Nő a MÁP+ visszaváltási költsége holnaptól

2022-05-05
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

A MÁP+ visszaváltási költsége május hatodikától fél százalékra nő, ez a költség mellett is maximum 30 millió forint visszaváltását garantálja az államkincstár.

Az emberek nyilván tömegesen váltják vissza ezeket a papírokat, ami nem is csoda, amikor a diszkontkincstárjegy is már akár 6%-ot kamatozik.

Ha te még nem váltottad át a MÁP+ papírjaidat, ma még 0.25% költség mellett megteheted. (Vagy kamatforduló esetén továbbra is ingyenesen.)

Köszönjük a hírt Ábelnek.

Hozzászólások:

150 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Jópár hete görgetem magam előtt a visszaváltás átgondolását, azt hiszem ma épp itt az idő gyorsan átszámolni, hogy megéri-e azt a pártízezret hogy nem várok évfordulóig...

Köszi az infót,
Ma mindenképp rádumálom ősöket, hogy tegyék át inflakövetőre.

De a diszkontkincstarjegyet is olyan "konnyen" (ugy ertem, relative kicsi bukoval) vissza lehet valtani, mint a MAP+-t, ha ugy alakul?

Kérdés:
- Jól értelmezem hogy a diszkont kincstárjegynél van nyereségadó a kamatfizetésből? Tehát ez nem olyan mint PMÁP/MÁP+ hogy tisztán megkapom a kamatot? Mekkora most a nyereségadó?
- Illetve ha időközben visszaváltom van ezen is bünti? Ha igen mekkora?

Mekkora összegnél érdemes átváltani?
Van erre kalkulátor?
A szokásos kérdés miatt: az akciós banki kamathoz hasonlóan ha átviszem másik bankba +1%-ért lehet hogy több költséggel jár mint a kamatnyereség.

Nekem jun 11 a kamatforduló, így azt kivárom.

De megy át nekem is prémiumba...

Üdv Miklós!

Kamatfordulón az esedékességfizetés napját követő 5 napos intervallumot érted, vagy az azt megelőző 30 naposat? Vagy egyiket sem?

februárban már átváltottam mindent prémiumra, huh.

Megvárom még az októberi fél milliós kamatfizetést aztán teljesen elköszönök én is a MÁP+-tól. Euróban lenne jó, de a PEMÁP-ot már szépen kivéreztették az új fajta infla + 0.5-össel, ráadásul most nem is igazán éri meg váltani 380 környékén. Bár lehet, hogy még most kellene, ki tudja lesz-e 400, 450 pár hónapon belül.

"amikor a diszkontkincstárjegy IS már akár 6%-ot kamatozik". Ez úgy hangzik, mintha tömegesen lennének magas kamatozású termékek. Ezt néhány tippel megtámogathatná akár a cikkíró, akár néhány olvasó. Szerintem hasznos lenne sokaknak (ha tényleg így van...)

3 napja vettem, mondván 2,5 hónapra berakom, mert legalább hoz valamennyit amíg ki kell fizetni a lakást. Kár volt a magyar államra bíznom bármit, ezután nem fogom elkövetni ezt a hibát újra.

Frissítve a allampapirkalkulator.hu oldal.
Lehet számolgatni hogy s mint éri meg.

Abban segitsetek h ok ez most 0,25szazalek... de! Viszonylag jelentos penzem van Babakotvenyben... (gyerek lassan 18 s infla plusz3on mehet tovabb 2032ig). Nu de ha map+nal igy egyik naprol a masikra lecsapunk 0.25ot akkor "veszelyhelyzetben" 2.5et vagy 25ot is lecsaphatunk... hasonloan mas allampapirokrol vagy babakotvenyrol... utolag megvaltoztatva a jatekszabalyokat.... (pl babakotvenynel mondhatjak megint h csak bizonyos felhasznalasi teruletre fordithato, mint ami volt regen...) mennyire tartjatok kiszamithatonak ezt az egesz allamkotvenyesdit?!

Nagyon nem lepne meg, ha a PMÁP jelenlegi egy százalékát is durván emelnék. Nagy disznóság, de megtehetik, és volt is már rá példa korábban is. A szavazóiknak úgysem fáj, nem is értik. A többieket meg lehet szivatni büntetlenül.

Kis érdekesség, most olvastam róla:

USA-ban van u.n. "i" jelű kötvény, ami már ma is 9,6%-ot fizet, de mivel ilyen fincsi a kamat, mindenki csak 10 000 USD értékben veheti évente. Sőt, ha tovább nő az infláció, még többet fog fizetni.

Ha USA 9,6%-ot fizet USD alapon, akkor a szaros HUF alapú államkötvények 6% kamata eléggé gyászosnak mondható szerintem. Oké magyar államkötvényt lehet venni nagyobb értékben is és USA-ban is a sima kötvény alacsonyabb kamatú.

Szuper, én 1 millió forintonként veszem ki, ahogy éppen jönnek be az euró bevételeim, így nem kell az eurót elkölteni, jól jön az majd költözés után. Egyelőre nem vág földhöz az 1 millió forintonkénti +2500 Ft költség, de azért jó tudni, hogy erre is figyelni kell.

Nem kellene esetleg itt is tobbfele lehetoseget figyelembe venni, es nem mindenaron atvaltani az osszes MAP+ PMAP-ba?

En tartom fele/fele aranyban a kettot, mert
1. Ha a kozeljovoben kellene penz, a MAP+ meg mindig olcsobb visszavaltani, kamatfizetesi heten tovabbra is ingyenes.
2. Egyaltalan nem biztos, hogy a kovetkezo evekben is magas lesz az inflacio, ha visszater a normal 3% koruli, vagy annal is alacsonyabb tartomanyba akkor bukta lesz a PMAP, amibol mar most is magasabb buntivel lehet csak kiszallni.

Szerintem merlegelni erdemes, nem mindent egy lapra feltenni.

bekorlátozták a visszaváltás mértékét, , mi van a lejáratot követő egyhetes visszaváltási nullás költséggel ???????

A diszkontkincstárjegynek egyébként mennyi a visszaváltási költsége?

Azért azt ajánlom mindenkinek, hogy számoljon, mielőtt lép.
Az én máp+-om évfordulója novemberben van (6 hónap) és 5%-on kamatozik jelenleg. Az inflációkövető papír kamata 6,6%, novemberig tehát a kamatkülönbözet 1,6%,/2, tehát 10 millió Ft-nál 80 eFt. Ebből ugye lejön a visszaváltás költsége (25 eFt), a nyereségem tehát 55 eFt.
Ha viszont szükségem lenne a pénzre novemberig, akkor az inflációkövető papírt 1%-os költséggel válthatom vissza, azaz 100 eFt-ba kerülne. Ebben az esetben már negatív a szaldo.
Tehát van az az élethelyzet, amikor érdemes lehet várni az évfordulóig.
A 2023-as inflációkövető papír kamata viszont -ha folytatódik a jelenlegi inflációs trend- még akkor is magasan verni fogja a MÁP+-t, ha nem lesz kamatprémium, tehát valóban érdemes az átváltás.
Sőt, a mostani papír kamatprémiuma biztosan jobb, mint az ősszel megjelenő új papírok prémiuma lesz.

Tudnátok segíteni, hogy hogyan tudnám a legolcsóbban kivenni a teljes összeget, amim MÁP+ban van, átváltani euróba majd egy OTP-s devizaszámlámra rakni? Az a baj, hogy ezt az összeget fel kell majd használnom nemsokára, úgyhogy nem akarom más eszközbe tenni, de sima forintban se akarom tárolni.

@lia A MAP+ból ingyen (a 0,25% büntin túl nincs más költség) ki tudod utaltatni a Ft folyószámládra. Innen pedig kell keresni átváltási helyet vérmérseklettől függően:
Utcai váltóhely, Revolut és tsai, OTP vagy bármely bank.

Ti nem tartjátok kockázatosnak -így a negyedik 2/3 után- állampapírban tartani a pénzeteket? Én elgondolkodtam rajta, hogy mindent ki kéne venni onnan. Nehogy einstandolják mint a magánnyugdíjakat.

Bár nem volt kérdés, de ez a nyomdai állampapírra nem vonatkozik ha jól sejtem, ott továbbra is 0.25%, de nem találtam erről semmi infót.

Én úgy számoltam, hogy ~4 hónapnál fordul át a PMÁP nyereségbe MAP+al szemben. Ha a 0,25% nő, vagy még csak a MAP+ elején vagy (ekkor a kamat alacsonyabb), akkor még ennél is hamarabb.
A PMAP idei kamata 6,6%, a jövő évi az idei inflától függően biztosan több lesz. Ha lemegy az infláció, PMAP akkor is éves késéssel követi a csökkenést, van idő kiszállni.

Amúgy a 30 MFt limit hogy értendő?
Alkalmanként, naponta, havonta, évente?

@videkrol-jott-ember
2. Egyaltalan nem biztos, hogy a kovetkezo evekben is magas lesz az inflacio, ha visszater a normal 3% koruli, vagy annal is alacsonyabb tartomanyba akkor bukta lesz a PMAP, amibol mar most is magasabb buntivel lehet csak kiszallni.

