Ózongenerátor

2020-07-30
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Fontos figyelmeztetés: erősen gondolkodtam azon, hogy leveszem ezt a cikket, mert egy ózongenerátor nem játék és nem szeretném, ha valaki úgymond miattam kerülne bajba. Aztán arra gondoltam, hogy máshol sem mondják el a hátulütőit és már sokan hallottak róla, főleg a járvány miatt nagy divat is lett. Úgyhogy fennmarad a cikk, hogy legalább a veszélyei is ismertek legyenek.

Tehát elöljáróban a cikkhez: kellő körültekintéssel nagyon hasznos lehet az ózongenerátor, de legalább ennyire veszélyes is, ha valaki felelőtlenül használja.

Ha mégis használod, használat után addig szellőztess mindent, amíg csak nem múlik el TELJESEN a jellegzetes ózonszag s ne feledd, az ózon nehezebb a levegőnél, így a szobák padlója felett fog megmaradni a legtovább.

Ha társasházban laksz, beltérben ne használd, mert a szellőzőkön keresztül bárhová eljut. Ja és nem csodaszer, amit tud, azt jól tudja, de nem old meg mindent a reklámok ellenére sem.

Biztos találkoztál már azzal, hogy az autó klímájából kellemetlen szag árad, főleg kikapcsolás után. Ezt a rendszerben pangó vízben megtelepedett baktériumok okozzák. (Ezért is érdemes megérkezés előtt pár perccel kikapcsolni a klímát, hogy az út végéig ki tudjon száradni valamennyire a rendszer.)

Ezek a baktériumok jó esetben csak kellemetlenek, de ritkán akár legionella vagy egyéb, súlyos betegséget vagy halált okozó baktériumok is lehetnek.

Ezért érdemes a klímákat (nem csak az autóklímákat) rendszeresen fertőtleníteni.

Fertőtlenítésre leggyakrabban ózont használnak. Az ózon vegyjele O3, amiből lesz közönséges oxigénmolekula, vagyis O2 és egy szabad oxigén, ami minden élő sejtet elpusztít, ami az útjába kerül.

Használják vízfertőtlenítésre is klór helyett, ezzel kezelik a tojásokat szalmonella ellen és sok egyéb felhasználási területe is van még.

Egy autóklíma fertőtlenítéséért a mi környékünkön elkérnek 7-10 ezer forintot. Ennek menete, hogy a járó motorú és klímájú autót belső keringtetésre kapcsolják és beraknak az utastérbe egy ózongenerátort, ami ott megy negyed órát, majd a generátor kikapcsolása után még továbbra is megy a klíma egy másik negyed órát. (A klímatisztítás nem egyenlő a klímafertőtlenítéssel! Előfordulhat, hogy mechanikailag is kell tisztítani a klímát, nem elég a fertőtlenítés. Ha a fertőtlenítés után túl hamar újra büdös lesz a klíma, akkor azt csak egy rendes tisztítás fogja megoldani, a hőcserélőre rakodott tízéves koszt és vastag penésztelepet nem fogja eltakarítani az ózon. Persze nézd meg, hová viszed, hogy tényleg alapos tisztítás legyen, ne csak parasztvakítás. A "csak habot fújunk a szellőzőcsövekbe az utastérből" a legsúlyosabb parasztvakítás kategória.)

Utána legalább egy óra, de inkább több szellőztetés kell, mert az ózon pont úgy roncsolja az emberi tüdőt, mint bármilyen egyéb sejtet!!! Szerencsére van neki egy jellegzetes erős szaga, ha azt már nem érzed, akkor jó.

Már régóta akartam venni egy ilyen generátort, mert sok mindenre lehet használni és hát elég soknak tartok ezért ennyi pénzt kifizetni a klímásnak.

Lakásban is használható a szobák fertőtlenítésére: penészgombák, rossz szagokat okozó baktériumok (például izzadtan beleültél a fotelbe), kisállatok miatti szagok, stb.

Magyarországon aranyáron adják őket, bőven százezer forint felett, ráadásul a járvány miatt nem is lehetett kapni, iratkozzak fel várólistára.

Helyette inkább felmentem az Aliexpressre és kerestem ott megfelelő generátort.

Ha ötös voltál technikából vagy gyengeáramú technikumba jártál, vehetsz csak a generátort tartalmazó alkatrészt, amihez neked kell fémházat, kapcsolót, vezetéket, ventilátort, miegyebet kötni.

