Magyar euró?
Fellángolt a vita a hozzászólásokban, érdemes-e még forintban megtakarítani és lesz-e magyar euró.
A probléma magját a forint elmúlt 12 éves leértékelődése és inflációja okozza. 2010 áprilisától az euróért 49%-kal többet kell adni, ennél még a rubel is jobban teljesített az elmúlt 12 évben a mai árfolyamok alapján. Egyedül a török líra és az ukrán hrivnya tudta alulmúlni a forintot egész Európában, de a hrivnya is csak akkor, ha 12 évet nézünk.
Csak összehasonlításul, a cseh korona erősebb, mint volt 12 éve, a lengyel zlotynál 21,1%-kal nőtt az euró ára, azóta, a bolgár leva az euróhoz van kötve és hamarosan be is vezetik azt a leva helyett, a szlovákok, szlovének, észtek már rég bevezették az eurót, a horvátok jövőre fogják, a kuna kemény 3,7%-ot gyengült az euróhoz képest 12 év alatt. A román lejben 20,5%-kal lett magasabb az árfolyam a vizsgált időtartam alatt, a szerb dinár 18%-kal. A következő legrosszabbul teljesítő deviza is bőven feleannyit sem romlott, mint a forint.
Különösen rossz a helyzet 2018 óta, a forint folyamatosan veszít az értékéből. 27%-os volt az euró áremelkedése szűk négy és fél év alatt. Ha euróban tartottad a pénzt a párnacihában, többet hozott, mint bármelyik forintos magyar állampapír.
2018 eleje óta a román lejnél 6,2% jön ki, lengyel zlotynál 10% mínusz, a cseh korona többet ér, mint négy és fél éve, de még a háborúban álló Ukrajna devizája is annyit ért 2017 novemberében, mint most. (Oké, nyilván a mostani árfolyam nem annyira piaci ár, de azért akkor is. Az év elején is tartotta a 2017-2018-as árfolyamot.)
A gazdaságpolitikának és a túl laza monetáris politikának (a magyar jegybank még akkor is csökkentette a kamatot, amikor mindenki más már kamatot emelt) meglett az eredménye.
Sajnos nem látszik, mitől állna be változás. Az Unió elkezdte számonkérni az európai értékeket, így be is fagyasztotta az uniós utalások komoly részét. 2021 és 2027 között 43 milliárd euró biztos járna Magyarországnak. Ha ennek nagy része nem jön, az komolyan gyengíti a forintot, hiszen évi több milliárd eurót nem kell forintra váltani.
Az exportnál jobban nővő import, a dráguló energia miatt nagyobb devizakiáramlás, a folyó fizetési mérleg negatív egyenlege és a kormány unortodox megszorítása sem kedvez a forintnak jelenleg.
Hiába emelte a jegybank mostanra 6,75%-ra az egyhetes betéti kamatot a tavalyi 0,9%-ról, már ez sem segített a forinton, 14,5%-ot romlott a forint az euróhoz képest egy év alatt.
(Román lej gyengülés egy év alatt 0,2%. Lengyel zloty 2,69% gyengülés)
S itt jön a második probléma, vajon lesz-e magyar euró valaha? Szerintem amíg nem lesz kormányváltás, biztos nem, hiszen ezzel egy komoly terület, a monetáris terület felett veszítené el a kormány a kontrollt. (Bár mi jobban jártunk volna az elmúlt években…) Úgy gondolom, hogy ha a kormány mindent teljesen kontrollálni akar az országban az iskolai tananyagoktól a civil szervezetekig, majd pont a monetáris politikát ne akarná.
Az, hogy jó-e az euró bevezetése, amire egyébként ígéretet kellett tenni az Unióhoz való csatlakozáshoz (mármint a megfogalmazás szerint “törekedni kell rá”, akármit is jelent ez), nem annyira egyértelmű. Van rengeteg előnye, de hátránya is. Az egyik, amit az előbb említettem, hogy nem vagy csak alig lesz ráhatásunk a közös monetáris politikára. Például hiába nem tetszene a negatív alapkamat, akkor is azzal kellene együtt élnünk. Amíg nincs euró, nem a mi problémánk a déli államok túlzott eladósodása (legalábbis közvetlenül nem az) és így tovább. Cserébe nem kellene szembenézni azzal, hogy a forint ennyit veszített az értékéből az elmúlt évben, években és évtizedben.
Amire viszont sajnos van esély, hogy a környező országokhoz hasonlóan az emberek maguktól elkezdik használni az eurót.
Számos szomszédos országban a helyi deviza pénzromlása miatt az emberek a napi bevásárlást a saját devizájukban végzik, a fizetésüket is abban kapják (viszont lehet, hogy euróhoz kötve), de a megtakarításaik nagy részét már euróban tartják, a bérleti díjakat, az autók árát, az ingatlanok árát is euróban adják meg.
Így a helyi deviza ledegradálódik egy másodrendű pénznemmé, amit az emberek csak a mindennapi bevásárláshoz használnak.
Érdekes élmény volt Szlovéniában, amikor arról beszélgettünk, hogy olcsóbb-e az új autó Magyarországon, mint Szlovéniában, hogy amikor átszámítottam nekik tollárra (a szlovén pénznemre, amit az euró előtt használtak) a magyar eladási árakat, arra kértek, hogy euróban mondjam, mert nem tudják, hogy az mennyi pénz.
Egyszerűen nem tudták értelmezni a saját pénznemüket nagyobb összegnél, mert semmi komolyabb dolgot nem vettek soha tollárban. Mintha nem is a tollár lett volna az ország pénzneme. Rá se állt az agyuk, hogy egy néhány százezer forintnál nagyobb tételt tollárban számoljanak ki. Az csak arra való, hogy tejet vegyenek rajta a boltban. Az autó, a ház, a bérleti díj árát csak euróban tudták értelmezni.
Ha folytatódik a pénzromlás, erre látok esélyt, hogy idehaza is csökkenhet a forint szerepe a tranzakciókban és egyre többen egyre több mindent euróban fognak megadni, először csak a bérleti díjakat, az utazások árát, később az autók és ingatlanok árát is.
Meglátjuk, igazam lesz-e. Ha magára talál a forint (amihez egyrészt egy nagyon komoly kamatemelés kellene, nem ilyen havi félszázalékos bohóckodások, másrészt a kormánynak kellene megegyezni az Unióval), akkor nem így lesz, de ha folytatódik ez a zuhanás, előbb-utóbb egyre több ember fog elfordulni a forinttól idehaza is.
Online oktatás a pénzügyekről. 15 órányi anyag, nézz bele ingyen.
Valódi pénzügyi tanácsadás termékértékesítés nélkül csak 45 ezer forint.
40 millió forintos életbiztosítás havi 5.990 Ft-ért, életkortól függetlenül
Ismerösöm egy ügyfelét most rakta át eurósra, ami eddig havi 1.6 MFt nettó volt az az EUR->HUF váltás után 1.7 MFt-t hozna nekik.
Szinte minden, szolgáltató szektorbeli, tipikusan magas hozzáadott szellemi értékü kkv tulaj/vezetö ismerösöm keresi az útját-módját az eurózàsnak.
Én 3 hónapja kaptam 20% fizuemelést, egy jelentös ügyfél megszerzése után – aand it’s gone. Már a 20%om reálértéke. De az se normális, hogy negyedévente új munkaszerzödés…
Megcsináljuk mi itt Montenegrót lassan…
Vezetö munkavállaló szerzödése viszont lehet nem forintos is. “Az euróban megállapított munkabér esetében az átszámításhoz minden esetben (minden hónap elszámolása tekintetében) a kifizető Szja tv. 6. § (4) bekezdése szerinti árfolyamot köteles használni, azaz a megelőző hónap 15. napján érvényes MNB hivatalos devizaárfolyamát.”
Kiváncsi lennék, hány multis vezetö adja elö a dolgozók fele: a cég nem tudja lekövetni a pénzromlást a bérekben, ez van – miközben neki az eurós szerzödése pont hogy leköveti 🙂
De tudok olyan multit ahol már a vezetöi szerzödések is HR issue, mert 360 körüli árfolyam van az évekkel ezelött kötött munkaszerzödésben, mint felsò határ…
A sok szavazó pedig örül, tapsol szemeit becsukva, hogy a pénzük egyre kevesebbet ér a boltban.
Lemegy a nyár, jön a recesszió. Több cégvezető mondta, hogy ősztől gáz lesz, látszik már, hogy onnantól kevesebb a megrendelés, az emberek most már kivárnak. Ha halasztható a probléma, amit meg kell oldani, akkor inkább eltolják és nem vásárolnak, mert kell a pénz kajára.
Albérleti díjat lehet EUR-ban kérni jogilag magánszemélytől?
Én nagyobb balek voltam. Anno – kb. 2 éve – 298 Ft-ért váltottam át a dolláromat és vettem belőle MÁP+-t. Most várom a fordulót, hogy visszaváltsam és vegyek rajta dollárt. Szerintem ezután az akció után az OTP-s bankszámlám megszüntetése következik…
Igazad van ebben teljesen.
A közalkalmazottaknál a vízfejet kellene csökkenteni, abból állítólag van bőven.
Amellett a jelenlegi helyzet fő oka szerintem leginkább, hogy egy gázszerelőt feltettünk a forbes-listára.
Álmodik a nyomor. A gazdaságunk túlságosan a némethez/európaihoz van kötve; a német gazdaság hasíthat úgy, hogy a magyar romokban, de fordítva lehetetlen.
Amellett a szankciók “csak” pénzben kerülnek sokba, a nem meglépésükkel a jövőbeli békével fizetünk.
Én ezt már 4-4.5 éve elkezdtem 🙂
Én mindent eur-ban tartottam/tartok.
Valamiből kimaradtam?
Én vállalkozóként már van akivel eur elszámolással állapodtam meg, szóval ez már bőven működik itthon is
tervezési/kivitelezési hiányosság NEM LEHET a kivitelező a kivitelező (ön)költsége:)
és az hogy lehet hogy egy 30 miliárdos munkából kihagynak 90 milliárdos tételeket és 120 milliárd lesz a vége????
Illetve mindenki csak forintot adna el, hogyan lehet ezt megvédeni, hogy ne szálljon el az ár?
Gyerkőcöm gimijében három tanára hagyja el a pályát a tanév végén (lehet, több is, az őt tanítók közül van ennyi…), köztük a matek spec osztály matek tanára is, aki anno szintén itt érettségizett, és 20 éve tanít is azóta. Neki 3 gyerkőce van, és ott tart, hogy hitelt kellett felvennie a napi létfenntartáshoz. Kezdő aktuáriusként is megkeresné a fizuja háromszorosát, de a durva az, hogy Lidl pénztárosként is a 1.5-2-szeresét. Mindhárman 50 év alattiak. Szülői közösség reakciója: dobjuk össze a tanári kar fizetéskiegészítését saját zsebből. És mi történik? Egy óra alatt millió Ft/év nagyságrendű a beérkező felajánlások összege.
Hát itt tart a magyar közoktatás. De majd Pintér doktor rendet vág.
Az asszonynak mind azt mondogatom hogy koltozzunk vissza romaniaba.A kovi 4-5 evben biztos jobban jarnank mintha itt maradnank, arrol nem is beszelve hogy 25% ado helyett csak 9%-ot kene befizetni a keresetem utan. Csak az a franya roman burokracia ne lenne… Probalom meggyozni magam h erdemes itt maradni, de egyre jobban azt latom hogy semmi ertelme itt maradni. Regen az volt h romaniabol akartak ide koltozni az emberek most meg mi vagyunk irigyek a romanokra. Csak igy tovabb, hajra magyarok!
Jujj, bocsánat.
@Kiszámoló “A botrány emlékeim szerint később jött. ”
A wiki szerint Medgyessy 2002. május 27-től volt miniszterelnök, és a D209-es dossziét június 18-án hozták nyilvánosságra.
“Csak szemben a többiekkel, be is tartotta sajnos.”
Nem neki volt az a szlogenje, hogy “100 nap, 100%”, azaz az első száz nap alatt betartotta az ígéreteit?
A magam részéről én is elég későn, februárban kezdtem el jobban eltenni EUR-ban. EGyelőre csak a Wise-on plusz EUR állampapírban. Ez van. EMlékszem én is 350-360 körül tudtam volna egy nagyobb összegért váltani, de sokalltam… 😀 Én blfsz…
Kell egy accountot csinálni
Csinálsz egy HUF-os és egy EUR-os accountot a fiókodon belül
A HUF-os account alkalmas arra, hogy oda utalják a fizetésed HUF-ban (vagy bármilyen más HUF-os utalást tudsz fogadni, van magyar 3×8 számjegyű ‘számlaszám’), és utalj innen, szintén HUF-ban. Csoportos beszedést tudtommal innen nem tudsz intézni. A kimenő utalások költsége utalásonként 85 HUF. Tranzakciós illeték nincs
Innen kétfelé mehetsz – vagy a HUF-os Wise accountodról tolsz át váltással pénzt az EUR-osra, vagy direktbe utalsz/hitelkártyáról fizetsz be az EUR-os accountra. Mindkettőnek van költsége.
Előnye – a napi vételi árfolyamon számol. A költségek elég alacsonyak a bankiakhoz képest.
Nagy hátránya, hogy nem fizet kamatot semmire.
Ami a cikk témáját illeti, soha nem lesz hazai euro, mert az inflációval/árfolyammal játszó maffiállamunk érdekeivel ellentétes.
Egyébként pont most kaptam meg a fizupapírt, amit egyéb okokból nem kell nézegetnem, de most egy kicsit “seggre” ültem. 32 év után bruttó 1785 Ft az órabérem. Ez már nettóban felette van egy ezresnek is!! A vállalkozó meg 2000 zsebbe forintért nem talál segédmunkást?? Szép…
Ez nem véletlen, hanem szándékos, ugyanis így tudják a legalacsonyabb árat beadni és aztán majd pótköltségvetésekkel szépen eljutnak addig, ami (nagy kis részben) a projektre kell. A többi része meg arra, hogy ők kapják meg a megbízást, magyarán korrumpálnak belőle.
És nem ez a kivétel…
Egyetertek, csak 10.000 euronkent probalok kerekiteni lejre, pedig eleg jol jar az agyam 27 evesen. 🙂
Meg ha lejben is van kiirva egy nagyobb osszeg akkor eloszor MINDIG atgondolom euroban a biztonsag kedveert.
Hogy vennél 2027/X-t, amikor azt még az abba még az abból keletkező kamatot sem lehet már visszaforgatni? (tapasztalat) Nem lehet már azt a konstrukciót megvenni.
Kicsit több, mint 2 évig dolgoztam mellékállásban az ALDI biatorbágyi központjában éjszakai raktárosként
A boltok zöldség-gyümölcs rendelését kellett pakolni 19.30-tól 00.30-ig.
Most mondtam fel költözés miatt
2020 februárban mikor kezdtem nettó 1.500 Ft-ra jött ki az órabér. Most távozáskor nettó 1780-ra.
21 januárban 4%, 22 januárban 8%-ot emeltek. Illetve minde februárban emeltek mikor eltelt egy év a kezdés óta
Karácsony, húsvét 20-40.000 Ft Aldi utalvány (akkor is, ha épp két hete kezdtél) Bár 22 húsvétkor már nem volt ilyen 🙁
10-ből 2-3 ember 5×8 órás teljes miunkaidős. A többi 7-8 kolléga mind részmunkaidős. 3×5, 5×4, 4×5, 5×6 óra stb..
Sok félét lehet választani, és akár havonta variálni
És ebből a 7-8 emberből elég sok rendőr, tűzoltó, tanár!
Minden tiszteletem azon tanároké, akik még nem hagyták el a pályát!
bankmonitor.hu/cikk/csokken-az-euros-lakossagi-allampapir-kamata-junius-9-tol/
Ez így mehet is nyomtatásba! 🙂
A forintra csak infla alatti kamat van, de ahhoz is le kell kötni.
A forint inflája magasan veri a legtöbb devizáét, de a $/€-t tuti meghaladja. Többszörösen :/
Nyilván a havi konyhapénzt nem feltétlenül éri meg átrakni.
A többit sem muszáj, de max. a macera miatt; mert hogy nem várható a forint visszaerősödése idén (sem), az egészen biztos…
“14,5%-ot romlott a forint az euróhoz képest egy év alatt.” A dollárhoz képest meg vagy 25-öt (persze attól függ melyik dátumhoz nézzük éppen). Plusz dollárban is van infláció. Katasztrófa a helyzet.
“Elég ránézni görögökre, olaszokra, vagy az északi szomszédunkra is: mióta bevezették, azóta megállt az érdemi fejlődés, és GDP növekedés azokban az országokban…”
Feltételezem az utóbbi 10 évben egyik említett országban sem jártál.
” Ameddig nem érjük el a német életszínvonal 85-90%-át,”
Soha nem fogjuk elérni, éppenséggel rohamosan szakadunk le.
Megnéztem Kiszámoló ishares.com-os linkjét, de nekem ez teljesen új téma. Szeretnék több ismeretet szerezni erről. Esetleg valahol volt erről egy blogpost?
Köszi előre is a válaszokat.
Ebbe bekuncsorogta magát a csóró kis Magyarország.. jóindulatúak voltak, felvettek minket.
Rengeteg támogatást kapunk tőlük.
De Magyarország ahogy az ajtón belül volt, elkezdett hőzöngeni, “szabadságharcot” hirdetni, elpakolni a svédasztalról a kitett kaját.. Ennek a mentualitásnak nagyon nem az EU-ban van a helye. 🙁
Egyetértek a kormánnyal, hogy nem pénzt (segélyt), hanem adójóváírást ad.
Viszont nem tetszik a kiszámíthatatlanság, a hektikus intézkedések.. és ami nagyon nem tetszik, az a mérhetetlen lopás.
Olyan ez, mint a balatoni szocibüfé, a magyar a jó sz@r lángos szintjén van, azt várja el, a régió meg azért már inkább értelmes kaját kérne, ha picit drágább is,szeretne a szocibüfé hangulaton túllépni, elvonatkoztatni, nem identitásképzö az ami történelmi adottság. Vö.: magatehetetlen magyarok akik mai napig Trianon vagy az EU âldozatai.
Amikor az eurót először bevezették, akkor az olasz GDP a német kb. 83%-a volt. 9 évvel később kb. 90%-a. További 9 évvel később kb. 70%-a. Úgy tűnik, elsősorban nem ezen múlik.
Ezen kívül a versenyszférában B2B mindenki mindent euróban számol el országon belül is, és ez már 10 éve is így volt. Úgy tűnik, a cégek nem hátrányosnak tartják az eurót. Csak az alkalmazotti fizetés, fogyasztás és a helyi érdekű, kis méretű B2B szolgáltatás megy forintban.
Ami viszont nagy különbség, hogy áll egy átlag görög mint vendéglátó a turistához és hogy áll egy átlag magyar… (Egymáshoz is hasonlóan genyók vagyunk)
Aztan a Covid ezt meg jobban fegyorsitotta.
Eltelt 5-6 ev, jelenleg 460 a Font, es rengetegen probalnak visszajonni, csak az uj pontrendszerben ez mar sokkal nehezebb.
A kilepes ettol meg ordas szopas, a GBP-EUR arfolyam 1.44 volt Brexit szavazas elott, jelenleg 1.17.
Igaz majdnem elerte a paritast is 2016-ban, ahhoz kepest mar 17%-ot javult.
Ha nem lett volna Brexit, es tegyuk fel marad az 1.4 koruli arfolyam, akkor ma 1 Font 550 Forint korul lenne.
De a lenyeg, hogy az onmagaval mocskosul kicseszo UK meg igy Brexitestol, Cameronos es May-es bukasostol is ott tart, hogy a Font kozel 50 Ft-tal dontott tortenelmi csucsot marciusban ugy, hogy 445-rol 326-ra esve, 5 ev utan 486-ig ment.
Te aki öntudatra neveled a gyerekedet de eltúlzod ezért egy kretén lesz belőle.
Te aki vakon hiszel a gyerekednek minden józan kritika nélkül.
Te aki a BTK-PTK megfelelő sorait bújod a helyett, hogy inkább leülnél beszélni a gyerekeddel.
Te aki tablet és internetcsőszt használva autistává teszed a gyerekedet.
Te aki mindig mindent jobban tudsz mint egy pedagógus akinek ez a munkája és kettőtől több gyereket látott már.
Te aki nappali melegedőnek és megőrzőnek használod az iskolát.
Te aki a “gyereknevelés munkáját” az iskolára hárítod.
Te aki azt hiszed, hogy a szemét tanár június közepétől szeptember elsejéig nyaral.
Az oktatási rendszer rossz, a tananyag évtizedek óta elavult és sajnos vannak rossz tanárok is. Ne csessz ki a gyerekeddel, hogy még Te is hülye vagy ezek mellé.
A gazdasági közösségben nem csak a szegényebbeknek vannak érdekei, senki sem mondta soha: az EU szeretetszolgálat. A magyarok szerepe az olcsó viszont jó munkerö lett volna, innen “keletre” 12-15 éve még a nyugati fejekben is nagyonbalkán volt. Ezt sikerült a fidesz kormánynak összeszerelö üzemmé butitania.
Az átlagos magyar továbbra is veszi a forintos állampapírt, bízik a forintban. A kormánynak meg elég nagy szabadságot ad, hogy a forint árfolyamon keresztül egy fontos gazdaságpolitikai eszköz felett gyakorolhat kontrollt.
A 400 körüli árfolyam mondjuk már nem túl jó, de ezek mögött egyedi sokkhatások is állnak. Szakértők szerint a magyar gazdaság jelenlegi egyensúlyi árfolyama 380 körül van. Szerintem tartósan nem engedik 400 fölé az árfolyamot, én most nem kezdenék pánikszerű vásárlásba.
Lehet csörtetni Brüsszelben, kampányolni a családok és munkahelyek védelme mellett, de ezt valójában az eurózónához való közeledés biztositaná. A gyenge forint mellett a kétkezi munkások is vagy elmennek Nyugatra, vagy komoly és folyamatos HR feszültség van – azt meg senki se szereti, ha a “periférián” lázonganak: 5-10 év idötávban komolyabb üzemek is átmozgathatók eggyel keletebbre, északabbra, délebbre. SSCk meg aztán vègkèpp, hazai multiktól is elég sok SSC került ki Romániába, Bulgáriába, Albániába (!!) az IT/telco területen.
Görögöknél, horvátoknál, osztrákoknál, stb., de még az albánoknâl is nagyon kell gondolkozzak, milyen negativ élményünk volt.
Ez a helyzet pedig teljesen nélkülözi a szolidaritást az állampolgároktól.
Tisztelt a kivételnek, mielőtt valaki belém áll!
Amikor az alulfizetett tanár szerint nem gond a 480-as benzin ársapka, mert a kutatók eddig sokat keresték, vagy
A csok-os BV-os, 3+3 támogatottak szerint:” igaz hogy ezek sokat lopnak, de adnak nekünk is, amazok bezzeg mit adtak?”
Nincs miről beszélni.
Ez egy ilyen ország, ahol ilyenek a polgárok.
(A nagy többség, nem mindenki).
Van olyan gépbeszerzésünk, ahol inkább visszadobjuk a teljes pályázatot, mert finanszírozhatatlanná vált.