Mi újság most a lakáshitelezésben?

2020-09-21
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Tegnap írtam hitelügyintéző Gáborunkról a hitelkiváltással kapcsolatban és mintha csak megérezte volna, ma egy cikkel jelentkezett.

Az új társasházak albetétesítése hatalmas csúszásban van, többek között a járvány miatt is, van, hogy fél évet kell rá várni. Ez azért gond, mert a legtöbb bank csak akkor ad hitelt, ha ez már megvan, viszont addig mi sem tudunk fizetni az építtetőnek. Szerencsére néhány banknál elég a használatbavételi engedély is.

Megint csak a felfordulás miatt, a lakáshitel ügyintézése is lényegesen hosszabb lehet, mint terveztük, ezért érdeklődni kell, mielőtt aláírnánk egy adásvételit, hogy mennyi idő alatt lesz a kezünkben a megigényelt hitel.

S végül elég komoly különbségek is lehetnek a bankok között az árazásban, 20 év alatt sokmillió forint is lehet a különbség két hitel között.

Bár nem írta, de gondolom a cikk is azért született, hogy felajánlja a segítségét azoknak, akik lakáshitel-igénylés előtt állnak.

Ha téged érint a dolog, olvasd el a cikket, valószínűleg hasznos lesz.

Mennyire fontos szempont egy lakáshitel kiválasztásakor a hitel összköltsége/kamata és mennyire kellene, hogy az legyen?

Az utóbbi években egyértelműen élesebbé vált az árazási verseny a lakáshitelek piacán. A bankok azt tapasztalhatták, hogy az addig más pénzintézeteknél bankolók csak akkor vesznek fel náluk hitelt, ha relatív olcsó finanszírozást kínálnak. Sőt ahhoz is, hogy a saját ügyfeleik náluk vegyenek fel lakáshitelt, versenyképes kondíciókra van szükség.

A koronavírus járvány és annak várható gazdasági következményei miatt szigorúbb és bizonytalan kimenetelű hitelbírálattól tartva azonban azt tapasztalom, hogy a hitel összköltségének bankválasztást befolyásoló hatása csökkent és más szempontok súlya a korábbiakhoz képest növekedett. Ezzel párhuzamosan a pandémia előtt megszokotthoz képest szélesebbre nyílt az olló a legdrágább lakáshitelek és az ügyfeleket továbbra is jó kondíciókkal csábítani akaró bankok hitelajánlatai között. (Lásd a táblázat az írásom utolsó harmadában.)

Amennyiben a hitelfelvevők attitűdjében, elvárásaiban bekövetkezett változás tartósnak bizonyul, az azzal a veszéllyel fenyeget, hogy az árverseny helyét imidzs-, folyamatbiztonság-, gyorsaságverseny veszi át.

Ebben az írásban a teljesség igénye nélkül végigveszem azokat a szempontokat, amik tapasztalatom szerint döntően befolyásolni szokták, hogy ki melyik vesz fel hitelt. Előrebocsátom, hogy az összköltség  mint kiemelten fontos szempont megtartása mellett fogok érvelni.

  1. Új építésű ingatlannál használatbavételi engedély, vagy az önálló helyrajzi szám a folyósítás feltétele?

Egy kakukktojással kezdem a felsorolást.

A hiteligényléskor ez keveseknél döntő szempont. Pedig, ha fontos hogy mikor vehetjük majd birtokba a még épülő új lakásunkat, akkor okkal lehetne az. Az albetétesítéshez kapcsolódó folyamat lassúsága miatt a folyósítás, és ez által a birtokbavétel fél években mérhető mértékben csúszhat.

Nem csak egy pénzintéztézet tud használatbavételi engedély megléte után folyósítani. A lenti táblázatban Bank 1, Bank 4, Bank 5, Bank 11 tud ilyen finanszírozást kínálni.  A jó kondíció ezen 4 bank közötti választás során is egy fontos második/harmadik rosta kellene, hogy legyen.

Amennyiben szűkített kínálatból választottunk egy relatív drága hitelt, később, amikor már megvan az önálló helyrajzi szám, vizsgáljuk meg, hogy immár a teljes palettáról választva le tudjuk-e cserélni a meglévő hitelünket egy  olcsóbbra!

  1. Mennyire biztos, hogy a hiteligénylő megkapja az igényelt hitelt?

A koronavírus járvány Magyarországra történő megérkezését követően több pénzintézet is szigorított hitelbírálatán. Erről részletesebben írtam az előző kiszámolós írásomban https://kiszamolo.hu/mi-ujsag-a-hitelpiacon/. Az igazán nagy problémát az jelentette, hogy a szigorítások nagyon sok esetben a már korábban leadott hitelkérelmekre is érvényesítésre kerültek. Így sok olyan hitelkérelem is elutasításra került, amelyeket a befogadáskor érvényes bírálati szabályzat szerint még biztosan jóváhagyott volna az adott pénzintézet.

Jelezni szeretném, hogy ezen az időszakon túl vagyunk. A köd felemelkedett. Újra minden jelzáloghitelezéssel aktívan foglalkozó banknál világosak a jelzálogalapú hitelek bírálati keretfeltételei. Több pénzintézetnél továbbra is van előminősítésre/előzetes értékbecslésre lehetőség, ami a meglévő bizonytalanságokat is tisztázni tudja.

Hatékony marketingfogás bizonyos szigorú, de jól definiált feltételek mellett jó kondíciókkal hitelező pénzintézetek hitelezésének gyakorlatát úgy lefesteni, mint aminek kiszámíthatatlan a kimenetele, de csak marketingfogás.

Amennyiben vásárláskor építéskor – a hitelképességünk keretein belül - szűkített kínálatból választottunk egy relatív drága hitelt később, ha a jövedelmi helyzetünkben pozitív változás áll be/előtörlesztettünk a hitelbe/2-3 év eltelt a hiteligénylés óta, vizsgáljuk meg, le tudjuk-e cserélni a meglévő hitelünket egy olcsóbbra!

  1. Mennyi az átfutási idő?

Más-más mértékben, de minden pénzintézetnél lassult a hitelbírálat, sok esetben nőtt a jóváhagyás és a szerződéskötés között, illetve a szerződéskötés a folyósítás között eltelő idő tavasszal. A korlátozások feloldása után alapvetően visszaállt a normál ügymenet. Második nekifutásra talán a bankok is könnyebben kezelik majd a betegség/karantén miatti munkaerőkiesést/kényszerű home-office-t.

Amennyiben egy adásvételi szerződésben megúszhatatlan a 90 napnál rövidebb folyósítási határidő vállalása, akkor ezt a bankválasztásnál mindenképpen figyelembe kell venni. Vannak bankok, ahol az ennél rövidebb határidőt nem minden esetben sikerül tartani.

Ha a gyors átfutási idő érdekében relatív drága finaszírozást választottunk, folyósítás után vizsgáljuk meg, lehetséges/érdemes-e a hitelt utólag olcsóbbra cserélni.

  1. Milyenek az adott bank egyéb pénzügyi termékei, szolgáltatásai?

Nagyon sokan magától értetődőnek tartják, hogy ha lakáshitelt vesznek fel, akkor egyúttal a hitel teljes futamidejére elkötelezik magukat, hogy azon pénzintézetnél fognak bankolni, ahol a hitelt felveszik. Ez nem szükségszerűen vagy így.

Igen, kell bankszámlát nyitni a hitelt nyújtó pénzintézetnél és a legtöbb esetben a kedvező hitelkondíciónak az is feltétele, hogy havonta egy küszöbértéket meghaladó jóváírást vállaljuk az adott számlára. Az a kitétel, hogy ennek a jóváírásnak közvetlenül a munkáltatónktól kell érkeznie, kikopóban van a bankok gyakorlatából.  Semmi nem tiltja, hogy legyen egy bankszámlánk, ahonnan a hitelünket fizetjük és legyen egy másik, ahol az egyéb pénzügyeinket intézzük.

Igen, ez a megoldás plusz költségekkel és „logisztikai” feladatokkal jár. A plusz költségeket számoljuk bele a hitelünk összköltségébe. Azt javaslom, ha még így is nagyságrendi különbség van az egy- és a kétbankos megoldás között, akkor a fontoljuk meg az utóbbi választását.

  1. Milyennek látjuk az adott pénzintézetet bizonyos szempontok alapján?

Mennyire vagyunk elégedettek az általunk használt bankokkal, mit hallottunk/olvastunk egy pénzintézetről, kisbank-nagybank, magyar-külföldi tulajdonú, korábbi pozitív-negatív tapasztalatok, online/telebank szolgáltatások színvonala, bankimidzs, van-e a közelben bankfiók, márkahűség, mennyire tartunk az újtól, bizonytalantól? Ezek mind-mind fontos szempontok lehetnek a bankválasztásnál. Amennyiben abban a kérdésben is döntő kritériummá tesszük ezeket a szempontokat, hogy melyik pénzintézettől veszünk fel lakáshitelt, azért súlyos árat fizethetünk. Az árat itt nem átvitt értelemben, hanem szó szerint, forintálisan értem. Lásd a lenti táblázatot.

Fontos megjegyezni itt, hogy egyéb banki termékekkel ellentétben a lakáshitelek kondíciói akkor sem változhatnak, ha az adott pénzintézet rosszul gazdálkodik, csődbe megy, kivonul az országból, összeolvad más bankkal, vagy csak a hiteltartozás kerül át másik pénzintézethez.

  1. Mennyi a hitel összköltége?

Amennyiben a lakáshitelről, mint pénzügyi termékről, miután minden leválasztható egyéb terméket és szolgáltatást lemetszünk, a nem leválasztható bankszámlaköltségeket pedig a hitel összköltségébe beszámítjuk, azt látjuk, hogy minden hitelintézet ugyanazt a szolgáltatást nyújtja. A 10 millió Ft hitel ugyanolyan, ha a kék, a zöld, vagy a piros bank folyósítja. Az egyetlen különbség abban van, hogy ez mennyibe kerül.

Nem tökéletes az analógia, de annak szemléltetésére megfelel, amit mondani szeretnék: A szolgáltatás teljes homogenitásában a lakáshitel hasonlít a kötelező gépjármű felelősségbiztosításra. A biztosító kifizeti helyettünk a kárt, amit másoknak okoztunk. A biztosítók más-más díjért nyújtják ugyanezt a szolgáltatást. Amíg egységesen január elején lehetett biztosítót váltani, a lakosság jelentős része váltott, ha volt jobb ajánlat. Az én ideális világomban ugyanilyen száraz racionalitás alapján döntenek a hitelfelvétel előtt állók.

Nézzünk egy kijózanító kalkulációt. Mennyit veszíthetünk, ha a költségek figyelembevétele nélkül választunk lakáshitelt.

A Kovács Péter 30 M Ft hitelt vesz fel lakásvásárlásra 20 éves futamidővel. 10 évre rögzített kamattal. Előfeltevések:

  • Péter a Bank 11 vezet számlát.
  • Minden banknál hitelképes az ott elérhető legkedvezőbb hitelajánlatra.
  • Minden olyan kedvezménnyel számoljunk, amit megkaphat és nem egyedi elbírálás függvénye.
  • A kamatkedvezmények feltételéül támasztott követelményeket tudja és hajlandó is teljesíteni. (Ennek a kitételnek a feloldásával kezelhetetlenül sok opció lenne.)
  • Minden banknál csak egy – a legjobb – ajánlatot vegyünk figyelembe.
  Kamat/THM Törlesztőrészlet Visszafizetendő
Bank 1 3,13% / 3,22% 168.996 Ft 40.559.040 Ft
Bank 2 3,24% / 3,34% 171.197 Ft 40.998.208 Ft
Bank 3 3,44% / 3,51% 173.064 Ft 41.535.360 Ft
Bank 4 3,45% / 3,65% 173.956 Ft 41.749.440 Ft
Bank 5 3,52% / 3,58 % 174.296 Ft 41.831.040 Ft
Bank 6 3,53% / 3,67% 174.451 Ft 41.868.240 Ft
Bank 7 3,54% / 3,60% 174.605 Ft 42.905.200 Ft
Bank 8 3,59% / 3,68% 175.379 Ft 42.090.960 Ft
Bank 9 3,59% / 3,87% 176.152 Ft 42.276.480 Ft
Bank 10 3,7%/ 3,96% 177.087 Ft 42.500.680 Ft
Bank 11 4,9% / 5,1% 197.458 Ft 47.389.920 Ft

Péter minden szempontból elégedett a számlavezető bankjával. Semmi okát nem látja annak, hogy ne náluk igényelje a lakáshitelt. Amennyiben így tesz, 6.830.880  Ft-tal  (évi 341.544 Ft-tal) többet fizet egy szolgáltatásért, mint amennyit feltétlenül kellene.

Hozzunk képbe néhány fentebb felsorolt szempontot is:

  1. Nem akarunk a birtokbavétellel a feltétlenül szükségesnél többet várni
  • Van 3 olyan bank, aki nagyságrendileg kedvezőbb kondíciókkal tudja megoldani a finanszírozást. Ha ennél a 3 banknál valamilyen oknál fogva nem kapunk hitelt, az önálló helyrajzi szám megléte után próbáljuk meg kiváltani a lakáshitelünket.
  1. Hitelképesség
  • A legolcsóbb banknál 30% önerőre (vagy kiegészítő fedezetre) szükség van. 3,59% kamattal még akkor is kaphatunk hitelt, ha csak 20 % önerőt szeretnénk fizetni. Ez továbbra is 5.298.960 Ft-tal  (évi 254.948 Ft-tal) olcsóbb, mint a számlavezető bank ajánlata.
  • A legolcsóbb banknál szigorú a hitelbírálat. Lehet, hogy nem is kapnánk hitelt tőlük? És mi a helyzet a többi bankkal? Biztos, hogy csak a drága számlavezető bank fog hitelt adni?
  1. Átfutási idő
  • A számlavezető bank gyors. Vannak még bankok, akik tudnak gyorsak lenni, ha nagyon akarnak. Biztos, hogy azon múlik bármi az eladóval történő megállapodás során, hogy a biztonság kedvéért egy hónappal/néhány héttel hosszabb határidőt javaslunk? Ha gyors átfutási idő érdekében relatív drága finaszírozást választottunk, folyósítás után vizsgáljuk meg, lehetséges/érdemes-e a hitelt utólag olcsóbbra cserélni.
  1. Egyéb banki szolgáltatások
  • Ilyen jelentős költségmegtakarítás mellett határozottan megéri a hiteltörlesztést és az egyéb banki tevékenységet két külön pénzintézetnél végezni.
  • Van olyan pénzintézet, ahol a hitel is relatív olcsó és az egyéb szolgáltatások színvonala és költsége olyan szintű, hogy a kétlaki bankolás jó alternatívája legyen?
  1. Szimpátia
  • Ilyen jelentős költségmegtakarítás mellett határozottan megéri a hiteltörlesztést és az egyéb banki tevékenységet két külön pénzintézetnél végezni.
  • A számlavezető bankon kívül van más szimpatikus bank is? Ott mennyivel lenne drágább a hitel összköltsége a legolcsóbb hitelajánlathoz képest?

Hozzászólások:

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram