Ne kerekíts
Számtalanszor előfordult már, hogy valakinek nem volt készpénze, ezért pénzt vesz fel az ATM-ből, majd amikor fizet, gondban van a visszajáróval.
A gyereknek is mindig valami lehetetlen összeget kell bevinni az iskolába, az utánvéttel vett termékekért is jó lenne nem csak húszezressel fizetni a futárnak, mert lehet, nem tud visszaadni (és kártyával sem lehet fizetni). Szóval mindig kell otthon kisebb címlet. De mintha soha nem lenne elég belőle.
Nem tudom miért, de szerintem 20 emberből tizenkilenc mindig kerek összeget vesz fel az ATM-ből: 50 ezret, 80 ezret, 150 ezret és így tovább. (Már ha nem az összes pénzét veszi ki az ATM-ből, csak egy részét.)
Utána a fejét vakarja, hogy nincsen váltópénze, csak húszezresei és jobb esetben tízezrese.
A megoldás annyira kézenfekvő és mégis olyan kevesen csinálják.
Ne 100 ezer forintot vegyél fel, hanem 99 ezret, 60 ezer helyett 59 ezret. Mindjárt lesz tízezresed, ötezresed, és ezreseid, de legalább kétezreseid.
Amikor további kisebb címlet kell, akkor pedig érdemes a Tescoban, Sparban, sőt most már néhány Auchanban is a készpénzes önkiszolgáló kasszáknál fizetni. Vehetsz egy csomag ropit és fizethetsz húszezressel. Az automata nem fogja húzni a száját, mint egy pénztáros, hanem szó nélkül visszaad.
Ugyanitt szoktam beváltani a rengeteg fém aprót. Az automata azt sem teszi szóvá, ha egy csomó százassal, húszassal, meg tízessel fizetsz.
(Persze a legideálisabb, ha mindenhol tudsz fizetni kártyával, de ha mégis kell készpénz, így juthatsz apróbb címletekhez.)
Apró beváltására egy időben a céges kávé/csoki automatát használtam, simán bedobáltam az aprót, majd a visszajáró-kérő gombbal kiadta 100/200-asokban. Sajnos ezt “meghackelték”, 5 Ft-ost már nem fogad el, és kell valamit venni, anélkül nem ad vissza.
Egyszer összegyűlt vagy 15 ezer forintnyi apró, főleg 10, 20, 50 forintosokból. Ha láttátok volna a Tesco-s alkalmazott arcát, mikor az automatába elkezdtük bedobálni egy pár ezer forintos vásárlásnál.
Másik felhasználás a kocsimosó, ha százasokból, kétszázasokból van sok.
Néhány példa benne van a cikkben: küldjél be a gyerekkel kiránduláspénzt az iskolába, fizess a futárnak, akinél nem lehet kártyával fizetni, mosd le az autódat pénzbedobós helyen és így tovább.
Létezik még hely, ahol nem lehet kártyával/utalással fizetni? (Kivéve persze az éjsötét fekete építőipart, ahol kivétel nélkül mindenki kizárólag készpénzben fogadott el mindent és majd holnap hoz számlát – talán. Egy se hozott 😀 )
Csak az elmúlt hónapban TÖBBSZÖR előfordult, hogy nem lehetett kártyával fizetni a futárnál. Vagy eleve nem lehet vagy éppen nem működött a terminálja.
Volt két olyan csomag is egy hónapon belül, ami azért ment vissza, mert olyan futár hozta, amelyik csak kápét fogad el.
S új webáruháznál én nem utalok előre. Majd fizetek akkor, ha itt a csomag. Akkor is, ha drágább így 400 forinttal.
Ha verném az asztalt, biztos lehetne a holnapi kirándulásra 1500 forintot utalni a tanárnéninek, majd ő oldja meg magának a készpénzfelvételt, de bunkóság lenne és kitolás a tanárral.
Nem is olyan régen beszélgettünk a falunk diszkontjának az egyik pénztárosával, mesélte, hogy a (főleg idősebbek) rendszeresen azt csinálják, hogy a szemben lévő takarék automatájából kivesznek pénzt, aztán bemennek egy ropiért, mert fel kell váltani a tíz- vagy a húszezrest.
Milánóban jártam úgy, hogy csak 500 eurós volt nálam, mert azt adta itthon a pénzváltó. Sehol nem fogadták el, pedig pl. egy bőr táskát akartam venni. Végül egy McDonald’s-ban vettem vele 2 fánkot. Picit meglepődtek, de szó nélkül adtak vissza.
Amúgy kábé hetente lehetne elmondani, hogy 150e helyett 149-et vegyél fel, mert sokak tudatáig nem ér el…
Nos, 8 emberből 7 ez utóbbit választja. Vannak, akik gondolkodás nélkül, vannak akik még a mobiljukat is segítségül hívják, majd fejvakarva böknek a rossz (B) válaszra. A B esetben 4 százalékkal drágább a pénzkivét egyébként. De mivel az automata nem árulja el nekik, az A esetben az mennyi lenne, az emberek döntő része a biztos nem túl rossz lehúzást választja.
https://kiszamolo.hu/mondj-nemet-a-valtasra/
Az más kérdés, hogy neked kell tudnod a km övezetet, és olyan összegben venni. 🙂
Ok, de az már milyen, hogy mindenkinek kötelező, a taxisnak talán még a rendszámát is elveszik, ha nincs kártyaolvasója, a Volán meg anélkül üzemel?
Egy üzlet is mondhatná, hogy vedd meg online, itt a boltban csak kápéval lehet fizetni.
Sőt, nem tudom az még él-e de volt ilyen, hogy 5%-al olcsóbban adja ott a jegyet, mint a pénztárba vagy a buszon. De legfeljebb ugyanannyi. Sose értettem ezt a tömegével való fedélzeten történő jegyvásárlást (legalábbis a nagy állomásokon), nagyon sok időt elvisz.
(Csak jelzem, ha valaki még érintett, hogy 5000 Ft-ig díjmentesen, afölött 10% kezelési költség levonásával váltják be nagyobb címletekre)
“Távolsági buszon alap, hogy nem lehet kártyával fizetni. Csodálkoztam is rajta, mindenkitől elvárják, de a Volán felmentést kap.”
A fodrászok, kozmetikusok, magándokik is felmentést kapnak. Vajon miért? Gondolom, erős az érdekképviseletük.
Tehát lehet úgy programozni azt az automatát, hogy mindig adjon kisebb címletet is.
Erre persze nem lehet építeni, úgyhogy a tanács jó. Én is majdnem mindig 8 vagy 9 végű összegeket veszek fel.
Érdekes, én meg úgy leszoktam a kápéről, hogy harmincezerrel hónapokig elvagyok…
A készpénzmániás tanítónénit meg be kell vezetni a 21. századba, ő se vegye ki az osztálypénzt, és ügy megoldva.
Mind olyan helyzeteket írtál le, amelyek elkerülhetők. Úgy látom, abból indulsz ki, hogy valahol csak készpénzt fogadnak el, ezért van nálad pénztárca, és meg is találnak ezek a helyzetek. Én nem használok készpénzt, és nem hiányzik. Ha a sarki virágárus nem fogad el kártyát, az az ő baja, nem vásárlok nála.
Magam is évek óta 149 000 Ft-ot veszek le minden hónapban: albérlet + fodrász. Van olyan futárcég, ahol egyébként lehet kártyával is fizetni utánvétes csomagot. Nekem a GLS és a DHL rémlik.
Sokkal jobban észben tarthatóak a költések, ha készpénzzel fizetek és fizikailag látom, tapintom a költéseimet.
Arról nem is beszélve, hogy nem “butolok el”, hogy csak odatartom a kártyát, hanem számolok, fejben rendezgetem a címleteket, stb.
Ráadásul eggyel kevésbé vagyok kiszolgáltatva a “Nagy Testvérnek”, így is elég sok mindent tudnak rólunk a különböző cégek, nem kell a költéseimet is forintra pontosan tudniuk.
“Általában éppen hogy ekkor húznak le, de nagyon. Az eurót majd valami nagyon hasbaakasztós árfolyamon, akár 350-360 forintért fogják neked váltani.”
(2016-08-16)
🙂
Arról nem is beszélve, hogy nem “butolok el”, hogy csak odatartom a kártyát, hanem számolok, fejben rendezgetem a címleteket, stb.”
Na, nekünk erre van például a házipénztárunk. Egy google sheet, amibe az utolsó reggeli pogi árát is be szoktam írni, dátummal, meg hogy mire költöttük el az adott összeget. Egyrészt kiválóan követhető, mikor mire megy el, mennyi a megtakarításunk, min tudunk fogni, ha szükséges. Nagyon szeretem ezt a rendszert, mert átlátható, naprakész és rendkívül informatív.
A fene fog készpénzzel mókolni meg szorongatni a táskájában. Én is mindig csak arra veszek fel, amire muszáj, pl. iskolai ebédbefizetés. Azt nem lehet máshogy, szóval inkább befizetek 4-5 hónapot előre, és nem kell vele havonta szívni (ideértve a munkaidőmben sorbanállást is).
Az Erste automatánál valóban van címletállítási lehetőség, de a 10000-est kihagyták.
Ha jól rémlik már az MKB automatáknál is van címletválasztás.
Azok a boltok ahol nem fogadnak el kártyát, felőlem pusztulhatnak. Rohadt idegesítő, hogy nem száll rájuk valami hatóság mikor már több mint egy éve kötelező.
Van 9 db emelkedő sorszámú ezresem, mert egyszer így adott az atm ezreseket, én meg eltettem, mert megtetszett.
Gondolom, ezzel így vannak a tanárok is.
mert a kp drága. a logisztikat es a nem adozok adojat is Te fizeted, csak nem tudsz rola.
Próbálj meg egy bárdis futárt bankkártyával kifizetni. Gondolom nem vagy autószerelő, de ez a jelenség pl egy komplett szakmát magába foglal. A “házhoz” kért cuccot csak is kp-ban lehet kifizetni, a házipénztár egyenleg nagy örömére 🙂
a) az arpót címletenként külön kis (átlátszó joghurtos) pohárkákba gyűjtöm; amikor 500 vagy 1000 forint összegyül azonos címletből, akkor csak az azonos címletűt viszem a boltba, nem vásárolok belőle csak mondom, hogy van 50 db 20 forintosom, átváltanák-e ezresbe. Így örülni szoktak neki még a spárban is, kisboltokban meg pláne.
b) posta.hu/penzugyi_szolgaltatasok/keszpenz_cimletvaltas
ba) lakosságnak maximum 200.000 Ft összeghatárig, legfeljebb 10 darab nagycímletű bankjegy (20.000 és 10.000 Ft-os bankjegyek), legfeljebb 30 darab bankjegyre (10.000, 5.000, 1.000, 500 Ft-os címletekre) váltása díjmentes.
bb) továbbá maximum 4.000 Ft értékű bankjegy ellenében, maximum 20 darab érméig (kizárólag 200 és/vagy 100 Ft-os érme) szintén díjmentes a váltás.
Minden állandó postán jár, van, hogy csak egy pénztárnál.
Azota alig par helyen vagyok rakenyszeritve hogy kp-val fizessek, de ez a story szamomra felejthetetlen…