Az első kamatperiódus fix 6,6%. A második 8-10% lesz ez is szinte biztos.
Ha a 2. kamatfizetés után nem váltod vissza, akkor nehéz olyan csökkenő inflációs pályát találni, ahol a MÁP+ nyerne.

Lia: Ingyen átutalod Wise számlára. Ott átváltod EUR-ra, majd 140Ft magassága összegért visszautalod a Kincstár devizaszámlájára, és ott hagyod lekötetlenül. Majd ha kell, ingyen át tudod bárhová utalni. Szerintem kár OTP-s lehúzós devizaszámlát belekeverni.

1 hónapja írták.

hold.hu/holdblog/allampapir-allamkincstar-hozam-inflacio-euro-forint-befektetesek/

@bumburnyak
Ez mesesen hangzik.
Mi ez pontosan?
Halandó európai, magyar magánember is tud belőle vásárolni?
Hol olvastad, volna valami forrasod?

@kerdezo
"Az Szja.tv. alapján a Diszkont Kincstárjegy mint nyilvánosan forgalomba hozott és forgalmazott, (...) hitelviszonyt megtestesítő értékpapír és egyben a magyar állam által kibocsátott, - egyebek mellett - a lakosság mint befektetői célpiac részére is forgalomba hozott hitelviszonyt megtestesítő értékpapír, amelyből származó kamatjövedelem a 2019. június 1. napját követően forgalomba hozott Diszkont Kincstárjegy sorozatok esetében nem minősül jövedelemnek, és így mentesül a kamatadó megfizetése alól."

Forrás: DKJ Ismertető

@einstand

Nem. Az államcsőddel lenne egyenlő.

BP:
az Államkincstártól elég hamar fel fognak hívni, hogy ők nem bank hanem kösd le a pénzecskét.

Mondjuk azt nem tudom, hogy mi van ha mégse kötöd le? Felbontják a szerződést és visszaküldik oda a pénzt, ahonnan beutalásra került?

@belavoltam
Visszaváltási árfolyamot DKJ esetén is jegyez a kincstár. A lejárat előtti visszaváltás "költsége" (árfolyamveszteségének mértéke) a hátralevő futamidőtől függ. Jelenleg az árfolyamveszteség mértéke kb. 0.12%, 0.3% és 0.6% nyári, őszi és jövő tavaszi lejáratú DKJ-nél.

@Einstand
"Ti nem tartjátok kockázatosnak -így a negyedik 2/3 után- állampapírban tartani a pénzeteket? Én elgondolkodtam rajta, hogy mindent ki kéne venni onnan. Nehogy einstandolják mint a magánnyugdíjakat."

Nem, mert tudom mi a különbség a kettő között.
LTP-ből se vették el senki pénzét, amikor megszüntették az állami támogatást.

@papa
"bekorlátozták a visszaváltás mértékét, , mi van a lejáratot követő egyhetes visszaváltási nullás költséggel ???????"

A kamatfordulókat követő héten a MÁP+ névértéken történő visszaváltására a kibocsátó állam szerződéses kötelezettséget vállalt, ennek megsértése részleges csődeseménynek számítana.

A kamatforduló utáni hetek kivételével viszont semmilyen más kötelezettsége sincs az államnak az idő előtti visszaváltásra.

Sziasztok, Segítségeteket kérem, kicsit a témához kapcsolódva:

Use-Case:
- Kincstár, EUR szabadon.
- Ebből szeretnék CHF-et csinálni, és CHF számlára utalni

Tesztként 10 EUR-val kipróbáltam alábbi módon:
- Wise-ban EUR-CHF váltást csináltam, és az EUR-t átutaltam egy BE kezdetű (Belgium) Wise által megadott IBAN-ra kincstárból "külföldi számlaszámként".
- Wise reklamál, hogy töltsem fel a kivonatot, amin szerepel a nevem - megtettem
- Wise reklamál, hogy töltsem fel a névváltoztatási doksimat mert náluk más név szerepel... (valami valahol... - most kérdezem meg épp, hogy mi-hol)

Valaki már járt hasonlóképpen? Őszintén szólva nekem az eleve furcsa volt, hogy a Wise EUR-váltásnál nem kérdezi meg, hogy melyik országBÓL akarom iniciálni az utalást. Szerintem, ha Mo-ról (miért ne lehetne egy EU orszából EUR-t utalni) indítom, akkor magyar Wise-IBAN-ra is kellene utalnom)

Vélemények?

Arra van-e szabály, hogy az államkincstári pénzszámlán csak úgy parkoltatni eurót nem lehet? Ha a polgár nem vásárolna rajta állampapírt, akkor kiutalják a megadott számlára egy idő után? Csak kérdezem...

Köszi a posztot Miklós! a következő 1-2 hétben lesz egy nagyobb vásárlásom, aminek az értékét MÁP+-ban tartottam. Át is vezettem még ma a folyószámlámra, még 0.25% visszaváltási költséggel. Spóroltam 10-15e Ft-ot!
Nem tartom korrektnek, hogy egy korábban vásárolt értékpapírra változtattak a visszaváltás feltételein.

@okoska-torp kifejtenéd jobban pls?:)

Mikor zár a MÁK mára?

Ma már csak holnapi erteknappal tehát 99.5 os árfolyamon váltható vissza, jól gondolom?

Sziasztok!

Szeretném a segítségeteket kérni abban, hogy mi a különbség a 3 éves és az 5 éves PMÁP között, a kamatprémiumon kívül?

MÁP+-t váltanék át "inflációkövető" papírba. Eddig is fontos volt a likviditás, hogy bármikor hozzáférhető legyen, és ezután is marad prioritás. Mindkettő bármikor visszaváltható az 1% díj terhe mellett?

Lakásvásárlás előtt állunk, kb. 1-2 éven belül szükség lesz rá. Átválthatnám bármelyik PMÁP-ba, ugyanolyan likviditás mellett? Ha nincs különbség köztük a visszaválthatóságot illetően, akkor miért választaná bárki az alacsonyabb kamatprémiumú 3 éves papírt, amikor ott az 5 éves, és akár a 3. évben ugyanúgy visszaválthatja?

Köszönöm szépen előre is mindenkinek!

Trógerek.
Odaadod nekik a pénzed, hogy finanszírozhassák az évtizedek óta tartó túlköltekezést, még az inflációt se fedezi a kamat és még büntetnek is, ha kivennéd a pénzed.
Ez az egész csak a túlköltekező államnak éri csak meg.
6,6% a 5 (6) éves PMÁP kamaza, miközben 20-30%-kal megy fel szinte mindennek az ára.

@gyuluska Én az euró lekötésem kamatait nem kötöttem le újra, össze akarom várni picit, mivel fél évente kamatozik a régi. ha új pénzt tennék be, valószínű, azt nem hagynák, hogy ne kössem le, elvileg már beutalásnál meg kell adnom, mit szeretnék venni belőle.

Én azt nem értem, hogy egyáltalán ki vett MÁP+ állampapírt 1% alatti alapkamat mellett, amikor már a megjelenése előtt el lett róla magyarázva, hogy az infláció kockázatát átcsatornázza a tulajdonosokra???

Van az utólagos okoskodás, meg van amiről kezdettől fogva tudni lehet(ett) hogy el kell kerülni. A MÁP+ ez utóbbihoz tartozik.

Itt a 9.62% USD kötvény:
cnbc.com/2022/05/02/i-bonds-to-deliver-a-record-9point62percent-interest-for-the-next-six-months.html
forbes.com/advisor/investing/what-are-i-bonds/

Röviden:
- 1 évig hozzá sem tudsz nyúlni
- Ha 1 és 5 év között adod el, akkor az eladás előtti 3 havi kamatot bukod
- 30 éves lejáratú a kötvény változó kamatozással
- A kamat félévente változik, kamatprémium 0% + infláció 9.62%, ebben a félévben
- A kapott kamat automatikusan névérték növelő félévente és kamatos kamat játszik (compound)

Ez a TIPs akkor, nemrég volt róla szó. Meg régen is: https://kiszamolo.hu/miert-bukhatsz-az-inflaciokoveto-kotvenyalapokon/

Legközelebb írjátok már oda plz, hogy délután 4-ig intézzük el a dolgot, mert én rábsztam és 16:02-kor sikerült csak megnyomni a gombot és már jelezte, hogy új értéknappal fog számol hiába van még ma és 99.75% helyett 99.50% lett a vége. Én fax a bankos 16:30 meg 17:00-hoz vagyok szokva... kecseg államigazgatás.

Szóljatok, hogy ezt hogyan játszátok körbe.

"To open a TreasuryDirect account, investors must have a Social Security number or Employer Identification Number (EIN), a U.S. address, a checking or savings account for transferring funds to and from a TreasuryDirect account, an email address, and a secure web browser and internet connection."

Jól értem, hogy a május 5. 16:00 és 23:59 között kezdeményezett tranzakciókra is már a május 6-tól esedékes 0,5%-os visszaváltási díj vonatkozik?

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram