Napi ábra: rezsicsökkentett gáz ára
A G7-en jelent meg egy grafikon a gáz árának változásáról, benne bejelölve a rezicsökkentett gáz lakossági árát is. Két kérdés merül fel: mennyivel lett volna olcsóbb a gáz, ha nem akarnak megmenteni minket az éveken át tartó áreséstől, illetve vajon mennyi ideig lehet még fenntartani a mostani árat, amikor mind a gáz, mind az áram nagykereskedelmi áron is jó ötször annyiba kerül, mint amennyit a magyar lakosság fizet érte.
A gáz nagykereskedelmi(!) nettó (!) ára ma 4,2-szerese annak, amit a magyar lakosság kiskereskedelmi áron, bruttóban fizet érte. Három hete rövid időre közel a tízszerese volt a gáz nagykereskedelmi nettó ára a magyar fogyasztói árnak. Ugyanez igaz áramra is, egy kWh áram nagykereskedelmi ára 0,3 euró körül változik, ami ma 110 forintnak felel meg. A lakosság nettó 11,4 forintot fizet ma érte (plusz elosztási díj és áfa).
Kíváncsian várjuk, meddig lehet ezt még finanszírozni, a 480 forintos benzinhez hasonlóan. 🙂
168.hu/itthon/oriasi-veszteseget-halmoz-fel-az-mvm-a-rezsicsokkentes-miatt-224766
Az áram esetében egyébként nem is rossz a helyzet,mert a megújulók és Paks együttesen előállítja a lakossági szükségletet, így a lakosság számára olcsón lehet adni az áramot kvázi végtelen ideig. Persze így a vállalati szektor nyeli be a teljes világpiaci áremelkedést, amelyet látunk az inflációban, illetve okoz némi versenyhátrányt olyan országokhoz képest,ahol az árat súlyozzák és mindenki fizeti.
De én nem ítélem el,hogy az olcsón terhelt áramot a lakosság kapja.
Gáznál a helyzet sokkal rosszabb,mert csak a lakossági fogyasztás felét termeli ki az ország, de itt sincs szó arról, hogy a teljes kalkulált veszteség felmerülne
Manipulatív?! Épp az a lényege, hogy a lakossági árnak áfával együtt minimum a duplájának kellene lennie, mint a nagykerárnak, mert egyébként valaki ráfizet.
De eladni valamit rezsicsökkentésnek, miközben egyre olcsóbb lett volna “csökkentés” nélkül, na ahhoz kell az arc.
Persze, hogy kell egy időszakos kisimítás, hiszen egy héten belül is hatalmas ármozgások vannak. De ezt mondjuk az elmúlt hat hónap átlagára alapján kell csinálni.
A tényleg rászorulók meg kaphatnak segélyt.
Vagy például a szegényebbek kevesebbet adóznának, hogy maradjon több pénz a rezsire. Hoppá, feltaláltuk a többkulcsos adózást, amit pont ezért találtak már fel előttünk…
mekkora palimadarak vagyunk édesjóistenem…
2022-03-31 at 12:42
Nekem az a “megdöbbentő”, hogy ez meglep bárkit is. :). Vagy inkább 🙁
És igen, volt, aki nagyon sokat keresett, a MET sem véletlenül alakult meg anno.
Akik hasonló cipőben járnak az olvasók közül, azoknak mi a B tervük a fűtést illetően?
az a gond, hogy a lakosság becslésem szerint 15%-a már emellett a lakossági ár mellett is illegális anyagokkal tüzel. Ha ez felmenne mondjuk a duplájára, még többen átállnának PET palack/PVC alapú fűtésre és lassan tényleg megfulladnának minden télen a “kertvárosokban” lakók.
Ugyanez ment, amikor tűzifát osztogattak a szegényeknek, akik azt eladták és utána ugyanúgy tüzeltek tovább szeméttel.
Az áram és a gáz esetében is valamilyen olcsóbb alapár kellene mondjuk évi 500 M2-ig, illetve 1500 kWh-ig, onnan pedig sávosan lehetne felfelé.
Én egyébként azt tippelem, hogy valamilyen szektorális különadóból fogják fedezni a veszteséget. A MOL a jelenlegi olajár mellett annyira nyereséges, hogy rendkívüli osztalékot fizet még a benzinár-bukó mellett is. Nem lepne meg, ha különadóval nagyrészt ők fizetnék a rezsicsökkentésen az állam által benyelt veszteséget.
A Világgazdaság szerint 7-800 milliárdba kerül a rezsicsökkentés IDÉN, a már brutálisan megemelkedett árakkal számolva. Eddig ennél kevesebbe került.
