Napi ábra: BRICS országok vs G7 országok

2024-07-29
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Egyes politikai körökben most az a mondás, hogy a BRICS országok (Brazília, Oroszország, Kína, India, Irán, Egyiptom, Dél-Afrikai Köztársaság, Etiópia, Arab Emírségek) már lekörözték GDP-ben a régi G7 országokat (USA, Németország, Kanada, Franciaország, Nagy Britannia, Japán), ezért ők a jövő, hozzájuk kell dörgölőzni.

Íme az ábra (kattintásra mind nagyobb lesz):

Figyelmes olvasók észreveszik, hogy vásárlóerő-paritáson mérve igaz csak az előzés. Minél szegényebb egy ország, annál magasabb lesz a kimutatott GDP vásárlóerő paritáson. Azt figyelmen kívül hagyva így alakulnak az erőviszonyok:

S ha elgondolkodunk azon, hogy Kínában és Indiában közel hárommilliárd ember él, akkor eszünkbe juthat, hogy nézzük meg, mennyi az egy főre jutó GDP, s vegyük figyelembe a vásárlóerő-parítást is, ezzel is kedvezve a BRICS országoknak, ahol a nagy szegénység miatt sokkal nagyobb lesz a GDP így mérve:

S ha még továbbmegyünk egy lépést és a BRICS országokból kivesszük Kínát, ami marad, az szinte semmi. A G7-ek legkisebb tagja Kanada, de még neki is nagyobb a GDP-je, mint Oroszországnak vagy Brazíliának, de az 1,4 milliárd lakosú Indiának is alig nagyobb a teljes GDP-je, mint az Egyesült Királyságnak. A BRICS valójában Kína és mindenki más a futottak még kategóriában.

S tényleg csak ráadásul, minél inkább nem demokratikus egy ország, annál valószínűbb, hogy a GDP adat erősen felfelé kerekít. Erről cikk erre.

Next Post
CSOK csapda

Hozzászólások:

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram