Mennyit fogyaszt a bedugva hagyott mobiltöltő, a notebook és a mosógép?
Alig két nap alatt hirtelen mindenki roppant energiatakarékossá vált.
Annyira, hogy akartam venni egy konnektorba dugható fogyasztómérőt, induláskor az Auchan honlapja szerint legalább három volt még a boltban, mire odaértem, mind elvitték. Szerintem ennyit nem adtak el máskor fél év alatt sem.
Biztos te is olvastál már olyan cikkeket, hogy már milliomos lennél, ha nem hagynád mindig bedugva a mobiltöltőket. Most, hogy felsejlett a magas áramszámla réme, mindenki tudni szeretné, mennyit is fogyasztanak ezek a dolgok.
Azért, hogy neked ne kelljen, megmértem néhány elektronikai termék fogyasztását. Az árakat a mostani, rezsicsökkentett árral számoltam, kerekítéssel 38 forintos egységáron.
Kezdjük mindjárt a hírhedt mobiltöltőkkel. Akármennyit mértem, akármilyen márkájú töltőt, mindegyiknél 0,0 W-ot mutatott a mérő. Ennek az lehet az oka, hogy csak 0,2 W felett mér. Lehet, hogy mégsem attól leszel milliomos, ha kihúzod a töltőt a falból és a Földet sem ezzel fogod megmenteni.
Bedugott, de kikapcsolt tévé, Xbox és egy mobiltöltő együtt fogyaszt titokban 2,1 Wh-ot. Ez havonta 1,52 kWh, jelenlegi áron 58 forint/hó. Őszintén én sokkal többre tippeltem volna ennek a három fogyasztónak az együttes készenléti fogyasztását.
Éjszakai fény akár világít, akár nem, 0,3 Wh áramfelvétel, havi 8 forint. Ez ennyit is igért a csomagoláson, így reális érték is.
Wifi router 4,3 Wh, havonta 115 forint.
Wifi jeltovábbító 1,15 Wh, havi 31,5 forint.
Tévé bekapcsolva fogyaszt 75 Wh, napi négy órával 9 kWh, 342 forint/hó. (Hivatalos adatlapja szerint 124 Wh, de ez függ a fényerőbeállítástól is. Azzal számolva 565 Ft.)
Fontos megjegyezni, hogy a tévé fajtájától, méretétől, de még a fényerőtől is függ ez az érték, ezt csak egy durva iránymutatásnak vedd itt is és a további adatoknál is. Még az sem mindegy fogyasztás szempontjából, milyen processzor van egy számítógépben és azt mennyire terheled (játék vs. excel tábla).
Asztali monitor 27 collos 30 Wh, napi 10 órával havi 342 Ft
Asztali monitor és asztali számítógép együtt, irodai felhasználás 85 Wh, napi 10 órával havi 765 forint
Középkategóriás notebook 14 collos kijelzővel 7 Wh, napi 10 órával havi 80 forint. (Hivatalos adat tétlen módban 7,8 Wh. Terhelés függvényében nő a fogyasztás, maximumon pörgetve akár 80 Wh is lehet. Ha te heavy gamer vagy és mindig csúcsra járatod a gépet, akkor inkább havi 800 forinttal számolj.)
189 liter hűtő plusz 71 liter mélyhűtő Gorenje, F energiaosztály éves fogyasztás gyári adat évi 272 kWh, havi 861 forint. (Megjegyzem, ez már egy viszonylag nagy családi hűtő komolyabb mélyhűtővel. Keress rá a saját hűtőd fogyasztására. Az új energiaszabvány szerint többet fogyasztanak, mint a régi mérés szerint, ennek a hűtőnek a régi adatlapján A++ besorolás és évi 215 kWh fogyasztás szerepel.)
Egy darab 8 wattos LED izzó (igen, köszönjük, tudjuk, hogy már semmi nem izzik benne, te olvass fényforrást helyette) napi 6 óra használat mellett havi 1,44 kWh, 55 forint/hó. Ha van 15 ilyen izzó a házban és a hatórás intervallumban mindig a fele fel van kapcsolva, az havi 412 Ft.
Mosógép 5 kg töltet, D energiaosztály eco módban mosásonként 0,6 kwh, vagyis 23 forint. (gyári adat) Mivel az eco móddal sokan elégedetlenek (piszkosak maradnak a ruhák a nagy víz és energiaspórolásban), szerintem szorozd meg kettővel az értéket.
