A CSOK (állandó újra) szabályozása már most kezd egy sokrészes mexikói szappanoperára hasonlítani.
A héten két változtatást is jogszabályba öntöttek:
- Eltörölték a használt lakások négyzetméterárainak korlátját, 35 millióra emelik a használt lakások maximális vételárát és a területi differenciáltság is a múlté.
- Ha jól értem, az egy-két gyereknél sem lesz akadály a meglévő ingatlan és az öt éven belül eladott lakások vételárát sem kell beforgatni az új ingatlanba. (Bár akkor már végképp nem értem, miről akar szólni az egész CSOK. Bárki vehet támogatással ingatlant, akár van neki öt, akár nincs, lényeg, hogy gyereke legyen.)
A további változásokról már itt írtam pár hete.
Itt található az aktuális változtatás a Magyar Közlönyben.
Ha találsz benne még további újdonságot, írd le a hozzászólásokban, nekem már nincs erőm kéthetente újra átbogarászni az egészet.
Könyörgöm, tiltsd le a hozzászólásokat. ))
"A kölcsön kamata az otthonteremtési kamattámogatás időszaka alatt ötévente változhat."
Úgy látom, hogy az ÁFA visszaigénylős részből is eltűnt a meglévő ingatlan tiltása.
Ha ez így van, a legalább 3 gyerekesek nem generálkivitelezővel való lakásépítése esetén 10M támogatás, max 5M ÁFA visszaigénylés és 10M kamattámogatott hitel adható.
Nekem kicsit zavaros, hogy az építési telek ÁFÁ-ja is visszaigényelhető.
Kérlek segítsetek ezt értelmezni: ha valaki nem építési telket vesz (mert ilyenek már sok helyen nincsenek) hanem magánszemélytől vásárol egy bontandó házat tartalmazó ingatlant, mi a helyzet?
A CSOK a bontás költségére és esetleges közművesítésre, járda építésére stb is felhasználható. De hol van itt a visszaigényelhető ÁFA?
Előre is köszönöm!
De ez is érdekes, nem is annyira értem:
44.§ (10): Új lakás építése esetén az azonos kibocsátó által kiállított számlák esetében, ha a számlák alapján az igénylő által visszaigényelhető általános forgalmi adó mértéke a 2 000 000 Ft-ot meghaladja, a hitelintézet csak abban az esetben fogadhatja el a számlákat, ha a támogatott személy bemutatja a kivitelezővel kötött szerződést is.
Jobban belegondolva a számlagyárak ellen lett kitalálva ez a pont..
Ingatlanlufi-fújás adófizetői pénzen. Egy Angliában élő kedves ismerősöm szerint, még mindig jobb, mint amit a brit kormány csinál: ők a lufi végén szállnak be, szintén állami támogatást adva a már most irreálisan drága lakások megvételére. Nálunk legalább még csak az elején vagyunk a lufinak.
Egy kérdés!
Nekem van 2 gyerekem, van egy lakásunk, amin van 3 millió hitel. A cégnél ahol dolgozok, felajánlották, hogy a város és a cég összefogásának eredményeként a város ad építési telket, a munkáltató pedig ugyanennyi értékű kölcsönt (vagy kamatmentes lesz az egész vagy a fele vissza nem térítendő és a fele kamatos), ha én arra építek házat.
Ebben az esetben értékesíteni kell a jelenlegi ingatlanomat, ami piaci értéken kb 13 millió körül lehet, tehát 10 millió forintom lenne még a cég által adott kölcsönön túl, ami kb 2,5-3 millió lehet.
Ha bevállaljuk a 3. gyereket, akkor ugye járhat a CSOK 10 milliója és még ott van az áfa visszaigénylés is.
A kérdés az, hogy érdemes e belekezdeni így?
Ha maganszemelytol vesz valaki telket, lebontando epulettel, az nem afas. Maganszemelytol vett epitesi telek sem afas.
3 gyerekes vagyok,új építésű lakást vennénk,ha eladom a régi lakásomat akkor csak a különbözetre leszek jogosult vagy a teljes igénybe vehető összegre.Valaki segítsen mert sehol nem találom.Köszi
"Eltörölték a használt lakások négyzetméterárainak korlátját, 35 millióra emelik a használt lakások maximális vételárát és a területi differenciáltság is a múlté."
Most akkor már lehet használt ingatlanra is költeni?
A zártkertekben a beépíthetőség általánosságban 3%-os. Ez jelentősen megnehezíti egy CSOK-os ház felhúzását. Egy ivóvíz-kút fúrása engedélyekkel minimum 1 millió Ft. Meglévő kút víztisztító berendezéssel vajon megengedett?
Sziasztok!
Használt lakást szeretnék venni,barátnőmmel 35 évesek vagyunk.
Nem vagyunk házasok,és nem is szeretnénk házasodni.
Van egy 13 hetes magzatunk.
Április végén amikor a magzat 24 hetes lesz felvehtjük a 600 ft állami támogatást,vagy ehhez házasodunk is kell?
Köszi.
@bruce "A kérdés az, hogy érdemes e belekezdeni így?" erre csak te tudhatod a választ. Pl, hogy hol helyezkedik el a város által adott telek, laknál-e ott minimum 10 évig?
Én pl. a helyedben várnék még 1-2 évet, amíg emelkednek a lakásárak, aztán gyorsan eladnám a mostani lakást, a pénzt átváltanám EUR-a, és külföldön vásárolnék egy lakást vagy házat egy nagyobb város közelében, 1%-os kamatra.
2020 után nem biztos, hogy vicces lesz Magyarországon élni.(pl.ilyenek miatt. zsiday.hu/blog/olimpiapaks2-eup%C3%A9nzek-baj )
@graphite A város által adott telek jó helyen van, kertvárosi rész, tehát ez a kérdés nem kérdés. A jelenlegi lakásomban is laknék 10 évig, de ha sikerül olyan házat felépíteni ami nagyjából kielégíti a vágyaimat, akkor ott is biztos hogy laknék 10 évig.
Ha várok 1-2 évet, akkor nem lesz a telek és a plusz pénz a cégtől, "csak" a lakásom eladási ára, abból meg messzire nem megyek, mert külföldön 15 millió forintnyi euróból nem vennék lakást az biztos...
Most sem vicces itthon élni, de sokan megoldjuk. Ilyesmi jóslatokat pedig már olvastam 10-15 évvel ezelőtt is, aztán nem nagyon jött be. Ettől még az olimpiai rendezést nettó hülyeségnek tartom és kizártnak is, hogy mi rendezzük, de hát bármi lehet!
@bruce
A probléma ott kezdődik, hogy most sincs megtakarításod, csak hiteled.
Jobb lenne, ha a cég inkább a hitelt fizetné ki, mint hogy most egy olyan építkezésbe kezdj, amire nincs pénzed.
3 gyerekkel min. 160m2-t kell építeni, ami alsó hangon is 30 millióba kerül (a kivitelezők már most tele vannak munkával, ezért az árak valszeg tovább fognak emelkedni). Ráadásul kérdés, hogy valóban akartok-e 3. gyereket annak minden további költségével együtt.
Mi a teljes tudás forrása?
Van valami ügyfélszolgálat, ahol egyedi eseteket meg lehet kérdezni?
Köszi
vna pár érdekesség. Ezt hogy értitek: " tetőtér beépítéssel vagy emelet-ráépítéssel létrehozott lakás akkor, ha a tetőtér beépítés vagy emelet-ráépítés révén legalább két új önálló albetétként nyilvántartott, lépcsőházból vagy szabadlépcsőn megközelíthető, külön bejárattal rendelkező, az a) pont aa)–ae) alpontja szerinti feltételnek megfelelő újabb lakás jön létre."
mi az, hogy "újabb"? Ha ráépítek egy szintet egy családi házra, amiből ezáltal két albetétes társasház lesz, az most akkor jó, vagy nem? Mindkét albetét új, hiszen eddig nem volt albetét, de csak az egyik lakás új.
Viszont ha egy társasháznak veszem meg a tetőterét, akkor a tetőtérben nem csinálhatok egyetlen lakást, mert akkor nincs két új albetét. Kisebb társasháznál pedig életszerű, hogy csak 1 lakást csinálok fent.
"Bárki vehet támogatással ingatlant, akár van neki öt, akár nincs, lényeg, hogy gyereke legyen."
Igen erről szól, sőt 10 évig ott kell lakni. Ez az állami cél. Gyerek minden áron, úgy hogy a terv erről 3 nap alatt született meg. Gratulálok!
érdekesen alakult az ÁFA visszatérítés is. Most már ehhez sem feltétel, hogy ne legyen másik ingatlanod. Ugyanakkor a régi szabélyban nem volt benne az új lakás szó, így elvileg bővítéshez is járt volna. Most a szabályozás egyértelműen az újról szóló rendeletben van, és az ÁFA résznél is hangsúlyozva van az új lakás.
Abba belegondolt valaki, hogy ha 10 évig ott kell lakni, akkor nem tudnak elválni? Hány család lesz, akik majd elválnak, de együtt laknak. Szép gyerekkoruk lesz az ott felnövőknek.
Tudom, nem a válásra kell mindig gondolni, de a KSH szerint is sok 🙂
Eddig nagyobb a füstje, mint a lángja:
"Január végéig 9 ezren igényelték sikeresen a családi otthonteremtési kedvezményt"
"a megítélt támogatások átlagos összege 1,14 millió forint körül van, ... a három gyermek után járó 10+10 millió... egyelőre nem ragadta meg az emberek fantáziáját. A háromgyerekes családok az igénylők 15 százalékát tették ki, vagyis még közülük sem mindenki akart a 10+10 milliós lehetőséggel élni."
"a támogatások 35 százalékát részben vagy egészben előre vállalt gyermek után vették föl az emberek,"
"az igénylők 70 százaléka kisebb városokban és községekben él;
a csokot fölvevők csupán 9 százaléka budapesti, és 21 százalékuk lakik valamelyik megyeszékhelyen;
a támogatás többségét, 52 százalékát kétgyermekes, 30 százalékát pedig egy gyermeket nevelő családoknak ítélték."
goo.gl/BNBwSn
@tt "A probléma ott kezdődik, hogy most sincs megtakarításod, csak hiteled."
És az a 10 millió forint amit a lakás eladásából jön az mi? Ha lenne 2-3 millió forint megtakarításom, az sem lenne, mert azt meg a hitelbe már rég beletörlesztettem volna!
"Jobb lenne, ha a cég inkább a hitelt fizetné ki, mint hogy most egy olyan építkezésbe kezdj, amire nincs pénzed."
Van 10 millióm + kapok a cégtől 2-3 milliót + ott van a CSOK-ból 10 millió. Értem én hogy valakinek ez nem elég pénz, de én azt gondolom, hogy ebből már lehet kezdeni valamit. Max még felveszünk pár millió hitelt és kb ugyanott vagyunk mint most.
A bátyám kőműves és ács csak jelenleg nincs kiváltva a vállalkozóija, de nyilván ha kell kiváltja (amúgy is tervezi, mert egy másik ház építésére is felkérték már...) Az anyagktg kb 60-65% szokott lenni, a munkadíj pedig a maradék, szóval olyan nagy drágulás nem lenne amúgy sem.
Szia!
A kérdésem hogy zárkerten lévő lakóingatlanra aminél nincs a csatornázás kiépítve,nincs közművesítve de van emésztő és ivóvíz ellátás és persze villany arra lehet igényelni a CSOK-ot
használt lakás vásárlásra???
LOL: mire megszületett a negyedik gyerek, és az igényléshez szükséges papirok is összegyűltek volna, kijött egy még újabb rendelet, ami betett az egésznek, úgyhogy hagyom a p-be. Buktam 3000-et illetékben az OEP igazoláshoz.
Részletek.
Meglévő cs.ház bővités, tetőtér beépités. A két nagyobbra már kaptunk anno 2.4 szocpolt.
Eredeti CSOK szabály szerint, ezt a kettőt elfelejtjük, a két kisebb számit, utánuk jár 1,4.
Új szabály: 4 gyerek számit, de levonjuk a már régebben kapott szocpolt. 4 gyerek, bővités: 2,75, ebből lejön a 2.4. 0,35 pedig nem fogom a sok admint, utánajárást csinálni, mondhatni, nem éri meg.
Máskülönben, nem a sértett méltóság mondatja velem, mert nem érdekel, és én sem tartom jó ötletnek ezt a CSOK-osdit, de ha tényleg a gyerekvállalást (értsd: vállalj még 1-2-t) szeretnék ösztönözni, akkor pontosan, hogy a tetőtérbeépitést, bővitést kellen jobban támogatni, sokkal
életszerűbb, szvsz.
Kedves Kiszámoló!
Korábban- a régi jogszabálynál - már kérdeztem, de akkor még nem volt rá válasz. Ugye jól olvasom a most hatályos rendelkezést (16/2016. Korm.r), annak 12.§ (6) bekezdését?
A (2) bekezdés szerinti esetben a korábban igénybe vett támogatással összefüggésben előírt életvitelszerű bentlakási kötelezettséget az e rendelet szerinti családi otthonteremtési kedvezménnyel érintett új lakásban kell teljesíteni
Azaz: most már lehet tudni, hogy akik megtartják a régi lakást és arra vonatkozóan is volt ottlakási kötelem előírva egy korábbi szocpol által, azok esetében (amennyiben nem akarják ezt a régi ingatlant eladni) az új lakásban kell/lehet ezt az ottlakási kötelezettséget teljesíteniük? Ez ugye eddig nem volt szabályozva!
Karcsa
Használt lakás vásárlásnál maximum 50 % tulajdona lehet más ingatlanban az igénylőnek. Ha van egy garázsod, ami 100 % tulajdon akkor valószínűleg szintén "bukta" a lehetőség. Ugyanakkor nincs kizárva, hogy 5 db lakásban is legyen max. 50 % tulajdonjog! Legalábbis a banki honlapokból ez olvasható ki!!!