Mennyire lehet jó egy 19 dolláros eper?

2025-03-12
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Nagyot megy most egy eper. egyetlen szemet(!) adnak 19 dollárért, igaz, szépen becsomagolva. Az emberek pedig veszik, mint a cukrot, mert bár drága, de annyira finom, hogy minden pénzt megér, a high end élelmiszereket árusító boltok nem tudnak eleget rendelni belőle.

@alyssaantociiinsane♬ original sound - lyss

Az egyik amerikai műsorban vettek közönséges bolti epret, szépen becsomagolták szemenként, mintha a 19 dolláros eper lett volna és megkérdezték az embereket, hogy mi a véleményük róla. Aztán kérték, hogy hasonlítsák össze az olcsó bolti eperrel, majd megkínálták őket abból a dobozból, amiből eredetileg a "drága" epret is kivették.

Tanulságos, mennyire meg lehet vezetni az embereket egy hype-pal.

Kapcsolódó cikk: Ha drágább, jobb is?

 

Hozzászólások:

Csak Disqus-felhasználók léphetnek be és szólhatnak hozzá a cikkhez.
Subscribe
Visszajelzés
36 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Van 350 fontért is 🙂 Biztos finom.
https://youtu.be/RZ1HwqrQ-PM?si=3OE_Tq8mWKsy2EPW

"But what makes the million dollar price tag is the breathtaking 10.06-carat royal blue diamond engagement ring."

Ez csalás. így én is tudnék drága fagyit csinálni. 😀

Ondi! Óvatosan ágyád. Hidág!

röhögő szmájli

Volt ilyen kísérlet is. Bekötött szemmel bort kóstoltattak, és a kísérleti alanyok annyit tudtak csak, hogy "mennyi a bor ára". A legfinomabbnak a legdrágább bor bizonyult.
A borok ugyanazok voltak.

Ha jól rémlik, valami "insead wine tasting" kereséssel meg lehetett találni. fMRI-vel tudták igazolni, hogy tényleg jobban ízlett nekik, pedig ahogy írtad, végig ugyanazt itták. Avagy a tudomány is "felfedezte" a sznobériát. (Szoktam szeretni, amikor a bámulatos tudomány évszázados-évezredes dolgokat "fedez fel". :D)

Jah, mi meg nyálazzuk a papír szívószálat...

Neked még nincs saját fém szívószálad??

Csajkát meg kanalat is vigyünk, mint a lágerben? 😀

Nektek van egyáltalán szívószálatok?

Mindenki azt csinál a pénzével, amit akar, de komolyan arra kell erőforrásokat égetni, hogy szemetet gyártunk/szállítsunk? És hány ilyen van? Ez az eper is ez a kategória. (A legfinomabb eper nekem az volt, ami nagyanyám kertjének a végében nőtt és frissen szedtem le gyerekként. Azt az ízt Japánban nyilván nem fogják elérni.) Ha valamit meg kellene vámolni, akkor azok az ilyen full felesleges consumer-idiótaságok. Végülis teljesen mindegy, hogy ez az eper 19 vagy 99 dollárba kerül, max keveseb kerozin fogy az agyatlanság miatt.

Bocsánat, de ezen teljesen kivagyok, ahogy a wannabe-influencer eljátsza, hogy a világ legfinomabb dolgát eszi, miközben az egész csak arról szól, hogy nesze paraszt, itt egy eper egy műanyag kupolában, fizesd ki a 6000 HUF-odat és érezd magad úgy, hogy kaptál egy falatot a luxusból.

Ha valamit meg kellene vámolni, akkor azok az ilyen full felesleges consumer-idiótaságok.

Számomra mindmáig ismeretlen magyar gondolkodótól (Dőry István) olvastam a magyar internet hőskorában a "Kétféle pénz" ötletét.

Ember-ember pénz - évezredek óta: amennyit a másik ember az árujáért vagy szolgáltatásáért kér, meg kell adnod neki megegyezésetek szerinti időre.Ember-Természet pénz - ideje lenne bevezetni: amennyit helyreállíthatatlanul elhasználsz a Természet erőforrásaiból, annyit vissza kell töltened (a fizetést beszedni - akárcsak az ember-ember pénz esetében, ha az adós nem működik együtt - sajnos szintén csak az államhatalomnak lenne ereje.)Még most is elérhető: https://ertedvagyok.hu/sites/default/files/pdfs//79/06-09.pdf

Azon csodálkozom, hogy sokkal nagyobb 20-21. századi filozófusoktól én mindmáig nem botlottam ebbe az egyszerű ötletbe.

Last edited 30 napja by jurta

Ehhez nem kell filózfisnak lenni, mivel egy bizonyos szintje törvényi szinten van már.

Ha például olaj lelőhely feltárást csinálsz, akkor csak akkor vághatsz neki, hogyha van pár milliárdod a helyreállítására is, hogyha nem termeled ki vagy nincs mit.

Gyárat is csak úgy építhetsz, hogyha a könyveidben elkülönítetten szerepel a gyár megszűnése/felszámolása esetére a természet helyreállítására elkülönített pénz.

Nyilván, vannak olyan esetek amikor ezek a gyárak csődbe mennek és a természet helyreállítására allokált pénz az eltűnik és a természet nem lesz helyreállítva.

Elvileg a környezetvédelmi adók + büntetések ezt hivatottak szolgálni, de nagyon nem működnek. Van, amit aránytalanul megadóztatnak, mást meg alig. Tudtommal ezért éri meg sok esetben jobban a repülő EU-n belül, mint a vonat. (De majd ezt valaki kijavítja.)
De ha belegondolsz, egy Budapest-Győr vonat teljes áron két embernek 7000 HUF. Ez 120km, egy normális kocsival (7l/100km) 8,4 litert fogyasztasz, most éppen 600HUF a benzin átlagára, 5000 HUF a benzinpénz.

Ha ott áll az autóm a ház előtt, két emberrel eszembe sem jutna vonatozni, mert egyszerűen nem éri meg. Ha esetleg beleszámolom, hogy valószínűleg nem a vasútállomás mellett lakom és nem is oda akarok menni, akkor valószínűleg egy emberrel sem éri meg (ha nincs bérletem). Anyagiakról beszéltünk, időről nem.

A két alternatíva közül melyik a környezetbarátabb?

Szerk: A pályamatricát kihagytam

Last edited 30 napja by Czcvjxtxu

Ezek arra történő kísérletek (jobb, mint a semmi), hogy a környezeti károk helyreállítását ember-ember pénzzel fedezzék, mivel annak nyersanyag- és eszközigénye lesz, s azzal valakinek munkája lesz.

A tanulmány arról szól, hogy minden dolog igénybevételének lenne egy ember-ember közti ára és ember-Természet közti ára. Utóbbi biztosítaná, hogy eleve ne okozhasson az emberiség akkora kárt (elfogyasztást, pusztítást) időegység alatt, amekkorát a Természet nem tud maga helyreállítani.

Jellemzően nem is ismernénk olyat, aki a kőolajszármazékok (vagy a műanyagba csomagolt egy szem japán eper) ember-Természet árát meg tudná fizetni, még ha az ember-ember árát meg is engedhetné magának.

(Nyilván a tanulmány hossza nem teszi lehetővé, hogy e kitalált "pénz" minden lehetséges gyerekbetegségét elemezze és kivédje, de nem is önmagában Dőry Istvántól fogja a világ az ötletet elfogadni.)

Last edited 28 napja by jurta

rögtön beugrott: Penn and Teller: Bullsh*t season 1 episode 7: bementek forgatni egy fancy étterembe, mindenféle fancy címkét nyomtattak üvegekre, megtöltötték azokat a kerti slagból, és eladták mint fancy víz, az emberek meg örültek neki, meg kiérezték a himalája ízét meg ilyenek 🙂

egyébként az egész sorozat arany, az a rész különösen (ugyanabban a részben a feng shuit is kifigurázták, azon is van mit...)

ezt 2003-ban forgatták, nincs új a nap alatt, aki hülyeségekre akar sokat költeni, az fog

Íme, itt is egy vicces vakteszt. Nem eper...
https://youtu.be/JHoDYoxfFL4?si=7FD09oclKOG498mI

Last edited 1 hónapja by Vándor

Épp rendeltem volna egy dobozzal 😉 de úgy tűnik csak USA-ba szállítanak.

Ez az igénytelen egyesével becsomagolom műanyag dobozba mondjuk nem az ellyamai-ra jellemző.

Én mostanság azon gondolkodtam el, hogy mennyivel vagyunk szegényebbek nemzetgazdasági szinten hogy lehasznált német luxusautókra és azok alkatrészeikre pazaroljuk a GDP-nk jelentős részét. (A beleölt munkaórákról nem is beszélve)

Pest megye kisebb településein szerintem nem ritkán az emberek bevételeik 30-40%-át öntik bele ezekbe az autókba folyamatosan. (Jobb esetben csak egy ilyenbe szal családi szinten ez kevesebb de...)