Elektromos bojlerünk nincs, így azzal nem tudok szolgálni. (Bár gondolkodtam rajta, hogy veszünk egyet, legalább egy átfolyósat, a meleg víz az egyetlen, ami csak gázról megy.) Itt nagyon fontos, hogy mennyire fűtöd fel (feleslegesen) a benne lévő vizet és hányszor használjátok el egy nap. Sokba kerül melegen tartani a vizet, de még többe, ha gyorsan kell felfűteni és az is, ha indokolatlanul túl melegen tartod a vizet. A modernebb villanybojlerek már tudnak kalkulálni, ha neked csak reggel hat és nyolc és este hat és nyolc között kell meghatározott mennyiségű fürdővíz, akkor arra optimalizálnak.
Az egyik kedves hozzászóló osztotta meg az elektromos vízmelegítő kalkulátorát, amit itt találsz. (Rossz hír, hogy akár egyetlen 120 literes vízmelegítő elfogyaszthatja a rezsicsökkentett áramot egy háztartásban.)
Remélem segített a cikk, hogy hol érdemes és hol nem annyira spórolnod.
Honnan az infó? Mert én pl tavaly júniusban vettem lakást, akkor az előző lakó használatától függenék? Mivel felújitok sok áramot nem használok, csak az új hűtő van, meg heti 2-3 mosás meg néha mikró. Azzal szerintem én simán bent vagyok a keretben 🙂
Most az a tévhit, hogy ha hagyom kihűlni a lakást, és utána újra felfűtöm, az kerül több gázba vagy ha folyamatosan fűtöm?
portfolio.hu/gazdasag/20220715/rendkivuli-informacio-jott-a-rezsicsokkentesrol-sokaknak-tenyleg-nagyon-fajni-fog-szinte-azonnal-556415
Végre beleverik a magyar crypto h*lyegyerekek koporsójába az utolsó szöget.
Unom már a sok okost, akik a tudatlan pénzhajhászásukkal pusztítják a földet.
15 cm-es grafit polisztirol szigetelés, lábazatra 12 cm xps összesen kb. 200 m2 felületre anyagköltség kb. 2,2M HUF, munkadíj kb. 2,8M Ft. mindez Budapesten, tisztességes, hozzáértő mesteremberekkel végeztetve.
Talán úgy pontosítható a mérés, hogy az összes üresjárati otthoni készüléket (töltő, XBOX, tévé) egy elosztóba kell dugni, és a teljes elosztó fogyasztását kell mérni. Igy lesz egy kép az együttes fogyasztás mérhető.
Vagy, ami a legpontosabb (legalábbis a számlázott kWh tekintetében) és nem kell hozzá semmi: le kell minden kapcsolni, ki kell húzni a hűtőt, és figyelni kell a villanyórát. Régi “analóg” villanyóránál volt egy tárcsa, ott annak forgását lehetett nézni stopperrel, abból számolni Wattot, az újabb digitális órák esetenként kiírják a Wattot, vagy más jelét adját a pillanatnyi teljesítménynek.
Eszköztől függetlenül amit nem használsz, az gyakorlatilag nem fogyaszt. A be nem kapcsolt tv, kávéfőző, mobiltöltő, akármilyen kikapcsolt eszköz kerekítve mind nulla. Csak annyiban tér el a valós nullától, amekkora veszteséges hőteljesítménye van az adapternek, de az a hőleadás érintéssel is jól saccolható. A kis területen éppen hogy langyos az a pár forint / hónap kategória.
Ezeket a Wh méréseket én nem tudom értelmezni. Mennyi idő alatt? Ha Wh/óra, akkor lehet órával egyszerűsíteni és energia fogyasztás helyett teljesítményt, wattot érdemes megadni. Bár ez meg rá van írva a legtöbb termékre.
A nagy haztartasi gepek (mind A+++) a legnagyobb energia felhasznalok, kicsikkel sokat nem lehet sporolni.
– napi 2x mosunk, mosogep 0.5kWh/ciklus, a szaritogep 1kWh/ciklus => 90kWh/ho
– napi 1x mosogatogep 0.5kWh/ciklus => 20kWh/ho
– hutogep 1kWh/nap => 30kWh/ho
– elektromos tuzhely 2kWh/nap => 60kWh/ho
A nagy gepek havi szinten 200kWh aramot fogyasztanak el.
Pl. ha a TV-d 75W-ot vesz fel, akkor 1 óra alatt 75Wh-t fogyaszt, 4 óra alatt 300Wh-t és így tovább. Tehát a pillanatnyi “fogyasztás”-> felvett teljesítmény nem összekeverendő az adott idő alatt elfogyasztott “árammal” -> energiával.
Igen, így írtam, aztán kijavíttatták, hogy úgy nem jó….
Nem kötözködésből írom, de szerintem sokat javítana az olvashatóságon, ha stimmelnének a mértékegységek.
Teljesítmény mértékegysége: W (Watt).
Elfogasztott energia mértékegysége: Wh (a teljesítmény összegezve idő szerint).
2W*3h=6Wh
A cikkben néhány helyen: Wh -> W.
Vigyázat! Némelyik kapcsoló csak az egyik madzagot szakítja meg.
Ha pont úgy dugod be a konnektorba, hogy a nullát szakítja meg a kapcsoló, akkor a fázison keresztül 50Hz-en érkezik a delej. (pl: feltöltés-kisütés a kondenzátorokra)
Tévedek?
“Most az a tévhit, hogy ha hagyom kihűlni a lakást, és utána újra felfűtöm, az kerül több gázba vagy ha folyamatosan fűtöm?”
Nem tévhit. A probléma valós. Persze csak méréssel igazolható. Én pl. 2 év alatt mértem ki, hogy télen, nulla fok alatt nekem 1 napnál van a forduló. utána érdemes jól levenni a fűtést. Ha 1 napnál kevesebbre megyek el, alig veszem le. Akkor meg a téli benapozást használom ki, tehát igazából 3 körül kell feljebb venni a fűtést nálam, hogy hazaérkezésre jó legyen és feleslegesen ne fűtsem elő a lakást.
Ha tavaly alatta voltam, akkor idén mindent olcsón kapok, mindegy mennyit fogyasztok?
Ha tavaly felette voltam, akkor meg mindent drágán? Akkor is ha idén 5 kwh megy el?
Mi köze a tavalyinak bármihez, amikor a mostani fogyasztásra van egy limit, amíg nem érem el, addig olcsó, utána drága.
Ez most nagyon nem jön át, hogy lehet belekeverni a tavalyit a képletbe.
Nekem megy 0-24be gamer pc, 1 noti, tv, villany megy 10 órát mind ledes, légszűrő, 1db 3kwhs klíma 10 órát, 1db mobil klíma 2,8kwh kb 10 órát ha 30 fok felett van kint, elektromos sütő, indukciós sutolap ezek csak hétvégén, mosógép két naponta, mosogatógép két naponta, egy normál hűtő fagyasztóval a++ , tablet, 2 telefon 1 router 1 modem és így ment el 420kwh múlt hónapban, előzőek 300 körül. Az átlag 300kwh és így is 45ft volt egy kwh. Dupla annyi mint az “átlag”
Sokszor gondoltam már rá, hogy reklamáljak a T-Home-nál, de eddig lusta voltam – most nem leszek.
(És bocs, de nem tudom nem megemlíteni: “óránként X Wh” az annyi mint X Watt 🙂 )
Mostanában sokszor összekeverednek a teljesítmény / fogyasztás / energia, és ezek mértékegységei, ezt próbálnám meg egy kicsit tisztázni:
Első legyen az (elektromos) teljesítmény, a mértékegységet W vagy watt. Ez mutatja meg, hogy egy adott eszköz “mennyire erős” vagy “mennyire pörgeti a villanyórát”.
A második legyen az energia, a mértékegysége alapvetően J vagy joule. Ez alapján számolják hogy mennyit kell fizetni vagyis “hányszor fordulatot tett meg a villanyóra”. Az elhasznált energia összefügg az adott eszköz által felvett teljesítménnyel és hogy mennyi ideig használtuk az adott eszközt (a kettő szorzata). Ezért a villanyszámlán nem is joule-ként hanem Wh -ként (watt-óra) vagy ennek az ezerszeresével kWh-ként tüntetik fel. (1 J megegyezik 1 Ws, azaz 3600 J az 1000 Wh ami 1 kWh.)
Folyt…
Ha van két (ideális) vízforralónk, az egyik legyen 1000 W-os a másik 2000 W-os, akkor a másodikkal fele annyi idő alatt tudunk ugyanannyi vizet felforralni, mint az elsővel, de összességében ugyanannyi energiát használtuk el (ugyanannyit kell érte fizetni). (A másodiknál kétszer olyan gyorsan forgott a villanyóra, de fele annyi ideig, így ugyanannyi fordulatot tett meg, mint az elsőnél.)
Folyt…
—
Itt szeretném még megjegyezni, hogy klímák, hűtőgépek, hőszivattyúk képesek több hő energiát átmozgatni egyik helyről a másikra, mint amennyi villamos energiát ehhez felhasználnak. (Klímáknál e kettő aránya a COP és EER érték. Ettől nem lesz a hatásfokuk nagyobb 100%-nál, látszólag így tünhet, hiszen nem kell azért (még) fizetni, hogy télen hűtjük nyáron fűtjük a kinti levegőt.)
Például, pont pár hónapja néztem én is az új laptopom (15,6″!), az átlagos elektromos _Teljesítményfelvétele 4 W, tehát _egy óra_ alatt 4Wh elektromos _Energiát fogyaszt el, _egy nap_ alatt 96 Wh elektromos _Energiát fogyaszt. Ami 0,096 kWh fogyasztás egy nap alatt. Rég voltam 7.es, de talán így korrektebb a megfogalmazás, Rossz a szememnek olvasni azt a sok Wh-t időegység nélkül.
