Mennyit teszünk félre havonta?
Az Erste Bank kihozta a legfrissebb felmérését a megtakarítási hajlandóságról, amit a régió hét országában évente vizsgálnak.
Ebből megtudjuk, hogy a járvány miatt mindenhol nőtt azok aránya, akik szerint fontos megtakarítani, ez idehaza most 80%.
Idehaza nőtt a havi átlagos megtakarítás mértéke forintban, de sajnos euróban csökkent. 2020-ban a magyarok átlagosan 22,6 ezer forintot tettek félre, ez a negyedik helyre elég a vizsgált hét régiós országban. Egyébként ezzel az összeggel csak a megtakarítok kevesebb mint egyharmada elégedett. Bővebb infók és adatok a fenti linken.
Ajjaj.
Persze tisztában vagyok azzal, hogy ha nincs miből…
Az ember ilyenkor reménykedik benne, hogy az adatfelvétel nem reprezentatív…
Ha a tőkejövedelmet is számolom, akkor a teljes éves bevételeink kb. egyharmadát tesszük félre.
Ahhoz képest plázák televannak vásárlókkal, sok ember elvesztette az állását már tavasszal, még is valahogy kijön 9 hónapja az ‘1 havi félretett’ pénzéből még úgy is, hogy megveszi a legújabb tv-t…
szóval én nem adnék sok alapot ezeknek a számoknak
Meg aztán a budapesti plázákból indulsz ki, de a munkanélküliek zöme a gyári szalag mellett álló munkásokból kerül ki a vidéki Magyarországon, akiket nem is látsz soha életedben.
Az átlaggal is vigyázni kell pont ezért, mert a medián bér valahol nettó 200-230 ezer körül lehet, így teljesen reális, hogy a társadalom felének nincs megtakarítása, akinek viszont van, az meg 22 ezer forintot tesz el.
Sok hasonló felmérést olvastam, MNB-set is, ott is mindig hasonló szám jön ki, 15-30 ezer között szokott szóródni.
Feleségem húgáék utolsó fillérig eladósodva lakáshitellel, szülők is beszálltak a házukkal, emellett Provident, hitelkártya és amit még találnak. Igaz, hogy a side-by-side hűtőjük mindig tök üres, de legalább amcsi hűtő. Én is azt látom, hogy az emberek nem azért költenek, mert van, hanem azért, mert nincs. Az ismerőseim nagy része már adósságcsapdában van, és elég egy betegség/válság, hogy bukjanak mindent.
Ha lehet próbálom államoktól és jegybankoktól mentes helyre rakni a pénzemet.
Kicsit elszaladt velem a ló ősszel, és rengeteg “hiányzó” könyvet vettem 🙂 Többet költöttünk a lakásra is, mint tavaly. Azt viszont nem értem, hogy hogyan költhettünk többet idén összességében, hiszen az irodába se kellett bejárni (-bkv bérlet, -drága ebéd), új ruhákat se nagyon vettem, étterem/kocsmázás kilőve. Gondolom, a kaja drágult meg jelentősen.
hvg.hu/gazdasag/20201222_felcsut_tokejovedelem_bevallas_nav
Ehhez képest budapest legelitebb kerülete is putri.
A statisztikat meg lobogtathatjuk, ahogy akarjuk.
Ezuton kivanok mindenkinek Kellemes Karacsonyt es (sorozatos, kenyszeru, kijozanito, onkormanyzati csodoktol hangos) Boldog Uj Evet!
Koszonom ezt a blogot Miklosnak es a sok-sok epito hozzaszolast!
Szeptembertol elketyegunk munkailag, varjuk a virushelyzet (remelhetoleg joiranyu) alakulasat es egyre csokkeno kedvvel kovetjuk a gazdasagi amokfutasokat es halasak vagyunk, hogy a 30as eveink elejen volt annyi eszunk+eronk+szerencsenk, hogy megalapozzuk azt, hogy most tobb eves tartalekkal meg tudjuk orizni a nyugodtsagunkat. Bar a nyugodtsag is azert fogyogat … mas okbol…
Fura volt ezt olvasni, olyan mintha en irtam volna!! Nekunk nincs hitelunk, most tervezunk hazat vasarolni, akkor lesz a CSOK hitel.
De,hogy a cikkre is reagaljak: elkepeszto, es ijeszto!!! 2020, europai unio. Es a legrosszabb, hogy van aki ezzel elegedett!!!!! Erre mar szavak sincsenek.
Persze az is hozzátartozik, hogy többen azt választják, hogy jobb fizetés mellett többet költenek és így kevesebb lesz a tőkejövedelem természetesen.
Szóval nem értem mire jó egy ilyen statisztika, nem reprezentál semmit…
Engem jobban érdekelne pl, hogy bizonyos kereseti számok mellet, milyen a megtakarítási arány, mennyit változott tavalyhoz képest, Vagy egy adott bankban lévő embereknek kb mi az aránya, mennyi a költekező, mennyi aki meg megtakarítja a bevétele pl 20%át… Az legalább kicsibe megmutatná, hogy arányos mennyi tücsök/hangya mentalitású ember van.
De az ‘átlag’gal való számításnak semmi értelme nincs
Esetleg az lehet az oka, hogy aki sikeres egy területen és annyit keres vele, hogy akár 50 évesen abba is hagyhatná az szereti amit csinál és nem teherként tekint rá. A munka fitten tart szellemileg, ad egy ritmust a hétköznapoknak, emberekkel is találkozol közben így vagy úgy. Nekem inkább az a furcsa, hogy ha valaki 50 éves korára vagyont tud felhalmozni abból amit csinál akkor utána hogyan képes hirtelen leállni.
Láttam a környezetemben 50-es embereket, akik teljesen le voltak már épülve csak a centit vágták mikor mehetnek már nyugdíjba, de volt szerencsém az egyetemen olyan profhoz is, aki 70 felett is teljesen fiatalos naprakész volt szellemileg és biztosan nem azért dolgozott mert kenyérre kellett neki a pénz.
A tevékeny ember halála a semmittevés.
Jelenlegi információim alapján kb. 10 évente duplázódnak a fizetések. Ha ez folytatódik, akkor 20 év múlva kb. 250.000 HUF nettó átlagkeresetből lesz kb. 1.000.000 HUF nettó átlagkereset.
Számítási módszerem: 250.000 X 2 = 500.000 X 2 = 1.000.000 HUF (2040. év)
2040. évben 400.000 HUF = átlagbér – 60% = 1.000.000 – 60% = 400.000 HUF
2020. évben 100.000 HUF = átlagbér – 60% = 250.000 – 60% = 100.000 HUF
Ez alapján kb. olyan lesz majd a 4%-os bevételed, mintha minimálbérért dolgoznál, mert majd 2040. évben a minimálbér kb. nettó 400.000 HUF összeg lesz.
A nettó átlagkereset kb. összege a nemzetgazdasági szintű nettó átlagkereset 2019. évre vonatkozó összege alapján van számolva, vagyis ennyi volt kb. havonta a nettó összeg.
%-ra pontosan tudod a megtakaritasi ratadat, de kepes vagy papiralapu konyvre penzt kiadni? Meglepo 🙂
Másik ismerősöm 70+-osan eladta a jólmenő vállalkozását és egy másik komoly projektbe kezdett. Ő játékként tekint rá, másoknak ez komoly megélhetést biztosítana.
Amikor egyiküknek mondtam, h faterom nyugdíjasan egyáltalán nem akar dolgozni, csak a tévé előtt döglik egész nap, azt mondta, h “De hát akkor meg fog halni!”
Nagyon bízok benne, h 70 felett nekem is lesz erőm, egészségem dolgozni, és remélem, hogy nem szükségből.
A havi 22,6e megtakarítás meg szégyenletesen kevés és még súlyosabb a helyzet, ha úgy nézzek, hogy 1 megtakarítóra valószínűleg jut több olyan, aki meg semmit nem takarít meg, hanem éppenhogy kijön a fizetéséből a következőig.
Az sem segít egyébként, hogy tényleg alacsonyak a magyar bérek, miközben az árak meg ugye hasonlóak, mint nyugaton. Ebben az országban nem nehéz a fizetést teljesen elkölteni.
Ne felejtsd el, hogy mikor a szakemberek 50 évesen lerobbannak, a fehérgallérosok még simán tudnak fingot fűrészelni egy irodában.
Gervais
Szeretek Excelben bütykölni, azért tudom 🙂 De a könyveket is szeretem, az ebook nekem a guminő alkoholmentes sörrel kategória 😀 Persze néha veszek 1-2 Kindle könyvet az Amazonról, hogy ha éppen várok valahol / utazok a villamoson / ülök a WC-n, akkor ne facebookot nézegessek a telefonomon, hanem valami hasznossal töltsem el azt a pár percet.
Ez nekem is furcsa. A héten szabin vagyok, és nagyon gyorsan elmegy minden nap. Csináltam a házimunkát, főztem, lementem a boltba, megvettük a fát, olvastam, a kislányunkat vittük-hoztuk a bölcsibe, játszottunk vele, elmélyedtem a JavaScriptmas kihívásban, és még ezer dolgot csináltam. Tök jól ellennék a napi munka nélkül, és még úgy is hiányérzetem lenne, mert nem lenne időm mindenre.
Kb ebben a cipőben járok. 50 vagyok, és a megtakarításunk kb 25 évre elegendő jelenleg. Dolgozom, de mekkora különbség van abban, ahogy a stresszes helyzetekhez hozzáállok. Korábban a mások által megszabott határidő szent volt, és túl sokat vállaltam / pakoltak rám, nem mertem nemet mondani. Ma pl. nagyon sokszor módosítom a határidőt, és önmagában ezzel meg is szüntetem a stresszt. Simán közlöm, ha valami nem fog menni. Legrosszabb esetben kirúg az ügyfél, gondolom sokszor, de nem, eszébe sem jut kirúgni. Valószínűleg sokkal hitelesebb lettem, sokkal nyugodtabb is vagyok, hogy nem kell kellemetlen mellébeszélésekkel mentegetnem magam és a helyzetet. Sikerült tehát levetnem magamról azt, ami miatt nem szerettem dolgozni. Egyébként szerintem sokkal lassabb vagyok, mint 30 körül voltam, a tapasztalat több, de a sebesség már nem.
Én is kíváncsi lennék rá, hogy vajon készült-e olyan kimutatás, amely a megtakarítási rátát jövedelmi decilisenként mutatja.
“de kepes vagy papiralapu konyvre penzt kiadni?”
Vannak olyan területei az életnek, amelyet én sem rendelek alá a hatékonyságnak. Nem az a havi 1-2 könyv fog csődbe vinni.
Azért dologznak,mert élvezik. Van akinek pedig már játék. Befektetni ebbe, befektetni abba, venni-eladni, kitalálni valami újat, tovább fejleszteni valamit. A lényeg, hogy legyen ami motiváljon, hogy újat tanulj nap mint nap. Legyenek kihívások. Talán ha 20%-a ilyen az embereknek, a többi meg komcsi.
Volt munkatársamék egy szem megtakarítása egy unit linked biztosítás volt (itt a fél blogolvasó közösség felsír fájdalmában, tudom). Felbontották, valahogy kb. nullára kijöttek nullára belőle, de utána legalább ők is elkezdték havonta 2×25000 forintért a MÁKnál venni az állampapírt kártyás vásárlással (sokat számított náluk a minimális macera). Azóta ők minden évben növelték az összeget.
Azért írtam a fenti példákat, hogy ez két család, és ekkora megtakarításért is noszogatni kellett őket.
Szomorú.
Mivel idén a félretett pénzemből vettem magamnak egy autót, jelenleg az összes megtakarításom kb. 4,5 millió Ft (azzal, hogy van egy kb. 1,5 milliós diákhitelem is, szóval az egyenleg kb. 3 millió), ami egyelőre a folyószámlámon csücsül. Lassan kellene valami megtakarítási számlát nyitnom, esetleg előtörlesztenem a diákhitelt. Nem szeretném szétoffolni a topicot, de kíváncsi vagyok, ti mit kezdenétek ezzel? Azért ez nem akkora összeg, hogy bárhová is befektessem, viszont átlagosan havi 180-200 ezer Ft-tal növekszik (ebbe belekalkuláltam egyetlen költséges hobbimat, az utazásaimat is).
Nekem az lenne a főnyeremény, ha tudnék venni egy kvázi kényelmes lakóautót, és bejárnánk a feleségemmel a világot. Addigra a gyerek majd éli a világát, és véletlenül sem akarom, hogy velünk utazzon. Legyen saját csaja, majd családja.
Ha lenne elég pénzem, akkor lakóautó helyett motelekben szállnánk meg, és egy Skodával vagy VW-vel járnánk. A cél, kipróbálni mindenhol a kaját és italokat, megnézni a világot és csak úgy szabadon felfedezni a dolgokat. Nem sietnék, és tutira nem mennék veszélyes helyekre. Európa önmagában évekre elég lenne, mellé még USA és Kanada, és nekem elég is lenne a boldogsághoz. Most olyan 15 évre teszem, míg összejöHET.
1 millió forintos körökben vennék állampapírt, hogy ha kell, akkor csak egy-egy 1 millió forintot kelljen visszaváltanom. Pár kérdésem lenne, talán ti megválaszoljátok:
– Ha 1 milliónként akarok venni MÁP+ papírt, akkor minden hónapban 1 millióért vehetek, és várni kell a következő hónapig? Vagy 2 milliónál 2 darab 1 milliós vásárlás, 3-nál 3 darab és így tovább kell, akár pár percenként?
– Ha jól értem, 1M Ft-nál idő előtt 0,975M Ft a visszavásárlási érték. Leviheti ezt az állam akár 10%-ra is? Ez mennyire valós forgatókönyv?
– Idő előtti visszaváltásnál is jár kamat, az eltelt napoknak megfelelően.
– Mennyi a bankszámlára utalás díja, ha idő előtt visszautalom?
– Hol a csapda? 🙂 Amit bukhatok, az 1M Ft-nál max 25e, kivéve, ha csökken a visszaváltási arány.Nekem jó dealnek tűnik