuti megkapod, küldjük az értékbecslőt, kössél szerződést..
Be kellett volna zárnod a két hitelkártyát, akkor átmentél volna.
A jogszabályi háttere már megvan, akár lehetne is.
“Meglepődnék ha ez így lenne.
Ha kölcsönből akar valaki ingatlant venni, akkor gondolom első lépésként bemegy a bankba/közvetítőhöz megtudni a részleteket, majd igényelni stb, onnan pedig nem hinném, hogy továbbjut khr lekérdezés nélkül. Nem hinném, hogy bárki azt mondaná neki, hogy tuti megkapod, küldjük az értékbecslőt, kössél szerződést..”
Akkor meg fogsz lepődni! Beadtam minden szükséges papírt, (2x mert mire eljutottunk a hitelbírálatig volt ami lejárt, ) kifizettem az értékbecslőt, és közölték hogy bocs! Egy 8 éves hitelkártya tartozás miatt amit 60 napon belül rendeztem, anno! Ennyit a bankokról! Kimentem a határ túloldalára, ha már ott dolgozok, az ügyintéző végignézte a számlatörténetem (mindig oda megy a fizetésem) megérdeklődte mennyi pénz kell és mire, csak szóban! Azután közölte hogy 2 nap múlva menjek vissza aláírni a szerződést, és vihetem a pénzt is!
Ha van energiád, tehetsz panaszt, mehetsz felügyelethez, majd ha valamilyen kár ért a mulasztásuk miatt, polgári peres úton próbálhatod elérni, hogy kártalanítsanak.
Szerintem odáig érdemes elmenni, hogy nyomatékosan kéred a referencia adat szolgáltatói kötelezettségük betartását. Nem akarnak felügyeletet.
*Amúgy valószínűleg valami KHR “light”-ben lehettem, mert a KHR-be úgy tudom csak minimálbért meghaladó, 3 hónapnál további tartozás estén kerül az ember.
Csak ezek sikeressége után megy fel a bírálókhoz az igénylés, ha nem
stimmel már a fiókban elbukik a dolog.
Népszerű elbukási ok sok banknál, ha OTP Adósságrendező hitelt vagy nyomait látják.
Közvetítő ma már teljesen felesleges, csak lassítja a folyamatot.
“hogy a hitelkártyákat, folyószámla hitelkereteket elfelejtik az igénylők”
+1: kezességvállalást, ami szintén KHR-ben köt ki.
Nem egyszerűbb akár még a lakáskeresés előtt lekérdezni ingyen, 10 perc alatt?
Ha olyan a munka és időbeosztásod, hogy be tudsz menni, amikor nyitva van. Ez nem mindenkinek adatik meg… Intrnet meg jó eséllyel bárhol van, időkorlát nélkül. Online bank, ügyfélkapu, stb.
, ezek szerint nem láttál még jó közvetítőt:)
Nem kell megszüntetni a hitelkártyát. Elég kérvényezni, hogy vegyék le a keretet. (Kiszámolod, hogy az új keret 5%-a a hiteltörlesztő összeggel együtt már ne haladja meg az adott korlátot, pl. a jövedelem 40%-a). Ez pár nap alatt átfut (Nálam a Wizz-es az Ersténél talán 2-3 nap volt).
Ha megvan a hitel, utána lehet újra elbíráltatni a hitelkártyát is (valószínűleg ez ugyanúgy átmegy a folyamaton, mintha újként kérnéd). Az viszont lehet, hogy nem kapod meg már az eredeti keretet, de legalább megmarad a hitelkártyád közben is (és nem kell 30 napot csúsznod a hitelkérelemmel).
Tegnap délután voltam a bankban lekérdezni a KHR státuszom, ma reggel már megkaptam mailben.
bisz.hu , itt a Fogyasztóknak blokkban, a Dokumentumtár linkre kattintva: Saját Hiteljelentés kérelem természetes személy részére.
A jelenlegi közvetlen link – bisz.hu/letoltesek/01-SH_LAK_20180525_v3.pdf
Csak postán vagy személyesen juttatható el nekik, 2 tanúval aláírva, viszont email-ben is kiküldik, nem csak postán.