Műszaki cikket veszel? Alkudj nyugodtan
Írtam múltkor a termékbiztosításokról. (Cikk itt)
Az lett a konklúzió, hogy olyan drága a műszaki termékek biztosítása, hogy ablakon kidobott pénz a vételár negyedéért-harmadáért további egy-két év garanciát vagy balesetbiztosítást vásárolni.
Főleg telefonra, tabletre, notebookra drága móka ez. Pont azokra, amik könnyen elromlanak és amiket megérné baleset ellen is biztosítani.
Ez alól egy kivétel volt: az Euronics termékbiztosítása, ami 5 év teljes garancia és balesetbiztosítás, 150 ezer forintig mindenre csak 9,990 Ft. Telefonra éppúgy ennyi, mint tévére vagy mosógépre.
Ennyit szerintem megér, hogy öt évig nyugodtan tönkremehet a tévéd, vagy elejtheted a telefonodat, kapsz helyette egy másikat. (A mai tévéket állítólag nem nagyon lehet javítani költséghatékonyan, a panelcsere sem sokkal olcsóbb, mint egy új tévé.)
Úgyhogy amikor az anyósomék tévét akartak venni, evidens volt, hogy az Euronicsnál fogjuk megvenni.
Csakhogy a kinézett tévé az Auchanban pár ezer forinttal olcsóbb volt. (Ezzel együtt is jobban megértve volna az Euronicsnál a sokkal olcsóbb biztosítás miatt.)
Mivel már jártam így máskor is, most sem aggódtam az ár miatt, hanem vittem magammal az Auchan reklámújságát.
Megnéztük a tévét és kerek-perec megmondtam az eladónak, hogy nézze meg, az Auchanban ugyanez a tévé ennyivel olcsóbb, ezért csak akkor viszem el, ha ők is odaadják ennyiért.
A szeme sem rebbent, mondta, hogy semmi akadálya, csak adjam oda az újságot, hogy lefénymásolhassa az oldalt, mert meg kell mutatnia a főnöknek, miért adta oda olcsóbban.
Mint mondottam, nem ez volt az első eset, hogy azért engedtek a műszaki cikkeknél, mert a konkurenciánál olcsóbb volt ugyanaz és ezt tudtam bizonyítani is.
Ezért te is nyugodtan alkalmazd ezt a technikát, ha valamiért az adott boltban akarod megvenni a terméket, de máshol olcsóbb. Persze azért azt tudd, hogy műszaki cikkeken nincs 20-40%-os haszonkulcs, így túl sokat nem tudnak és nem is akarnak engedni.
A nem áfacsalósak meg nem tudnak 20 ezerrel olcsóbbak lenni.
Vettem egy telefont ilyet az egyik legismertebb GSM boltban, muszáj volt, mert az LG (ahogy a Samsung és a többi sem) idehaza nem forgalmaz kétkártyás készüléket (fogalmam sincs, miért.), nekem meg az kell.
Na, az konkrétan Kazahsztánból vagy Kirgizisztánból(!!!!) jött be az országba áfamentesen, használtnak hazudva.
Rendeléskor kiírja, hogy az egyik üzletben raktáron. OK, megveszem, kifizetem kártyával, személyes átvétellel. Várok, nem jön az email. 2 nap után rákérdezek, majd szólnak ha szállítják??? WTF?? azt írtátok raktáron van. Töröltem a rendelést, visszautalták a pénzt, megvettem máshol ugyanannyiért. Kíváncsiságból ránéztem, még ekkor is azt írta az MM webshop, hogy az adott üzletben raktárról átvehető a termék.
Vissza a témához: szintén MM-ban jártam már úgy, hogy kiállított terméket vettem, amin volt egy apró karcolás (nem látható helyen). Kaptam is rá párezer Ft árengedményt.
Köv. alkalommal hibátlan, de szintén kiállított termék volt, kérdeztem az eladót, nem tud-e adni engedményt. Sajnos nem. Aztán halkan: ha mégis felezünk? Mondom ok, gondoltam kapok 2ezer Ftot, semmiség. Aztán kiderült, hogy a 80 ezres termékből 20 ezret enged.
lassan csere érett lesz a 2004-es TV-m 🙂
Az áfacsaló webshopok 30-40 ezerrel is olcsóbbak egy 200 ezres termék esetében, mint az áruházak, direkt nem velük vetettem össze őket.
Aztán, simán megy az a dolog is, hogy drágább cucc esetén ajándékot kérni, ha nem akarják/tudják olcsóbban adni az adott dolgot. Pl. egy 150-200ezres TV-nél egy ajándék mikró * simán megy, tapasztalat! (* tetszőlegesen behelyettesíthető, vagyis lehet próbálkozni ezt-azt kérni).
Amúgy ezt hívják biztosítási csalásnak.
HHa kell hozzá minden, akkor plusz 10 ezer forint. Pl. XXXL GSM
De ping-pongozhatok is vele, nem kell kalapacs.
Mutatnál új tévét 20 ezer forinért? Akármilyet?
Szövegértés is gond, ki mondta, hogy fájna 100 ezer forint? A kérdés az volt, 5 év garancia megér-e 10 ezer forintot. Mekkora eséllyel romlik el, vagy sérül meg 5 éven belül. Ha ez nagyobb, mint 10%, megéri a biztosítás.
– a kinézett telefon pont elfogyott, de van egy tizessel drágábban, mert másik beszállítótól lesz
– 0% os áfa tartalmú számlát kapsz, mintha magánszemélytől vennéd.
– ha 27%-os afa tartalmú számlát kérsz, kb. Duplája az ár!
– csak forgalmazói garamciát kapsz, “gipsz” kft-től
– az olcsó készülék csak német oprendszerrel érhető el, átállítani nem lehet.
– az első 10-15 találat kb. 3 különböző társaság cégeit takarja. Különböző weblap, más mobil elérhetőség de ugyanaz veszi fel a telefont.
Siemens S35, 4 év
NOKIA 6230, 9 év
Samsung S7562 (dual), 2 év
SONY Xperia Z3 dual, fél éve.
Mint látható ált. hosszútávra veszek telefont. A Samunál sóherkedtem és 55körül vettem meg. De bántóan lassú, szar volt. Ezért vettem 200k körül rendes telefont. Ha 5 évig meglesz (és miért ne lenne?), akkor havi 3000 Ft-ba van ez a drága kütyü.
Míg egy átlag konzumidióta olcsójános 1-2 évente telefont cserél, így a 60e körüli telefonvételével simán pariban vagyok. Csak nekem mindig rendes telefonom lesz.
Egy rizikó: mennyit fejlődik a mobilipar? Gyorsaságban nem nagyon lehet überelni a SONY-t. Ilyan tekintetben reális az 5év.
Ha rendes telefont vennék, egy generációval korábbit választanék féláron. LG G3 most volt az Euronicsnál 105 ezer, a G4 220 ezer. De ugyanez az összes márkánál.
Az emag saját forgalmazású termékei között rengeteg a nem magyar lokalizációjú, tehát itthoni nagykerek által biztosan nem forgalmazott termék, laptopoknál például olyan változatok, amelyek csak más hírhedt webshopokban fordulnak elő (pl. radium, digiprime), amelyekről tudni lehet, hogy szürke importban utaznak. És nem, ma sem fogja a gyártó garanciálisan javítani, ha közvetlenül velük veszed fel a kapcsolatot, ha nem hazai forgalmazású terméket veszel, rengeteg ezzel kapcsolatos panaszt lehet olvasni erről ma is a neten. Ezeknél gyakorlatilag bolti garancia van, ami totál lutri.
Pedig van egy termék, amit emagról megvennék, mert csak náluk van, viszont az említett okból még nem szántam rá magam.
Most vettem Kindle Keyboardot (2010-es generáció) USA-beli magánszemélytől, szerintem jól jártam, és annak is örülnék, ha az emberiség nem fulladna/mérgeződne bele az elektronikai hulladékába.
Ez miert baj? Nemetorszagban elek, egyik haverom meselte, hogy o barmikor barhol megprobal alkudni a bolti termekekbol:) Es sikerul vmi mindig:) Ez a kapitalizmus:)
A multkor egy profibb kavefozot akartam venni. Elmentunk a boltba, szakbolt. Bolti arak mindig dragabbak mint a netes ar. Mondtuk, hogy ez kell, de a netes aron. Mondtak vegulis ok. Majd kertuk, hogy jo jo de akkor mar egy jobb kv is legyen benne, mondjuk 1 kg:) Majd vegul belekerult meg 2 eszpresszos pohar is. Es ez nem a sohersegrol szol. Vevoelegedettseg. Igy biztos vissza megyek meg hozzajuk vasarolni!! Sot oket fogom preferalni! Es ezt ok is tudjak..
(En mondjuk nem nagyon tudok alkudozni. ezert jott velem ahaverom:) )
Egyébként elektronikai cikkeknél a használttal azért vigyázni kell. Pl. nem tudod leellenőrizni az akkumulátor állapotát, és egyre több a nem cserélhető aksis termék. És olyan bonyolultak már ezek, hogy simán lehet valami hibája, ami a próba alatt nem derül ki, csak pár hét múlva, de utána az agyadra megy miatta. Én ilyesmiből inkább olcsóbb modellt de újat veszek, garanciával. Telefon esetében az eddigi telefonjaim legalább fele, de inkább 2/3-a járt garanciális szervízben. És ezt az arányt a régi telefonok javítják, “okos” telefonból eddig kettőből kettő megjárta a szervízt. Ja és ezeket a szervizelések elég nagy része olyan volt, hogy ha használtan el akartam volna adni, nem vette volna észre a vevő.
Ha a környezetemben lévő iPhone 4-esek már 4 év körüliek és ált. mennek, semi baj velük, valamint egy alap 3 éves SONY Xperia Z is rendben van, akkor nem aggódok.
Az a kérdés, hogy lesznek-e olyan igényeim, ami kényszerítene egy telefonváltást. Samsungot sem cseréltem volna le, ha lett volna zöld gomb, hogy felvegyem, amikor csörög. 🙂 Vagy az izzadság ne marta volna le a műanyagok festését (tudom, fürödjek 😉 )
Van, amikor értelmes a drága telefon (vagy műszaki cikk). Persze évente 200k-s kütyüt cserélni: hát ez bíz hobbi. Pénzbe kerül és külső szemlélőnek értelmetlen.
Csak lehet ráció egy drága cucc megvétele is. Saját tapasztalatom szerint egy 55-60k-s telefontól nem várható el, hogy sokáig jó és újnak fog kinézni.
“miként az autókénál is, boltból kivíve 2/3-ára esik az ára, első karcoláskor/kopáskor – addigra már kijön az újabb modell is – 1/2-ére”
Szerintem ez már a múlté, de ha nem így van javítsatok ki.
Most keresek autót, a 11 éveset cserélném le egy 5 évesre, de egyszerűen nem találom ezeket a hiper-szuper amortizációkat. Amit észre vettem, hogy az általam igényelt kiegészítők elindultak a felszereltségi listák alsóbb összeállításai felé, így míg egy 5 évesből majdnem a legjobb felszereltségűt kell keresnem, addig egy újból már a lista második, harmadik szintjén ott van amit szeretnék. Az egyik márkánál az 5 éves 100 ekm-et futott autó és az új ára (nem a listaár, hanem amennyiért tényleg odaadják) között 27% a különbség. A másik márkánál 31%. Még a 2/3 sincs meg, nemhogy a félár.
Az a baj a bolti alkudozással, hogy a valódi árverseny ellen hat.
Ez eleg erdekes. Szinten Nemetorszagi arakat neztem esetleges auto cserehez. Jelenlegi autonk uj aron kb. 40-45e EUR, 3,5 evesen 65e km-el volt 19eEUR, 6,5 evesen 110e km korul kb. 13e EUR korul. Ezek valos arak es nem 30% al olcsobb..
Mint ugyfel lehet. Mint vallalkozo aki a termeket adja annak viszont ez igy nem rossz. Ugyis kialakul a balance..
Jo elkepzeles, csak te ezt mint fogyaszto nem fizetned meg. Raadasul ha osszehasonlitod a viz es aramfogyasztasat egy 15 evvel ezelotti meg egy mostani A+++ mosogepnek, meglepodnel:) Siman megeri lecsereli tobbszor is.
Egyebkent Miele gyart ilyen hosszutavon is mukodokepes, kvazi ipari minosegu haztartasi gepeket. Megveheted, 1000EUR-tol kezdodoen, de inkabb 1200-tol mar kapsz is egesz jol hasznalhato mosogepeket pl.:)
Mo.-on megis inkabb a 200EUR-s Caddyt veszik foleg..
Javítok egyet, mert amit az első márkáról írtam az egy hónappal ezelőtt volt, az új ára feljebb ment (gondolom az árfolyamok miatt), használtból meg lett olcsóbb, úgyhogy az első márkánál a különbség 36%-ra módosult, így megvan a 2/3 ár. De nem egy frissen a szalonból kihozottra, hanem egy 5 évesre!
Megnéztem a mobile.de-n, ott ugyanez az autó 1500 euro-val drágább használtan.
Nem vonom kétségbe, hogy ha ma veszek egy újat, akkor azt öt év múlva kicsivel félár fölött adom el, de ha konkrét felszereltséget akarsz venni (pl. legyen benne bluetooth-os gyári fejegység, esőérzékelő, stb.), akkor jelen pillanatban 36% a különbség.
Ezek szerint az “autó / elektronikai készülék / egyéb presztízstermék értékcsökkenése ma, valós piaci adatok alapján” elég témát adna egy külön cikknek. 🙂
Amortizaciot adott termekre kell nezni. Ha te veszel egy autot, azert fizetsz egy osszeget es fog erni valamennyit x ev utan. Elbukod ezt az osszeget. (Pl. ha kitolod a szalonbol). Az vajmi kevesse fog vigasztalni, hogy 5 ev mulva mar nem kell a premium felszereltseget megvenni egy BT fejegysegertm hanem eleg a fapad is, ami olcsobb.
Ez igy eleg hibas megkozelites, hogy 3-5 evvel ezelotti felszereltseget hasonlitasz egy mai ujhoz. Az nem az amortizacio. Az amortizacio az lesz amit te majd el fogsz bukni a sajat magad vasarolt autodon..
Habár az elv dícséretes, de biztosan megérte az a kindle? Az akku élettartam egy dolog, ebooknál nem vészes. Ellenben az e-ink az öregszik, az a szűk keresztmetszet.
Nem tudom mennyit fizettél érte (+postázás), de én a legutóbb 49 euróért vettem az amazonon zsír új modellt… Szóval lehet pont ennél annyira nem jártál jól.
“Az nem az amortizacio.”
Ebben igazad van.
“Ez igy eleg hibas megkozelites, hogy 3-5 evvel ezelotti felszereltseget hasonlitasz egy mai ujhoz.”
Csakhogy én autót akarok venni. Meghatároztam a számomra szükséges paramétereket (legalább négy személyes legyen, minimum 350 literes csomagtérrel, legyen négy kereke, meg kormánya, …., meg esőérzékelős ablaktörlője, …). Ez alapján akarok vásárolni. Amit megveszek az kb. 45-50 százalékot fog amortizálódni 5 év alatt.
De.
Az általam most vásárolni szándékozott új és 5 éves autó ára között messze nincs 50% különbség, mert az 5 éves Trabant 817 “Fapad”-ban nincs meg a szükséges felszereltség, csak a Trabant 817 “Csillagoség”-ben. Az új Trabant 818-ból viszont már elég a “Fapad szivacsbetéttel” felszereltség.
Ha most megveszem a Tarant 818-at, akkor az nekem kerül 400 petákba, amiből 10 év alatt veszít az értékéből kb. 300 petákot. Ha a 817-et veszem (a nagyobb felszereltséget), az kerül 260 petákba, amiből 5 év alatt veszít 130-at, de öt év múlva kell vennem egy Trabant 818-at 200 petákért, ami 5 év alatt amortizálódik 100 petákot, az összesen a két autóra 230 peták amortizáció. A különbség 70 peták, ami az új autó árának 17,5 százaléka. Szerintem ennyit lehet spórolni azon, hogy 5 évente 5 éveset veszel, akkor ha 10 évente vizsgálod felül, hogy milyen autóra van szükséged. Ha 5 évente emeled az igényeidet, akkor ennyit sem. Ha soha nem emeled az igényeidet, mert neked a 701-es Trabant is pont elég jó volt, akkor többet.
1. Vadiúj fejlesztésű top kategóriát aranyáron.
2. Ugyanezt néhány hónap/év múlva 50-75% áron.
3. Középsz.rt féláron.
4. Gagyit tizedáron (én ezt nem javasolnám).
Nem összehasonlítható az érzés, de nem is biztos, hogy fontos nekünk a vadiúj top kategória.
Hogy meddig használjuk? Valaki az újabb olyan pillanatig, amikro kijön a vadiúj top vagy középsz.r, vagy gagyi. Valaki (én is) amíg szét nem esik, tönkre nem megy. Nálam egyébként a középsz.r a nyerő.
Az azért nem tűnik apropenznek.
De egyik munkatársam szárító gépet vett ugyanígy, olyan 20.000 Ft-tal olcsóbban.
Az már más kérdés, hogy milyen mocskos egy bolt, mert most amikor beütött a kánikula, a bejárathoz van kipakolva vagy 10 ilyen gép és hatalmas táblán hírdetve, hogy akciós, 42.000 Ft!!!
Miért lenne mocskos a bolt? Ilyen a piac. Most ennyit ér, és minden második betérő ezt keresi, ezért tették oda. Még a reklámban is írják, hogy nem hülyék, ha ennyiért is eladható, akkor nosza, adják el. Ha nem tetszik, lehet rendelni olcsóbban webshop-ban, és 3 nap múlva meghozzák, igaz, addig megfő az ember.
Lehet, hogy most épp az olajradiátor igazán akciós, mégse érdekel senkit.
A balatoni büfés is 36 fokban jó drágán adja a hideg sört, és mégis megveszik. Lehet, ő is adta előszezonban 18 fokban olcsóbban is.
Ezt értem, de számlát kapok róla. Mit tegyek ne vegyem meg az ilyen terméket, mert “gyanus”?
én mosógépet vettem 10.000 olcsóbban a webshopjukban és még ingyen házhoz is hoztak. 🙂