Megéri Budapesten lakni?
Egy érdekes kérdés jutott eszembe: a jelenlegi ingatlanárak mellett megéri Budapesten élni? Vagyis keresel-e annyival többet, hogy megérje felköltözni? Akkor kezdtem el ezen gondolkodni, amikor az egyik nyugdíjas ismerősöm Nagyszénáson keresett házat az ottani gyógyfürdő miatt és a házak zöme 4 és 10 millió forint között van, hasonló házakat nálunk Budaörsön 30-40 millió forinttól 60-80 millióig akarják eladni. (Természetesen a budaörsi házak áránál a csillagos ég a határ, most azokról beszélek, amik hasonló minőségűek, mint a nagyszénási eladó házak.)
Mennyivel kell többet keresned egy multinál, akinek van telephelye mondjuk Miskolcon vagy Szegeden is, hogy belátható időn belül lakást vehess belőle Miskolcon vagy Budapesten? Mennyit kompenzál az alacsonyabb ingatlanár az alacsonyabb fizetésekből például Orosházán? (Orosháza mellett van Nagyszénás.)
A megélhetés egyéb költsége közel azonos, a Lidl vagy a McDonald’s, de még egy maszek pizzéria is ugyanolyan vagy közel ugyanolyan árakat alkalmaz.
Természetesen a kérdés nem ennyire egyszerű, mert soktényezős a dolog: hátrahagyott családtagok, barátok éppúgy számításba jönnek, mint a nagyobb választék a munkahelyekből vagy a nagyobb karrierlehetőség. De ezzel szemben áll a rosszabb levegő, a sokkal nagyobb zsúfoltság, távolság, sokkal több időt töltesz utazással, viszont sokkal több a programlehetőség is.
Szóval van érv pro és kontra is. De most nézzük a lakhatást.
Ha bérelsz, nem nehéz a számítás: amennyivel többet keresel itt, abból mennyi megy el pluszban lakhatásra?
Az ingatlan.com szerint egy 50-55 nm-es zuglói panel havi bérleti díja 140 ezer forint rezsi nélkül.
Egy szegedi hasonló panel 70-85 ezer forint, egy miskolci is hasonló áron van, Orosházán jelenleg nincs kiadó lakás az ingatlan.com-on hasonló paraméterekkel, se tégla, se panel, se kisebb, se kicsit nagyobb.
Bérlésnél már havi 100-120 ezer forint plusz jövedelemnél megérheti elköltözni Budapestre. Ha havonta kétszer haza akarsz járni a családhoz, ennek költségét és plusz idejét is vedd figyelembe.
Az ingatlanvásárlásnál már nehezebb a számítás, ugyanis nem az számít csak, mennyit keresel, hanem hogy mennyit tudsz eltenni belőle. Ugyanis az alapszükségletek ugyanannyiba kerülnek mindenhol, az élelmiszerárak, a rezsiárak szinte egyenlőek, a közlekedés olcsóbb vidéken, de nem sokkal.
Vagyis itt azt kell nézni, mennyit tudsz eltenni, ha mondjuk 150 ezer forint fejenként egy szűkös megélhetés. Ha keresel vidéken 220 ezer forintot, Budapesten 360 ezer forintot, első esetben 70 ezer forintot, második esetben 210 ezret tudsz eltenni, vagyis háromszor annyit.
Egy 50-55 négyzetméteres zuglói panel 25-32 millió forint, legalábbis ennyiért árulják őket. Ha 15 év alatt meg akarod venni, vagy ki akarod fizetni a hitelét, havonta 170 ezer forintot kell tudnod félretenni a megélhetésen túl.
Egy hasonló lakás Orosházán 7,5-8 millió forint. Ez 15 év alatt havi 44 ezer forint megtakarítást kíván.
Miskolcon 10-12 millió, Szegeden 13-16 millió forint a hasonló lakás, 65-70 ezer forintos megtakarítás mellett lesz a tiéd 15 év alatt. (A lakáshitel kamataival most nem komplikáljuk az életünket, ahogy azzal se, hogy halálod után mennyivel fog többet érni a budapesti lakás, mint az orosházi.)
Megint csak az jön ki, hogy ha 100-130 ezer forintnál többet keresel Budapesten, mint otthon, akkor megéri a váltás. (Minden más tényezőt, objektívet és szubjektívet figyelmen kívül hagyva.)
Ha nem panelben szeretnél élni, már jobban nyílik az olló, egy jobb, vidéken 30 millió forintba kerülő házakat Budapesten és környékén 80-100 millióért, vagy még drágábban árulnak még egy átlagos helyen is, a plusz ötven millió havonta plusz 280 ezer forintnyi megtakarítást kíván 15 éven át. Ha házban szeretnél lakni belátható időn belül, havi plusz háromszázezer forint alatt felesleges költözni.
Ha hitelből vásárolnál, a jelenlegi kamatok mellett havi plusz 369 ezer forintra van szükséged további 50 millió forinthoz. Ezzel áll szemben, hogy az ingatlanod 50 millióval többet ér a hitel kifizetése után.
Ha anyagi oldalról szeretnéd mérlegelni a dolgot, akkor ezek után már könnyebben tudsz számolni.
Az eredeti mondat értelmes, csak nem azt jelenti, amit a szerző írni akart. A te mondatod viszont értelmetlen.
Így a jó:
‘Megint csak az jön ki, hogy ha 100-130 ezer forinttal többet keresel Budapesten…’
ez itt is kezd gond lenni. Egy oviban dolgozom gyógypedagógusként. A 7 csoportból 4-ben nincs meg jelenleg a 2 óvónő, ami kellene, csak 1 van. Egyszerűen nem is jelentkezik senki. Máshol is ez van. A kezdő fizuból, ami jelenleg nettó 110 körül van (leírni is rémes), még egy szobát sem tud bérelni… Nem csoda hogy inkább vidékre megy.
De tényleg, mi lehet a megoldás? Talán ha csökken a gyerekszám, bezárnak ovikat meg iskolákat, a megmaradó embereket meg szétosztják? Ha a mostani 50/60 éves pedagógus korosztály elmegy nyugdíjba, bajok lesznek. Nincs utánpótlás.
Mert olyan a bértábla, hogy ahogy öregszel, automatikusan egyre többet keresel. Egy “veterán”, ha megcsinálja a minősítéseket, nettó 300ig is elmehet, az már jobb. No de egy kezdőt, aki MOST kap 110e-t kézhez, az nem motiválja, hogy majd 30 év múlva jobb lesz:(
Iskolai ingázás autóval 2*45p helyett gyalog, kényelmesen 10p.
Bevásárlás autóval 40p helyett 10p.
Ügyintézés (bank, önkori, MÁK…) órák helyett percek.
Fodrász 30p bejutás + 40p várakozás helyett 3p gyalog és 5p várakozás (előre bejelentkezve).
A legtöbb hétköznapi ügy elintézhető gyalog, kerékpárral, de ha autóval mennénk, akkor egy 5 perces dugó már armageddonnak számít.
Az hab a tortán, hogy az eladott házunkból itt vettünk egy hasonlót és egy lakást is, amit azóta kiadunk…
“Nem ertem, hogy miert jo egy draga osztrak, nemet nagyvarosban eladositani magunkat?”
Pl. mert vagyont halmozol fel? Amit pl. nyugdijaskent Mo-ra transzpozicionalva anyagilag megelozod utcahosszal az alternative eletben Mo-on maradt onmagadat?
Ez sztem egy lenyeges eleme a dontesnek es ha a cash flow megengedi, akkor erdemes belevagni illetve a cash flow analizisen tul ezt is erdemes lefolytatni.
A hitelvisszafizetesnel a kamat resze a lakber, a toke resze meg a befeektetes. Ami jelen esetben: a, kamat elege alacsony evszazados tavlatban is! es fixalni lehet 15-20 evre alacsony szinten!!, b, a lakas/haz apro mozaikokkent valo megvetele 15-20 even at a jelenlegi aron fixalodik, ami azt jelenti, hogy arnovekedes eseten egyre nagyobb diszkonttal veszed meg, valoszinuleg az inflacio miatt egyre kisebb reszebol a fizetesednek (meg akkor is, ha csak a realertek szinten tartodik)
Mi van Írországban amit miatt ezt preferálnátok? Mi éltünk kint, több ottani ismerős németországba ment át.
egyetértek a rezsi költségekkel, és árakkal. Itt is 1000ft/m3 a víz díj, és az átlagfizetés messze nem éri el sem az országosat, sem a budapestit.
En sose ertettem azt, miert kotodik valaki annyira egy adott varoshoz, es azon kivul nem tudja elkepzelni az eletet. Munkatarsaim tobbsege muncheni szuletesu, mindegyik sir, hogy mennyire draga a varos, de egyik sem tudja elkepzelni azt, hogy az agglomeracioba kikoltozon. Inkabb fizeti a berehez kepest draga alberletet.
par ev nyugaton, 1-2 idegen nyelv felsofokre fejlesztese es par millio ft osszegyujtese utan menni fog a budapesti lakas…
– Nagyon kevés munkalehetőség van a környéken
– Nagyon kevés bármilyen lehetőség (szórakozás, bevásárlás, szervíz) van a környéken
– A szolgáltatások a Budapesten megszokott szintnél néha sokkal többe kerülnek, már ha elérhetőek egyáltalán (pl. mobilnet fél napra kiesett. Ez bizonyos munkaköröknél elfogadhatatlan).
– Kocsi nélkül nem lehet létezni, kivéve ha a kertben akarsz babot, krumplit, karórépát termelni meg biciklizni a gazdaboltig. Tömegközlekedés minimális.
Persze, ha tudsz home office-ban dolgozni, vagy elég heti egyszer megbeszélésre utazni, megérheti ott lakni, de a családi ház körüli munkákat se hagyd ki a számításból, az is van napi pár óra minden évszakban.
Jó kis cikk, és még rengeteg dolgot figyelembe lehetne venni.
Én azon gondolkdtam el, hogy ugyan költöznek le vidékre is, de miért nem többen? Akár 2-4 millió forintért is kapsz házat, 8-10 millióból felújítod, de az autó létszükséglet.
Mert ugyan a ház/lakás 2-10 milla, de megfojt az urambátyám, ha bármi miatt nem ok az adott 1 szem ovi/suli – máris meglesz a napi ingázás… Esélyesen az egyik felnőtt ingázik a munkahelyére.
Gyerekként nekem pl. nem volt abban semmi extra, hogy a szüleim kb. 10 km-re jártak, műszakban dolgozni. Mivel velünk lakott a nagyim és még pár rokon besegített a nevelésembe.
Janos82 csinalta jol, onerore gyujteni kint, Mo-n ingatlant venni, ha kell, kiadni, az igazi megtakaritast meg nyugaton is ETFbe vagy egyeb modon reszvenybe tenni. Ez az en szubjektiv velemenyem.
Ez a kisváros meg sem közelíti Budapestet, este 10 után nincs gyógyszertár, este 8-kor bezár az utolsó bolt, egy kisbolt van 10-ig ahol max. sört lehet venni. Hétvégén halott az egész város. Mivel mindenki Ausztriában dolgozik, így baromi csóró a város, s az utak mintha bomba robbant volna rajtuk. Kultúra 0, a legközelebbi város 20 km, az első komoly város 50 km.
Eszünk ágában sincs itt maradni, építkezni meg főleg nem. Itt egy Kádár kocka is 25 millió, és fel kell újítani. A határ túloldalán 120ezer egy albérlet, de az már vadiúj dolgokkal be van rendezve. Pestre nem mennénk vissza, olcsóbb Burgenlandban élni.
A játszótéren is hiába vannak fák, attól még ugyanúgy szennyezett levegőt szívnak szerencsétlen gyerekek.
De legalább közel van a mozi. Azért már megéri, ugye?
Lehet vitatkozni, hogy túlarazottak-e az ingatlanok, de ilyen ingatlan árokhoz sokkal élhetőbb város tartozna, de évek óta semmit nem tesznek azért, hogy valami változzon. A városfejlesztés kb. annyiból áll, hogy minden utcát ész nélkül egyirányosítunk és mindenhol fizető parkolót alakítunk ki.
Egyébként mikor én költöztem 3,5 éve, nekem bőven sokkal többel lett magasabb a bérem a lakhatásnál. Feleségem már Budapesten kezdte diploma után az első munkahelyén, elvileg az ő diplomájával van vidéken munkahely, csak nem olyan, amit ő szeretett volna, fizetésben eleinte minimális a különbség, de idővel az ő szakterületén sokkal többet lehet keresni, és ez leginkább csak Budapesten van, vagy más európai nagyvárosokban.
“a közlekedés olcsóbb vidéken, de nem sokkal.”
Átlagosan sokkal drágább vidéken a közlekedés. Budapesten 9500-ért van egy bérlet, amivel a városhatárig, ami azért elég nagy terület, korlátlanul lehet tömegközlekedni, még a külvárosokban is viszonylag sűrűn járó járatokkal. Ráadásul a MÁV és Volán járatokkal is városhatárig, környékre is csak a városhatártól kell venni jegyet, ilyennel egy vidéki megyei jogú városban sem találkoztam ezidáig, így nevetségesen alacsony árak jönnek ki hétvégi kirándulásoknál. Ezzel szemben vidéki városokban 7 ezer körüli havibérletek, de az kb. akkora terület, mint egy budapesti kerület, munkalehetőségek szempontjából akkora sem. Ha más településre kell bérlet, nincs városhatárosdi, és 20-30 km-nél már komoly ára van. Emellett sokkal nagyobb eséllyel kell az autó.
Egy 5-600e euros ingatlannal az a baj, hogyha csak 10%ot esik az erteke, az is mar 50-60e euro. Sokaknak ez 2 eves fizetese. Ott nem a kamattorlesztes a sok, hanem a toke. Ehez kepest viszont neha tenyleg fillerekert lehet berelni, foleg, ha mar 5-10 eve ugyanzt berli az ember.
ami biztos, h aki allamilag fix penzt kap, az menjen videkre, hiszen ingatlanon rengeteget sporolna.
Ha nincs munkaerő, emelkedik a bér (vidéken is és Budapesten is), ha nincs elég ingatlan, akkor vagy emelkedik az ára vagy elmegy a kereslet.
A mai viszonyok éppen kielégítik a mai igényeket.
Akinek extrém igénye van, annak ezt meg kell fizetnie. Pl. mi évente 10-15-ször megyünk színházba. Ezt csak Budapesten lehet megtenni, semelyik vidéki színház nem jön ki évente 15 új darabbal (és ha mégis, nem szeretünk minden stílust).
Másrészt pedig Budapesten (és környékén) megkapható ingatlanban a teljes vidéki portfólió, aki olcsó ingatlant keres, az is van. A minőségi ingatlan vidéken is drága.
Egyetértek a korábban hozzászólókkal, vidéked drágább az élet, mert nincs verseny. Pl az üzemanyag átlagosan 10%-al drágább, mint Budapesten.
A Budapesti stílust bizony szokni kell.
Engem a napi, araszolgatós vezetés kikészítene. Most vonattal járok dolgozni, ott tudok olvasni, tanulni, filmeket nézni. Évente 2-szer késik sokat, 3-szor késik kb. 10 percet, amiből 5 percet behoz.
A szülőfalumból kb. mindenki bejárt valahová, pl. a sulink tanárainak a 70%-a a közeli városból járt KI 🙂 Pár km volt, de a volán már akkor sem remekelt a menetrenddel…Én gyalog 5 perc alatt az oviban/suliban voltam, a szüleim ingáztak – 10 km-t 😀 De ez tömegközlekedéssel esélytelen volt, falvak közötti hátárban, bekötőúton kellett átmenni, így pl. a bicikli télen a nagy hótorlaszok miatt esélytelen.
A középiskolai osztálytársaim 70%-a “bejárt”. Pár km-ről, busszal. Sokszor 1 óra alatt értek be/haza. Összefagyva.
Másnak 50 km napi ingázás autópályán könnyedén belefér.
Metrózni totál más, mint ugyanakkora távot megtenni helyközivel.
Ha a férj és feleség szórakozna, akkor legtöbbször megnéznek egy filmet a TV-ben vagy a neten, ha kimozdulnak akkor ahhoz már babysitter kell. Aki nem jön el 2 órára, csak minimum egy fél napra. De szóljon az, akinek bármikor rendelkezésre áll egy babysitter – nagymama, közel lakó rokon nem ér! – akit el lehet hívni, míg férj és feleség vacsizik egyet a szomszéd étteremben!
Szumma szummárum: ha már úgyis fél napra hívom, a babysittert, akkor teljesen mindegy, hol lakom, Budapest-Balaton 1,5 óra, Balaton-Budapest is. A gyerek iskolája számít, és a férj+feleség munkahelye.
Mindketten Bp-n dolgozunk ugyanannál a cégnél, heti 3 napot dolgozunk itthonról, így a heti 2x bejárás teljesen vállalható. 50 perc alatt bent vagyunk a munkahelyen (vonat+metró). Békásmegyerre nem érnék így haza, ott meg élhetnék a 25 M Ft-ért vett panelban, ahol a szomszéd ugrál a fejemen.
Az eleje nehéz volt, de egy év után azt mondom, totál megérte. A kecske is jóllakott és a káposzta is megmaradt.
Rengeteg az olyan kisebb-nagyobb falu, ahol élhetnek akár 4 ezren is, van óvoda, iskola, orvos, gyógyszertár, normális buszjáratok, vasútállomás, és mégis nagyon olcsón is lehet házat kapni.
10 perc a mai világban ugyan mi? Szerencsés aki csak annyit ingázik.
De továbbmegyek. Van megtakarításod, azt mondod 5 év alatt visszafizeted a hitelt egy általad meghatározott alacsonyabb keresettel is. Elköltözöl a világ végére, veszel és felújítasz, vagy építesz egy kis házat, öt évet dolgozol, közben meg berendezkedsz önellátásra.
Vagy, azt mondjátok otthonról dolgoztok, akkor az lehet akár az Őrségben is éppen úgy, mint az észak-keleti hegyekben…
Szerintem az osztrak nyugdijjak nagyvaloszinuseggel a magyar felett lesznek a kozeljovoben. Emiatt valoszinusitheto az is, hoy a tavolabbiban is megmarad az elonyuk ( bar nyilvan nem 100%).
Az persze igaz, hogyha csokkenteniuk kell a nyugdijjakat, es lesz egy jelentos nyugdijjas tomeguk, akik nem szavazopolgarok, akkor konnyen lehet, hogy a nem valasztopolgat nyugdijjasaiknak komolyabb megszoritassal kell majd szembenezniuk.
Ettol fuggetlenul persze ott konnyebb felretenni is, sokan ezert is valaszthatjak Ausztriat
en eleg szerencses helyzetben vagyok kint, Nemetorszagban. Ebben az evben jottem ki, iden kb 38-40 ezer eurot sporoltam
de en sem gyurok itt ingatlanra, mert nem is tervezek ennyire hosszutavra itt
Lehet ezt jo allasban, nem elszallo koltesekkel
A “szakmában” teljesen más dimenziók jellemzik Budapestet és a vidéket. Tudom, mert mindkettőt próbáltam. Kimondható, hogy mostanra ez csökkent talán egy kissé, de kb egy nagyságrend még mindig a különbség egy közepesen jó vidéki, és egy hasonló budapesti ügyvéd között. Nagy előny, hogy a főváros “hátrányai” nem sújtanak, hiszen pl. magad határozod meg hol élsz, és hol dolgozol.
( Ha Budán akarsz lakni, és Pesten irodálni, és szívsz minden nap a dugóban, a menő verdában, akkor csak magadra haragudhatsz mert hüjjjje vagy…..)
Szóval ügyvédként egyértelmű a válasz.
Üdv,
Silhouette
Ha ez a tőke menekülni kezd, nagyot fognak esni az árak. Persze lehet, hogy sokáig nem fog még. De a valós kereslet mellett sokkal lejebb lennének az árak.
úgyhogy ennyit a jó és egészséges vidéki levegőről…
google.hu/amp/s/24.hu/belfold/2017/06/07/mutatjuk-hol-meddig-elunk-megyenkent/amp/
“…A mai ingatlanárakat nem a bérek meg a kereslet határozza meg, hanem a befektetési célú vásárlás. A lakások 30-40%-át ilyen célból vették….”
Nézd Miklós, ha én befektetési célból veszek egy lakást Pesten, azt azért teszem,
mert én is a keresletre reagàlok.
Van egy belső migráció (munkahely és tanulás) és van a városnak egy nemzetközi felértékelődése, és ez a két folyamat nem fog megállni belátható időn belül.