Eközben pl szigetelésre, fűtésmodernizálásra szinte sehol nem képesek önerőből.

De ez az o dontesuk. Kinek milyen preferenciai vannak.

Érdekes filozófiai kérdés, hogy az egyén felelőtlen pénzköltése hogyan hat vissza a társadalomra és hol kell azt mondani, hogy ezt az ostobaságot már saját pénzből se.
A skála egyik oldalán a keménydrogok vannak, tőlük nem messze a cigi/pia, szerintem ezek a túlárazott műanyag vackok valahol középen vannak, és (szintén szerintem) a jobbik végén a lelakott német kocsik életbentartása.

Ez ellen az állam egyedi döntésekkel azért tehet. (drogpolitika, termékspecifikus vámok, régi kocsik adóztatása/kitiltása)

Egyébként egyetértek, sok olyan buta költés van, ami már nem csak egyéni, hanem nemzetgazdasági szinten is káros.

Egyszer láttam egy félig reality, félig átverős, félig tudományos kísérlet tévéműsort, ahol VIP jegyet szedtek a buszmegállóban. Kihúztak egy kötelet, hogy leválasszák a buszmegálló egyik felét, hogy az a VIP rész, ahol csak akkor várhatod a buszt, ha fizetsz érte. Volt, aki fizetett a kiváltságért.

Mondjuk azért én is fizetnék.

Off: Mi lett a többiekkel? Már csak regisztráció után lehet kommentelni?

Na az pont olyan mint az Apple ökoszisztéma: semmirekellő, de legalább drága és még sorban is állnak az emberek a 60 Hertz-es kijelzős telefonért, ami fél millióba kerül! XD

ez nem az ízről szól,nem a vakteszt eredménye a lényeg.
Nem is az eper a termék, hanem az a lehetőség, hogy ezzel demonstrálhatja a fogyasztó, hogy "nekem aztán sikerült az élet". Ráadásul egy fokkal elegénsabban, mintha bankjegyköteget lengetne, és jóval olcsóbban.

Különösen akkor hasznos, ha valakinek nincs önálló teljesítménye, hanem más pénzét költi. A összeg pont az a kategória, amivel emberek tömegei orra alá lehet dörgölni, hogy egy órát dolgoztok ennyi pénzért, nektek persze drága, de én különleges vagyok mert megengedhetem magamnak. Lehet, hogy semmi saját teljesítményem nincs, amire büszke lehetek, de erre igen

emberek tömegei orra alá lehet dörgölni, hogy egy órát dolgoztok ennyi pénzért, nektek persze drága, de én különleges vagyok mert megengedhetem magamnak.

Ki a franc fogja elhinni, hogy gazdag vagyok, mert vettem EGY epret annyiért, amennyibe a piacon egy kilónyi kerül?

Ez csak akkor működne, ha a darabonként 19 dollárosból vennék egy egész kilót, vagy ha az eper köztudottan nélkülözhetetlen lenne az élethez (tehát lehetne tudni, hogy többet is veszek, mint egyet).

Sztem a luxus érzetét veszik meg 19 dollárért. Még racionális is ahhoz képesr mintha egy michaelkors táskát vennének 1900ért.

Az emberek jó része vágyik a luxusra (vagy arra, amire azt hiszi, luxus), ekkor kiváltságosnak érzi magát. A társadalom alsó szegletében ez egy darab eper, vagy egy kocka dubai csoki, a másik véglet pedig bezárja magát a tenger közepén egy drága jachtra.

Hàt ez az egyedi luxus eper pont úgy hiànyzott mint Sherman tankra a fonogràf hangszórója..

Ezt a linket most itt hagynám, mert nagyon is idevág.

https://www.youtube.com/watch?v=v2qydjVbLJk

És ez egy régi videó. Azóta az emberi hülyeség csak hatványozódott, köszönhetően az öntömjénező, magamutogató, egoista világrendnek, amiben élünk. Mert egyesek mindenkinek meg akarják mutatni (igen, főleg az Insta/Tiktok celebek) hogy ők mennyire kiváltságosok. És az a hihetetlen, hogy valaki erre kíváncsi. Valaki végignéz egy olyan videót, ahol valaki felbont egy ilyen $19-os epret, és megeszi. És lehet, hogy utána fújol a kommentekben, de megnézte, ott már megpörgette a nézettséget, tehát jön a lóvé a celebnek. És ilyen baromságokat tárolunk össztársadalmilag végeláthatatlan kapacitású szervereken. Egyszerűen hihetetlen. Néha legszívesebben lekapcsolnám az internetet úgy, ahogy van.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram