Bankkártya-használat külföldön: ezekre figyelj utazás előtt
Közeledik a nyaralási szezon, érdemes átnéznünk, mire kell figyelnünk, ha bankkártyával akarunk nekivágni a nyaralásunknak.
Dombornyomott, vagy elektronikus kártya?
A legtöbb helyen elfogadják az olcsóbb sima (nem dombornyomott) bankkártyát fizetéskor. Azonban főleg, ha Európán kívüli helyre utazunk, érdeklődjünk a bankunknál, tudjuk-e majd használni a sima bankkártyánkat is.
Mikor jár le a kártyánk?
Kellemetlen élmény, ha odakint derül ki, hogy a kártyánk érvényessége lejárt. Ezért még indulás előtt gondosan ellenőrizzük a lejáratot. A kártya előlapján hónap/év sorrendben találjuk a lejárat dátumát. A kártya a feltüntetett hónap utolsó napjáig érvényes, utána se vásárlásra, sem készpénz-felvételre nem alkalmas.
Elég lesz-e a napi vásárlási limitünk külföldön?
Kérdezzük meg, milyen napi vásárlási limit és pénzfelvételi limit van beállítva a kártyánkhoz és gondoljuk végig, elég-e ez nekünk külföldön az esetleges szállásdíjhoz, vagy autóbérléshez, főleg, ha mindkettő egy napon lesz esedékes. Ha nem, emeltessük meg a napi limitünket a bank ügyfélszolgálatánál.
Jelentsük be a bankunknál, hogy külföldre utazunk
A bankok a visszaélések miatt állandóan monitorozzák a kártyahasználatunkat. Ha hirtelen elkezdik külföldön használni a kártyánkat, letilthatják azt a biztonság miatt. Ezért tájékoztassuk előre a bankunkat, hogy milyen dátummal milyen országokban fogjuk használni a kártyánkat, így elkerülhetjük, hogy akaratunk ellenére letiltsák a kártyánkat.
Írd fel a kártyája számát és a bankod telefonszámát
Ha elhagyod vagy ellopják a kártyádat, azonnal tiltsd le azt, ehhez szükséges, hogy egy könnyen elérhető helyre jegyezd fel a kártya számát és a bank telefonszámát.
Biztonság külföldön is
Legyél körültekintő a kártyád használatával, különösen az ázsiai és afrikai országokban. Ne add ki a kezéből a kártyád fizetéskor sem és ne fizess vele gyanús helyeken. Néhány videót arról, hogyan másolják le a kártyádat a szemed előtt, itt találsz.
Utazási biztosítás
Tudtad, hogy felesleges külön utazási biztosítást kötnöd, mert a bankkártyádhoz ugyanazt sokkal olcsóbban megkapod? Erről itt egy cikk, konkrét számokkal.
Készpénz vagy kártya?
A bankkártya ingyenesen használható vásárlásra, azonban akár komoly költségünk is lehet a devizaátváltásnál.
A nemzetközi kártyák vagy euró, vagy dollár-elszámolásúak, a költésünket először erre a devizára váltja a kártyatársaság, majd vagy a kártyatársaság, vagy a bankunk devizaeladási árfolyamon forintra váltja a költésünket. Ha a bankkártyánknak megfelelő devizában vásároltunk, akkor az első átváltást megspóroltuk, ha esetleg eurós, vagy dolláros számlánk van a bankkártya mögé párosítva, akkor a forintra váltás költsége sem terhel bennünket.
Kicsit komplikáltnak tűnik? Az is. Itt és itt írtam róla bővebben, de ha nem vagy benne biztos, neked milyen kártyád van, hívd fel a bankod ügyfélszolgálatát és érdeklődj, hogy milyen átváltási költséggel nézel szembe, ha az adott országban vásárlásra használod a kártyádat. Kérdezd meg a készpénz-felvétel díját is, mert néha elég magas költsége van.
Nagyobb magyar városokban találunk kifejezetten olcsó pénzváltókat, (egy példa itt) amelyek 1-1,5 forintos árréssel váltanak eurót és dollárt. Ezekkel az árakkal gyakran jobban kijövünk, mint a bankkártyák átváltási rátáival (főleg, ha kétszer váltják át a pénzünket, mondjuk angol font-euró-forint), de ne felejtsük el a készpénztartás kockázatát.
Szeretnél többet tudni a pénzügyekről? Gyere el az Akadémiára, még van hely a júniusi turnusra. Részletek itt.
Valódi pénzügyi tanácsadásra van szükséged, eleged van már az ügynökökből? Kattints a linkre további információért.
Olvasd el a többi pénzügyekről szóló írást is a kiszamolo.hu oldalon.
Ha szeretnéd tudni, hogy új poszt jelent meg a blogban, jelölj be minket a facebookon:www.facebook.com/kiszamolo vagy RSS-en
Baromi sokat utazva: szinte mindenhol elég az electronikus kártya.Sőt ezeket azért szeretik jobban, mert általában debit kártyák és csak PIN-nel használhatod, amit ha megadtál nincs refund-ra lehetőséged.
Két esetet tudok mondani, ahol nem mindig jó az elekrtonikus kártya:
– autóbérlést, néha problémáznak az elektronikus kártyákkal és csak a dombornyomottat fogadják el,
– automata tankoláshoz egyszer fordult elő velünk, hogy csak a dombornyomottat fogadta el.
Sokkal nagyobb gond szerintem, hogy egyre több országban már nem fogadnak el chip nélküli kártyát – ezzel nekem sokkal több gondom volt.
“és gondoljuk végig, elég-e ez nekünk külföldön az esetleges szállásdíjhoz, vagy autóbérléshez”
autót bérelni az esetek 99%-ában csak hitelkártyával fogsz tudni.
“Tudtad, hogy felesleges külön utazási biztosítást kötnöd, mert a bankkártyádhoz ugyanazt sokkal olcsóbban megkapod? Erről itt egy cikk, konkrét számokkal.”
Hááát. Erről lásd, amit az alá a poszt alá írtam. 😉 – Röviden: ha nem tervezed használni az utasbiztosítást, akkor jó, ami a kártyához van, de akkor meg fölösleges.
Esetleg még megemlíthető, megemlítendő kapcsolódó hasznos szolgáltatás a chargeback.
Amerikai kártyatársaságok szponzorálása helyett inkább a saját (európai, SEPA) fizetési rendszert erőltetik (EC(electronic cash)-kártya, újabban Giropay). A Maestro debitkártyát általában elfogadják.
Ezt így hogy? Odamegyek az ügyintézőhöz vagy végighallgatom a telefonos menüket és kiábrándulva fél óra múlva beleszól valami emberi hang aki tud majd ebben segíteni? Rákérdeztem már erre párszor és azt mondták nem kell, és hát ők se tudnák kinek kell szólni vagy mit kéne tenni (mármint az ügyintézők).
Pont nem régiben volt ebből probléma vagy nem probléma… Van Visa és MasterCard is nem véletlenül. Elvileg elfogadó helyeken még sem fogadta el hol az egyiket hol a másikat. Két külön banknál van és Egyesült királyságban próbáltam használni, hol az egyik működött hol a másik. Írok majd egy levelet kíváncsiságból a bankoknak mi az álláspontjuk. Ráadásul bőven a limit alatti napi terhelést kapták a kártyák, ellenkező esetben hamar éhen haltam volna 😀
Szerintem kp nélkül sehova. Legutóbbi esetem is sokszor bebizonyította, hogy bármilyen gigszer lehet, szóval egy “minimális” kp mindenképpen kell. Volt olyan hely is ahol villogtak vele, hogy igen természetesen működik, majd arcul csapva közölték, hogy valami baj van nem működik sorry, és valahogy fizetni kellett.
Igen én is így gondoltam. Aztán van egy banknál kártyám amit bizonyos helyeken használva nem kér pin kódot. Bank szerint ez nem lehetséges, a valóságban meg még is. Külföldön is előfordult hogy oda adtam egy másik bank kártyáját és vártam, hogy majd kéri a pint, miközben a kasszás már adta a blokkot és a kártyát is vissza ki volt fizetve, kész. Ez egy másik bank volt, de e szerint a bank szerint sem lehetséges, a gyakorlatban pedig még is előfordult. Szóval óvatosan… 🙂
Még jobb ha az ember svéd kártyával akar Mo-on pénzt felvenni, a sikertelen felvételi kísérletek zárolásra kerülnek, és szintén lehet 2 hetet várni a pénzünkre.
Mondjuk ez is az “ezt így hogy?” kategória – az ATM nem ad, de az ügyintéző ad?
a bankok elegge aktivan figyelik, hogy ha te az idöd 99%-aban (pl.) Magyarorszagon hasznalod a kartyad, akkor egy izlandi benzinkuton vagy orosz kisboltban megkiserelt vasarlast akar mar az elsö alkalommal elutasitanak. napi tranzakciok szamat is figyelik, azaz mondjuk 5x meg tudsz vasarolni 1€-ert, hatodjara mar nem feltetlenül.
(*Nem emlékszem, hogy volt-e olyan hely, ahol nem)
Élelmiszervásárlás: dombornyomott kártyát biztosan elfogadnak a Rewe kereskedelmi hálózatában. Az Aldi meg biztosan nem fogadja el!
Van még lehetőség ún. “Kontoungebundene GeldKarte” vételére, ami minket magyarokat kevésbé érdekelhet, de aki többet van kint, annak jó dolog lehet a kezdeti magasabb ár (14 euro) ellenére is: a legtöbb helyen, ahol EC vagy GeldKarte-val lehet fizetni, ezt is elfogadják, nem névhez kötött (pl. bevásárlásnál jól jön, ha mondjuk egy család konyhapénze van rajta, és többen fizetnének vele akkor nem néznek rosszallóan egy női névre kiállított kártyát használó férfira), de lehet fizetni vele a tömegközlekedési jegyautomatáknál, parkolásért, stb.
Külföldi tartózkodás bejelentése: nekem tiltották már le a kártyámat, amikor külföldön használtam volna.
A fentebbi “kp nelkul sehova” hozzaszolonak reszben ellentmondanek: kp nelkul ok, de 2-3 (kulonbozo tipusu) bankkartya legyen, csak a biztonsag kedveert. Es persze aztan kinti automatabol mar lehet kp-t felvenni ha olyan orszagban vagy, ahol nem szivesen adnak ragot kartyas fizetessel. 20-30 utazason biztos tulvagyok mar igy.
A kartyaszam es letilto telefonszam leirasa jo tipp, koszonom!
Es igen, vannak bankok/kartyak, amiknel be kell jelenteni a bankak, hogy kulfoldon fogod hasznalni.
Érdekes, CIB-es Visa Electront (az van ingyen a számlához) próbáltam használni tavaly Svédországban, sehol nem lehetett (elfogadta volna az üzlet, de a tranzakciót elutasította a rendszer). Utána itthon a következő bankfiók-látogatáskor rákérdeztem, és azt mondta az ügyintéző, hogy “jaaaa, hát az Electron az egy korlátozottabb kártya, előfordulhat, hogy nem fogadják el.” Ezek szerint lehet, hogy valójában nem az electronsága volt a probléma… 🙂
Szerencsére decembertől kapok tőlük Visa Inspire-t.
(az enyém bankkártya, nem cc)
Ez elég kellemetlen mert így kábé nem tudom vásárlásra használni. A banknál azt mondták, hogy az elfogadóhelyek a hibásak és ha biztosra akarok menni akkor váltsak ki egy hitelkártyát és az tuti mindenhol jó lesz.
Én jobban örülnék, ha inkább a mostani bankkártyámat fogadnák el mindenhol és ezért nem kéne hitelkártyát kiváltani.
Más, aki már járt hasonlóképpen talált erre megoldást?
Valójában mi az igazság, volt-e olyan időszak, amikor középárfolyamon történt az átváltás?A változásról a bank kötelessége lett volna engem tájékoztatni, mert ilyen nem történt.
PS: Ha gond lesz a kártyahasználattal az utazás alatt, akkor azt itt fogom jelezni.