Az SZJA 24-27%-a megy rezsitámogatásra. A teljes költségvetési bevétel 4,1-4,6%-a.
vg.hu/vilaggazdasag-magyar-gazdasag/2022/03/meg-dragabb-lesz-a-rezsicsokkentes
Kérdés, mi lenne jobb. Csökkenteni az SZJA-t, és nem támogatni tovább a rezsit? Ez ugye az alacsonyabb keresetűeknek lenne rosszabb. Vagy elkezdeni bevezetni sávos jóváírást? Ez megint a falu végén lukas vályogházban élőknek lenne rossz. Bevezetni, hogy szociális alapon segélyezve menjen a támogatás azoknak, akik kérvényezik? Tudjuk, hogy ez nem működik, sokan falvakban nem kérnek, hogy ne érje szó a ház elejét.
Mit kellene csinálni? Egyszer szembesíteni a tulajdonosokat a rideg valósággal vagy tovább folytatni ezt a támogatós őrületet?
A rézsicsökkentés az lenne, ha mindenki energetikailag korszerű, netán önnfentartó otthonokban élne, ahol a pld nem is kellen gázt használnia, vagy a jelenlegi rezsije 80%-al is csökkenne.
A technológia meg van hozzá, csak politikai szándék nincs, mert az a jó ha “államtól, azon keresztül, veszik az emberek az energiahordozókat.
Javaslom pld Ürge-Vorsatz Diana előadásait.
2022-03-31 at 12:51
“nem vagy csak alig olcsóbban kapjuk a gázt, mint mások”
Miért adnák olcsóbban mint másoknak, csak nem kérnek egyszer majd valamit cserébe?
youtu.be/02bGj8K4fqM
Bárki lesz kormányon, a személyautóknak (+ kivételek) május 16-án nem emelik meg az üzemanyagot 480-ról 700-ra (vagy ami éppen akkor).
Tippem szerint lépcsőzetesen, év végéig kerül majd helyére a dolog. Addig meg bármi lehet pl. a háborúval, az árfolyammal, az olajárral.
Az mondjuk érdekes, hogy hétpecsétes titok, de a G7 kiszámolta.
Ettől függetlenül nem tudom elképzelni, hogy a kis Magyarország, ami Moszkvából nézve nem is látszik a térképen, olyan szerződést tud kötni, amivel minden körülmények között olyan jól jár, ahogy azt kommunikálják.
Persze opció a segély, meg a többkulcsos adó, de egy hirtelen beköszönő 4-5-szörös emelkedéstől egyik sem véd meg, ezt még átlag felett keresők sem tennék zsebre. A többkulcsos adó mindig is magával vonzotta az adóelkerülési hajlam növekedését, ami így is a magyar ember vérében van, nem beszélve a segélyek munkavállallási hajlam csökkentő hatásáról.
Sokan említik, hogy rá kell szabadítani az áremelkedést a lakosságra, hogy az emberek felébredjenek… Nos én azt látom, hogy minden utcában van min. egy-két ház amit épp szigetelnek, felújítanak, vagyis aki teheti már megtette a szükséges lépéseket, nem véletlenül vannak az anyagárak és munkadíjak az egekben.
Hagyjuk már ezt a demagóg “húzzuk fel a béreket uniós középszintre” megnyilvánulást.
Pontosan tudjuk, hogy bizonyos gyárak azért és addig vannak itt, amíg nálunk ez a bérszint van, és ha nálunk az uniós középszinten lenne a bér ide sem jöttek volna vagy már rég összecsomagoltak volna, még akkor is ha ez komplikált. Ezzel pedig úgy szembenézni, hogy pl. az autóipar szemmel látható százalékban adja a magyar GDP-t nem egyszerű.
A fizikai robotmunkát bármikor tovább lehet vinni. Azonban a releváns, magas képzettséget igénylő tevékenységeket már sokkal nehezebb. Nem véletlen, hogy ezeknél sokkal kisebb az olló a nyugati és itthoni bérek között még akkor is, ha ugyanazon vállalat ezért a különbségért idehoza valami fejlesztést.
Szóval aki itt uniós béreket akar hirtelen, az tulajdonképpen becsődölt vállalkozások ezreit és sok tízezer munkanélkülit akar látni.
Már csak egy dolgot hiányolok, hogy leszokjon az emberiség a vasalásról. A szőrmebundához hasonlóan ciki legyen a ropogós ing és menő legyen a gyűrött:)
* * *
Nem mellesleg az a sok szemét műemlék- meg településarculat-védő is tehet a kialakult helyzetről: miattuk nem lehet a fele lakásállományt hőszigetelni. Az olyan esetekről nem is beszélve, amikor a telekhatáron van az épület és a szomszéd még egy rahedli pénzért sem enged lecsípni a telkéből egy-két négyzetmétert.
Milliós fizetések és nyugdíjak mellett miért kap olcsón rezsihozzáférést?
Ja, hogy ugyanúgy eltapsolták a különbözetet, mint matolcsy az mnb “nyereségét”?
Vasárnap erről is lehet véleményt nyilvánítani. Nem csak kommentben.
Földgáz: 127 Ft/m3
Szemétszállítás: 280 Ft/ürítés (120liter)
Víz+csatorna: 660 Ft/m3
Villany (24h): 39 Ft/kWh
Villany (vez): 26 Ft/kWh
Tömegközlekedés (bérlet): 2*(9.500+5.940) Ft/hó
összesen: 63.969 Ft
Számoljunk egy laza 3-as szorzóval: 191.907 Ft,
amit bruttó 288.582 Ft bérből lehetne kifizetni.
