Ne feledd: a külföldi bankszámlákon elért kamatok után is adóznod kell!
Közeledik a magánszemélyek adóbevallásának a napja. Fontos információ, hogy a külföldön elért kamat, vagy árfolyamnyereséget is fel kell tüntetni az adóbevallásban.
Amennyiben van külföldi bankszámlád is, a külföldi bank elvileg nem vonja le a kamatadót, de erről tájékoztatja a magyar adóhivatalt, aki összeveti a magánszemély adóbevallásával ezt a tényt. Ugyanis a magyar jogszabályok szerint, a magyar kulcsokkal kell adóznod a külföldi kamatbevételeid után.
Ennek egy olyan kellemetlen következménye is van, hogy az adóhivatal a kamat mértékéből elég nagy pontossággal meg tudja becsülni a külföldön tartott pénzed nagyságát is. Ez pedig rossz esetben magával von egy vagyonosodási vizsgálatot is. (A vagyonosodási vizsgálatról itt írtam bővebben.)
Ez alól a rendszer alól két kivétel is van: Ausztria és Svájc. Mindkét országban 35% a kamatadó, de ezért cserébe nem jelentik le a honos ország adóhivatalának a kamat nagyságát, kivéve, ha ezt külön kérjük. Akkor érdemes kérned ezt a lehetőséget, ha nincs mitől tartanod, mert akkor jobban jársz, ha Magyarországon adózol 16%-kal, mint Ausztriában 35%-kal.
Amikor a szlovák számlanyitásról írtam (itt tudod elolvasni), akkor az ügyintézők azt mondták, ők sem tőrödnek ezzel, levonják a magyaroknak is a szlovák kamatadót. Ebben az esetben elvileg nem jelentik le Magyarországra az elért kamatot. Egy kicsit szkeptikus vagyok, mert attól, hogy Komárnoban így gondolják a bankos hölgyek, nem biztos, hogy a pozsonyi központban ezt nem teszik meg. Ha rendelkezel szlovák számlával, érdeklődj a bankodnál minél hamarabb és szükség esetén még időben szerezd be az igazolást, valamint ne felejtsd el feltüntetni a bevallásodban.
Remélem, még időben szóltam.
Egyetért? Kiegészítené? Vitatkozna? Kérdése van? Ne habozzon leírni a véleményét a kommenteknél. (Ha még nem tette meg, egy rövid regisztráció szükséges lehet.)
Olvassa el a többi pénzügyekről szóló írást is a kiszamolo.hu oldalon.
Ha szeretné tudni, hogy új poszt jelent meg a blogban, jelöljön be minket a facebookon:www.facebook.com/kiszamolo vagy RSS-en
Ha szeretnél többet tudni a pénzügyekről, jelentkezz az újra induló Kiszámoló Akadémiára, ahol hat alkalom alatt megtanulhatod a pénzügyek alapjait, mindössze 20 ezer forintért. Részletek itt.
Ez igaz más külföldi bankokra is.
Kivéve, ha a jelentés több millió Ftról (kamatjöv.ről) szól. Mert akkor az apeh mégis kikeresi a nyilvántartóból a magánszemélyt és beazonosítja magának.
Akinek viszont ennyi tőkéje van külföldön, az már úgyis megtette a szükséges óvintézkedéseket valszeg.
Remélem magyarul voltam és nem túl bonyolult.
Ha valakinek van konkrét tapasztalata, lehetőleg több éves, megoszthatná a közzel.
Ha valakinek van konkrét tapasztalata, lehetőleg több éves, megoszthatná a közzel.
Ha valakinek van konkrét tapasztalata, lehetőleg több éves, megoszthatná a közzel.
A bankszámlát magyar adókártya nélkül kellett nyitni, mi a fenét is csinálnának vele, azt sem tudják, hogy mi az 🙂 Az útlevelet csak megnézték, de nem másolták le, kétlem, hogy bármi alapján azonosítani tudnának. Főleg igaz ez azokra, akik XYné -ként vagy X-né, YV-ként lettek házasságkötés után anyakönyvezve – na velük külföldön nem tudnak mit kezdeni, kész káosz, ahogyan az ilyen neveket pl. GB-ban nyílvántartják.
svájci számlához még útlevél se kell, ha van ott tartózkodásid.
Segítséget szeretnék kérni :
Mo-i lakóingatlanunk eladása után a megkapott összeget nem itthon, hanem angliában szeretnénk a bankszámlánkon elhelyezni.
Ott dolgozunk.
Ott szeretnénk majd ingatlant vásárolni.
Kérdésünk : milyen kötelezettségeink merülnek fel Mo-gal szemben? Ha kapunk ott kamatot, kell haza vmit bevallani?
( Az ingatlan eladása után nem kell adót fizetnünk,mivel a szerzéstől számított 5 éven túl vagyunk.)
Előre is köszönettel
Hogy az ingatlan eladására melyik ország adózását kell alkalmazni, azt nem tudom, de a kettős adóztatás elkerülésére kötött egyezményben bizonyára benne van:
kormany.hu/download/c/51/60000/T4648.pdf