(Két fajta van: a lapos, mint a fenti képen is és a csöves. A lapos élettartama 5.000 óra vagy öt év, a csövesnek 20.000 óra vagy öt év. Mivel évente csak pár órát használom, nekem tökéletes a lapos. Öt év után sajnos legalább ezt az alkatrészt cserélni kell.)

Mivel rám egyik sem igaz, inkább kész terméket vettem. Mivel medencébe is akartam használni, ezért két típust rendeltem meg.

Az egyik típus a medencébe való, ami nem azt jelenti, hogy nem használható minden másra is, mindössze annyival tud többet, hogy az ózon egy szűk csövön jön ki, nem csak úgy ontja magából minden irányba, mint az egyéb típusok.

Ezt arra is használjuk, hogy egy szemeteszsákba belerakjuk a cipőket, bekötjük a száját, bevezetjük a csövet és ózonnal rendszeresen kifertőtlenítjük a cipőket. Mondani sem kell, szabadtéren kell csinálni és utána néhány órát hagyd kint a cipőket kiszellőzni. (Medencébe lógatva is szépen bugyborékol, de fontos, hogy órákkal azelőtt használd, mielőtt bárki belemenne a medencébe. Igazán hatékony egy venturi csövön keresztüli bekötés lenne a szűrő után.)

Van egy fontos érték az ózongenerátoroknál, hogy óránként hány milligramm ózont képes termelni.

Ez a termék 2.000 milligramm, azaz 2 gramm ózont termel (papíron), de ez erre elég. Ha nincs erősebb, akár autó fertőtlenítésére is elég, csak legalább fél órát kell mennie a lezárt autóban a generátornak. Ennél többet azért ne várjál tőle, egy szobát ne akarj ezzel fertőtleníteni.

Ennek a gyártója erre található, nem meglepő módon nála volt a legolcsóbb, szállítási díjjal együtt 26,3 dollár, azaz combos 7.900 Ft. S jól működik.

A másik, amit vettem, ugyanő gyártja, az 24.000 mg, azaz 24 gramm ózont tud magából kibocsátani, az már odaver rendesen egy zárt térben néhány perc alatt is. (Az átlagos termék 8-12 grammos, de alig olcsóbb, ezért vettem ezt. A teljesítményt valószínűleg kínai mércével kell érteni, legalább kettővel érdemes osztani, ha nem éppen néggyel, a lényeg, hogy kellően erős)

Ennek ára az igen kemény 40 dollárt éri el szállítási díjjal együtt, ez 12 ezer forint. (Mondjuk a földeletlen vezeték a fém házzal némileg gáz, nem tudom, lehet-e utólag orvosolni. Erre nem figyeltem. Addig is csak áramtalanítva pakolgatom. Ez már földelt és hasonló árban van. Mondjuk ez utóbbit nem próbáltam.)

A rossz hír, hogy ez már vámköteles összeg, de nekem átjött csont nélkül a postán. Ha nem ez történt volna, egy e-mailben kiküldött papíron nyilatkoznom kellett volna és postásnak kifizetni a 27% áfát és háromezer forint ügyintézési díjat, amikor kihozza a csomagot. Az sem egy nagy kihívás.

Vannak a gyártónak ennél szofisztikáltabb modelljei is nem sokkal drágábban (példa 40 ezer forintért plusz áfa) és természetesen vannak más gyártók is, de nekem nem volt ennél komolyabbra szükségem. S ha profi klímás vagy, biztos nem ilyen cuccal fogsz dolgozni, de szerintem otthonra megteszi.

Jó hasznát vesszük a két generátornak és szerencsére sok helyet sem foglalnak, amikor nem kellenek. Csak azért írtam róla, hogy ha akarod, te se fizess vagyonokat egy légkondi fertőtlenítéséért és ne is járj büdös klímával.

Nézz körül, hátha találsz jobbat, másik gyártótól.

Még egyszer: az ózon nagyon nem játék!!!! Csak nyílt téren használd és utána legalább egy órát szellőztess. Ha szobát fertőtlenítesz, zárd be, hogy se gyerek, se kisállat ne tudjon bemenni és szellőztetés után is csak akkor engedj be valakit, ha már nem érzed azt a jellegzetes szagot. Figyelj oda, hogy ne legyen nyitott szellőző a szobában, ahonnan máshová is át tud menni az ózon. Ha pedig az ózonkezelés nem oldotta meg a problémát, akkor nem úszod meg a nagyobb tisztítást. legyen szó klímáról, túl vastag penészfoltról, a szövetbe túl mélyen beleivódott bűzforrásról.

Update: felmerült, hogy vajon mennyi ózont bocsáthat ki valójában egy ilyen kínai generátor. (Nem mintha az itthon kaphatóak nem Kínából jönnének vagy nem kínai alkatrészekből lennének összeszerelve az esetek minimum 95%-ában.) Ha valakinek van ózonmérője, megköszönném, ha kölcsönadná. Ha pedig valakinek van 100-150 ezres ózongenerátora, az is jó lenne az összehasonlítás kedvéért.

Next Post
A héten

Hozzászólások:

185 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Most pucoltattam ki Szolnokon a benzinkútnál az autót, 5000 Ft-ért. Fél órát ment bezárt klímával, utána pedig kinyitott szellőzéssel. 1 napra rá megint büdös lett a klíma, azóta szellőztetem picit, és úgy használom. Át lettem verve? Utazás végén 5-10 percet mindig kikapcsolt klímával megy a szellőzés, de így is büdösödik.

Nekem is ilyen van, de a 24 grammot nem kell elhinni, az a tipikus kínai teljesítmény megadás alapján alakult (kb megszorozták 5-tel valós tudását), de ettől függetlenül működik.

És tényleg jól működik, kipróbáltad már?

A posta egyébként már 3500Ft-ot kér a vám ügyintézésért.

Én márciusban csináltam meg az autón, előtte ilyen "porszag" volt a klíma ki- és bekapcsolása után pár másodpercig, de ezután sem változott semmi. Nem mondom, hogy rossz cucc, de nálam nem vált be, egyébként azt mondták, hogy nagyon koszos vagy dohányos autóknál érdemes ezt megcsinálni, azokat kipucolja rendesen.

Ez alapján nem kell fizetni 40 USD-re sem
cinnamon4x.cafeblog.hu/2018/01/17/a-43-dollaros-vamhatar-kiskapu-avagy-ezt-tedd-ha-jogtalanul-vamolna-a-posta
Én már hivatkoztam erre, mikor vámkezelni akarták a fitneszkarkötőt, és végül megkaptam ÁFA és vámfizetés nélkül.

Jó ötlet. Azt hiszem beruházok egy ilyenre.
Jól gondolom, hogy a szobában a növényeket se szabad bent hagyni?
Másik kérdés: ha a szobát bezártam, bekapcsoltam, majd "elkészült", akkor hogy megyek be kiszellőztetni? Mert szemet is károsítja, nem?

Ez mennyire árt a környezetnek, hogy mondjuk jó sokan ilyennel fertőtlenítenek? Gondolom kimegy a levegőbe, miután a fertőtlenítés kész...ott az ózon nem ártalmas?

Persze kicsi a mennyiség, de sok kicsi sokra megy.

3 havonta? Én évente viszem a kocsit, sosincs büdös benne. Én inkább nem javasolnám az átlagembernek, hogy ózongenerátort vegyen, mert még véletlenül megmérgezi magát valaki.

Doboz nélkülit vettem. Fa lap, elé egy ventilátor, és már meg is.
Azt azért törölném a leírásból, hogy az áfát megúsztad, mert azért, hogy szúrópróbán nem akadt föl, azért még köteles lennél kifizetni, és ez valakinek szemet szúrhat.

Meg egy kérdés: gyümölcsök fertőtlenítésére is használható (pl.: nem penészedik a cseresznye, barack, nem romlik az alma,..) vagy a gyümölcs minőségét is károsítja?

Honnan tudod, hogy működik? Hogyan tudod "mérni", hogy tényleg fertőtlenít-e? Én vettem pár éve, szintén Aliexpressen valami 10-15 dollár körül, négy ceruzaelem megy bele, és WC-be tettem szagtalanításra. Nagyjából szerintem működött, bár nem voltam soha teljesen meggyőződve. (Kb. 45 percenként kapcsol be pár percre), amúgy úgy árulták, hogy hűtő szagtalanító.

Egyik hazai ózongenerátor importtőrnél dolgozok, közel 10 éve foglalkozunk ózongenerátorokkal idehaza!
Nagyon hasznos készülékek, fontos aki nem használt még ilyen készüléket olvassa el a használatiban írtakat.... ez elszokott maradni az átlagfelhasználónál.
Ha előbb tudtam volna hogy ózongenerátor vásárláson töröd a fejed, felajánlottam volna segítségemet egy garanciás, szervizháttérrel rendelkező készülék beszerzésében.

Üdvözlettel,
Egy lelkes olvasod

Vidékiek vagyunk, ugyhogy 2 autoklíma tisztitásból jön majd vissza az ára :), de megéri. Nem gondolkoztam rajta, de nem gondoltam, hogy ilyen áron hozzá lehet jutni. Köszönöm a tippet.

A lakás klímáját is tisztithatom vele az autóklímás átjáratós módszerrel?

Egy baj van csak, sok gyártónál csak akkor ervenyes a garancia, ha igazolhatóan felevente v evente tisztittattad.

Medencenek egyebkent hogy hasznalod es hogy ellenorzod, hogy volt-e hatasa?

Szuper ötlet, köszi.

A medence fertőtlenítéshez mennyit kell járatni? Milyen gyakran kell?

hu.wikipedia.org/wiki/%C3%93zon
Ipari felhasználása: Az ózon klímatisztításra nem alkalmas, de enyhén szennyezett, vagy tisztított klímák ideiglenes fertőtlenítésére használható.

Így van. Csak azért írtam, nehogy valaki csodafegyvernek gondolja. Fentebb már írták, hogy az otthoni klíma csak akkor garanciális, ha... szóval az éves rendes tisztítást ezt pont nem váltja ki se otthon, se autóban, mert az ózon "csak" fertőtlenít, de nem tisztít.
De tény, ha egyébként is befizettél volna ózonos tisztításra, akkor jól jön a kütyü 😉

Egyébként érdemes elolvasni ezt is, egész jól összefoglalja a témát és talán kevesebben mossák össze a "fertőtlenítés" és "tisztítás" szót: legkonditisztitas.hu/klimatisztitas-ozonnal-es-jedi-erovel.html

Klímafertőtlenítés jedi erővel: "beltéri egység hőcserélője képes 60°C fölé melegedni, és egy órányi fűtés alatt szépen kiszárad. (1 óra fűtés kb. 50Ft-ba kerül)". Azért lesz az 200 Ft is szerintem, attól függ mennyit fogyaszt a kocsid alapjáraton.

@wtf "beltéri egység" -> lakásklímáról van szó abban a cikkben, nem kocsiról.

Hasznos cucc, de kocsinál szerintem azért büdös a klíma, mert a csőrendszer meg a hőcserélő telemegy dzsuvával, rárakódik a trutymó, benedvesedik, abban pedig megtelepednek a gombák. Ezért hagytam abba, hogy ózonos "klímatisztító" szakikhoz viszem a kocsit. Aktív habbal kifújom néha, az valamennyire kioldja a hőcserélőből a cuccot. De nem tudom, hogy az autóklímát-légcsöveket egyáltalán ki lehet-e rendesen tisztítani. Meg ugye a pollenszűrőt is minden alkalommal cserélgetni kell.

Egyszer kértem a szerelőtől, hogy rendesen pucolja ki a klímát, az egész rendszert - hőcserélőt, csöveket, ventillátort, csepptálcát, kifolyót, fúvókákat, stb. Keresztbe álltak a szemei, mondta, h ezt senki se kérte még az elmúlt 20 évben 😀 Nem is csinálta meg.

Irodában: egyszer jöttek évi rendes klímapucolni a szakik. Egy kis alkoholos spricc, kész. Mondom ennyi? Igen, kész, fertőtlenítve 🙂 Másnap már ugyanolyan büdös volt. Akkor nekiestem, szétszedtem, kisúroltam, aktív hab, stb. Sötétbarna - fekete sár folyt ki belőle hosszasan. Utána valameddig jó volt. Na, amíg ezt nem csinálja meg az ember, addig szerintem nem sokat ér az ózon se. Egyéb fertőtlenítésekre biztos oké.

A kínai webshopokban (gearbest, banggood) van olyan szállítási opció, hogy EU priority line. A lényeg, hogy ha így rendelsz valahogy trükköznek a szállítással, és nem kell vámot és áfát fizetni, mert olyan mintha a csomag az EU-ból jönne.

"csak akkor engedj be valakit, ha már nem érzed azt a jellegzetes szagot"
Ez a bizonyos jellegzetes szag ugyanaz, mint amit az ember egy ívhegesztő gép használata mellett is érezni szokott?

"beltéri egység hőcserélője képes 60°C fölé melegedni"
Szerintem a tűző napon hagyott autó belseje is képes ilyenre, a fűtés bekapcsolása nélkül is.

Egyébként autó esetében az is segít, ha a ventilátort és a klímát rendszeresen használjuk. Hidegben is és enyhe időben is. Így a porok, és a pára is csak kevésbé tud lerakódni bárhová.

Egy alapos rovartalanításra el tudom képzelni. Az ózon gyorsan semlegesítődik, biztosan nem marad meg belőle semmi, mint egy méregnél.

De pár napig le kell zárni a ház egy részét légmentesen, ami nem könnyű. Esetleg nyaralás alatt az egész házat egyszerre.

Szép projekt. 🙂

Mennyire veszélyes felnőttre, gyerekre?
Mennyi idő alatt halálos?

Mert fegyvert se szívesen tárolnék otthon semmilyen zárral, a gyerekek igencsak ügyesek, leleményesek tudnak lenni, számos szomorú példa volt már erre, ne becsüljük alá.

De mondjuk ha a szúrós szag annyira kibirhatatlan, hogy úgyis menekülsz előle és ez idő alatt még nem halálos akkor oké.

Azért a lakás ózonizálása előtt nem árt tudni, hogy pl. a textiliák festését is megtámadja.

Ózon volt anno a képcsöves televízióknál is, illetve érezhető a legtöbb (nagyfeszültségű) ívkisülésnél 🙂
Én is tervezem készíteni, de több helyen olvastam hogy óvatosan kell bánni vele, maga a készülék is szénné rozsdásodik belülről...

Köszi. Én eddig is gondolkodtam rajta, csak ez az egy amitől félek 3 pici gyerek mellett. De mondjuk igaz, hogy sok minden mással is okozhatnak maguknak vagy egymásnak sérülést.

Magyar oldalon én eddig 70e Ft körül láttam.

Autóban szivargyújtórol megy, vagy hálózati áram kell azaz nem tudod teljesen becsukni az ajtót?

@btm Ha van lézernyomtatód vagy használtál, és mondjuk nem egyet nyomtattál hanem százat akkor ott már lehet érezni az ózonszagot. A régebbi nem digitális fénymásolóknak még erősebb ózon szaguk van működés közben. Azokban az ózonszűrő jobban el van használódva és nem igen cserélik őket. Na ilyen gépek közelében lehet érezni működés közben, mert a működési elvük miatt ózont is "gyártanak"

A fénymásolónak meg a lézernyomtatónak van ózonszaga működés közben, onnan lehet ismerős. Az életösztön megvéd az ózonmérgezéstől. Rendkívül alacsony koncentrációt is érezni lehet és kellemetlen. Hamarabb elmenekülsz, minthogy megmérgeződnél. Évek óta használok ilyen készüléket üzleti célból.

Végigolvastam a hozzászólásokat.
Három észrevételem volna.
1. Ventouri csővet összerakni nem nagy csoda. Pláne ha nyomást is termel a generátor. youtube-on sok videó van fent füstölőkkel- és medencékkel kapcsolatban.
2. Az ózon szaga szerintem az amikor még régebben /10-20 éve/ a fénymásolókban nagyüzemben másoltak. Semmivel össze nem keverhető egyedi szaga van.
3. Az O3 gondolom nehezebb mint a levegő. Tehát úgy tölti meg a zárt helyet mint a CO2. Alulról fölfelé. Esetleg rosszul tudom?

Azért van értelme annak, hogy EU-ban csak CE engedéllyel rendelkező elektronikai terméket lehet forgalomba hozni...

Tovább hangsúlyoznám objektív módon az ózon használatának veszélyességét!

A levegő sűrűsége normál körûlmények között (20 °C, légköri nyomás) 1.2 kg/köbméter, míg az ózon sűrűsége 2.1 kg/köbméter. Magyarra lefordítva szoba tisztításakor az ózonréteg lesüllyed a talaj felszínére. Szellőztetés esetén mindenkép ajánlott a levegő keringetése (ventillátor). Az O3 felezési ideje ~25 óra (ekkor èri el az eredeti koncentráció felét). Erős oxidáló hatása következtében a fémre is hatással van és rozsdásodást okoz (kocsi alkatrészei!). Az Amerikai Tüdőgyógyászok Szövetsége kiemelten magas rizikócsoportba sorolja a gyerekeket, a 65év fölöttieket, a COPD-ben szenvedőket (asthma, bronchitis) és a szívbetegeket. Akut/heveny tüneteket csak több órás belégzése okoz. Bár a kialakuló tünetek reverzibilisek a rizikó csoportba tartozók állapota gyorsabban súlyosbodhat.

Autóban az ózonos klímatisztítás mellett illik kicserélni a pollenszűrőt is. (Évente)

A kommentekből látszik, hogy a fiatalabb korosztály jár ide. Régebben kvarcolták a gyerekeket télen, és a kvarclámpa (UVC fény) jó kis ózont csinált a szobában. Gyerekkorom illata:)
Szellőztetni persze nem lehetett, hisz meztelenek voltunk (kint meg ugye tél volt). Ez válasz a "mennyire mérgező az ózon?" kérdésre is, én például túléltem. És arról se hallottam, hogy bárki belehalt volna akkoriban.

Az ózon lebomlik fél-egy óra után (O3-ból O2 lesz, mert nem stabil), ezért kell várni és ezért mehetsz be, ha kivártad.
Ha lézernyomtatóval sokat nyomtatsz egyszerre, akkor is érezheted ezt a szagot, a dob nagyfeszültséggel van töltve és ott ionizlálódik a levegő. Én így tudom, ha van járatosabb szaki, majd kijavít.
Én is gondolkodtam már a vételén, de nem autóhoz, azokat nekem a klímás kétévente rendesen áttakarítja, megnézi a gázt, stb (céges autók). Esetlegesen szállodai szobához, ha valahol alvásra kerülne a sor és nem bíznék a rendes fertőtlenítésben ezekben a kovidos időkben... 🙂

Engem az érdekelne, hogy működik-e a cucc? Értem, hogy zúg meg büdös, de amúgy van valami érzékelhető változás? Mert ha igen akkor ennyiért nem drága, ha meg nem akkor feleennyiért is sok.

3 havonta 7-10k HUF, miközben a négyzetméter árak és minden fontos az egekben. Plusz a nyűg a masinával.
Nekem most penny wise, pound foolish érzésem van. Elnézést érte.

Nemrég egy garázs előtt sétáltunk el, nyitva volt, beláttunk. Telistele volt kacatokkal. Semmire nem jó szeméttel, amit a gazdája ott, az autó mellett őrizgetett.
Nekem sem garázsom, sem légkondis autóm nincsen, egyszerűen élek. De a világ minden kincséért sem kellene az az élet, ahol az ember azért dolgozik, hogy vegyen valami fölöslegeset /lásd autó + autóklíma + garázs, + ülésmagasító + tetőscsomagtartó + ... + ... / amihez utána kell ez az ózontermelő bigyó, meg a sepciális racsni + a .... (a sort kedvedre folytathatod)

Sosem lesz vége a kacatgyűjtőgetésednek, és telistele lesz az életed összegyűjtött vackokkal, ha ezt nem érted meg!

az autó klíma tisztításról:
ezek az ózonos generátorok semmit nem érnek, ha valaki mégis ilyenhez ragaszkodik, akkor használjon klímatisztító bombát (nem habot, hanem amit le kell nyomni és ontja magából a cuccot a levegőbe), attól legalább jó illat lesz a kocsiban és kb. pont ugyanannyit fertőtlenít. Egyébként az hogy a kikapcsolt klíma egy ideig kicsit párás, kicsit büdi levegőt fúj normális.

Ha viszont a klíma bekapcsolása után és/vagy menet közben is büdöset fúj, akkor trutyi van lerakódva a hőcserélő radiátoron, amit semmilyen utastéri bohóckodás nem fog megoldani.
Ekkor fel kell keresni olyan szerelőt, aki a pollenszűröt leszerelve, azon a nyíláson keresztül bedug egy csövet meg egy kis endoszkópos kamerát, és a tisztítószert közvetlenül a hőcserélőre fecskendezve letakarítja és egyben fertőtleníti is azt. Ez kb. 15e forint és valóban hatékony.

folyt.

Kedves @rosen !

Valóban nem volt még szerencsém germicid lámpával melegíteni (szerencsére) és azt is megértem, hogy a téma Önt nosztalgiára készteti. Annak pedig egyenesen örülök, hogy ép egészségnek örvend! Ugyanakkor valaminek a káros hatása egy nagyobb populáción kiszámolt statisztikai adat, az Ön személyes tapasztalata nem reprezentatív. Azonban kiemelném, hogy vannak kutatások melyek bizonyítják hogy a belélegzett koncentráció és térfogat függvényében csökkentik a várható élettartamot (loss of life expectancy - LLE), illetve növelik a rokkantsággal súlyozott életévek számát (disability-adjusted life year - DALY). A rokkantság pedig általában gyógyszerekkel is jár (kiváltképp tüdőérintettség esetén), így már mérlegelendő a haszon. Summa summarum, ajánlott elővigyázatosan alkalmazni az ózont és nem elbagatelizálni a hatását (akkor sem, ha ennek hatása évtizedek múlva jelentkezik)

Ha viszont valahol olyan habbal akarnak tisztítani amit az utastérben lévő szellőzőnyilásba akarnak fújni, azonnal meneküljetek (és ti magatok se használjatok ilyet)
mert az a hab nem jut el a hőcserélőig, cserébe mindent szétmar odabenn amire ráfolyik és nem műanyag, tömítéseket, elektronikát, szóval a kocsi ilyen "kezelések" után
pl. beázhat (kimart tömítések), vagy épp ha belül ráfolyt a rádió fejegységre akkor annak szétmarhatja az elektronikáját stb stb elég sok változatos hibát okozhat.

A lényeg a lényegben, a rossz szagot okozó trutyi és a lerakodások nem az utastérben lévő szellőzőnyilások és azok csöveiben van, hanem a hőcserélő radiátor és annak közvetlen környezetében, aminél a belső keringetéses akármilyen levegő (ózon, bombás stb) annyit ér mint halottnak a csók. Még ha a felszínét le is fertőtleníti, amint bekapcsolod a klímát, lecsapódik a pára, nedves lesz és jön a szag.

Az elektro listán olvastam:
"Amúgy, ha már mélyen be van ivódva a szag forrása az anyagba, akkor
napokig lehet tolni neki, és még akkor is marad szag (tapasztalat
14g/h-ás generátorral és dobozos autóval). Először mindenképp érdemes
vegyi anyaggal szagtalanítani, a maradékot már el tudja tüntetni az
ózon is, onnan meg már ciklikus kezelésekkel kézben tartható."

1/2
Ti nagyon bátrak vagytok, ha egy ilyen olcsó, kétes minőségű ózongenerátorral kísérleteztek. Én eléggé alaposan próbáltam utánajárni a dolognak, mert éppen aktuális több mindenre is, ráadásul megúszom a rendszeres autós klímafertőtlenítés árát is. Nem akartam gagyit venni, vettem egy Kínában gyártott, de CE jelöléssel rendelkező gépet, nagyjából 180.000 Ft-ért. (Az ára már bejött, csak nem nekem, hanem a barátoknak/családnak. :)) 30.000 g/h-t tud elméletileg. Ez majdnem a 10-szerese azoknak, amit autó fertőtlenítéshez általában használnak. 30 percre betettem a kocsiba, és utána egy napon keresztül nyitott ajtókkal szellőztettem. Elméletileg a szövetek mélyébe nem hatol be, de én még majdnem két héttel később is éreztem a szagot, amikor beültem. Meg is ijedtem rendesen, hogy akkor ez most mennyit árt, de ha őszinte akarok lenni, akkor egy idő után elbizonytalanodtam,

2/2
hogy ózonszagot érzek, vagy a szagtalanság szagát. Az új autó illatot is eltünteti szerintem rendesen. Ha valaki ért hozzá jobban, felvilágosíthatna, mert elméletileg a felezési idő (nem a lebomlási idő!!!) normál használat közben szobában, csukott ajtókkal 30-50 perc, akkor egy napig nyitott ajtókkal szellőztetés után miért éreztem? Nem is mertem betenni még a lakásba. Ha csinálunk egy tesztet, akkor szívesen felajánlom az enyémet.
Két rövid cikket ajánlok, az egyik, hogy miért nem érdemes kis teljesítményűt venni:
medoann.hu/ozon-blog/2020-07-09-miert_nem_hatekony_a_kis_teljesitmenyu_ozongenerator/
A másikat pedig annak, aki azt írta, hogy folyamatosan eregeti otthon magának az ózont:
medoann.hu/ozon-blog/2020-07-20-hasznaljunk_haztartasi_ozongeneratort/

Ezekkel a megoldásokkal nincs is semmi baj, amíg gondolkodó emberek használják, akik úgy tisztességesen végig gondolják mire készülnek. Tehát kiengednek egy igen aktív gázt a saját életterükbe ami elég sok mindennel képes reakcióba lépni mivel van egy 1 Oxigén atomja ami nem igazán ragaszkodik a másik kettőhöz, és ennek másik rakás anyag (fémek elsősorban) örülnek de nagyon, és akkor még ott van az élő szervezet. Ehhez kis infó pl:
webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/16268/a-haztartasban-elofordulo-ozon-veszelyei

Tessék odafigyelni:
1. A gáz megül a föld közelében, tehát a szellőztetés módja nagyon nem mindegy.
2. Ugye gondoskodtál róla, hogy a szellőző rendszeren keresztül sem jut el más lakásba...
3. Tegyünk különbséget a rendszeres és az alkalmi (pl évente) használat közt egészségre gyakorolt hatását illetően
4. Végig gondolni

Nem az ózon ellen vagyok csak óvatosan!

@Spurdisznó CE engedély nem létezik, ill. csak nagyon kevés termékfajtánál. Úgy működik, hogy a gyártó, vagy forgalmazó nyilatkozik arról, hogy szerinte a terméke a CE követelményeknek megfelel, és ennyi. Hogy tényleg megvizsgálta-e valaki, hogy megfelel, vagy nem, az a CE jelölésből nem derül ki.

Én életemben nem voltam "klímásnál", nemhogy 3 havonta... Huszoniksz éve évente elvittem a kocsikat mindig márkaszervizbe, ahol persze jól lehúztak, a szűrőt kicserélték, de nem hinném, hogy ózonnal bohóckodtak volna a szervizben valaha is... Nem mondom, hogy soha nem éreztem a klíma kikapcsolásakor enyhe szagot, de nem jellemző (a mostani kocsijainkban pl. még nem éreztem), ill. nem szoktam kikapcsolni a klímát, mindig kell az párátlanítani.
Mennyire komoly ez a veszélyes baktérium kockázat? A hírek nincsenek tele legionárius-betegségben hirtelen elhunytakkal, pedig biztos nem csak én vagyok ilyen hanyag...
@egyeszeruseg-lakik-bennem - jó, ha tudsz örülni ezeknek a dolgoknak, mostanában én se nagyon használom a kocsit, de azért a nincs kocsi vagy pláne a nincs klíma a kocsiban jóval nagyobb szívás, mint bármilyen kütyünek helyet találni, vagy néha szerizbe menni... De persze kinek mi jó

Pár gondolatot írok még a felmerültekre:
-az ózongenerátor nem károsítja a környezetet. A levegő oxigénjéből (O2) csinál ózont (O3) azmi instabil, rövid idő alatt visszabomik oxigénné (O2 +O), az így keletkező szabad oxigénatom végzi az oxidálást, fertőtlenítést, ami nekünk kell.
-a generátor nem csak autóban jó, hanem lakásban is: én a hálószobában (porallergia, megöli a poratkákat), és a spejzban (eltünteti a kaja (pl hagyma) szagot.
-igen, működik, nem kamu, de a helyén kell kezelni a dolgot: én az autóban a klímát évente egyszer habbal befújom, meg amellett pár havonta ózonozom. Nyilván ha egy évente kitartóan rohasztott, full retkes klímád van a kocsiban, amiben még dohányzol is, a pollenszűrőd meg 5 éve volt utoljára cserélve, akkor az ózongenerátor semmire se lesz jó. De egy rendesen karbantartott klíma esetén teszi a dolgát.

Folyt:
-fontos, hogy ózonozáskor élőlények (emberek, állatok, növények) ne legyenek a területen, kellemetlen dolog, ha a kedvenc fikusz, vagy a tengerimalac megmurdel emiatt.
-be kell tartani a biztonsági szabályokat: a munkahelyemen 2 havonta ózonozzuk a járműveket. 1 óra a kezelés, legalább fél óra a várakozás, aztán védőfelszerelésben (légzáró védőszemüveg + aktív szenes szűrős félálarc) mennek fel a srácok kinyitni ajtókat-ablakokat, és legalább 1 órát szellőztetik.
-a kínai ózongenerátornál plusz óvatosság kell: bekapcsolás után a készülékhez hozzáérni tilos (ezt több eladó is írja), fém ház, földelés nélkül, és belül meg 3000V környéke
-jó duma, hogy régen is csinált ózont a fénymásoló, tv, meg kvarclámpa: persze, de kb ezrede akkora koncentrációban volt jelen, mint az ózongenerátoros fertőtlenítésnél.
-én a generátort aliról, EU raktárból, vámmentesen, 4 napos szállítással vettem

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram