Közkívánatra: Unihertz Jelly 2 rövid teszt
Az előző, a kezelhető méretű telefonról szóló cikkem végén megemlítettem, hogy már úton a következő telefonom, amit még nyáron rendeltem meg egy Kickstarter kampány keretében, egy Unihertz Jelly 2.
Többen kérdeztétek, milyen telefon az és hol lehet megrendelni. Úgy tűnik, nem én vagyok az egyetlen, akinek elege van a féltégla méretű tepsi telefonokból, amihez táskát kell vinni nyáron, mert nem fér el a zsebben.
Néhány napja megjött a telefon, ezért csak a kíváncsiak kedvéért röviden írok róla néhány sort.
Először is a mérete, ami a legnagyobb dolog a telefonban. Elképesztően apró, így néz ki kézben, mögötte egy bankkártya lóg ki, mivel kisebb, mint egy bankkártya:
Még egy kép a méretéről egy normál méretű LG telefon, egy nyomógombos Nokia és egy bankkártya mellett:
Vegyél a kezedbe egy bankkártyát. Nos, annál lényegesen keskenyebb a telefon. 🙂 A tömege 110 gramm, a vastagsága 16,5 milliméter, ami elsőre soknak tűnik a 8-10 milliméter vastag, tepsi méretű telefonok mellett, de egyáltalán nem az és fel sem igazán tűnik a gömbölyű kialakítás miatt.
A méretétől eltekintve egy középkategóriás telefon: Helio P60 processzor, 6 GB RAM és 128 GB ROM, NFC és infra, illetve jack dugó is elfért a telefonon. (Ennyit arról, hogy azért nem tesznek egyes gyártók jack dugót a telefonjukra, mert nem fér el.) GPS mellett Beidou és Glonass is van, ennek megfelelően villámgyorsan talál műholdakat. A háromcollos kijelzője csak 480*854 pixel felbontású, de ekkora méretben ez több, mint elég, így is megvan a 326 ppi felbontás.
A programok akadás és gond nélkül nyílnak meg, ami ennyi RAM és ilyen processzor mellett, ilyen felbontású képernyővel azért nem olyan nagy csoda. A Bluetooth 4.2-es.
A fényképezője nem annyira borzasztó, mint gondoltam, de nem ezzel leszel fotóművész, az biztos, főleg nem este. A mindennapi dolgokhoz azonban elég a benne lévő egy szem kameralencse (meg persze még egy elöl is).
Az akkumulátora 2.000 mAh, de gond nélkül végigviszi a napot, nem is szoktam teletölteni és még így se gond az egy nap. Persze ebben nagy szerepe van a kis kijelzőnek és annak, hogy ezt a telefont nem fogod egész nap nyomogatni megállás nélkül. (Ma 10 óra telt el a töltés óta, használtam a telefont fél óráig hotspotnak netezéshez, háromnegyed órát bekapcsolt kijelzővel headup displaynek autóban GPS-sel, közben ment a Spotify mobilnetről bluetoothon keresztül és a navigáció is, beszéltem húsz percet telefonon és most áll 58%-on, pedig az akkumulátor-kimélő üzemmód ki van kapcsolva.)
Gond nélkül lehet olvasni rajta weboldalakat, de még könyveket is. Főleg, mióta ráraktam egy Kindle Wordrunner-hez hasonló programot, ami állítható sebesség és betűméret mellett egyszerre csak néhány szót jelenít meg akármilyen txt, epub vagy pdf fájlból. A betűméretet természetesen a legnagyobbra tettem a telefonon is és a böngészőben is.
A hívás minősége megfelelő, mindenkit hallok, engem is mindenki hall. Ha jól látom, van egy zajszűrő mikrofon is a telefon tetején, de ezt ne vedd készpénznek, bár mi más lenne az a lyuk ott. A wifi vételi erőssége jó, de lassú, mert 13-15 MB-et mérek vele, de ez is elég mindenhez.
Ami külön tetszik, van egy dedikált programindító gombja, amihez három tetszőleges programot rendelhetsz (rövid nyomás, hosszú nyomás, dupla nyomás). Ami kicsit rossz, hogy a bekapcsoló gomb alá tették, jó ideig azt fogod nyomogatni a bekapcsoló gomb helyett, mire megszokod, hogy ott van. 🙂
A telefonon egy teljesen alap Android 10 fut, néhány extrával megspékelve. A Dual SIM is működik, anélkül én már évek óta nem vagyok hajlandó telefont venni. (Vagy Dual SIM vagy memóriakártya, de 128 GB belső memória mellett nagy szükségét nem látom egy memóriakártyának pluszban.)
Kicsit tartottam tőle, de minden program megfelelően fut rajta, nem volt olyan, hogy valamelyik nem fért ki a kijelzőre. Gépelni is lehet rajta, akár itteni hozzászólásokra is válaszolok a telefonról. Persze ha otthon vagy, bármikor elővehetsz egy tabletet olvasni vagy írni, viszont ha úton vagy, akkor is tudsz válaszolni bármilyen üzenetre. Oké, a Háború és Békét nem ezen szeretném megírni, de nem is arra való.
Telefonos NFC fizetés is gond nélkül megy vele.
Adtak hozzá egy szilikon tokot, de kell is rá, mert olyan a formája, mint egy kis kavics, könnyen ki tud csúszni az ember kezéből. A tok jól megvédi, de úgy tudom, nem jár hozzá alapból, csak a Kickstarter kampányhoz adták. (Legalábbis ezt mondták, de ha így van, mindenképp vegyél hozzá tokot is.) Ami jár hozzá, az egy csuklópánt, aminek a végét bele lehet fűzni a telefon tokjába. Jár még hozzá két kijelzővédő fólia is, az egyik eleve rá van rakva.
S mennyibe kerül? 200 dollár az ára, ehhez még jön általában 10 dollár postaköltség. A jó hír, hogy európai raktárból szállították, így áfával és vámmal nem kellett törődnöm. Mivel egy középkategóriás telefon, teljesen korrekt az ára, még kicsit olcsónak is mondanám ennyi pénzért. A kiírás szerint december végén lehet rendelni leghamarabb, úgyhogy karácsonyi ajándék úgy tűnik, nem lesz belőle.
Két dolog nem tetszik benne: az egyik, hogy nincs mód a szokásos Androidos elrendezésre (programok külön menüben, a főképernyőkre csak a legfontosabb programokat és widgeteket teszed ki), hanem Ios módra csak főképernyők vannak egymás után, ott van az összes program feldobálva. Talán ez az egyetlen dolog, amit nagyon kár majmolni az Apple telefonokból, a kínaiak mégis gyakran megteszik. (Ráadásul éppen idén javított ezen maga az Apple is.) Egy Nova Launcher program telepítése a Play áruházból ezt a gondot megoldotta, de akkor is.
A másik, hogy júliusi a biztonsági frissítés még mindig. Megesküdtek rá, hogy fogják frissíteni, sőt megkapja még az Android 11-et is a mostani 10 helyett, de majd hiszem, ha látom. (Mentségükre a valaha méregdrága Samsung S3 tablet, amit két éve vettünk újonnan, még mindig márciusi frissítéssel fut, pedig az egy nagy gyár drága modellje.)
Nekem nagyon bejött a telefon, örülök, hogy végre tényleg zsebre tudom vágni a telefont, anélkül, hogy kilógna a vége a zsebemből, de ha neked kell a tepsi méret, mert szemüveg helyett inkább a túl nagy betűket preferálod túl a negyvenötön, akkor ez nem a te telefonod lesz.
Röviden ennyit a telefonról, remélem kielégítette a kíváncsiságotokat.
Köszi a telefonos “helyzetjelentést”, bár én a régi nyomógombos telefon híve vagyok, örömmel látom, hogy vannak nem ping-pong ütő méretű okostelefonok is.
Viszont én még a Cubot King Kong-nál vagyok leragadva, hogy az volt neked. Esetleg egy képet teszel fel, amin ez az új mütyür és a King Kong van egymás mellett? Üdv és minden jót!
Köszi, persze hogy úgy vannak jobb híján, de még azt is megcsinálni több óra. Pakolgatni az ikonokat, húzogatni előre és hátra, átnevezni a mappákat és így tovább. A retekért szívatnak, amikor az android alapból tudja a programmenüt, csak kikapcsolták.
Tehetnék rá másik launchert, de olyat nem találni másikat, ami ilyen pici képernyőre van optimalizálva.
Ekkor telefonért… még, ha a hardver – egy része – rendben is van…
Jól esett egy picit trollkodni, igaz? 🙂
Egyébként a hardver melyik része nincs rendben? 4K felbontás kellene egy ekkora képernyőre? Kevés a 6 GB memória, legalább 12 kellene bele? Nem elég egy NFC, legyen benne kettő? Nem férsz el 128 GB tárhelyen? Egy jack dugó kevés, kettő alatt nem szabad megvenni? Többórás 8K-s videót szoktál vágni a telefonon nyolcsávos hanggal, ezért gyenge egy Helio P60?
Vagy mégis mire gondoltál? 🙂
– Nagyon vastag. Ha már a bankkártya méretre törekednek, lehetne a vastagságát is levinni 1 cm alá.
– Vaskos kávák. Teljesen feleslegesen, mert ekkor méretbe egy nagyobb kijelző is belefért volna…
– HW, és SW hibák, ahogy egy kis gyártótól ez nem meglepő, de azért bosszantót tud lenni, ha nem megy a wifi/4g, vagy épp nem működik az ujjlenyomat olvasó.
– Launcher másnak sem jön be, de ez orvosolható, érdemes feltenni a Nova Launchert.
Motorola Defy, ez volt a legjobban kézbe illő telefonom, ha lenne egy Defy2 6/128 vékonyabb kávákkal, és vastagsággal azt venném. Samsung S4 mini már egy picit nagyobb volt, igaz erősebb is, de a mai alkalmazásokat már az sem viszi el. Sony XZ1 compact-ot használok most, de már kezd haldoklani az akksija, hamarosan ezt is cserélni kell… de mire?
Miért, ha valaki már lefutotta 10 másodperc alatt a 100 métert, nekem már nem szabad lefutni még egyszer?! Ugye? 🙂
A HW meg sokkal erősebb, mint a mostani telómban, szóval nekem biztos elég lenne.
Remélem lehet majd kapni még x év múlva is, amikor majd a jelenlegi feladja!
Azok a vastag kávák a valóságban milliméterek ám…
Az érintőkijelző ilyen kis méretben használhatóan működik? Arra gondolok, hogy esetleg nehéz kis gombokra rányomni, vagy épp könnyű félregépelni. Feltételezem nem volt ilyen probléma, de gondoltam rákérdek.
Ha ezt megosztod velünk, akkor azt megköszönném.
Évek óta csak FF alól kommentelek és még soha nem volt gondom (és nem is értettem másoknak mi baja).
Gondoltam én is írok már egy FF-os kommentet… 🙂
Az is tudott mindent, a korához képest jó hardverrel, én is olvastam rajta könyvet is, navigált, zenélt, fényképezett és még fészbuk se volt rajta – igaz, akkoriban nem budget modell volt, több mint 200 rongyba fájt anno, ami mai áron a csúcs ájfón ára lehetne gondolom…
Mostanra viszont azok táborát erősítem, akiknek egyelőre kizárólag a kicsi telefonkijelzőhöz kellene a szemüveg (meg az adapterek apróbetűihez, hogyaza…), ezért inkább legyen nagy a kijelző, nem baj, ha kilóg a hátsó zsebből… 🙂
köszi ezeket, nagyon hasznosak, nekem, kisebb telefont szeretnék.
A Jellyt nézegettem nagyon, nekem vastagnak tűnik, és kb ezért a Soyes XS cuccal kezdtem szimpatizálni.
Vélemény, tapasztalat netán?
Köszi
Olvasd el a felhasználók véleményét. (Ne azokét, akik videókat csinálnak róluk, mert pénzt kapnak, ha rajtuk keresztül vásárolsz.) Én is sokáig nézegettem őket, amíg nem volt ez a telefon, de mindig letettem róluk, annyi rosszat mondtak rájuk.
Meg fogod azt bánni szerintem. Ha ez nem jó neked, nézd meg a Cubot King-Kong Minit, amiről az előző cikkben írtam.
De ha valakinek van/volt olyan telefonja, megköszönjük, ha megosztja a véleményét.
Aztán eljön az idő, amikor nem úszod meg az olvasószemüveget és már cikinek sem érzed.
S akkor jössz rá, hogy nem is kell neked nagy telefon, a kicsit is pont úgy látod, ha van rajtad szemüveg.
Na, akkor gondolkozol majd el, miért is cipelsz ekkora telefont magaddal. 🙂
Alapvetően számomra is egy ismeretlen terep, fenntartásokkal kezelem.
De.
Egyre több komoly ember nyilatkozik arról, hogy a vagyona egy részét btc-be teszi.
Stan Druckenmiller, Paul Tudor, vagy a Blackrock vezetője.
Ezek az emberek a lrgnagyobbak a pénzügyi világból, elég nehezen hiszem, hogy benéznék a dolgot.
Mit gondoltok erről?
Teheted a pénzed aranyba-ezüstbe, földet vehetsz amit nem művelsz meg, vehetsz Bitcoint, régi képeket vagy egy konténernyi olajat, esetleg EUR-t, USD-t vagy Jen-t.
Ezek nem befektetések. Ez BIZTOSÍTÁS válság esetén, némi spekulációval.
Az évi reálhozama ezeknek hosszú távon a nulla felé konvergál.
Az arany, az ezsüt, az euró és a BitCoin pénz. Az árfolyama kileng, profitot nem termel.
Épp most gondoltam arra, hogy csinálok egy képet azokról az okostelefonjaimról és egy PDA-mról, amik még megvannak, időbeli sorrendben, összevetve a méreteket. A vicces, hogy a Pocket PC, Windows mobile vonalon a PDA-k és PDA-telefonok épp az iPhone megjelenéséig folyamatosan csökkentek méretben, utána amíg léteztek, azok mérete is növekedett más okostelefon platformokhoz hasonlóan. 2013 végén mondjuk még tudtam venni egy 3 colos kijelzőjű Androidos Samsungot futáshoz, az is megvan, mivel csak erre használtam, még működik is. Talán még jobban hasonlít erre a Unihetz Jelly 2-re, viszont a maga korában is nagyon fapados volt, egy Runkeeper frissítés után át kellett térnem Endomondo-ra, mert előbbi már túl lassú lett rajta.
Off:
A heti osszefoglalohoz egy kis erdekesseg:
degiro.nl/leren-beleggen/blog/meest-verhandelde-aandelen-november-2020
Ugy nez ki, hogy a Tesla manianak lassan vege, az uj kedvenc a NIO.
A durva, hogy a hómofisz miatt még sokkal többet néztem év eleje óta a képernyőt, és komolyan úgy érzem, hogy éppen ezalatt (emiatt?) romlott a szemem sokat…
A cipelés nem zavar, sportolni elég az okosóra, kocsiban jobb, ha nagy a kijelző a tartójában, hidegben van sok nagy zsebem, nyáron meg jól elvan nélkülem is… 🙂
Nekem is van jópár nosztalgiára indító régen nagy becsben tartott kacatom… Majd egyszer odaadjuk egy múzeumnak… Azt sajnálom, amit sose használtam, olyan is van.
play.google.com/store/apps/details?id=com.jasonkung.launcher3
Vásárlási jutalékot vezet be, 0,3% összegben, vagy a csoportos beszedési megbízásokat is többnyire fizetőssé teszi. Nesze neked készpénzmentesség. Azt hiszem bankot váltok.
Szeretnék támogatni egy alapítványt havi szintén par ezer forinttal.
Írtad anno hogy támogatás előtt érdemes utánanézni hogy jó helyre megy a pénz,jól hasznaljak e fel.
Google alapjan:insta,face és par interjú van csupán.
Hogy tudnék utána nézni hogy érdemes e támogatni őket?
Vagy esetleg nincs valakinek gyakorlati tapasztalata velük?
Mindenki fogadjon örökbe egy kutyát(Mfoek)
Előre is köszönöm!
Ha viszont rövidgatyóban akarsz lecsattogni nyáron a boltba, esetleg kerékpárra pattannál, jól jönne egy telefon, amihez nem kell külön táska.
Bontsd ketté a dolgot: legyen egy telefonod, minél kisebb és egy kisebb vagy nagyobb tablet.
Én meg szoktam nézni a honlapjukon, hogy fent van-e az elmúlt évekre vonatkozó pénzügyi beszámoló és közhasznúsági jelentés. (Pl. Börzsöny alapítvány, Csörögi tanoda, Dévai Szent Ferenc Alapítvány)
Ha igen, akkor kisebb az esélye, hogy valami kamu alapítványról van szó.
Illetve meg szoktam nézni a jelentésekben hogy mennyit fordít segítésre és mennyit marketingre vagy működési kiadásra.
Nekem voltak olyan telefonjaim és van emilyen is, ezért tudom, hogy ég és föld a különbség, neked meg véleményed van, hogy milyen lehet.
Én nem akarlak meggyőzni semmiről, mindenki olyan telefont vesz, amilyet akar.
Köszönöm a tippet!
Boldog Mikit, Miklos!
Koszi a cikkeket.
Mindez persze nem otthon hanem Németországban. A lényeg h Sony-k se rosszak szerintem!
Telekomhoz gond nélkül csatlakozik-e? Írtad, hogy nincs mód a szokásos Androidos elrendezésre. Akkor az nem állítható be, hogy bekapcsoláskor pl. egy naptár widget napi teendők listájával jelenjen meg a kezdőképernyőn? Unihertz honlap fórumnál olvasható, hogy több widget nem működik. Van erről tapasztaltod? Ugyanitt az ujjlenyomat olvasóra is panaszkodnak, több egyéb mellett. Te, hogy látod? A képeken úgy tűnik, elérhető a magyar nyelv beállítása. Ezt mennyire sikerült jól megoldani a gyártónak? Ébresztő kikapcsolt telefont bekapcsolja-e vagy kikapcsolt állapotban nincs ébresztés?
Bocsánatot kérek, ha ez így túl sok lett!
Én is telekomos és digis vagyok, minden rendben mindkettővel.
Nekem is a naptár widget van a főképernyőn, nekem minden widget működik. De keress launchert a play storeban, pl Nova.
Magyar nyelv teljes, talán néhány alapprogram nem tud magyarul.
Ébresztő: nem tudom, mert ki sem kapcsolom a telefont (ne zavarj módban van éjjel) és az órám ébreszt rezgéssel. Úgyhogy passz.