Mivel érdemes fűteni, gázzal vagy villannyal?
Sokan szeretnék tudni, hogy melyik fűtési mód az olcsóbb, a villany vagy a gáz. Nem segíti a tájékozódást, hogy köbmétert meg MJ-t kell kWh-val összehasonlítani.
Zoltán volt olyan jó, hogy írt egy cikket, hogyan tudod átszámítani az egyiket a másikba.
Következzen hát az ő írása:
Az összehasonlíthatóság kedvéért át kell számolni a kWh-t MJ-ra és az árakat is Ft / MJ-ra: 1 kWh = 1 kW * 3600 sec = 3600 kJ = 3.6 MJ illetve 1 Ft / kWh = 1 Ft / 3.6 MJ = 0.2777 Ft / MJ
A gázkazán hatásfokával, illetve a kazán vezérlés és a keringető szivattyú villanyáram fogyasztásával nem számoltam. Keringető szivattyú a gáznál és a padlófűtésre dolgozó hőszivattyúnál is van, az olajradiátornál és a légkondinál nincs. A gázkazán hatásfoka működési elvtől, állapottól függően 80-108%-ig terjedhet, satöbbi.
Ezen kívül nem számoltam még a szükséges elektromos teljesítmény bővítéssel sem, mert 5 db bekapcsolt olajradiátor simán leveri a biztosítékot.
Villanyáram árak:
https://www.mvmnext.hu/aram/
Mérőnként az éves fogyasztás 2523 kWh = 9082 MJ alatti részére a kedvezményes áram ár érvényes. Tehát az éjszakai áramra újabb 2523 kWh fogyasztható kedvezményesen. A H tarifára nincs piaci díjszabás, csak a kedvezményes díj érvényes.
B kedvezményes / H tarifa villany: Áfával növelt ár: 23.152 Ft / kWh = 6.431 Ft / MJ
B piaci villany évi 2523 kWh feletti rész: Áfával növelt ár: 60.935 Ft / kWh = 16.93 Ft / MJ
Kedvezményes villany: Áfával növelt ár: 36.208 Ft / kWh = 10.0577 Ft / MJ
Piaci villany: Áfával növelt ár: 70.104 Ft / kWh = 19.4733 Ft / MJ
Földgáz árak:
https://www.mvmnext.hu/
Évi 63654 MJ fogyasztás alatti részen a kedvezményes gáz ár érvényes.
Kedvezményes gáz: I. árkategória: 2.2560 Ft / MJ + ÁFA = 2.865 Ft / MJ
Piaci gáz: Versenypiaci: 16.863 Ft / MJ + ÁFA = 21.41 Ft / MJ
Mikor melyikkel olcsóbb fűteni?
A hődrót / olajradiátor / fűtőpanel / villanybojler jellegű elektromos fűtés COP = 1 értékkel fűt. 1 kWh villamos energiából 1 kWh hőt állít elő.
B kedvezményes / H tarifás villany – kedvezményes gáz COP határérték: 6,431 Ft/MJ / 2.865 Ft/MJ = 2.244 Légkondival / vizes hőszivattyúval 2.244-es COP fölött H tarifával olcsóbb fűteni, mint kedvezményes gázzal
Kedvezményes villany – kedvezményes gáz COP határérték: 10.577 / 2.865 = 3.51 Légkondival 3.51-es COP fölött a kedvezményes villannyal olcsóbb fűteni, mint kedvezményes gázzal
B piaci villany – kedvezményes gáz COP határérték: 16.93 / 2.865 = 5.91 nem éri meg a bojler hőszigetelését lebontani 😀
Piaci villany – kedvezményes gáz COP határérték: 19.4733 / 2.865 = 6.798 Kedvezményes gáz mellett légkondival sem reális piaci árú árammal fűteni
B kedv. / H tarifás villany – piaci gáz COP határérték: 6.431 / 21.41 = 0.3, Egy kádnyi, bojlerrel melegített fürdővízzel harmadáron fűthetjük a házat, mint piaci árú gázzal
Kedvezményes villany – piaci gáz COP határérték: 10.577 / 21.41 = 0.494, kedvezményes árammal olajradiátorral is féláron fűthetjük a házat, mint piaci árú gázzal
B piaci villany – piaci gáz COP határérték: 16.93 / 21.41 = 0.79, egy kádnyi, bojlerrel melegített fürdővízzel is olcsóbban fűthetjük a házat, mint piaci árú gázzal
Piaci villany – piaci gáz COP határérték: 19.4733 / 21.41 = 0.91, még piaci árú villanyárammal is olcsóbb olajradiátorral fűteni a házat, mint piaci árú gázzal
A gáz égéshőjét gáznemű állapotú vízzel számolják/mérik. Ez egy hagyományos kazánból így is távozik. Ha lecsapódik (kondenzálódik) akkor a halmazállapot változáskor felszabaduló hő nem távozik a füstgázzal. A kondenzációs kazánban ez történik, ez a hőmennyiség benne marad a rendszerben. Ebből adódik a 100 % feletti “hatásfok”. Ha másképp mérnék az égéshőt, akkor nem ez lenne, de nem is ez a lényeg, hanem az, hogy a kondenzációs kazánnak nagyobb a hatásfoka a “hagyományos” gázkazánokhoz képest (amíg az előremenő víz hőmérséklete kellőképpen alacsony, mert egy bizonyos érték fölött már nincs kondenzáció)
Jelenleg 26 fok van a házban a nap miatt (hálószobákban 22), ez hajnalra 22 fok körülre “hűl le”, a fűtés akkor kapcsolna be, ha 22 fok alá hűl a ház, de az a tapasztalat alapján még egy pár hétig nem fog bekövetkezni.
A melegvíz a rendszer mellékterméke.
A tavalyi fűtési szezonban (okt.-ápr.) a fűtés és melegvíz 71 ezer forintba került.
Összesen.
Azt megkérdezhetem, hogy mekkora a ház, és az okt-ápr villanyfogyasztás mennyi volt kwh-ban bruttó?
Nem írtál napelemet, csak kiváncsi lennék, hogy ez a 71ezer forint a nettó vagy bruttó fogyasztás után volt.
Ha 120L 50°C vízre van szükség 10°C bejövő vízhőmérséklet mellett, továbbá nincs veszteség, ami lehetetlen, az 5,6 kWh naponta. Veszteséggel kb 6 kWh. Havonta 180 kWh. Az a kedvezményes áram 86%-a.
Azt nem irtad mekkora az alapterulet, de pl. nalunk 120nm-re (amibol 16 a garazs, de ott is van radiator) az oktober-aprilis idoszakra 95ezer forintra jott ki a gaz.
Kondenzacios cirko radiatorokkal, semmi extra, szokasos 10 vagy 15cm szigeteles a hazon, meg gyapot a fodemen.
A termosztat stabilan 21-22 celsius kozott van tartva.
Jo nyilvan nominalisan nem negy kulonbsegnek latszik, de persze szazalekban azert megis jelentos, talan 30%-kal takarekosabb a tied nagyjabol.
Egyelore 1000m3 alatt van az eves gazfogyasztas, ergo a tamogatott keret alatt, de nyilvan nagyobbra is nohet a koltsegkulonbseg ha egyszer ezt is kivezetik.
Nagyon durva, gratula! 🙂
Mennyivel volt drágább az ingatlan egy sima házhoz képest?
Egy saccperkb nm2-t tudsz esetleg mondani + alapterületet + helyszínt?
Iletve hogy épült? Generálkivitelezővel, vagy saját szervezésben?
Köszönöm!!
Napi 120 liter 80 fokos víz 4 személyre is pazarlás. (Mert 40 fokosra “higítva” az több, mint 250 liter!) Akkor nem fürdeni kell, hanem zuhanyozni. 120 liter 80 fokos víz 80 fokon tartása sokkal több energiát igényel mint 50 fokos víz 50 fokon tartása. És gyanítom, hogy elég szar annak a bojlernek a hőszigetelése, azért fogyaszt sokat. Így hát nem feltétlenül hülyeség az időkapcsoló, ha csak este kell a meleg víz.
