Nagyon sok olyan ügyfél kér tanácsot, aki külföldre számláz és onnan kapja a fizetését, illetve hát a vállalkozói díját.
A múlt héten is volt valaki, aki dollárban kapja a fizetését, amit egy magyar forint számlára fogad. Kérdeztem, hogy tudja-e, hogy mennyit számol fel neki a bank azért, hogy a dollárban kapott fizetése forintban jelenik meg a számláján?
Nem, fogalma sem volt, gondolta, ez olyan drága nem lehet. Nos, tévedett. A bankja ezt az árfolyamot használja:
Könnyen kiszámítható, hogy munkaidőben 3%-ot von le a bank, azon kívül pedig 4%-ot. Ha kétmillió forintot számláz ki havonta a cégnek, akinek dolgozik, (amiből neki marad adózás után kb. 1,4 millió), akkor legjobb esetben havi 60 ezer, legrosszabb esetben havi 80 ezer forintot bukik csak a pénzváltáson! Éves szinten átlagosan 840 ezer forintot, nagyon bő félhavi nettó fizetését.
Ha egy kicsit körbenézett volna, talált volna sokkal olcsóbb lehetőséget is. Például a Gránit Banknál 650 ezer forintig ingyen váltana, felette pedig egy százalékért.
Legrosszabb esetben is évi 480 ezer forintot nyerne a két bank árfolyamának különbségén egy havi nem is olyan túl nagy összeg esetén. Ennyi pénzért már megéri egy kicsit utána olvasni a dolgoknak.
A Gránit Bank csak egy példa, találhatsz másik bankot is, ami olcsóbb, mint a jelenlegi bank, a mondanivalóm lényege, hogy utána kell nézni a költségeknek. Jelen esetben az úgynevezett számlakonverziós devizaárfolyamot vagy a saját deviza árfolyamot kell megkeresned a bankod weboldalán és onnan fogod megtudni, hogy milyen árfolyamon váltják át a bejövő utalásokat, illetve itt fogod megtalálni az árfolyamokat a kártyás vásárlásokhoz és egyéb dolgokhoz is. (Hogy mikor melyiket kell nézned, legtöbbször le van írva az árfolyamok alatt, de ha nincs, bátran hívd fel a bankodat és kérdezz rá.) Kártyás vásárlások pénzváltási díjairól itt is írtam már.
S ha már dollárban vagy euróban kapod a fizetésed, én mindenképp nyitnék egy devizaszámlát is és oda kérném az utalást. Már csak azért is, hogy ne éjszaka váltsák, rosszabb árfolyammal és ha nem költöd el az egészet (remélem... 🙂 ), akkor feleslegesen fizetsz megint, hogy majd visszaváltsd a maradékot dollárra vagy euróra, amikor be akarod fektetni.
Továbbá már 4-5 millió forint felett sok bankban kérhetsz egyedi árfolyamot a váltásra, ami sokkal kedvezőbb még az 1%-os díjnál is. Erről itt írtam már bővebben.
Ha már ez a téma, sokan ott tartanak még, hogy a Revolut meg a Wise vált a legolcsóbban, de ez már nem feltétlenül van így, érdemes ránézned mostanában például a Revolut árfolyamára, már messze nem olyan kedvező és még arra rájön az 1%-os hétvégi díj plusz a havi limit feletti másik 1% is. A Wise is alig olcsóbb pénzváltásban, mint például a Gránit Bank, ráadásul február egytől felszámolja a tranzakciós adót is. Ettől még használhatod őket, csak ne megszokásból, mert öt éve milyen olcsón váltották a pénzt.
Tehát a lényeg: nézz utána a banki költségeknek. Elvileg mostanában kell majd megkapnod a banktól az éves kimutatást, hogy milyen költségeket számoltak fel neked. Érdemes vetni rá egy pillantást.
Tiborcz bank. Könnyű olcsóbban adni mindent, ha a másik oldalon meg kiszedik a zsebünkből.
Fogadni mertem volna, hogy az első öt hozzászólásból egy erről fog szólni. Direkt beleírtam a cikkbe, hogy ez csak egy példa.
Az OTP devizaárfolyama egy hajszállal rosszabb csak, mint a Gránité, 1,1-1,2%.
Az Erste üzleti számlára érkező pénzt középárfolyamon vált. Legalábbis 2 éve így volt, azóta nem váltottam át eurót forintra.
Biztos?
Az erstések mindig azt gondolják, hogy nekik ingyen vált a bankjuk, csak mert a tájékoztató üzenetben a középárfolyam jön meg.
Közben meg ha tudnák, hogy az egyik legtöbbet fizetik....
De hadd segítsek: https://www.erstebank.hu/hu/arfolyamok-table
Lakásvásárlás kapcsán váltottam most sok pénzt. A Wise, Revolut, Gránit, Erste, OTP jöttek szóba váltani. A Wise volt a legjobb, mögötte jött a Gránit majdnem olyan jó árfolyamon, utána a Revolut, sokkal rosszabb feltételekkel, s legvégül az Erste, pár millió forint esetén sok százezerrel rosszabbul (!). Az OTP-t már nem is számolgattam, mert az utalás önmagában is több lett volna, mint Wise-zal a váltás + utalás.
S ha egyedi árfolyamot kértél volna, a Wise harmadáért tudtál volna pénzt váltani.
És ha fizetett volna 10 EUR-t egy havidíjnyi lemondható prémium csomagért a Revolutnál, kapásból nem számolt volna fel 1%-ot a váltásért.
A Revolut nem ingyen vált, fizetős csomagban sem, de valamiért ezt nem lehet kiverni az emberek fejéből. Normális bank egy lakás árát 0,3% alatt váltja át és még a számlámat sem zárolja, amíg nem igazolom 27 papírral, honnan van a pénz.
Ja és tudtommal nem lehet egy hónap után lemondani a fizetős csomagot.
Nekem váltásnál a transzparencia is fontos szempont. Ebben a Revolut eddig a legjobb, ahol bármilyen pénznemből bármibe beírhatok akármekkora számot és azonnal kiírja, hogy pontosan mennyi pénzt fogok kapni. A Wise a második, ahol csak az egyenlegem erejéig írja ki, fölötte nem hajlandó (emiatt ott parkoltatok 10e ft-ot, hogy meg tudjam nézni időnként az eur-huf váltás költségeit értelmes felbontásban). És csak ezután jönnek a bankok, ahol nekem kell kitúrni valami táblázatból az aktuális árfolyamot, aztán reménykedni, hogy a helyes értéket találtam meg, tényleg azt fogják alkalmazni és nincs valami extra apróbetűs költség. De szóljatok, ha van már fejlettebb bank.
Belvárosi utcai váltók jobban váltanak!
Mi van akkor ha az ügyfél csak PayPal-ra hajlandó/tud utalni.
Hogy lehet elkerülni az a legendásan rossz átváltási árfolyamot a pénz visszautalásakor?
IBKR TBSZ-en ha váltok 800 ezer forintot Forex-el euróra akkor majdnem 800 forint a költség, azaz 0.1%. Szerintetek ha nem a TBSZ-en csinálom ezt, hanem az alap pénzszámlán, majd kiutalom magamnak a bankos deviza számlámra, azután kell adózni?