Önsegélyezőből lakáshitel-változás
Sándorék az alábbi levelet kapták az önsegélyező pénztáruktól:
“A Magyar Nemzeti Bank közelmúltban kibocsátott állásfoglalása alapján 2019.11.01-jét követően Pénztárunk kizárólag abban az esetben teljesítheti a lakáscélú jelzáloghitel havi törlesztő-részletének támogatását, amennyiben a lakáshitel törlesztő-részlet ténylegesen a támogatást igénybe vevő Pénztártag bankszámlájáról kerül levonásra (megfizetésre). A Pénztár részére ehhez igazolni kell, hogy az igénylő Pénztártag a bankszámla-tulajdonosa. Amennyiben a lakáshitel törlesztő-részlet teljesítése közös bankszámláról érkezik, az akként tekinthető, hogy a törlesztő-részletet a bankszámla-tulajdonosok fele-fele arányban teljesítették, így ez esetben a pénztártag a törlesztő-részlet felére igényelheti a támogatást.
A jogszabályi előírások alapján a pénztárak a hitel összegéből az adósok számától függően arányosan teljesíthetnek csak kifizetést. (Pl. 2 adós esetében (adós és adóstárs) a havi hiteltörlesztő összeg 50%-a, 3 adós esetében 33,3%-a fizethető ki lakáshitel támogatás jogcímén, maximum a tárgyév első napján érvényes minimálbér 15%-a erejéig (mely 2019-ben 22 350 Ft/hó)) A támogatás kifizetése az egyéni számlán rendelkezésre álló 180 napos egyenlegből, ill. a munkáltatótól esetlegesen e célra kapott ún. célzott támogatásból történik”
Mivel a levél egy MNB állásfoglalásra hivatkozik, ezért valószínű, hogy ez minden pénztárra igaz lesz.
Ha te is önsegélyező pénztárból fizeted a lakáshiteled egy részét, kérdezz rá a pénztáradnál, mit kell csinálnod.
Köszönjük a hírt.
2. Mi van ha megadják a házastársat kedvezményezettnek? Vagy az csak az EP részre vonatkozik?
Csak az nem derul ki az irasbol, hogy mi van azokkal, akik (eddig is) kozvetlen a technikai szamlara utaltattak, mint mi. Remelem arra a “kozos” szamla nem vonatkozik.
A fő probléma az adóstárs és egyben pénztártag házastársaknál van.
Az IZYS szerint igénybe veheti az az adóstárs is, akinek a számlájáról nem történik törlesztés, ha:
“Ha a bankszámla, amelyről a hiteltörlesztés történik, tulajdonosa kizárólag az egyik pénztártag, úgy ha tranzakció részletezőn a bank feltünteti a bankszámlatulajdonos pénztártagnak nevét, akkor a pénztártagnak a tranzakció részletezőt kell elküldenie, a többi pénztártagnak el kell küldenie […] tranzakció részletezőt, amelyen szerepel, hogy a bankszámlatulajdonos pénztártagnak elutalta az adott havi törlesztést (ezzel igazolva, hogy a rá eső részt megfizette), illetve el kell küldenie a bankszámlatulajdonos pénztártagnak az ő nevére szóló tranzakció részletezőjét, […]
Az MKB EP csak akkor engedi adóstársnak, ha közös a számla.
“Aki adós/adóstárs-ként szerepel benne [a jelzáloghitel szerződésben] és a törlesztésre megjelölt folyószámlának a tulajdonosa.”
Tehát ha egyik fél számlájáról törlesztenek, akkor csak ő veheti igénybe, a másik (adóstárs) nem.
Azért bravúros hogy nem sikerült ugyanúgy értelmezni egy MNB rendelkezést (ki a hülye ugyebár)
Egyébként a fent levő állásfoglalás igazából annyit jelent, hogy maximalizálva van a betörlesztés egy másik oldalról is, nem csak minimálbérrel. De manapság nehezen tudom elképzelni, hogy 23.000ft x 3-nál kisebb lakáshitele legyen valakinek. (3 fő adósra)
Befogadott kérelem, és több hónapja kifizetésre várakozó egyenleg mellett jelöltek meg dec 31-et, mint végső határidőt a kifizethetőségre. A problémám “mindössze” annyi, hogy január-február közepén érik el a befizetések a 180 napot.
Illetve az, hogy az elfogadott kérelem egy élő szerződés, aminek a gyakorlatát, feltételeit megváltoztatják. Ugyanis mind a támogatási kérelem benyújtásakor, mind a legutóbbi befizetések alkalmával még részkifizetés volt a pénztár gyakorlata (3 éves korig).
Az nem tiszta, hogy ha a közös a bankszámla, de közös a hitel is (50-50%), akkor is csak a felét kérheti.
A másik tag egy másig tagság alapján kérheti a másik 50%ot.
Azaz az lenne a cél, hogy egy hitel után mindenképpen csak egyszer 22.350 Ft-ot lehessen elszámolni?
Nyilvánvaló előnye, hogy ha vmelyikünk előbb halna meg, a másik korlátozás nélkül tovább használhatja a bankszámlát, az nem kerül hagyatéki eljárás alá.
A szöveg többi része (a százalékos) viszont elég kacifántosan van elmagyarázva. Nincs kedve vkinek magyarról magyarra fordítani?
Nekem több ismerős házaspár is közös bankszámlán van. Én nem bírnám a tudatot, de ők meg így spórolnak a számlavezetési és egyéb banki díjakkal, meg nekik így az egyszerűbb.
Eleve januártól már csak akkor kérhető a visszatérítés, ha havonta (!) elküldöm a törlesztésről a kivonatot és azon a számla nevében mindketten ott vagyunk.
Szép lassan ezt is korlátozzák, lépésenként…
“Nekem konkrétan közös bankszámlám van a feleségemmel. Nyilvánvaló előnye, hogy ha vmelyikünk előbb halna meg, a másik korlátozás nélkül tovább használhatja a bankszámlát, az nem kerül hagyatéki eljárás alá.”
Ez tévedés.
A társtulajdonos halálát be kell jelenteni a bankban. Ekkor a számlán levő pénz felét elkülönítik és csak a hagyatéki tárgyalás után adják át az örökösnek. Persze, el is lehet mulasztani a bejelentést és tovább használni a számlát, de az bűncselekmény!
A megoldás, hogy kölcsönösen kedvezményezettnek jegyeztetitek be egymást.
Egy pénztárnál két adóstárs max csak annyi pénzt igényelhet havonta 22 ezres adagokban, amennyi a havi törlesztő összege.
Tehát nincs 25 ezres törlesztőre 2×22 támogatás felvétel.
Ami viszont lehet és jogszerű :
Több pénztártól is felvenni a 22 ezreket ugyanarra a hitelre. Mi ezt csináljuk most, + az izys februárig engedi különösebb igazolás nélkül hogy adóstárs is felvegye. MKB eddig se engedte. Tehát ketten (2+1)x22 ezret tudtunk kivenni.
Ennek nézzél utána, mert én úgy tudom, hogy a közös számla arányos részét (50% két tulajdonos esetén) a halál bejelentésének időpontjában ugyanúgy zárolják. Működő megoldás erre a haláleseti rendelkezés, ehhez azonban közös számla sem kell.
Bocsánat ha offnak érzitek.
Korábban olvastam róla, hogy valamilyen egészségpénztárba ha befizetek, akkor 20%-ot jóváírnak és úgy rémlett, hogy ilyenkor október november környékén szokott lenni ez az akció. Esetleg tudna segíteni valaki, hogy melyik pénztárhoz forduljak, melyik tűnik most a legkedvezőbbnek. Esetleg Miklós, újra felvethetnéd a témát ha aktuális.
Köszönöm előre is a segítségeteket.
Üdv.
2019-10-24 at 11:58
Igen, 20 éve még volt közös bankszámla, ma már nincs. Illetve talán a Gránitnál tudsz ilyet nyitni (fentebb írta valaki).
Egyébként csatlakozom az előttem szólókhoz, szerintem sem kapja meg a túlélő fél automatikusan a számlán lévő pénzt közös számlánál. Ennek nézz utána.
2019-10-24 at 14:58
Gyakran -szerintem tévesen- közösnek hívják azt a számlát is, amikor a számla tulajdonosa szabad kezet ad a másiknak. Ettől még ő marad a számla tulajdonosa, csak a másik is hozzáfér. Persze ettől kezelheti a házaspár a számlát közös számlaként, de hivatalosan egy tulajdonosa van.
@Kornél
2019-10-24 at 20:30
https://kiszamolo.hu/wp-content/uploads/2016/09/3D-kedvezményezett-jelölő-nyilatkozat.pdf
patikapenztar.hu/alap.php?main_menu=1&sub_menu=hir&hirid=2746
Magnet-nél a hitelügyintézőm esküje szerint van közös számla 🙂
És elég jó kamatra adnak hitelt. Remélem meg is lesz mire változik a pénztári szabályozás.
jól írja, a közös számla nem feltétlenül jó ötlet halálesetre, a felét zárolják halál esetén. Lásd google search a vonatkozó bankmonitor cikkekre.
Miért tekinthető akként? Mindketten egyformán keresnek? Egyformán veszik igénybe az adókedvezményt pl. gyermekek után? Mindketten igénybe veszik egyformán az első házasok adókedvezményét? Ezeket honnan tudják? 1984?
750 ezer az éves max keret, amire jár 150 ezer adójóváírás.
Nyitsz két önsegélyező számlát. Legalább az egyik legyen összevont egészség és önsegélyező pénztár.
Mindkettőből kiveszed a hiteltörlesztést. Évente 536 ezer. Marad 214 ezer. Havonta ~18 ezer.
Ennyi simán elmegy gyógyszerre, gyógyászati cikkre (pl. szemüveg), magánorvosra (fogászat, kisebb vizsgálatok) egy évben egy 3 generációs családban.
Igényelsz egy társkártyát, odaadod a szüleidnek.
Már csak arra kell figyelni hogy legyen 180 napos egyenleg a lakáshitelre és máris maximumon használod az egészet.
Havi max 1 óra munka, kitöltögetni a papírokat, szkennelni, beküldeni.
Ha 3 pénztárnál nyitsz számlát, akkor nem is kell egészségügyi költés, mehet mind a hitelre.