Lidl árak egy éve és ma
A Lidl Plusz alkalmazásnak nincs túl sok értelme, de van egy funkciója, ami miatt szeretem használni. Ez pedig az, hogy elmenti a vásárlások blokkjait, így például bármit veszel, amire garancia jár, vagy szeretnéd kicserélni, mert mégsem lett jó, akkor nem kell félned, hogy elveszik a blokk. (Vagy olvashatatlan lesz a hőpapír egy hónap után.)
Kíváncsiságból előkerestem az egy évvel ezelőtti blokkokat és elmentem a Lidlbe ma megnézni, mennyibe kerül ugyanaz most.
Több terméket nem találtam, mert vagy kivezették, vagy más, hasonló termék van csak (például pizza). De minden más árat feltüntettem a táblázatban, tehát nem kimazsolázott árak, itt van minden, amit vettem egy éve.
Az akciós árakat igyekeztem kiszűrni, valószínűleg mindent sikerült, de azért nem száz százalékig biztos, egy, maximum kettő lehet, hogy maradt benne.
Sajnos sok mindent nem vettem a Lidlben abban a hónapban (vagy nem használtam az alkalmazást, mert nem volt miért), de a trend azért szépen látszik. Akarom mondani, nagyon csúnyán látszik.
Ahogy a mondás tartja, egy kép többet mond ezer szónál, következzen hát a kép, mennyivel drágult a Lidl az adott termékeknél egy év alatt. (Nyilván mindegyik másik áruház ugyanígy drágult, de csak innen vannak áraim.)
Ami nincs benne az árakban, hogy sok akció egyszerűen megszűnt. Például a vécépapír vagy a zabpehely háromhavonta menetrendszerűen olcsóbb volt 20%-kal. Nem is emlékszem, bármelyik is akciós volt-e idén. A másik, ami feltűnt, hogy az eleve drága dolgok (bio uborka, olasz sonka) 10-20%-kal drágultak, az olcsóbb megfelelői viszont 40-50% felett is akár.
Ha tudsz egyéb árakat mondani egy éve és ma, akár másik áruházláncban is, ne tartsd magadban, írd le egy hozzászólásban.
Update: ahogy olvasom a hozzászólásokat, hogy mennyivel olcsóbb rengeteg minden a környező országokban, lassan megint el fog indulni a bevásárlóbusz az összes nagyvárosból, ami éppen csak átmegy a határon az első szlovák/horvát/szlovén/osztrák Aldi-Lidl boltig és hozzák haza a műtrágyás füles táskákban az emberek a tésztát, vécépapírt, csokoládét, mint a kilencvenes évek elején. 🙂
2020.10.25: 17790
2021.12.20: 18190
2022.04.04: 18790
2022.09.05: 20190
2022.09.23: 21190
Levezetem, lehet hülyeség: Az hogy ott van a polcon azt jelenti hogy oda tették. Azért tették oda, mert megveszik az emberek. Megveszik a sok haszontalan sz*rt. Ha a haszontalant megveszik akkor bőven van della.
Én majd akkor hiszem el hogy az embereknek nincs pénzük ha ezek eltűnnek, de legalább a számuk lecsökken, mert tényleg elképesztően sok van ezekből. Ebben a szenárióban majd nem veszik, megromlik a polcon, és nem töltik újra.
Továbbmegyek, a gyár csődbe megy, elkezd valami egészségesebbet gyártani, és mindenki jól jár. Na jó abbahagyom, naivitás level 99 (:
Néha én is veszek igazi étcsokit, de remélem értitek hogy nem erre gondolok.
Ha nem kiszámítható évekre előre az ország akkor élelmiszer-ipari cég csak olyasmit fog gyártani ami 1 éven belül nyereséges, 5 év utánra “számolható” megtérülés csak szerencsejáték (amire komolyabb befektető csak zsebpénzt költ). Trappista sajt gyártása gyors, minőségibb sajtból miért is gyártanak itt keveset…
Az eu-csatlakozáskor sikerként emlegették a feltételek között hogy “a magyar gazdák megkapják az eu-s földalapú támogatások 25%-át amit a kormány kiegészíthet 33%-ra”. Lehet hogy azóta ez megváltozott de akkoriban az eu-ban a mg-i termelők bevételének nagy hányada volt a földalapú támogatás.
Máshol hulladékégető, erőmű stb. hője lehet átadva a rendszernek.
Ha minden panelban megemelnék a rezsit, akkor a fentiek lakói jogosan háboroghatnának. Viszont arról senki nem tehet, hogy a lakóhelyén korszerű-e a távhő. Nehéz igazságosnak lenni.
Nem tudom bizonyosan, részemről ez csak egy tipp, hogy a távhőnél rengeteg lakásban nincs mérő és szabályozási lehetőség, ezért nem emelték az árát.
De a kormányinfón elhangzott, hogy programot indítanak, ha jól emlékszem, 5 éven belül minden távhős lakást felszerelnek mérővel.
Adott esetben van értelme, de szerintem mélyreható következtetéseket nem érdemes levonni.
Az áruknál az árakban a logisztika, a szállítási költség jelen van. Ez ügye függhet a távolságtól is.
A másik tényező, hogy nem csak központilag működik, hanem országonként is lehet eltérő a beszerzési lánc. Egy 80 milliós piacra rendelni más nagyságrend, mint egy 10 milliósra.
Tescora megcsináltam. 2021 szeptember kontra 2022 szeptember. Meglepő, de van, ami alig változott. Azért a többségre ez nem igaz…
A camembert francia, az olasz sonka olasz, két termék magyar, kettő lengyel, egy cseh, egy horvát és egy német.
Valószínűleg Csehországban és Lengyelországban is árulják a magyar termékeket, ahogy fordítva is.
Nem látom, hogy a német termékekkel árasztanák el a piacot.
Bonnie: Steiermark – Das Grüne Herz Österreichs, tényleg szép hely, csak ne lenne ennyi buta és suta állami ügyintéző.
Ez a magyar langossuto logika ugye.
Ha viszont van piaci verseny azonnal megjelenik lefele az arban. Az a lanc aki egybol csokkenti az arakat az akcios ujsagban az piacot nyer. Amig van Aldi meg Lidl addig van verseny. A magyar 27% afa meg k sok.. de lehet vagyni a cba-s peneszes zsemlere, az magyar:)
@géza amit mi érvelünk, az általában az hogy a gazdaság nem lenne nagyságrendekkel rosszabb/jobb állapotban, az állami ideológia és az általános közbeszéd viszont ennek a fasizmust idéző szaros sorosmigránsbrüsszel témának a felszámolásával nagyságrendekkel jobbá válna.
Természetesen annak én is örülök, hogy egyikünk szeme sincs kilőve.
Konkrétumokat nem tudok, de extrém mértékben változó.
Sok helyen az áramot termelő erőművek hulladékhőjét kötik a lakossági távhőre, így mintegy mellékterméket hasznosítanak. (Paksnál a Dunát melegítik vele, máshol hűtőtornyokon keresztül engedik ki.)
Németországban állítólag még a krematórium is rá van kötve.
Nem hiszem, hogy gázt csak a távhő előállításának a céljából égetnék bárhol, az még azelőtt is értelmetlenül drága és pazarló lett volna. De ha valaki nálam többet tud, javítson ki.
Egy kínálati oldalról sokszereplős piacon megvan az, hogy mennyi haszonnal tud egy szereplő dolgozni. Ideig-óráig be lehet nyelni a csökkentést, de állandóan nem: a konkurencia olcsóbb lesz, a vásárlók hozzá mennek inkább.
Az ingatlanpiacon meg szerintem inkább keresleti sokkot látunk: olyan emberek kapnak hirtelen 10M forintot, akik korábban 1M-t se láttak egyben.
Persze, hogy nottek az arak, de en ket masik dologrol beszeltem:
1. Angliaban olcsobban veszem meg ugyanazoknak a dolgoknak egy reszet, mint most itthon, de meg ami dragabb, az is csak 10-20%-kal kerul tobbe, mikozben a minimalber a magyar NEGYSZERESE, ergo a berek aranyaban minden SOKKAL olcsobb kint.
2. Szinten az aranyokra utaltam azzal, hogy egyhavi minimalber = 1000 liter benzin Angliaban.
Tokmindegy mi mennyibe kerul, a berekhez kell mindent merni. 1000 liter benzin ARSAPKAVAL 480.000 most Magyarorszagon. A minimalber 200.000, tehat alig 400 liter jon ki belole.
Angliaban arsapka nelkul 1.65 a benzin (750Ft) es 1000 liter jon ki a minimalberbol.
A 10% council tax emelkedes az atlagnak nagyjabol 15 Fontot jelent. Nekem is nott 25-tel.
A 15 Font EGY-MASFEL ORANYI ber Angliaban.
Az aranyokat nezd…
2016 óta évente ezermilliárdos összeget öntöttek /öntenek/ be az ingatlanpiacra, minek következtében az ingatlan árak hozzávetőleg 2,5-szeresére drágultak. A kedvezményezett rétegek ma kb. a támogatássakl együtt olyasmi anyagi megterheléssel várásolhatnak ingatlant mint korábban – a társadalom nagy többsége sokkal rosszabb feltételekkel – vagy egyáltalán nem tud vásárolni. Viszont az ingatlan szektor szárnayal a tetemes kormányzati profittámogatásnak köszönhetőe.
Az árfelhajtás tovagyűrűzú hatása miatt (is) az valós infláció tavaly megközelítette a 10 százalékot. Ilyen kiindulópontután a háború és/vagy a válság további inflációt növelő hatásaivel együtt egyenes úton idézte elő a jelenlegi helyzetet..
Aldi trappista szeletelt: régen 399 (akcióban 339) most 699ft. (Egy hétre kitartott, light asszonynak) a nagy kiszerelés ”megromlott” így jobbban megérte..
kövön sült pizza 699 helyett 1199ft. Pizzarendelés az eddigi 1499 helyett már 2499-től indul.. szóval a kövön sült még jobban megéri.. negyedévente.
Pisztácia 1 zacskóval 799ft helyett 1399ft alapáron, ugyanez a kesudiónál. Tudom réteg étel, de évente 2x vesszük.
Ami durva, hogy a magasabb minőségü felvágottak, sajtok ára ~10%-ot emelkedett, míg az alja kategória 30%-al. Ha tehetjük inkább a jobbat vesszük, nem azon az 50-100ft-on múlik.. heti 1x. (Ha már úgyis gyalog megyünk 🙂 )
Copywriter minden 2. bejegyzés alatt Ausztriába költözöl, majd minden 3.-nál már ott vagy. Nem lehetne konzekvensen hazudni? Igaz a kormányunk sem ezt teszi 🙂
Nem definiáltam, hogy az ingatlan árfelhajtás hivatalos neve: családtámogatás volt.
(Rossz nyelvek szerint valóban családok támogatása volt a cél – az ingatlanlobbi cég-családjainak profittámogatása.)
Ez ilyen magyarosch dolog, amikor a nemeteknel covid miatt lecsokkentettek az AFA-t, erdekes modon nem nyeltek be a kereskedok, hanem tenyleg olcsobb lett minden.
Nahat…? Igy is lehet csinalni?
Tenger gyümölcsei AllOlio 1890 Ft —> 2390 Ft
Trappista sajt 1590/kg —-> 3590/kg
De tegnap találtam egy terméket, aminek maradt az ára: Sugarzoo mini akvárium vízszűrő 4490 volt 5 éve és most is annyi
Tehát vannak még az áron túl is szempontok, melyek fontosabbak mint az ár, már annak aki tervez vagy tud tervezni hosszabb távra is…
Az szerintem az adózás miatt van. Ha ajándékba adták volna az ajándék gyűjthető bizbaszt, akkor adózni kellett volna utána az értékének megfelelően. Így egy forintért adták, majd adtak a számla végösszegéből egy forint kedvezményt, így boldog lehet az adóhivatal, hogy senki nem gazdagodott meg adózás nélkül.
Kint a nemzeti minimálbér 1,520 per hó adók előtt, nettóban 1,390. A council tax 130 per hó (kb kis kétszobás lakásra). De egy bölcsis hely 2 év alattinak 1,200 per hó, utána is kb 900 (állami nincs, csak magán). Ezek is arányok.
most akkor lehet nekünk is egy bp-i lakást kellene venni s abban tárolni 2-3 évre az élelmiszerkészletet, zabpehely s neje után szabadon?! 🙂
Hogy csinálja ezt a természet, a mókusok infláció idején? 😉
,
Csak így tovább Miklós! Elkezdtem nézni a youtube videókat, nagyon jó, kiemelkedôen az elsô rész karakteres, magvas gondolati vonalvezetése… bizony, röpke az életünk, jobb lenne ha távlatokba néznénk és következetesen élnénk.
Pál Feri atya jut az eszembe a tervezô elképzelt jövôbeni én és a vele szembeállított jelenben élô és mohó “kivitelezô” énrôl…
S ha már politika, eddig egyik párt se mutatott fel jövôképet Mo-on…
– Beszállítók növelik az árakat: érthető, a elszállt energiaár, üzemanyagár, munkaerő költsége is nőtt, persze, hogy beépítik áraikba. Volt olyan cég, aki háromszor emelt már idén. Élelmiszereknél meg látjuk, milyen katasztrofális év volt ez ezzel az aszállyal. Mintha minden rossz összejött volna.
– Importnál a gyenge forint a probléma, ráadásul tervezni sem lehet. Mennyi lesz az euro egy hónap múlva? 380, 400, 420? Mindegyik benne van a pakliban.
– enerigaárak: tele van a sajtó például a szállodák sirámaival, mennyire drágult az energiaköltségük, képzeljétek ugyanezt a hodály méretű boltokban… ezt is ki kell termelni
folyt. köv.
– a magyar állam finomságai: különadó, ársapka, ez sok milliárdos nagyságrend, ez egyesek fejében úgy él, hogy “nem hárítják át, mert az extraprofitból megy” – persze
– ellátási láncok akadozása: továbbra is tart, immár több éve
Szóval sok lépcsős a dolog, több ok is van, másrészt valaki írta, hogy az élelmiszerek pl. eddig alulárazottak voltak; teljesen egyetértek, rengeteg pazarlás volt, miközben a termelők nehezen tudták érvényesíteni a költségeiket az áraikban – most már tudják, őszintén szólva meg is érdemlik.
Varga Mihály pénzügyminiszter, Közgazdász Vándorgyűlés.
Várt infláció 20%, az utolsó negyedévre várják a tetőzést.
Recessziós várakozás 2022 utolsó negyedév – 2023 utolsó negyedév.
6,1%-os államháztartási hiány.
Forrás:
hvg.hu/gazdasag/20220923_Varga_Mihaly_Hamarosan_20_szazalek_lesz_az_inflacio_egy_evig_recesszioban_lesz_az_orszag
Mikor a gdp erőteljesen nőtt eus pénzek miatt, akkor az a kormány zsenialitása miatt volt. Mikor egyre szarabb minden, akkor meg nem tehetnek róla. Vagy egyikről sem tehetnek vagy mindkettőről, döntsétek el végre.
Egy kicsi, nyitott országban a legfontosabb a deviza árfolyama, ami minden árat mozgat a behozatali cikkeknél ( tudomásom szerint már pl mezőgazdasági gépeket szinte csak EUR alapon lehet lízingelni).. ezt az MNB meg a kormány karöltve cseszte el
Az alábbi fogalmakat/jelenségeket is már sokszor leírta Miklós: prociklikus gazdaságpolitika, ikerdeficit, nemzeti valuta leértekelődése, külföldön labdába sem rúgó vállalatok pénzelése, nemzethy összeszerelő üzem létrehozása.. a külső körülmények is rátesznek a dolgokra, ez ugyan kormánytól független, de a helyzetre való reakcióik csak hatványozzák itthon a nehézségeket..
Biztos nincs köze hozzá a gyenge forint árolyamnak 🙂
Viszont észrevettem, hogy van olyan termék, ami sokkal hamarabb megy tönkre, mint régen, szerintem más az összetétele. Pl. PurPur kenyér eddig hűtés nélkül is kibírta a lejárati időn túl is, most a hűtőben is van, hogy előbb megpenészedik, akármit csinálok….
Ha a fizetésemelés kérésem sikerrel jár (pár nap és lesz válasz), akkor egy fokkal könnyebb lesz, de az azt is jelenti, hogy többet teszek félre szükség esetére.
Érdemes meghallgatni Szendi Gábort Friderikusznál, kicsit segít a gondolatokat pozitívabbra fordítani, ha valaki nagyon elkeseredne a helyzet miatt.
A sajtot azért ne add le, az nem olyan drága, hogy ne lehetne kibírni. Most megnéztem a 400 grammos csomagban van 10 darab hosszú, vastag szelet, el lehet őket felezni, így 20 szendvicsre elég 1600 Ft-ért. A pisztáciával egyet értek, és a kesudióval is, mindkettő kedvenc nálunk is, és engem is sokkal, hogy majdnem kétezer forint egy csomag pisztácia. A kesudió már 2 éve is arany árban ment.
Ennyit a nagy versenyrol… van verseny de nem mijdig hat a fogyasztora ahogy az elelmiszereknel se.
1: Reál (80,65%),
2: Coop (80,17%),
3: CBA (76,95%).
– A lista utolsó három helyezettje:
Penny Market (67,58%),
Tesco (66,07%),
Lidl (56,09%)”
görög joghurt: 199 -> 419
fehér csokoládé: 179 -> 279
majonéz: 459 -> 999
tejföl: (20%, 450 g) 269 -> 499 akciósan, eredeti ára: 639
búzadara: 299 -> 349
Rio mare tubusos krém: 729 -> 929
Freeway gyömbér: 159 -> 299
trappista felezett: 1239 -> 2799
tepertő: 399 -> 839
csokis párna: 79 -> 179
ásványvíz: (bubis, 1,5 L) 85 -> 95 akciósan, eredeti ára: 99
Megkerestem a Lidl alkalmazásból a korábbi blokkjaimat, onnan írtam ki a tavalyi árakat. A tavalyi árak többnyire akciós árak, mert általában azt veszem, ami akciós, ezért ennyire látványosan nagy az áremelkedés mértéke.
“S ha már politika, eddig egyik párt se mutatott fel jövôképet Mo-on…”
Na, azért ne legyél ennyire igazságtalan! Igenis mutattak jövőképet! Kilátástalant, élhetetlent, posztapokaliptikusat, Észak-Koreára hasonlítót, de mutattak!
Ha távlatokban akarsz gondolkodni, gondolkozz a külföldre költözésen. Az élet valóban túl rövid ahhoz, hogy elpocsékoljuk.
Marha daralt 400g 859 vs 1499
Kacsamellfile 420g 1179 vs 2390
Fekete cheddar 849 vs 1199
Brie 369 vs 799
Becsi virsli 949 vs 1490
Tonhalsteak 1799 vs 3890
Ribeye 3590 vs 4790
Afrikai harcsafile 1690 vs 2299
https://docs.google.com/spreadsheets/d/19m6WPbGeZ_s3NkY-LT4fpGKI2wQPSo7dNRkIojk8RM8/edit?usp=sharing