Még rosszabb lesz a prémium állampapír

2023-07-26
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Augusztus elsejétől új prémium állampapírt vezetnek be, a mostaniak megszüntetése mellett. Az új állampapír neve 2033/I, vagyis a futamideje tíz évre nő, az infláció feletti kamatprémiuma pedig 0,25%-ra olvad, így a kezdeti induló kamata a tavalyi átlagos inflációs adattal 14,75% lesz.

Ha mostanában akartál prémium állampapírt venni, érdemes gyorsan lépned, már csak pár napod maradt elsejéig.

S van itt még egy másik huncutság is. A hivatalos leírást még nem találtam meg, valószínűleg még nem aktív. De ezt találtam az akk oldalán:

Hogy mit kell nézni rajta? Ha a lejárat január 20, akkor valószínűleg az első kamatforduló is január 20, vagyis 2025 január 20-tól már a várhatóan sokkal alacsonyabb kamaton fog fordulni, míg a régebbi papírok tovább fizetik a magasabb kamatokat.

Közben az ISIN kód alapján már meglett a nyilvános ajánlattétel is. Igen, január közepén fog fordulni, sok hónappal a többi, régebbi prémium papírok előtt. Ami eddig előny lett volna, de most, a várhatóan csökkenő infláció mellett már komoly hátrány.

Hozzászólások:

328 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Az állam (adófizetők) szempontjából így kell csinálni (haha, mikor vették figyelembe itt az adófizetőt), ugyanakkor a 2028/L és a 2031/I élt összesen 2 hónapot. Kicsit gyors a tempó, már-már túl gyors, nagyon nem lesz itt pénz kamatfizetéskor. Mármint arra lesz, mert arra kell, de olyan nem-megszorítás lesz itt 2024-ben (is), hogy csak na. A jóllakott napközis a mai kommunikációjban el is engedte a forint árfolyamot (nem mintha miniszterként köze lenne hozzá, az az MNB felelőssége), ugrottunk is egy nagyot. Szép volt fiúk!

10 éves papír? Megéri ezt így is venni?

Eddig rendszeresen vettem állampapírt, de azt hiszem az e havi lesz az utolsó, ez így már nem éri meg. Nem tudom, hogy mibe lenne érdemes tenni a megtakarítást, ami lehetőleg biztonságos is.

10 eves allampapir... 🙂 LOL. Eleg batornak (vagy botornak?) kell lenni, hogy az ember egy ilyet bevallaljon.

Most hallgatom a portfolio podcastot, ami szerint az eddigi 370-es Euro arfolyam fenntarthatatlan volt. A 380 folotti arfolyam szerintem emelni fog az inflacion.

Ja, es amig a FED es az EKB kamatot keszil emelni, adding az mnb rettenthetetlen modon vagja a kamatot. Ez szinten gyengiteni fogja az arfolyamot es noveli az inflacion.

Szerintem hamarosan bevezetik, hogy a korabbi visszavaltas dijja 1% evenkent a hatralevo ido alapjan. Ezert nyujtjak most egyre hosszabbra.

Nnna, előkerestem Miklós két korábbi cikkét. Csak a miheztartás végett... (csak az rémlett hogy volt az a 0.25% 3% körüli is...)

https://kiszamolo.hu/uj-inflaciokoveto-allampapir-4-os-kamatfelarral-2020i/
EUR -ben is 2.5% volt...
https://kiszamolo.hu/mar-kaphato-az-euros-premium-allamkotveny/

Bezzeg a régi szép időkben! 😀

Megszüntet rövid ü

Ha ennyire ragaszkodsz hozzá... 🙂

Direktbe még nem merik elvenni?

Prémium állampapír nem is rendes állampapír, hanem olyan mint egy állami betét.
Nincs árfolyama/piacon kialakult hozama, időarányosan fizet kamatot, stb...

Egy olyan 10 éves betét, amire (most) azt mondja az állam, hogy bármikor feltörheted 2%-ért...

Ettől még megérheti ilyen betétbe is tenni pénzt.

Nemrég 3 és 5 éveset lehetett venni. Most 10 év? Mért nem mindjárt 30 éveset bocsátanak ki? Ez egy vicc.
Kamatot tekintve "lesz még rosszabb" ha terv szerint csökken az infláció.

Lefordítom: köszönjük emberek, ha nem muszáj, most már ne vegyetek állampapírt. Ugyanúgy nem szüntetjük meg, mint a csokot, amit szintén megszüntettünk, de mégsem.

Ha azt nézzük, hogy az aktuális (ehavi) infláció már bőven 10% alatti (mármint nem az elmúlt egy évi, hanem a mai, ami várható a ma befektetett pénz jövőjét illetően), akkor a 14% hozam még mindig magasan az infláció felett van.
Persze, aki akar, vegyen más papírokat is, de én pl. az elmúlt egy évben (forintban számolva) egy fillért nem nyertem a befektetett ETF-eken. Nyilván mindig rosszkor szálltam be. De akik itt panaszkodnak, biztosak benne, hogy nálam ügyesebbek?

Ez a 0,25% annyira nevetséges, hogy még az is kérdéses, 10 éves távlatban egyáltalán többet hoz-e majd, mint az intezményi papírok... és utóbbiak teljesen likvidek, nem lehet játszani a visszavaltási jutalékkal, mert a bank tud jobbat ígérni.

@brekee 2015-ben, mikor épp negatív volt az éves inflació, még 4%-os prémiumra is emlékszem... talan 2020/I?

Évekig vert minden más papírt, de csak pár hónapig futott, utána fokozatosan rontották.

Szerintem a komplett PMÁP-ot beszántották volna, de egy lépésben nem akarták/merték meglépni.
10 év sok idő.
0,25% kamatfelár meg egy vicc ilyen ország kockázat, hatalmas költségvetési hiànyok és brutálisan növekvő államadósság mellett.
Innentől befejezve részemről az állampapír vétel.
Sokba kerül a NER és a s.ggnyalók eltartása, nehogy már a mezei ember jól járjon.

@balazs Ugyanez, töröltem is az állandó megbízást, 10 éves futamidő szinte semmi kamatprémiummal már nem jó deal, kérdés, hogy mi maradt alternatívaként...

Nem értem a sok károgót. Továbbra sincs párja a PMÁPnak a piacon, még a 0.25 prémiummal is mindent visz.
Aki azt gondolja, hogy nem fogják venni az szerintem nagyon téved. Inkább az a baj, hogy csak 25 millióért lehet venni 1 szolgáltatónál.

Az 1%-os visszaváltás miatt a futamidő tök mindegy.

Na veszek egy kis OTP-t, az lesz az új sláger termék.

@belavoltam Én inkább 400 feletti Euróra számítok idén év végén, de legkésőbb jövő nyárra. Nem lehet örökké fenntartani a 13% alapkamatot.

@balazs Nézz utána a tőzsdének. Ha hosszútávra teszel el, nincs jobb nála. Ha kockázat minimalizálásra törekszel, nézd meg az SNP500 30-40 legnagyobb cégét, és legalább 15-20 fele oszd a pénzed. Vagy legalábbis ennek olvass utána. Szerintem annak, hogy a JPMorgan, a Coca Cola, a Mastercard, Apple, Microsoft, Exxon egyszerre csődöljön be, annak közel nulla az esélye, ráadásul, ha ez esetleg mégis megtörténne, akkor teljesen mindegy, milyen állampapírban voltál. Akkor vége a világnak.

Nagyon nem indul jol ez a nyar. Beszantjak a CSOK-ot, a babavarot, leutik a csirkemell fejerol az arsapkat, duplazzak a kamatadot effektive, plusz ugye raszerelik az online penztargepet az ilyen-olyan ertekpapirokra (=effektive ellehetetlenitik, hogy az ember finom euros nemet kotvenyeket gyujtogessen), most meg az allampapir tesz egy lepest a bekekolcson-kotvennye valas iranyaba, duplazodo futamidovel.

Ez nem jo hir, mert mibe rakja kockazatmentesen a penzet, aki csoro, es ha ilyen erdekes jelenetek jatszodnak le mar az uborkaszezonban, mi lesz itt meg az ev vegeig ...

En nem akarok otleteket adni, de ha mar ugy erzik hogy minden penzt amit lehetett allampapirba tereltek akkor fogjak elkezdeni a visszavaltasi dijakat emelni. De nekem az a sejtesem hogy ezt meg fogja elozni a tranzakcios illetek megemelese 0,3%-rol mondjuk 0,6%-ra es a felso limitet eltorlik. Sajnos a nep nagy resze nincs tisztaban ezzel a koltseggel sem, hiaba az eves szamla koltseg kimutatas... majd utana megterhelik az allamkincstarbol torteno kiutalast a tranzakcios illetekkel es akkor a plebs mondhatja hogy vegre a "penzesek" is fizetnek adot az utalasok utan nem csak ok. Es akkor gyakorlatilag 1,6% lenne a visszavaltas, de a lejaro papirok kivetele utan is 0,6% lenne az illetek. Igy meg is duplaztak a beveteleket anelkul hogy a visszavaltasi dijhoz nyultak volna. A plebset meg hogy 100e utan 300 vagy 600ft-ot kell fizetnie teljesen hidegen hagyja

10 év...Legyetek bátorak!

Eddig jobb híján, kockázatkerülőként, egyszerűségre törekvőként (és valószínűleg ökörként) bőszen vettem a prémium papírokat, de ez már az ingerküszöbömön kezd túlmenni. Gyakorlatilag 0% a prémium, miközben az általuk kalkulált infláció igazából töredéke a ténylegesnek, továbbá 10 (!!!) éves lejárat? Erre mi szükség volt? Ha nem nyírbálják meg drasztikusan a visszaváltási költségeket, akkor kb. semmi értelme nyújtani a lejáratot, tehát van egy nagyon rossz előérzetem...

Valaki mondjon valaki okosat. Gyorsan vegyem még a régi papírokat, amíg tudom, vagy inkább meneküljek az állampapírokból?

Miért számít érdekeinek a futamidő? A (jelenlegi) 1%os visszavaltast leszámítva, van masis? Köszi aki segít megérteni.

@korcula Nem, nincs más, pont ez a baj. Mivel ez a lépés azt vetíti előre, hogy az 1% az nem 1% lesz később. Ahogy a kollégák is értekeztek erről.

@belavoltam Na, amit multhéten kinéztem ikeában magamnak cuccokat, mára drágultak is 10%-ot 😀 25000 bukó, mert nem tudtam dönteni a szürke és a fekete asztal között.

Kamatfelár így-meg úgy... Jajistenem, csak 0,25%...
Felhívnám a figyelmet Meister igazán találó meglátására: ha valaki most vesz bármilyen kamatozó kötvényt, akkor a reálkamatot nem a mostani, hanem a jövőbeli infláció levonásával kell számolni.
Vagyis egy csökkenő inflációs környezetben a múltbeli inflációnak megfelelő kamatozású kötvény felár nélkül is reálkamatot fog fizetni.
(Persze jobb lenne továbbra is a magasabb kamatfelár, de hát az állam is kezd felébredni, hogy feleslegesen magas kamatot vállalt más forint állampapírokkal összehasonlítva.)

Belavoltam: ha 400-nál volt óriási az infláció (mármint annak a hatását érzed most, mert van késleltetés) akkor 370-ről 380-ra mozdulás esetén miért lesz nagyobb? 😀 jajj de butácskák vagytok

Mindenki: most 0,25 vs 0,75% kamatprémiumon rugóztok? tehát 0,5 %-n kb? vagy akár 0,75% különbségen ha 1% lenne, komolyan? 😀

A 10 évvel meg azért ne foglalkozzatok mert ha akarják akkor majd a 2028, 2031-ben lejárót is szivatják akkor meg nem mindegy?

vendég:
Ne az álompapírokból meneküljél...
Az országból!

@korcula

Az 1% csak most van így, elvileg bármikor emelhetnék 2-5-10% ra, vagy meg is szüntethetik a visszaváltás lehetoseget. Állami garancia csak az éves kamatfizetésre van, meg arra h 1 év után a tőkét visszakapod.
(Nem tudom a múltban előfordult e már hasonló? Hogy emeltek)

@csbalazs : jól hangzik az S&P500, de amióta megszűnt az adóegyezmény, nehéz hozamot realizálni

@csbalazs En is gondolkoztam mar azon, hogy az S&P500 legnagyobb szereploinek a reszvenyeit is vegyem, de elbizonytalanitott, hogy 2024-tol nyakunkon a kettos adoztatas. Koszonjuk meg o1g-nek.

Amugy igen, az Euro arfolyama sajnos noni fog, az allampart 385-os atlagot josol, ami kb. tenyleg 400-as szintet jelent. Felteve, hogy ott megall.

@vendeg A kockazatkerules szamomra diverzifikaciot is jelent. Ha mar van eleg allampapirod, fontold meg az sp500-at is, az hosszu tavon eddig mindig verte a papirokat. Meg ugye van az a hires 60-40 portfolio elosztas is. Vagy esetleg pemap, es akkor a forint gyengulesen is nyersz.

@korcula En inkabb ugy fognam meg, hogy lehet meg mas is. Vagy inkabb: meg mi johet ez utan?

Mert kell a penz az allamkasszaba, es eleg kreativak, hogy meg mit lehetne megsarcolni. Szoval az en mottom az, hogy tobb penzt mar jo ideje nem bizok szeretett kormanyunk gondjaira.

@korcula : A futamidő fix, a vételi árfolyam nem. Cirka 10 évre kölcsönözni ennek az államnak, úgy, hogy lehet, hogy a befektetett tőkét csak a futamidő végén kapod vissza??Annyiszor beszéltek már különféle fórumokon a visszavétel jelenlegi 1%-ról, kizártnak tartom, hogy ezen nem fognak változtatni. Ha te ettől sem tartasz, akkor vedd az új PMÁP-ot.

A 12 évvel ezelőtti Onmagam is azt mondta, hogy tőzsde es buy and hold.

DB: azota stagnál
MTELEKOM: 680->430
iShare Corp Bond: -20%
TEVA:-30%

... Még tudnám sorolni napokig. Persze biztos van olyan, aki az évtizedes buktabol ki tudta választani a fixen jókat.
Nekem annyira nem jött be ez a hosszú táv.

@Meister

Egyrészt a jövőbeni pénzt tekintve a 10% infla itt nagyjából a nedves álmainkban reális, nem a valóságban. Másrészt ne feledjük, hogy már bőven tombolt az infla, amikor a pmáp még mindig parádés 5% körüli kamattal szúrta ki a szemünket, mivel ugye előző évi infla + prémium. Csak hát akkor úgy gondoltuk, hogy nem baj, majd amikor lefelé megy az infla, akkor majd jön a kasza, mert a pmáp még akkor is szépen tejel pont az elszámolás rendszere miatt. Na most nagyjából ezt igyekeznek elvenni. Hogy a kedves lakosság lehetőleg azért ne járjon annyira jól.

@korcula,

Te magad írtad oda a megoldást : "(jelenlegi)"

Nem értem, hogy ez mért annyira rossz. Számomra sosem volt szempont a futamidő, mindig levonva az 1%-al számolok, a korábbi visszaváltás miatt. Hogy ezt változtatják ez a kockázat továbbra is fennál ugyanúgy mint eddig gondolom.

Csatlakozom azokhoz, akiknek itt telt be a pohara.
A két hónapja bevezetett változást még csak-csak benyeltem (futamidő nyújtás, prémium rontás), de az újabb rontást már nem veszem magamra. Tipikus "béka a forró levesben" effektus, hogy ha lassan rontanak a helyzeteden, jobban elfogadod.
Az az igen erős gyanúm, hogy sokan fogják kirántani a megtakarításaikat a MÁK-tól ennek a hírnek a hatására, mert megértik hogy tényleg nyakig ér a trutyi.
Ha pedig csökkenni kezd az állomány, tuti kitalál valamit a Párt, hogy megakadályozza a további kifizetéseket (1% megemelése/eltörlése/átnevezése/stb.). Akkor pedig még a 7 éves kötvények is szívás lesz (reál bukó a bekamuzott inflával). Szóval az előrelátás nekem azt diktálja, hogy ne etessem tovább a pilótajátékukat, sőt rövid időn belül szerezzem vissza a TELJES lóvémat tőlük.

Jelenleg a kivett állampapír pénzek iránya és sorsa a kérdéses nekem.
Lesz majd a kiáramló pénzekből ingatlan vásárlás (mindjárt egyetemi ponthatárhirdetés!), meg IB TBSZ számla EUR vagy USD alapon, nomeg persze újabb offshore cégek fognak tőzsdézni (akár már kisbefektetőként is meg tudja érni, hogy kikerülj az enyves kezük hatóköréből, kis guglizással találni jó ajánlatokat).
Lassan már nem az lesz a szempont hogy minél kevesebbet veszíts forintban (lásd PMÁP), hanem hogy hogyan tudsz legjobban kibújni az állampárt szemétkedése alól, és eltűnni a szemük elől a vagyonoddal. Felfutóban van az új offshore cégek, társulások alapítása...

"Javaslom, hogy aki tervezett Prémium Magyar Állampapírt vásárolni, az ne késlekedjen, csak július 31. 16:00-ig tudja megvásárolni a meglévő sorozatokat."

Egy fontos részlet kimaradt a cikkből, ami talán az egész lényege: januári lesz a következő papír kamatfordulója fél évet előre hozva, így várhatóan nem lesznek kibocsájtva új, őszi kamatfordulós papírok. Feltehetően azért, mert tömegek adták volna el decemberben a korábbi PMÁP-jukat november-decemberi kamatfordulósra cserélni, hogy ne csak 2 évig tartson a 16-18%os móka, hanem 3-ig. Így ez a lehetőség elszállt..

Illetve nagyon remélem, hogy csak azért növelik folyton a futamidőt, immár 10 évre, mert sokan "benne felejtik magukat" az állampapírokban, MÁP+ -ban is sokan ülnek még, mert "jólvanazúgy", meg "macera".

@nyomd-a-gazt

Annyi már történt, hogy esedékességi rendelkezésnél inaktív lett a banki utalás. Jelenleg pénzszámlát tudsz beállítani (vagy újrabefektetést), majd onnan utóbb kiutalni magadnak. Eggyel macerásabb a Kincstárnál lévő pénzedhez hozzájutni.

Érdemes-e a jelenlegi, 2031/I-t megvenni 102,37%-ért vagy inkább a következőt a 100%-on -- a 0,75 kamatprémium különbözetért?

Sajnos sikerült elzülleszteni az itteni párbeszédet azzal, hogy folyton csak a sírás rívás megy (a szerzőtől is).

De akit érdekel, miért érdek a futamidő hosszabbítás: az infla vissza fog menni előbb 5-6%, majd 3-5%-os szintre (2024 és 2025). Tehát a fizetendő kamat is ennyi lesz.
A sima állampapírok meg majd fizetnek 6-8%-ot de lesznek sokan, akik nem értik a sima papírokat, nem értik az árfolyam ingadozást vagy nem foglalkoznak vele és amikor már érdemes lesz átváltani (2025 első félév), akkor is egy csomó pénz itt marad ebben, mondván, h pozitív reálkamat - különösen, hogy a csökkenő inflás környezetben az előző évi infla még jobb képet fest..
Ezen évi néhány tízmilliárdot fog az állam, ennyi.

aláírás: egy nem fidesz szavazó, akinek lenne igényre többre is, mint ami az utóbbi időben itt megy

Komolyan kétszer elolvastam, de nem értem, mit akartál mondani, azon kívül, hogy csak te vagy okos, mindenki más csak sír-rí.

Ennek a hozzászólásnak már megint miért kellett megszületnie?

Legközelebb írj annyit, hogy én okos vagyok, ti meg hülyék, sokkal egyszerűbb lesz.

Vagy inkább ne írj semmit, ha nincs mit mondanod.

Köszi.

Ez is nagy segítség a magyar családoknak!

@vendeg Én azt gondolom, hogy a költségvetésnek most azonnal van szükség a pénzre, ezért azzal, hogy rontják az új PMÁP kondícióit egyidejűleg generálnak egy rohamot a régi iránt. Mivel én romló gazdasági környezetre számítok, ezért ha az államnak pénzre lesz szüksége – márpedig arra mindig szüksége van – akkor majd kijönnek olyan új papírokkal, amiknek a kamatát/feltételeit az adott piaci környezet határozza meg. Én jelenleg inkább erre a beszállási lehetőségre tartalékolok, mert nem látom, hogy az ország kockázati megítélésé javulna az elkövetkező 1-2 évben, épp ellenkezőleg, arra számítok, hogy romlik. Szerintem erre utal a DKJ iránti csökkenő kereslet is.

Ha arra számítok, hogy 5 év múlva már nem lesz számottevő infla tehát a futamidő maradékára kb semmi hozamot nem fog hozni, akkor ha most megveszem és pár év múlva, de legye ez 5 év majd vissza akarom váltani akkor mostani állás szerint 1% bukóval majd vissza tudom váltani ( persze tudom ezen változtathatnak ) vagy addig hatással lehet bármi más is a visszaváltási árfolyamra?
Ha csak az 1% bukta van, akkor egy pár évig érdemes lehet még ebbe rakni amíg magasabb inflás évek vannak, utána könnyebb lesz jobb befektetést találni az ETF-ek között érzésem szerint.. szerintetek? Köszönöm!

Aki kettős adóztatás miatt nem akar sp500-at venni az miért nem TBSZ-re vesz etf-et ami accumulating?

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram