Megszületett a gyerekesek szja-visszatérítéséről szóló rendelet, a NAV csinált is róla egy magyarázó oldalt, amit itt találsz meg.
Átlagbérnek mégis csak a 2020-as adatot fogják nézni, ennek oka, hogy február közepéig nem fog elkészülni a KSH a 2021-es adatokkal.
Fontos, hogy amíg a munkavállalók automatikusan kapják vissza a pénzt, a vállalkozóknak és az egyéb tevékenységből származó szja-fizetésre kötelezetteknek nyilatkozniuk kell december 31-ig, ha szeretnék február 15-én megkapni a pénzt.
Ha nem teszik meg határidőig, akkor a bevallásban kérhetik vissza a pénzt utólag. A nyilatkozat október 31-től lesz elérhető, még ne keresd.
Lakáskiadás, vállalkozói kivét utáni szja-ból lehet visszaigényelni pénzt, lakáseladásból, osztalékból, tőzsdei nyereségből nem.
Az jogosult a visszatérítésre, aki családi kedvezményre jogosult, akkor is, ha azt nem vagy nem ő veszi igénybe.
Ha katás vállalkozó is vagy és szja-t is fizetsz, akkor mindkét helyen igényelheted a visszatérítést, de összesen nem lehet több a két összeg, mint 809 ezer forint.
A NAV tájékoztatója szerint a visszatérítés alapja az egyéb kedvezmények levonása UTÁN megmaradt szja-befizetés. Ez az, amiről írtam, érdemes átgondolnod, hogy idén van-e értelme bármi olyan befizetésnek, amit csak az szja-visszatérítés miatt csinálsz. (Önkéntes pénztárak például.) Ha kellően sok a befizetett szja-d, hogy családi adókedvezmény és az átlagbér szja-tartalma felett is marad még, akkor fizess csak önkéntes pénztárakba.
Azonban itt némi ellentmondás van a kijött rendeletben.
A rendelet hivatkozik az szja törvény 45.§-ára, ami így szól:
A magánszemély külön törvényben rögzített mértékben, megjelölt kedvezményezett(ek) javára és eljárás szerint nyilatkozatban rendelkezhet az összevont adóalapja adójának az adókedvezmények, továbbá az önkéntes kölcsönös pénztári nyilatkozat, a nyugdíj-előtakarékossági nyilatkozat és a nyugdíjbiztosítási nyilatkozat szerinti átutalás(ok) levonása (a külön törvény alkalmazásában kedvezmények levonása) után fennmaradó része (befizetett adó) meghatározott részéről, amelynek átutalásáról az állami adó- és vámhatóság a külön törvényben meghatározott szabályok szerint gondoskodik.
Erre azt mondja a rendelet:
A magánszemély az Szja tv. 45. §-a szerinti rendelkezési jogosultságát az 1. § (1) bekezdése szerint őt megillető kedvezmény figyelembevétele nélkül megállapított összeg tekintetében gyakorolhatja. Az 1. § (1) bekezdése szerinti kedvezmény után a rendelkezési jogosultság mértékével megállapított összeg költségvetési támogatásként illeti meg a kedvezményezettet.
Vagyis támogatásként pluszban meg fogja kapni az őt megillető kedvezményt.
A NAV tájékoztatója kiemeli, hogy az 1+1%-os felajánlást nem érinti az adóvisszatérítés, de egy szót sem szól a sorok írása idején egy sokkal több embert érintő kérdésről, hogy akkor az önkéntes pénztárak befizetésére is vonatkozik-e ez a kitétel, miszerint támogatásként ki fogják fizetni, ha nem maradna szja, amiből vissza lehet igényelni.
A jogszabályból én ezt olvasom ki, de inkább várj a befizetéssel, amíg ezt nem tisztázzák.
További részletek a fenti linkeken.
Azzal mi van, akinek nincs bejelentett állása, de van egyéb jövedelme, árfolyamnyereség, osztalék, bérbeadás és stb. Ő is visszakapja az SZJA-t?
Ezekből csak a lakáskiadás játszik. Megint az ingatlantulajdonosoknak kedveznek. 🙂
Ha jól értem, akkor egy 3 gyerekes, 1 keresős családban, ahol havi 100.000 a családi adókedvezmény, éves szinten 1.200.000, ott semmi nem jár majd vissza. Viszont egy 1 gyerekes, 2 keresős családban, ahol 10.000 a családi adókedvezmény, éves szinten 120.000, ott közel 1.5 milliót kapnak vissza a szülők. Ha van miből, természetesen. Mi az utóbbi vagyunk és mivel még soha, semmit nem kaptunk a nagy kalapból, kicsit kétkedve fogadom, hogy nekünk is járna valami.
"Az jogosult a visszatérítésre, aki családi kedvezményre jogosult, akkor is, ha azt nem vagy nem ő veszi igénybe"
Ezt én (elvált szülőként) úgy ertelmeznem hogy nekem is jár, hiszen szülőként én is kérhetnem a családi adókedvezmény, bár ezt az exemek kérik és kapják.
A magyarázó oldalon viszont nagyon összemossák a családi pótlékkal, mintha ugyanarról lenne szó, szóval most akkor kinek is jár? :S
Ha valaki már esetleg utánajárt, hogy a rövidtávú lakáskiadás 38400 Ft/szoba tételes átalányadója visszajár-e, légyszi ossza meg velem is az infót.
Nálunk a helyzet a következő:
Van 3 gyerek, a legkisebbikkel a feleségem januártól GYED-en van, amiből (ha jól tudom) vonnják a 15% SZJA-at.
A 3 gyerek utáni családi adókedvezményt teljes mértékben én veszem igénybe, a bérpapírom alapján csak TB járulékot vonnak, SZJA-t nem, nyilván így nekem már nem jön vissza semmi, de
jó a következtetésem, hogy a párom részéről lehet számolni a 12*15%-nyi "visszajáróra"?
Az önkéntes pénztári befizetésnél is izgalmasabb kérdés szerintem a gyermekek után járó adókedvezmény.
Ha nincs elég SZJA befizetésem, akkor a gyermek kedvezményt a járulékokból is levonhatom.
Ha a munkáltató már levonta a gyermekek utáni adókedvezményt, akkor a maradékból kapom vissza a szavazatvásárlós adókedvezményt, ez tiszta.
De ha a munkáltató nem vonta le a gyermek-kedvezményt, mert nem kértem év elején, akkor februárban visszakapom az ajándékot, majd májusban adóbevalláskor kérhetem a járulékokból a gyermekek után járó kedvezményt, hiszen nincs befizetett SZJA-m?
Pontosabban: munkavállaló akkor kapja meg automatikusan, ha ő kapja a családi pótlékot, merthogy oda küldik automatikusan, ahova az megy (nem kevés pénzzel fognak mászkálni a pénzes postások februárban, gondolom vannak, akik postán kapják a csp-t). Tehát, ha a családban két szülő van (van még ilyen), és az egyik nevére jön a családi pótlék, a másiknak év vége előtt nyilatkoznia kell, hogy 02.15-ig megkapja előlegben.
Én azt olvasom ki a rendeletből (2.par/(2)), hogy ha nem oda akarod kapni ezt az összeget, ahova a családi pótlékot, akkor szintén nyilatkozhatsz év végéig (én pl, egy másik számlára szeretném).
Nem tudja valaki, a CSED adója is visszajár? Még sose kellett bevallani, de szja-t kell fizetni utána, szóval gondolom igen
Glezmen,
A magyarazo oldal GYIK 3-as pontja errol szol.
Szerintem elég érdekes, hogy éppen annak a társadalmi rétegnek akarnak viszonylag sok SZJA adóvisszatérítést adni, akik eleve alig fizetnek SZJA-t a családi adókedvezmény miatt. Eddig az volt a mondás, hogy a fidesz csak a nagycsaládosokat támogatja a szavazatvásárló politikájával, ez az intézkedés viszont pont az egy gyerekeseknek kedvez leginkább.
A 45. paragrafus kapcsán én nem érzek semmilyen ellentmondást. A rendelet az szerintem egyértelműen csak az 1+1%-ra vonatkozik.
A törvény azt mondja, hogy az 1+1%-ot nem a teljes adó után állapítják meg, hanem pénztári kedvezmények visszautalása utáán megmaradt összegre.
A rendelet meg azt mondja, hogy a rendeletben megállapított mostani egyszeri kedvezményt viszont már nem vonják le az 1+1% számításakor, azaz az 1%-ra utazó szervezetekkel nem tolnak ki.
Glezmen,
Egyszeruen megfogalmazva: ha 2021 elott valtatok el, de iden hivatalosan felvaltva neveltetek (magyarul 50-50%-ban kaptatok a csaladi potlekot es ervenyesithettetek a csaladi kedvezmenyt), akkor neked is jar.
@f-attila szerintem igen.Legalabb is nagyon remelem
A csed-böl is vonnak adot,tehat az is jatszik.
A lanyomat erinti,maximum gyedet kap,a csed is eleg szep összeg volt.
De a maximum visszazerites összege nem vilagis.
Valaki?Vagy ez meg nem derült ki?
Ott van az, maximum 809 ezer forint
Engem is a CSED/GYED érdekelne …
Kiváncsi vagyok….
Többféle információ miatt ez nekem még nem egyértelmű, ha a feleségem kapja a családi pótlétok, de én veszem igénybe a családi adókedvezményt (munkavállaló vagyok), akkor nekem is kell külön jeleznem az igényt, vagy ez is automatikus lesz majd? Mivel több helyen vagy összemossák a kettőt vagy szétszedik: nem mindegy, hogy családi adókedvezményt és/vagy családi pótlékot kapók kapják automatikusan.
Értelmezésem szerint: a "családi kedvezmény" fogalmába mindkettő beletartozik, jól gondolom-e?
Elolvastam újra a NAV tájékoztatóját, akkor ha jól értem az én esetemben automatikusan fog működni.
@martin Mert ezzel kiplakátozható, h a 2 millió gyerekes adózó kapott fejenként 800e-t. Nem az a cél, h több gyerek szülessen, most végképp csak pár hónapos cél van.
Másodlagos hatás pedig a minél üresebb kassza...
A nyugdíjasok prémiumot és 13. havit kapnak.
Hátha ezek hatására megtéved cca félmillió ember keze a szavazásnál, mert épp örül a friss pénznek.
Közben épp a 3. térkövessel egyeztetek egy olyan munkáról, amit meg akartam csináltatni már akkor is, amikor sehol nem volt az otthontámogatási vacak. Komolyan tele van a papucsom a mentalitással, az árakkal. És igen, megcsináltatom, mert jövőre sem lesz jobb és nem akarok még 2-3 éves várni...
@promontor Kiegészítés: itt van a NAV ismertető vonatkozó része is: "Az adó-visszatérítés az összevont adóalap adóját csökkenti le, ezért ha emiatt az nulla lesz, a magánszemély nem tehet rendelkező nyilatkozatot (önkéntes kölcsönös pénztári nyilatkozatot, nyugdíj-előtakarékossági nyilatkozatot, nyugdíjbiztosítási nyilatkozatot)."
Szóval szerintem minden világos ezügyben... 😉
Ez még azt is tisztázza, hogy ha valaki esetleg szeretné az adó-visszatérítés csökkentése árán is az adó egy részét pénztárba vagy nyeszre utaltatni (pl. azért, mert ebből azok nem vonják le a szokásos magas költségeteket), az sem lehetséges.
SOS Gyors kérdés
Kb. Olyan 50 e Ft körül van a havi szja ☝️fejenként.
Az asszonnyal egy összegbe kérjük a családi adókedvezményt.
De most ugye van ez az automatikus szja visszatérítés. Ezzel ugye kifogjuk meríteni az szja keretünket☝️.
Igénybe tudjuk e venni bevalláskor a családi adókedvezményt ami 2 gyermek esetében összesen 480 e Ft.
Természetesen megosztva is akár a tb járulék terhére.
Vagy ez nem müködik?
Azért elég rendesen belekezdtek az osztogatásba. Mi lesz még itt a választásokig?
Ez az ingatlan bérbeadásos tétel a legnagyobb pofátlanság.
Még ha a bérbeadás után fizetni kéne más adót is, akkor megérteném, de így miért más ez, mint a vállalkozásból kivett osztalék vagy a tőzsdei nyereség?
@jami "Mert ezzel kiplakátozható, h a 2 millió gyerekes adózó kapott fejenként 800e-t."
Hát a kereset statos cikk alapján arra azért kíváncsi vagyok, hogy ez most valóban jól sül-e el a Fidesz számára. Amennyire jól mutat a plakátokon a visszatérítés, annyira jól fog mutatni az ellenzékén, hogy az alacsony keresetűek (50%+) nem kapnak vissza semmit, vagy csak keveset. Lefordítva: az alacsony keresetűek szép összeget fizetnek bele a magas keresetűek adóvisszatérítésébe.
KATA
Szóval az idei KATA adoemelessel én1,5 millió Ftot fizettem be, és most visszakaphatom a 12x25 ezer negyedét? Remek üzlet, engem megvett.
A teljes adó 25%-át, de maximum 809 ezer forintot kapsz vissza.
Vajon ez az önkéntes pénztárak kivéreztetésének első lépése?
Igen, kinyöghetnének már valamit arról az ÖNYP/EP befizetéseknél mi lesz, ha nem marad SZJA.
Gondolom, majd a 2021. december 31-én 23:59-kor megjelenő közlönyben benne lesz.
Egyszerűen hihetetlen, hogy még nem ment csődbe ez az ország. Röpködnek össze vissza a milliárdok, és még mindig van mit rabolni.
A hozzaszolasokbol is jol latszik, hogy a Fidesz tartotta magat evtizedes igeretehez, es annyira leegyszerusitettek az adorendszert, hogy egy soralateten elfer az eves adozashoz szukseges adminisztracio.
Olyan kérdésem lenne, hogy mi a helyzet a munkáltatótól kapott egyéb juttatásokkal, amikből szintén vontak szja-t (pl. éves Budapest-bérlet)? Erre is kiterjed a visszatérítés? Nyilván ez azoknak lehet fontos, akiknek amúgy nem érte el a fizetése a megadott átlagbér mértékét, de ezek az összegek is dobnának rajta még.
Elváltak és mások, akik bíróság előtt eljártak és csak az egyik szűlőnél van a gyermek elhelyezve irány gyorsan a biróság a közös szülői felügyeletben megállapodni,
feltéve ha mindkét szűlő beállna a pénzszoró helikopter alá.
A kulcsszó: egyezségi kísérlet perindítás előtt
@blazember
Szerintem a kis keresetűek közül nem sokan fognak habzó szájjal őrjöngeni azon, hogy ők jóval kevesebbet kapnak vissza, mint a magas keresetűek.
Legtöbben szimplán örülnek neki, hogy kaptak valamit, aztán csókolom.
@blazember
Nem azok a célközönség, akik tudnak bármennyire számolni. És ahhoz képest hogy egy kis keresetű nem kapna vissza semmit, most majd pl. ketten kapnak 300e-t összesen, ami kb. a havi fizujuk - de, működni fog. Hozzá vissza tudtak igényelni még 1-200e-t az otthonfelújításból, amiből már tudnak venni egy használt kocsit/nyralni akármi. Ennyi pénzt minimális eséllyel spórolnának össze, mert az már más életmód.
Ugyanez a babaváró. Egy fiatal 25-30 éves párhoz puszira odavágnak 1-2 munkanap alatt 10 milliót. (Érettségi feladat: a januártól 200e-s minimálbérből hány év alatt spórolnák össze, ha havi 12e-t tudnak eltenni?)
Kíváncsi lennék egy kimutatásra, az eddigiek (pl. támogatott pár %-a) mennyire lett ingatlanba rakva legalább. Sajnos az az érzésem, hogy max. a fele jönne ki. És még az ingatag eredmény, mert, ugye, még meg kell a 3 gyereke is szülni...
A támogatások teljesen agyonvágják a megtakarítási hajlandóságot, az öngondoskodásnak már eleve betettek ezzel is, plusz a valós inflációval; no és a magánpénztárak kifosztásával.
Vissza a Kádár majd gondoskodik rólunk mentalitáshoz... EZ igazán nagy csapás.
Ha külföldön (EU-ban) dolgozom, és ott is adózom, de magyar állampolgár vagyok, akkor kapok én is pénzt?
Begyujto,
Visszakapjatok az 50e*12/fo SZJA-tokat (600e/fo), ezutan az adobevallaskor a csaladi adokedvezmenyt termeszetesen nem tudjatok ervenyesiteni.
Yggdrasil,
Erdemes a linkelt magyarazo oldal elso bekezdeset elolvasni, megtalalod benne a valaszt
BlaZember
ezt gondold újra:
"Lefordítva: az alacsony keresetűek szép összeget fizetnek bele a magas keresetűek adóvisszatérítésébe."
Rossz a lefordítás.
Egyrészt mindenki saját maga által fizetett SZJA-t/SZJA-ból kap/kapja vissza.
Másrészt az alacsony keresetű (gyerekes) ha nem kap vissza semmit, az azért van, mert a családi adókedvezmény miatt már korábban lenullázta a saját SZJA-ját. A lenullázott adóból nagyon nehéz bárki más adóvisszatérítését kifizetni.
Ezek után minden rendesen dolgozó, gyermektelen család, fiatal egyedülálló a baloldalra fog szavazni, vagy érvénytelent szavaz.
Magyarul, ha egyikünk szja-keretét ezzel lenullázzuk, de a másik maradékából még kijön, akkor májusban visszaigényelhető egyben a teljes családi adókedvezmény. Jól értelmezem?
Mi betesszük a visszatérítést az állampapírba, a többi mellé. Szerintem elmondtam már, mire lesz költve, van valami köze ahhoz a szomszéd országhoz.
@l
Van már NAV kalkulátor is erre.
Annyira söralátétes, egyszerű lett az adórendszer, hogy feladtam a használatát.
Azért ez hihetetlen, hogy ezt tényleg nem képesek egyszerűsíteni még közel 11 év 2/3 után sem.
Segítsetek már eligazodni kérlek. Keresgéltem, de még nincsen meg a válasz.
Igénybe veheti-e majd a rendkívüli adóvisszatérítést az az apuka, aki
1) nem volt soha bejegyzett élettárs a gyermeke anyjával,
2) aktívan részt vesz a gyermek nevelésében?
elvileg eszerint igen:
nav.gov.hu/sites/apeh/csaladi_kedvezmeny_tenyleges_osszegenek_kiszamitasa.pdf
"Ha jogerős bírósági döntés, egyezség alapján a szülők egyenlő időszakokban felváltva
gondozzák gyermeküket, és ezért a családi pótlékra 50-50 százalékos arányban mindkét szülő
jogosult, a gyermek mindkét szülő - valamint a szülő házastársa - vonatkozásában
kedvezményezett eltartottnak minősül. "
De ha nincs bírósági döntés (nem volt válás), akkor mivel igazolod?
Illetve ha 50-50%-ban jogosult, akkor itt is 50%-ban veheted igénybe a rendkívüli adóvisszatérítésnél?
Sziasztok!
A CSED kapcsán: már nem az van, hogy már a munkabér 100% a CSED? Ha ez igaz akkor gondolom szja-sem vonnak belőle,nem?
Vajon az miért van, hogy a vállalkozói kivét után lehet kapni visszatérítést, az osztalék után nem? A cégemből osztalék jövedelmet veszek ki, ami után nem kevés a befizetett szja. Ezt pedig nem veszik figyelembe...
Még egy kérdés: az egészségpénztári 150 ezres szja visszatérítéssel ez hogyan versenyez? A visszatérítés csak bizonyos jövedelmek szja összegéből számítódik, az egészségpénztár esetében viszont nincs ilyen korlát (ott az osztalék szja is visszaigényelhető lehet).
@blazember : “ Lefordítva: az alacsony keresetűek szép összeget fizetnek bele a magas keresetűek adóvisszatérítésébe.”
Tekintve, hogy mindenki kizárólag a _saját befizetését_ kaphatja csak vissza, az alacsony keresetűek egy fillért sem fizetnek ebbe bele.
Ez szól mindenkinek, aki esetleg úgy érzi, hogy _az ő adójukat_ osztogatják itt.
Sandor,
A linkelt magyarazo oldal szerint valas eseten van olyan helyzet, amikor jar a visszaterites, ha nem volt valas, akkor hazastarsaknak vagy elettarsaknak kell lenni a szuloknek.
@pallos-levente
azért ha egy megrendelőtől évi közel 7milliós kifizetésed van (a 1.5 millió befizetett adóból számolva), úgy hogy mellékállású katás vagy, akkor valszeg a katát nem neked találták ki és váltanod kellene.
Sziasztok.
Nem bejegyzett élettársi kapcsolatban neveljük gyermekünket.
Anyja veszi igénybe a családi pótlékot, én az adóvisszatérítést.
Én is megkaphatom az szja visszatérítést? A nem bejegyzett élettársi kapcsolat miatt vagyok bizonytalan.
Koszi
@pallos-levente Ó a szegény elnyomott KATA-sok. Én idén több mint 4 millió adót es járulékot fizettem be.
Téged már a KATA-val megettek, ha nem tűnt volna fel.
@jelentektelen-hangya
"Ez szól mindenkinek, aki esetleg úgy érzi, hogy _az ő adójukat_ osztogatják itt."
Tehat allitasod szerint az igy kieso adobevetel potlasat - pl a nehany napja a magyar allam altal felvett devizahitel torleszteset - csak es kizarolag azoknak az adoalanyoknak lesz kotelessege fizetni, akik most szja-visszateritest kapnak. Pontosan milyen jogszabaly mondja ezt.ki, be.tudnad linkelni?