Ha mindenki valódi árat fizetne a rezsiért
és a (tömeg)közlekedésért, egy hónapon belül
csődbe menne az ország.
….vagy mindenki letenné az autót, a nagy tévé meg a nyaralás helyett inkább hőszigetelőt venne, eladná a 250 négyzetméteres házat, ha nem tudja fenntartani és így tovább.
2004-ig támogatták a gáz árát 40-50 éven keresztül. (Akkor épültek azok a hatalmas házak hőszigetelés nélkül.)
Amikor már nem lehetett fenntartani tovább, bevezették a piaci árat.
Akkor is világvégét jósolt mindenki, a fidesz ezzel akarta megnyerni a választást.
A világvége elmaradt, lett helyette hőszigetelés, ablakcsere az autócsere helyett.
És a lengyel-orosz, hát, hogy mondjam, nem két jó barát.
Ennél fogva a lengyelek gondolom túl nagy kedvezményt nem kapnak. 2022. februárban Varsóban 5,57 eurocent, Budapesten 2,79 eurocent volt a földgáz. Ez látszólag kétszeres különbség, de a lengyeleknél a kimutatás szerint nincs rajta ÁFA. Az energiadíj itthon kb. 1,25 eurocent, a lengyeleknél kb. 4,5 eurocent.
A szlovákoknál az energiadíj 2,5 eurocent, a rendszerhasználati díj a magyarral arányos, ÁFA is van rajta (20%), a földgáz össz. költsége 5,28 eurocent. Tudomásom szerint a szlovákoknál nem volt rezsicsökkentés, ennél fogva az itthoni árat rezsicsökkentés nélkül valahova a szlovák számokhoz tenném. Azaz kb. 2x-es a szorzó, közel sem 4x-es a valós ár, mint ahogy itt a kommentekben felmerült.
mekh.hu/download/4/e0/11000/HEPI%202022_februar.pdf
Igen, de miért laknak nyugdíjasok 300 négyzetméteres házakban? Miért nem adják el és mennek egy panelbe? Ja, nem akarnak, mert úgy megszokták? Ehhez mindenki másnak mi köze van?
Ma egy építési telek árából is veszel másfél panelt.
Meg hát vannak gyerekeik, azok is segíthetnek nyugodtan, ha már nem bírták 30 év alatt rávenni a papákat, hogy költözzenek egy kisebb házba. (Aki meg gyerek nélkül épített 300 négyzetmétert, az meg is érdemli. Neki ott az idősek otthona.)
Ez az ország meghal az állami anyáskodás nélkül ha egyből leszedik róla. Első körben meg kellene határozni egy gázmennyiséget amit rezsicsökkentett áron adnak, akár hónaponként az időjárás függvényében hintáztatva.
A Gazprom visszafogta a szállítást, mert az orosz csapatösszevonások miatt nem adták ki ősszel az Északi áramlat 2 engedélyét a németek. S kiderült, igazuk volt.
Éppen ma tartottak a Gazpromnál házkutatást Németországban ebben az ügyben. (vagy tegnap?)
Gondolom próbálnak mindenhonnan plusz bevételhez jutni, de ritka gusztustalan volt a szöveg hozzá. Gondolom azért sokan “aktiválták” a szolgáltatást
(g7 cikkben eléggé jól le van írva)
Namost pár napja az egyik reggeli rádióműsorban egy Hollandiában élő magyar celebbel beszélgettek, aki mondta, hogy
az ukrán háború kezdete óta kb. 20-30%-al drágult a boltokban egy csomó minden, plusz aki új szerződést köt gázszolgáltatásra – pl. költözés miatt – az a korábbi árnak már a négyszeresét fizeti.
E szerint Hollandiában most 20x annyiban kerül gáz mint az itthoni rezsicsökkentett ár.
Nem lenne őszinte a mosolyom most élni kint az akkor 3000 eurós fizetésemből: konkrétan elvinné a teljes fizetésemet
a fűtés, egyéb rezsi meg albérleti dij. (A viz, szemétszállítás se olcsó kint, éves szinten kb. 10x annyit fizettem mint itthon)
Na persze itthon se lesz őszinte a mosolyom, ha mondjuk egy éven belül a piaci gázárat itthon is a nyakunba vágják…
1. Mennyire reális a most elszállt árak? Kb. semennyire. Majd visszatér sokkal kezelhetőbbre. Meg miért én fizessem meg más hülyeségét minden határon túl?
2. A fűtéshez vetett jog alapjog, mint pl. a egészséges környezethez való jog?
3. Én konkrétan leszarom, ha esetleg adóból pótolják ki, mert tapasztalat szerint most kevesebb adót fizetünk, és több minden fejlődik. Nekem belefér némi adóátcsoportosítás, de nem tudom, hogy van-e, vagy mekkora.