Régen volt már ilyen cikk, na nem azért, mert nem tömitek tele a postaládát. 🙂
Úgyhogy most válogatok az elmúlt hét kérdéseiből. (Ezért tart néha majdnem egy hétig, mire tudok válaszolni mindenkinek...)
1, Van egy részvényem, amit most 15% haszonnal el tudnék adni. Azonban arra gondoltam, megvárom inkább az osztalékfizetést és azt zsebre téve, utána adnám el a részvényeket. Érdemes várni?
A többi befektető sem buta ám. A részvények (és a kötvények) árai is tükrözik a befektetők várakozását az osztalékkal kapcsolatban. (A kötvényeknél az addig felhalmozott kamatok jelennek meg az árban.)
Az osztalék/kamatfizetés napján aztán hatalmasat zuhan az árfolyam. Alapesetben pont annyit, amennyit kifizetettek a befektetőknek.
Persze tévedhetnek a befektetők a közgyűlés előtt az osztalék mértékéről, de ez már spekuláció.
Összefoglalva: csak ezért felesleges várni.
2, Az egyik önsegélyező pénztár tagja vagyok, mostanában többször előfordult, hogy technikai okokra hivatkozva késve fizettek. Aggódjak?
Sajnos kívülről kevesen látnak bele a pénztárak gazdálkodásába. Azonban érdemes tudni, hogy az önkéntes pénztárakat nem védi OBA vagy BEVA, így miénk a kockázat. Bő egy éve már több nagy egészségpénztár is bevezette az önsegélyező funkciókat egy törvénymódosítás hatására, így most már sokkal több pénztárból választhatunk. Ha úgy gondolod, hogy gond lehet a jelenlegi pénztáradnál, szabadon átviheted egy másikba a pénzt, ennek költsége 4.000 Ft. Előtte győződj meg, hogy az új pénztár milyen szolgáltatásokat ad, mert nagyon különbözőek lehetnek az elérhető lehetőségek és azok maximális összegei. Egy OTP vagy hasonló pénztár már csak nem fog csődbe menni.
3, Megtetszett a lakástakarékpénztár megosztási lehetősége. (Cikk itt) Azonban etikus-e ilyet csinálni, hiszen egy kiskaput használok ki, hogy ne kelljen nyitási díjat fizetni.
A nyitási díj nem más, mint az ügynök jutaléka. Ha nem veszem igénybe a szolgáltatását, miért fizetnék ilyen költséget? Ennyi erővel amikor ingyenes a nyitás a bankfiókban, az se etikus. Én semmi kivetnivalót nem látok a dologban.
4, Egy tanácsadó cég ügynökei üldöznek, ajánlgatják, hogy szálljak be a Snapchat-be, vegyek most kibocsátás előtt részvényt, mert szerintük minimum 50%-kal fel fog menni azonnal az ára. Szerinted érdemes?
Amit tudni kell ezzel kapcsolatban, hogy egy tőzsdére lépő cég eredeti tulajdonosai abban érdekeltek, hogy a lehető legtöbbet kapják a cégükért cserébe. Tehát ők a lehető legmagasabb kibocsátási árban érdekeltek. A vevők pedig szeretnének profitra szert tenni. Ezért a kibocsátási ár nagyjából jól van megállapítva, ez is az egyik dolga a kibocsátást intéző befektetési banknak: eltalálni azt az árat, amivel a legjobban jár a piacra lépő cég, de még van benne profitlehetőség a vásárlóknak is.
Ezért az minimum parasztvakítás, hogy "biztos fel fog menni 50%-kal." Ha így lenne, már rég lejegyezték volna az összes részvényt mások.
Ja, érdemes olvasgatni az MNB oldalát sűrűn, éppen most írt nem túl hízelgőt az adott tanácsadó cégről.
További kérdések a teljesség igénye nélkül:
- Berángattak egy átverésbe, hová forduljak segítségért?
- Visszalépjek-e a TB rendszerbe a magánnyugdíjammal, melyikkel járnék jobban?
- Mi lesz a francia választás eredménye, aggódni kell-e az euró és az Unió csődje miatt, ha LePen nyer és mindazt a rémálmot megvalósítja, amivel hülyíti az embereket?
- Alapforgalmazótól vagy alapkezelőtől vegyem-e az adott értékpapírt?
- LTP-be gyűjtsem a pénzt, vagy inkább előtörlesszem?
- Mennyi hitelt szabad maximum felvenni lakásvásárláshoz? Honnan tudom, ha túl sokat készülök felvenni.