A klíma fogyasztása értelmezhetetlen, az a fejlődő hőt transzportálja a kültérbe és mindig csak annyit, a fogyasztáshoz tudni kéne egy átlagos COP/SER értéket is hozzá. lásd fűtés klímával cikk.
___És akkor mondok még egy jobbat, ha megy a klímád, akkor a 100 W teljesítményfelvételű tévéd hulladékhőjét is a klímádnak kell elvezetni, tehát kalkulálhatsz úgy, mintha ~~130 W lenne a teljesítményfelvétele.
ha van valakinek megmondhatná hogy zuhanyzásra használható e például, (gyenge vízsugarat irnak)
pl. Vaillant miniVED H 3/2
Igen, jogos kérdés, erre keresem én is a választ.
Nálunk a gázzal lesz gond. Gyerekekkel nem tudom, hogy ki jön ki 144 m3-ből. Igaz, “csak” 2 és nem a NER által elvárt 3 vagy több, de szvsz 2-re is annyit kell fűteni, mint háromra.
Elmondok egy történetet innen az Óperencián túlról.
Jött sok éve hivatalos levél az energiaszolgáltatóktól: cseréld energiatakarékosra az izzót, csavard lejjebb a fűtést stb. nyakon öntve a környezettudatosság szólamával, lágy hegedűszóval a háttérben – szóval az azóta jól ismert nóta.
Beszélek haverommal, mondom, nálad is kiverte a biztosítékot? Mondja, elkezdett gondolkozni, hót ideg lett. Te spóroljál, NEKIK, mert kevesebb gázt és áramot kell megvenniük és neked adniuk, aminek az árát minden ősszel emelik, tehát a nagy spórolással is ugyanott leszel, ahol a part szakad. De legalább „környezettudatos” voltál és ők gyorsabban gazdagodtak.
Lefordítom: most ott tart a csóri magyar, hogy nincs hova összébbhúzni a nadrágszíjat. Tecikéteni?
10teletem
nálam a 2021es vodafone router is 30W-ot ír, persze ez a max lenne ügye. de 30*24*30 = 21,6kW egy hónapban nem?
a külső routerem maxja is 21W
oké hogy nem maxon megy folyton, de a 4.3W a cikkben gyanusan kicsinek tűnik
Nincs ember a Földön aki reális indokot tud tenni egy 280 m2 méretű lakóingatlan mellé 3 főre. Meg a szomszédaim akik lebetonozták a telket és a betont locsolgatják.
Ha volt pénz ekkora házra, legyen pénzed a fenntartására.
50m2 lakásban lakunk ketten, a negyede az átlagnak a havi fogyasztásunk. Negyede. Soha nem figyeltem a spórolásra. Édesapám spórolós, családi házban átalányt fizet és még így is pluszban van.
There is room for improvement.
Forras: youtu.be/_yMMTVVJI4c
nalam 30m2 lakas, 1 fo, homeoffice, havi 70kW korul mozog a fogyasztas, pedig csak heti 1 mosas, laptop, 1 monitor, 1 nagyobb huto (alul kulon fagyaszto) es kapcsolos elosztom van szal keszenletben sem mennek ha nincs rajuk szukseg. A lampa sem eg egesz nap, az is ledes.
Valahol rajta áll egy szám, hogy mennyi fordulat jelent 1 kWh fogyasztást.
Egy kis matek és meg is van. A standby fogyasztók teljesítménye nem igazán változik, így egy rövid mérés teljesen kielégítő.
Havi 20-150kwh-t lehet fogni egy házon.
Sokkal pontosabb eszközök vannak annál amit használsz, olcsók egyszerűek, okosok. EU gyártás. Okos ház rendszer, de minden eleme külön is használható.
Van komplett eszközrendszerem a fogysztás kordában tartására.
Én ezt IT oldalról tudom támogatni, de most jelentjeztek villanyszerelők együttműködni, mert ez két szakma.
Milyen feltételekkel mutatnád be a koncepciómat?
Az első lépés, hogy írd le. 🙂
Aztán meglátjuk.
Annyira unalmas ennyi év után is elmagyarázni, hogy nem minden cikk szól ugyanannak.
Most előkerült több tízezer olvasó, aki talán még soha nem járt itt, de erre kíváncsi.
A másik okoskodás, hogy mennyit kerestek, aztán sírás van most a rezsi miatt.
A nagyokosnak fel sem tűnik, hogy olyanok kommentelnek most, akik még soha.
De okoskodni kell, mert anélkül bár lehet élni, de minek.
Érdemes Tuya kompatibiliset venni.