Megéri Budapesten lakni?
Egy érdekes kérdés jutott eszembe: a jelenlegi ingatlanárak mellett megéri Budapesten élni? Vagyis keresel-e annyival többet, hogy megérje felköltözni? Akkor kezdtem el ezen gondolkodni, amikor az egyik nyugdíjas ismerősöm Nagyszénáson keresett házat az ottani gyógyfürdő miatt és a házak zöme 4 és 10 millió forint között van, hasonló házakat nálunk Budaörsön 30-40 millió forinttól 60-80 millióig akarják eladni. (Természetesen a budaörsi házak áránál a csillagos ég a határ, most azokról beszélek, amik hasonló minőségűek, mint a nagyszénási eladó házak.)
Mennyivel kell többet keresned egy multinál, akinek van telephelye mondjuk Miskolcon vagy Szegeden is, hogy belátható időn belül lakást vehess belőle Miskolcon vagy Budapesten? Mennyit kompenzál az alacsonyabb ingatlanár az alacsonyabb fizetésekből például Orosházán? (Orosháza mellett van Nagyszénás.)
A megélhetés egyéb költsége közel azonos, a Lidl vagy a McDonald’s, de még egy maszek pizzéria is ugyanolyan vagy közel ugyanolyan árakat alkalmaz.
Természetesen a kérdés nem ennyire egyszerű, mert soktényezős a dolog: hátrahagyott családtagok, barátok éppúgy számításba jönnek, mint a nagyobb választék a munkahelyekből vagy a nagyobb karrierlehetőség. De ezzel szemben áll a rosszabb levegő, a sokkal nagyobb zsúfoltság, távolság, sokkal több időt töltesz utazással, viszont sokkal több a programlehetőség is.
Szóval van érv pro és kontra is. De most nézzük a lakhatást.
Ha bérelsz, nem nehéz a számítás: amennyivel többet keresel itt, abból mennyi megy el pluszban lakhatásra?
Az ingatlan.com szerint egy 50-55 nm-es zuglói panel havi bérleti díja 140 ezer forint rezsi nélkül.
Egy szegedi hasonló panel 70-85 ezer forint, egy miskolci is hasonló áron van, Orosházán jelenleg nincs kiadó lakás az ingatlan.com-on hasonló paraméterekkel, se tégla, se panel, se kisebb, se kicsit nagyobb.
Bérlésnél már havi 100-120 ezer forint plusz jövedelemnél megérheti elköltözni Budapestre. Ha havonta kétszer haza akarsz járni a családhoz, ennek költségét és plusz idejét is vedd figyelembe.
Az ingatlanvásárlásnál már nehezebb a számítás, ugyanis nem az számít csak, mennyit keresel, hanem hogy mennyit tudsz eltenni belőle. Ugyanis az alapszükségletek ugyanannyiba kerülnek mindenhol, az élelmiszerárak, a rezsiárak szinte egyenlőek, a közlekedés olcsóbb vidéken, de nem sokkal.
Vagyis itt azt kell nézni, mennyit tudsz eltenni, ha mondjuk 150 ezer forint fejenként egy szűkös megélhetés. Ha keresel vidéken 220 ezer forintot, Budapesten 360 ezer forintot, első esetben 70 ezer forintot, második esetben 210 ezret tudsz eltenni, vagyis háromszor annyit.
Egy 50-55 négyzetméteres zuglói panel 25-32 millió forint, legalábbis ennyiért árulják őket. Ha 15 év alatt meg akarod venni, vagy ki akarod fizetni a hitelét, havonta 170 ezer forintot kell tudnod félretenni a megélhetésen túl.
Egy hasonló lakás Orosházán 7,5-8 millió forint. Ez 15 év alatt havi 44 ezer forint megtakarítást kíván.
Miskolcon 10-12 millió, Szegeden 13-16 millió forint a hasonló lakás, 65-70 ezer forintos megtakarítás mellett lesz a tiéd 15 év alatt. (A lakáshitel kamataival most nem komplikáljuk az életünket, ahogy azzal se, hogy halálod után mennyivel fog többet érni a budapesti lakás, mint az orosházi.)
Megint csak az jön ki, hogy ha 100-130 ezer forintnál többet keresel Budapesten, mint otthon, akkor megéri a váltás. (Minden más tényezőt, objektívet és szubjektívet figyelmen kívül hagyva.)
Ha nem panelben szeretnél élni, már jobban nyílik az olló, egy jobb, vidéken 30 millió forintba kerülő házakat Budapesten és környékén 80-100 millióért, vagy még drágábban árulnak még egy átlagos helyen is, a plusz ötven millió havonta plusz 280 ezer forintnyi megtakarítást kíván 15 éven át. Ha házban szeretnél lakni belátható időn belül, havi plusz háromszázezer forint alatt felesleges költözni.
Ha hitelből vásárolnál, a jelenlegi kamatok mellett havi plusz 369 ezer forintra van szükséged további 50 millió forinthoz. Ezzel áll szemben, hogy az ingatlanod 50 millióval többet ér a hitel kifizetése után.
Ha anyagi oldalról szeretnéd mérlegelni a dolgot, akkor ezek után már könnyebben tudsz számolni.
Párom munkahelye kérdéses, neki sjaát vállalkozása van, 2 üzletet üzemeltet Bp-n és egy webshopot. Ott mondjuk lesz kihívás, hogy heti 1 nap felutazással meg tudja oldalni azokat a dolgokat, ami személyes jelenlétet kíván. Az idő meg majd eldönti, hogy jó döntést hoztunk-e, vagy pár év múlva vissza Budapestre… 🙂
PS: Milyen rosszabb levegő? Eu nagyvárosi viszonylatban kifejezetten jónak számít a bp-i levegő minősége, volt is erről felmérés pár éve.
Velencén is minden van a nyári turisták miatt. Már csak az iskola a kérdés, bár az tuti van Székesfehérváron, az meg közel van.
portfolio.hu/gazdasag/kiurul-magyarorszag-nagy-resze-mindenki-nyugatabbra-igyekszik.303860.html
“A vevők az egyre kisebb alapterületű lakásokat keresik, ezzel reagálnak a folyamatos áremelkedésre – ismerteti keddi számában a Világgazdaság. A legnépszerűbbek a 20 négyzetméter alatti garzonok…”
portfolio.hu/ingatlan/lakas/olyan-dragak-a-lakasok-hogy-mar-a-20-negyzetmeteres-garzonokat-keresik-a-legjobban.305711.html
‘Megint csak az jön ki, hogy ha 100-130 ezer forintnál többet keresel Budapesten, mint otthon, akkor megéri a váltás.’
Ez a mondat helyesen:
‘Megint csak az jön ki, hogy ha 100-130 ezer forintnál többel keresel többet Budapesten, mint otthon, akkor megéri a váltás.’
Székesfehérváron borzasztó rossz a városon belüli tömegközlekedés, mostanában a dugók is hatalmasak, ott nagyon lokáció-függő, hogy tudod-e élvezni a jó vonatközlekedést.
De akkor ki marad tanítani Bp-en? :)))
A vevő Budapestiek, akik kiköltöztek a városból.
A Budapesti lakások sem üresek. Abban az irodaháztömbben, ahol dolgozom kb. 4000-5000 nem Magyar dolgozik. Ezek a dolgozók laknak valahol és azok, akiket személyesen ismerek, mind bérlakásban laknak Budapesten. A legtöbben még rezsit sem külön fizeti, hanem egy összeget havonta, amiben minden benne van. A bérlakások bútorozottak – legalábbis ezek, amiket a külföldiek bérelnek.
Én egy 1700m2-es telekkel rendelkező viszonylag modern (2006) családi házban élek, hiába keresnék Bp-en ugyanezzel a munkával akár 2x vagy akár 3x annyit, mint most keresek a keleti országrészben, ha lakhatásban szeretnék hasonló szintet, az brutálisan sokba kerülne, persze ha az is elvárás – és nálam az – hogy nem akarok napi 2×1,5 órát munkába ingázni…
A harmincmilliós házakat nem harmicmillióért árulják? 🙂
Amúgy ez jórészt emocionális kérdés is, az anyagi mellett. Nem elég jól dolgozni, de munkaidőn kívüli élet eltöltése is fontos, amihez rokonok, barátok is hozzátartoznak (persze, aki antiszociális…)
Hiszen az épitkezés ugyanolyan drága vidéken is.
Ki gondolja még itt amúgy, h. drága a Bp-en ingatlant venni?
Egyébként komolyan. A tanárokat, óvónőket mi köti Budapestre? Vidéken ők sokkal jobban jönnének ki a pénzükkel.
Nem latom a szamitasban az autok fenntartasi költseget. Pesten siman meg lehet lenni max egy autoval (Becsben auto nelkül is), videken minimum a ket auto a csaladnak. Ami nagy különbseg meg, az a gyerekeknek az ingazas. Irod, hogy Fehervarra be lehet jarni Velenceröl suliba. Veletlenül pont fehervarrol szarmazom es voltak velencei osztalytarsaim. Nagyon nem volt mindegy, hogy 45 percel elöbb kellett kelniük, illetve a vonaton persze elvileg lehet tanulni, de az inkabb kidobott idö.
Ugyanez igaz felfelé váltásnál is. Pesten rengeteg az olyan pozíció, amiket csak a nagyobb vállalati kultúra hívott életre, ezek vidéken egész egyszerűen nem léteznek…..
Ha ingatlant vesz valaki, akkor bizony a jövőbeni árakkal is kalkulál. Vagy azzal, hogy mibe kerül majd a gyereke lakhatása, ha talán egy budapesti felsőoktatási intézménybe jár majd.
Egyébként utazásainak során sok kis falut látunk, ahova szívesen költöznénk, de reálisan csak nyugdíjasan.
még helyesebben, hamár korrektúrázunk 😀
‘Megint csak az jön ki, hogy ha 100-130 ezer forintTAL többel keresel többet Budapesten, mint otthon, akkor megéri a váltás.’
Ö, informatikus férj? 😉
Amúgy teljesen jogos felvetés. De az állami szféra annyira más. És szükség van bp-i tanárokra/óvónőkre is.
Szerintem nagyon nem mindegy, melyik települést hagyná ott az ember. Lakáshitelek, albérlet esetén a 100 ezer Ft különbség könnyen összejön az Eger – Budapest viszonylatban. (Itt most hasonló lakás, hasonló környéken néztem. Ahol én lakok, Egerben, a cipőmet, ernyőmet kint hagyhatnám a lakásajtó előtt, két hétig is ott maradna.)
Egerben busszal fél óra alatt a város másik végén vagyok, autóval 10 perc. Ehhez képest Bpesten irgalmatlanok a távolságok.
De ha már faluból kell beutazni Egerbe, már megint más a matek
Iskolásnál már más szempontok is bejönnek, pl. mennyire van továbblépés jobb középsuliba+sportolási lehetőségek. Középiskolás kortól billen a mérleg a városok felé; viszont egyetemista gyerekkel már kb. mindegy, mert ha megy egyetemre, akkor bármi lehet.
Idősebb korban nem mernék nagyon vidékre költözni.
Összességében gyerekek előtt és kiröppent gyerekekkel van nagyobb mozgástér. Gyerekkel nagyon fontos, hogy pl. hol lehet támogató rokonságra számítani a mindennapokban.
A posztbeli kérdésre: nekem 3 gyerekkel nem. Kisebb helyen is csillogtatom a logisztikai képességem a mindennapok túlélésére. Mondjuk mi úgy lakunk vidéken, hogy az ingatlanárak durván magasak (már).
Egy irodaháztömbben 4-5 ezer nem magyar? Milyen munkát végez ennyi külföldi egy helyen nálunk?
Amikor még dolgozott a főnök-e megkérdezte, hogy miért nem megyek haza, mert otthon olcsóbb, van ház és olcsóbb az élet. Apa mondta, hogy ez nem igaz, mert a rezsi kb ugyanaz, Tesco mindenhol van (sőt több is), csak a lakhatás és a szórakozás drágább, ill mondta, hogy tudna-e adni a fiamnak x pénzt, a főnöknek leesett az álla és odébb állt. A 2nk fizetése között mondjuk volt egy olyan 5-6os szorzó.
De vannak olyan szakmák, ahol a nagyon vidék (kisváros, falu) nem játszik, mert csak nagyvárosban ill. főleg Pesten van normális munkahely (gondolok itt IT és service center-re)
Viszont a férjem nem járt jól a vidékkel it-sként.
A különféle hipermarketek “álomfizetései” inkább csak a sajtóban léteznek, inkább csak nettó 180 az ajánlat a propagált 400 helyett. Lényegesen szűkebb körűek a szolgáltatások, jóval gyengébb a tömegközlekedés (de majdnem ugyanannyiba kerül). Új barátokat nemigen tudsz szerezni, nincsenek meg a közös gyerekkori alapok, iskolai élmények, családi/rokoni kapcsolódások.
Kis túlzással mindenki ismer mindenkit, és ebbe outsiderként nagyon nehéz bekerülni, főleg 30 után. Munkahelyet és sokkal nehezebb váltani, egyrészt nincs választék, másrészt megelőz a híred.
Szolgáltatások a szezonon kívül nulla, ételkiszállítás, stb. kuriózum. Szórakozás, programlehetőség minimális. Autó elengedhetetlen, még a településen belül sem tudsz nélküle egy bevásárlást megcsinálni, és ugye a vonathoz oda kell jutni. Tömegközlekedés nincs.
Ha bármi történik, a legközelebb lehetőség Fehérvár, de inkább Budapest. Társaságot gyakorlatilag nem tudsz találni, ezek alvóvárosok. 19 óra után üresek az utcák, 22 óra után 10 ből 9-szer megállítottak a rendőrök, hogy merre visz az utam ilyen későn?
Ha heti 1-3 napot kell csak feljárni Bp-re, és van 1 de inkább 2 autó, úgy jó
Nem utálom Budapestet, de nem is szeretem. A szerencsém, hogy nem a belvárosban élünk, hanem a város szélén, de minden megvan itt is. A munkahelyem meg 15 percre van. A belvárosban nem tudnám elképzelni az életemet, egyszerűen túl sok az ember, az autó, az épületek meg egymás hegyén-hátán. Ha nagyon muszáj, csak akkor megyünk be.
kulfoldre nem eri meg ugy menni, hogy ott lakasvasarlasban gondolkozol. Legalabbis szerintem a tobbsegnek nem. Mint ahogy ez a Budapest vs videk kerdes se valodi sokaknak, mert van aki tarsashazban lakna, es van aki csaladiban.
Mi amikor kimentunk a nemetekhez, akkor azert mentunk ki, hogy onerot gyujtsunk. Hiaba 4*es az ingatlanar, es csak 3*os, amit felre tudsz tenni, de ha te abbol otthon akarsz lakast venni, akkor harmadannyi ido kell hozza.
A kerdest amugy mashogy is fel lehetne tenni:
Ha X osszeggel keresek kevesebbet videken, akkor mekkora az a vagyon, amivel mar megeri lekoltozni az olcsobb ingatlanarak miatt.
Mert nem mindegy, hogy a 20 milliom fele megmarad a vetelar kifizetese utan, vagy 40 millio hitelt kell meg felvennem…
A terv egyébként az, hogy idős korunkra visszaköltözünk Pécsre. Én azt mondom életminőségben a legjobb középút valamelyik megyeszékhely. Minden ellátás, szolgáltatás van, de élhetőbb, mint Budapest. Az azért beszédes, hogy Budapestről hétvégére kiözönlik a nép, vasárnap este meg visszatódul.
Pécsben egyébként az idegesít, hogy nagyobb megyeszékhely létére jól fizető (minimum nettó 350.000 Ft-tól felfelé az én értelmezésemben) munkahely igen kevés van. 7 pécsi ismerősömből 6 Budapestre költözött a jobb fizetésért, én meg hiába éltem ott, egy percig nem dolgoztam a városban és végül mi is a fővárosban kötöttünk ki. Kár érte, mert nagyon szeretem a várost a természeti adottságai miatt. Ha elérte volna azt a fejlődést, ami Debrecenben van (nyilván ennek politikai okai is vannak), akkor szerintem magasan a legjobb megyeszékhely lenne az országban.
A helyi iskolák pedig nem tudják, mit csináljanak.
Anyagilag ez jó, mert a fővárosi bérszínvonallal költöztem megyeszékhelyre.
Viszont amit már említett más is, szakmailag ez zsákutca tud lenni. Ezek a vidéki, jellemzően termeléssel foglalkozó telephelyek a vállalati hierarchia alján helyezkednek el. Amíg a fővárosban ki van nyalva a dolgozók hátsó fele, home office lehetőség, csilli-villi irodák stb., addig vidéken a szellemi dolgozók biorobot státuszát még látszat intézkedésekkel se próbálják elrejteni.
Arra próbálok kilyukadni, hogy cégen belül is homlokegyenest más tud lenni a kultúra és a légköri csak amiatt, mert vidéki vagy fővárosi. Ez utóbbira jobban kell figyelni, mert könnyebben talál mást.
Kevesebb a lehetőség minden szempontból, amit akarva-akaratlanul is, de kihasználnak.
Az en esetemben a rokonsag nem erti meg, hogy miert nem vettunk meg lakast/hazat. Geco, azert nem mert egy lakas 400 ezer euronal kezdodik, a haz meg millio. Nem keresek annyit, hogy akar csak az onerot is ossze tudjam ra hozni. De ha ossze is jonne, akkor se foglalkoznek vele, mert jobb helye van annak a penznek mashol.
Illetve jó iskola se nagyon van, ha esetleg lenne, azt átjátszották az egyházaknak (nem vagyok vallásellenes, magánügy, csak az egyházakat mint szerzeti egységeket nem szeretem). Illetve a lakososság szerkezete elég rossz fejlődött.
Miklós, az az USA. Teljesen más világ, ott sokkal könnyebben költöznek az emberek, sokkal nagyobb városok, sokkal felszínesebb emberi kapcsolatok. Elmész SF-ből NYC-ba ugyanazt a szolgáltatási környezetet kapod. Lemész Budapestről Zalaegerszegre, ég és föld.
pécsi véleményeddel teljesen egyetértek, sajnos a lemaradók/lemaradtak közt van, talán nem is érdemes billentyűzetet fecsérelni rá, hogy miért.
@Névtelen köszi, ránézek a bécsi ingatlan árakra is 😉
A saját lakásnak van egy nagy előnye, olyanná tesszük, amilyet akarunk.
Borsodból mérlegelés nélkül léptem le egyetem után, annyival más volt a pesti élet, a lehetőségek, hogy nem merült fel ellenajánlatként.
Ez a cikk azokról szól inkább, akik “hagyományos” munkát végeznek, és otthon ülnek esténként, mert náluk tényleg a lakbér- és bérkülönbség az ami alapján lehet dönteni.
Bérlek egy lakást most spanyolországban, elegáns, kényelmes, de egy csomó mindent megváltoztatnék, ha a sajátom lenne. (távvezérlés mindenre, pár fal kivétele, stb.), szóval nemcsak pénzben kell mérni…
Ha egy faluba mész és onnan egy másik városba kell átjárni dolgozni, akkor talán. Ha egy Szeged szintű városba, akkor nemhogy két autó nem kell, de egy se, mert nincs olyan távolság ami kerékpárral, max egy robogóval nem leküzdhető negyed óra alatt.