Tény, hogy nekem csak nyaralóban használt bojlerrel (ariston velis evo) van tapasztalatom, de 4 személyre az 50 fokos víz olyannyira bőven elég, hogy arra jutottam, hogy 50 literes bojler is bőven elég lett volna.
TANACSA: aki gazzal akar meg bohockodni az orult,gazt max kiegeszitonek szabad hasznalni/fozni(kvota fogyasztasig) futesre klimanal nincs jobb dontes h tarifaval megjobb de azt jovore kapjak meg a most igenylok leghamarabb.
Gaz kvotara:mindenki ellenorizze mire szol a szerzodese futes vizmelegites es fozes,VEGYESRE KELL ALLITATTNI MVM-NEL atalanyosok maradjanak 144/kobmeteren,diktalosok fogyasztasi jelleggorbe alapjan diktaljanak es eves leolvasasi idoszakra figyelve mindenki szamolja ki mit diktaljon,de lehetoleg atalanyba kell atmenni,az eves leolvasas a fontos akkor szamoljak el,hogy a kvotaban vagy e,tehat nyaron is fogyaszthatsz csak 0at diktalj,penzt nem ad vissza az mvm!
Ariston Evo 100 van fent. Ma diktálok, van fent fogyasztásmérő… 180kwh evett egy hónap alatt, más ismerősnél ugyanez jóval kevesebbet eszik. Beszéltem importőrrel is, szerinte ez normális. A félelmetes benne hogy 40-50fokra van fűtve… 2 felnőtt + 1 két éves gyerek. Csak zuhanyzunk, max 10perc. Mosogatás sincs, mert van mosogatógép. Most Eco módban van, így napi 5-7kwh… Pr9báltam napokra más programokra rakni, pl kétszer egy nap 60 fokra melegítsen, vagy reggel 50, este 60ra , voltak jobb napok, amikor 4el beérte, de simán bekajált 7-8 kwhot bizonyos napokon. Mindezt szinte ugyanolyan felhasználás mellett… Próbáltam feljebb állítani ,70re, mondván, hogy akkor több hideg víz megy max, de fogyasztásban ugyanott voltam.
Mi a 2-3x olcsóbb alapja?Gondolom nem az ingatlan.160 nm szigetelés 10-15 ezer forinttal számolva nm-ként 1,6-2,4M forint. Az ingatlan 100M volt. Ha nem felújítandót veszek, akkor hasonlót, ami rendben van, kb. 160-180M-ért vettem volna meg. A nyílászáró csere 7M, a gépészet, villanyszerelés 13M. Van burkolás, festés. Összesen kb. 30M-nél áll meg a felújítás. Plusz tudom mi kerül a falakba. A 160-180M-et csak akkor engedtük volna meg, ha eladjuk a mostani házunkat, vagy hitelt is veszünk fel.Ezzel 30-50M-el vagyok beljebb vagyok.Szerintem
Hidd el, elég alaposan végig számoltam sok mindent döntés előtt. Winwattal számolva 923 m3 az éves gáz megtakarítás csak a szigeteléssel. 100 forintos gázárnál nem térülne meg, 700-nál elég gyorsan.
Bocs, ezt lefelejtettem. Mindezt úgy hogy a készülék 1,5 éves, fél éve volt kitakarítva, de alig volt benne vízkő..
Arrammal meg addig jo füteni amig nem hasznalja mindenki,akkor viszont jo ha van meg egy alternita(kandallo,vagy akinel van meg vegyestüzelesü kaza,cserepkalyha stb.)Rokonoknal minden is van,ök nem döltek be a gazzal fütsünk mindent mert az kenyelmes.Nem mondom,hogy környezetbarat,de legalabb nem fagynak meg
Az MVM vissza nem ad, hanem jóváír, a végén mindenki a pénzéből lesz, még a feltételezés is elég butaság, hogy bárkit meglopnak. Meg hát nem is teszik, nálunk is volt már túlfizetés átalány mellett is, jováitrák aztán kész.
A szerződés ellenőrzéssel egyetértek akárcsak az átalényra váltással.
Itt ugye a szigetelés nem opció: részlegesen technikailag nem megoldható, a ház teljes szigetelése pedig a költségek miatt a legtöbb lakóközösség számára nem járható út. Ha jól értem, ilyen helyzetben a hőszivattyú sem opció (HMV tárolóval a lakások többségében nem fér el a régi cirkó helyére, radiátoros fűtésre nem a legtutibb). Marad a jelenlegi helyzet korszerűsítése (kondenz cirkó + ablakcsere). Vagy tudunk jobbat?
Szerintem energetikai szempontból ez egy tévút. Csak logikusan gondolkodva:
– elhasználunk valamennyi többlet energiát arra, hogy a vizet túlmelegítsük, amit aztán hideg víz hozzáadásával egy komfortos hőmérsékletre lehűtünk;
– a külső és belső (jelen esetben a fürdőszoba levegője és a bojler belseje) tér közötti nagyobb hőmérsékletkülönbség biztosan nagyobb veszteséget is okoz, mint ha csak a komfortos használati hőmérséklet környékén tartjuk (eszerint tehát akkor lenne ideális az állapot, ha a zuhanyzáshoz elég lenne csak a melegvíz csapot megnyitni, hideg hozzákeverése nélkül).
Ha tévedtem, remélem a hozzáértők kijavítanak.
Felmelegíted és melegen tartod a vizet drága pénzen, aztán hideg vízzel lehűtöd, mert túl meleg.
Én még azt sem nagyon értem, miért kell egyáltalán tárolni a melegvizet és újra és újra felmelegíteni? Átfolyásnál sem fogyaszt többet.
Egyetlen magyarázata az, ha olcsóbb energiával mondjuk éjjel fel tudod melegíteni. De ha nincs ilyen tarifád, szerintem egy átfolyós fogyaszt a legkevesebbet, akár gáz, akár villany.
Valóban az átfolyós a leggazdaságosabb, viszont ott nagyon nagy teljesítmény kell, hogy “valós időben” meleg vizet állítson elő a hideg vízből.
Betáplálás, biztosíték, vezeték-keresztmetszet.
Átfolyos gáz vízmelegítővel nekem sok gondom volt anno, mert állandóan vízkövesedett, így gyakran kellet szerelőt hívni a tisztításhoz, mert egyrészt gáz eszközhöz nem nyúlok magam hozzá, másrészt nem is annyira egyszerű, hogy hogyan kell tisztítani anélkül, hogy tönkretenném.
Az átfolyós villany vízmelegítőnek meg nagyon nagy teljesítményűnek kell lennie, nem biztos, hogy bírná az elektromos hálózatunk.
Egy 50 literes villanybojlerünk van 2 főre, relatív nem olcsó, sokat fogyaszt, viszont nem csak hogy bármikor kipucolom belőle a vízkövet, ha kell, de mikor tönkrement (kilyukadt), még ki is cseréltem egy ugyanolyan újra.
Ami pedig a hőfokot és a vízkeverést illeti, zuhanyzásnál csak úgy tudunk normális nyomást csinálni, hogy forró vizet keverünk hideggel. Bár lehet, hogy a biztonsági szelep öreg már és ez akadályozza a bemenetnél, nem tudom, ennek utána fogok nézni.
Próbáld ki azt a fajta zuhanyfejet, ami levegőt kever a vízhez! Jóval kisebb nyomás (és kevesebb víz) is elég hozzá.
Erre a kerdesre keszitettem a rezsikalauz.hu honlapot.
Igaz nem szamol meg a rendszerhasznalati dijjal, igyekszem beepiteni.
Maga a honlap sok kozelitest alkalmaz, oszehasonlitasra jo lehet.