Pályázat kisvállalkozóknak munkahelyteremtésre
Megjelent a hír az NGM honlapján, hogy augusztustól a kis és középvállalkozások igényelhetnek támogatást munkahelyteremtésre. Idézem:
“A központi program segítségével a kkv-k többek között új eszközöket, gépeket szerezhetnek be, a támogatási összeget ingatlanvásárlásra vagy bérleti díjakra is fordíthatják – közölte a tárcavezető. A munkahelyteremtő támogatás regionális beruházási támogatás jogcímen vagy csekély összegű (de minimis) támogatásként nyújtható, amelynek mértéke nem regisztrált álláskereső esetén új munkahelyenként 1,5 millió forint lehet. Ezen felül a vállalatok kiközvetített álláskereső foglalkoztatása esetén új munkahelyenként 500 ezer forint, 12 hónap alatt kizárólag közfoglalkoztatási jogviszonyban foglalkoztatott személynél új munkahelyenként 800 ezer forint, kedvezményezett járásban vagy településen új munkahelyenként további 400 ezer forint kiegészítő támogatást kaphatnak. A munkáltatónak vállalnia kell, hogy a beruházással létrehozott kapacitásokat, szolgáltatásokat a beruházás befejezésétől számított 3 évig folyamatosan fenntartja és működteti a térségben. A munkáltatónak köteleznie kell magát, hogy a beruházási telephelyén a pályázat benyújtása előtti 12 hónapban meglévő átlagos létszámot fenntartja, és a létszámbővítésre legalább 2 éves folyamatos foglalkoztatási kötelezettséget vállal.”
Ha esetleg érint a dolog, nézz utána, de ne felejtsd el, mennyit kapsz és mit kell vállalnod cserébe.
Aztán ugye a megrendelőket sem kell félteni, minél olcsóbban gyártsd le nekik az adott terméket, ha nem, megcsinálja más, valószínűleg feketén. Sok helyen fenyegetőznek, hogy kiviszik a románokhoz a melót. Hát vigyék, két hét múlva úgyis hozzák vissza 😀
Ha tömeggyártás a cél, akkor meg muszáj fejleszteni, mert attól hogy nőnek a költségeid, a 10 éves szerződés fix összegre szól…
Másik dolog, hogy ez rohadtul nem segít a kis cégeken. Ahogy az sem, hogy a támogatások is feltételekhez vannak kötve, pl. fejlődnie kell a cégnek, ha nem, fizetheted vissza az egészet.
Az a gond, hogy semmivel sem jobb, mint az előző rendszerben. Akkor volt pl. piros meg zöld valami, most van 5 fajta, abból 3 túlárazott vagy csapnivaló minőségű, tehát marad a piros meg a zöld 😀
folyt. köv.
Magas hozzáadott érték kellene, csak oda meg szakember meg k+f kell, akik ugye nem dolgoznak szalagmeló szinten, ahogy kurmányunk elvárja, mert nekik épp az az ideális.
Minőséghez meg ugye sok minden kell, ami csak egy-két helyen van meg. Nem véletlen, hogy a külföldi cégek annyi képzést szerveznek a dolgozóknak.
Mellesleg az autógyártók vonulnának keletre, mert itt középen már kezdenek túl sokat kérni a melósok…
Lassan újra aktuális a régi mondás, miszerint; ,,Nem csak ló, már lóf@sz sincs…”
De legalább vannak szép új drága stadionok…
Igazat adnék neked, ha nem lenne más a tapasztalatom.
Valószínűleg az lehet az oka a vélemény különbségnek, hogy én munkaadói oldalról nézem a dolgot.
A “számla nélkül okosba” megjegyzést meg kikérem magamnak, soha nem ez a típus voltam. Ennek ellenére elégszer belefutottam a határidő nem tartásba, gány munkába, stb. A jó magyar iparos szövegen csak röhögök.
Példa: sütő és főzőlap bekötésére kerestem villanyszerelőt. Internet fellapoz, három telefon, email megkeresésre még csak választ sem kaptam.
Negyedikkel sikerült felvennem a kapcsolatot, időpontot egyeztettünk. Küldtem neki sms-t, névvel címmel, munkaleírással és a megbeszélt időponttal, nehogy elfelejtse, azt a pár nappal későbbi munkavégzést.
Gondolom kitalálod, elfelejtette. Vagy a negyedik hívásra vette fel, jaj, az ma van? Na akkor majd 4 óra múlva jönnek. Aztán előtte küldött sms-t, hogy közbe jött valami, nem jön.
A következő nem tudta vállalni csak későn, de ajánlott valakit akivel már nem volt bajom.
Tudok horror történetet további “szakemberekről” is, ha gondolod. Vagy raktári munkásokról, akik munkaidő után versenyt rendeztek a targoncákkal, aztán mikor az egyik felborult és megsérült, még görcsölhettem a vizsgálattal a munkahelyi baleset miatt. (Nem teljesítmény bérezésben voltak, az 5km/h sebességnél nagyobb pedig tiltva volt, annyiszor mentek neki a könnyűszerkezetes épület oldalainak)
Nyugi nem csak a kékköpenyeskkel van bajom, “irodisták” között is találkoztam elég hülyével, lustával.
Persze minden ilyenre jut 5-10 normális, de ezek jellemzően nem a kiközvetített vagy évek óta munkanélküliek közül kerülnek ki.
Fenn vagyok egy MBA levlistan. Nagyon gyakran keresnek szakembert. Olyan kitetellel, hogy jo szakembert keres de lehetoleg jo aron (azaz olcson). Na ilyen nincs. Sehol sem. Jo szakember nem olcso. A jo munkat meg kene fizetni.
Nincs szó arról, hogy mennyit is akarnak ilyen jogcímen kiszórni, mi alapján döntenek a pályázatokról (automatikus, ha teljesíti a feltételeket, vagy kaphatsz “elutasítva, mert CSAK” döntéseket).
Ezen kívül nem látok semmi garanciát arra, hogy “valaki” nem alapít egy céget csak erre, nem veszi fel a támogatást 30, vagy 300 emberre, lapátolja át a pénzt egy másik cégbe, majd viszi csődbe a céget már az első hónapban.
Csak tippelek: ez egy látszatintézkedés, kb. mint a hűtőcsere. Nem tesznek mögé látható forrást, arra elég, hogy döngethessék a mellüket 2018-ban, hogy mindent megtettek a foglalkoztatásért.
Várom a válaszokat azoktól, akik utánaérdeklődtek, esetleg igényelték is.
A “szakik” problémája meg önmagában kitesz pár könyvet. Remek esettanulmányokat lehet találni arra, hogy ha valaki jó szakember, attól még nem lesz jó vállakozó (vagy fordítva) és akkor az árakat meg sem említettem.
A csőd ellen persze semmi sem véd…
Nos, a párom ugye felmondott a munkahelyén. Az álláshirdetésbe beleírták a bruttó bérezést is, és leírták korrekten mik az elvárások.
Két hónap alatt 12 nem megfelelő (kb. 10 elvárásból átlag 2-őnek feleltek meg) jelentkező, és ennyi. Egyetlen MAJDNEM megfelelő jelentkező volt (értsd: 2-3 év alatt pótolható lett volna ami képesítése nincs meg), csak ott ugye a bérigény: ő nettó és induló fizetésnek kért annyit, mint itt betanulás utáni bruttó bér lett volna.
És a cég iszonyat amit szív a hiánya miatt, a volt munkatársak folyamatosan panaszkodnak a vezetésnek miatta, de feleslegesen.
Magyarul van megfelelő szakember, csak a cég nem hajlandó / nem tudja megfizetni. Én az ott dolgozók helyében azon gondolkodnék el, hogy nincsenek-e durván alulfizetve…
(Máig a kedvencem, mikor az akkor 3 éve létező technológiaban kellett 5 év tapasztalat…)
Nos, ebből az álláshirdetésből kimaradtak ezek a bullshitek. Csak pusztán a szakmai elvárások (pénzügyi-könyvelési illetve bérszámfejtés stb. területek), végzettségek felsorolása volt tényszerűen + elvárt gyakorlat 3 év (egy 20 éves gyakorlattal rendelkező ember pótlására LOL). A felsorolt területek a munkakör betöltéséhez SZÜKSÉGESEK, ha valamelyik nincs meg, nem lehet 3-5 évig várni, amíg megszerzi az illető a megfelelő képesítést.
Amúgy pedig a cég megtehetné, hogy minden alkalmazott bérén emel csuklóból 20%-ot, de inkább bevállalja, hogy 2-3 évente elmegy egy 5-20 éve ott dolgozó ember, akit utána nem tudnak pótolni (értsd: ha fel is vesznek valakit jobban járna a cég ha üres lenne az a cég, mert kb. csak a pénzt viszi). De igazából “nem teheti meg”, mert mindig kell az új BMW, 400m2-es ház meg hasonlók a vezetőknek, azok meg viszik a pénzt.
Úgyhogy én már eljutottam egy pontig: mindenféle pályázatot BE KÉNE TILTANI, legyenek alacsonak az adók, és mindenki csinálja magának, ez a kapitalizmus.
A komoly problémák akkor kezdődnek igazán, mikor már tényleg sürgős a kiesett munkaerő pótlása, és ezért kénytelenek felvenni egy tapasztalt munkatársat az ott dolgozók bérének duplajáért, vagy egx kezdőt az ott dolgozó tapasztaltak béréért. A titkolás csak ideig-óráig megy, és vagy emelik a többi bérét, vagy bérfeszültség és további elszivárgás lesz…
Azon persze lehet vitatkozni, hogy ez mennyire rövidlátó szemlélet és nem járnának-e jobban hosszú távon, ha megbecsülnék és megfizetnék a jelenlegi rutinos alkalmazottakat, de nagyon sok helyen mégsem ez a gyakorlat.
2017-08-01 at 09:51
“Úgyhogy én már eljutottam egy pontig: mindenféle pályázatot BE KÉNE TILTANI, legyenek alacsonyak az adók, és mindenki csinálja magának, ez a kapitalizmus.”
+1
Nem kell betiltani őket, teljesen át kell térni a 0% kamatos pályázatokra, ahol a támogatás kimerül a 0% kamatban. Ezzel nincs értelme túlárazni duplájára, mert az 50% támogatásból így ingyen megvan a cucc.
Én pl. nagyon örültem ennek a pályázatnak, amivel 0% kamatra 20 év önerővel lehet a családi házakat energiakorszerűsíteni. Adtam is volna be a pályázatot már első nap, ha nem zárnak ki egy huszárvágással azzal a kikötéssel, hogy jelzáloghoz kötött a hitel, és csak terheletlen ingatlanra lehet bejegyezni függetlenül attól, hogy a ház fele terhelt csak.
Így marad a házunk szigeteletlen továbbra is, lévén egyben 3 millió forintunk nincs erre, de a havi 12500 forintos törlesztőt észre sem vettük volna.
Bár én nem vagyok a számla nélküliség híve (LTP-ből fedezem amit tudok, oda is kell számla), de el kell ismerni, hogy ha neked 3M magánemberként számla nélkül a hőszigetelős beruházás, akkor ezekkel az extra kötelezettségekkel könnyen 3,5M lesz a vége, így már nincs is ingyen az ingyen hitel.
Ráadásul a számlás feláron kívül a többi költség fix összeg, így ha valaki nem egy viszonylag nagy, 3M körüli beruházásban gondolkodik, “csak” egy kazáncserében 500ezerért, neki is fix 100-200ezerrel drágább pályázattal. És akkor még ott a rizikó, hogy kifizeti az első értékbecslést stb. aztán nem kapja meg a pályázatot, mert túl sokan igényelték, így bukta a költségeket
Értem, piacgazdaság van, lehetőséged lett volna, ha ilyen szarul teljesítenek a pénzedért a magyar melósok, hogy svájci vendégmunkást hívj v. próbálkozhattál volna luxemburgi szakit megkeresni, de szerintem a skandináv munkaerőpiacról is toborozhattál volna jó melóst. Persze a német munkaerőpiac is ontja azokat a figurákat, akiket te a “korrekt” fizetésedért alkalmaztál volna, miért nem ott próbálkoztál? Egy régi görög mondás szerint, ha banánnal fizetsz, majmot kapsz érte.
Nem, ne legyen 0% kamatos támogatás sem. Márpedig azért ne legyen, mert annak a beruházásnak, ami nem tud megtérülni piaci kamatozású hitellel, nem is kellene megvalósulnia. Ha pályazatok alapján azok a beruházások megvalósulnak, amelyek megkapják az ilyen hitelt, akkor kontraszelekció van, és nem csak az egyik oldalon, mivel az alapból, ingyenhitel nélkül amúgy piaci alapon megtérülő beruházásoktól is elvonják a lehetőségeket ezzel, hiszen ugyanazon a piacon küzd a csókos ingyenhiteles is az erőforrásokért (munkaerő, alapanyag, stb.), mint aki piaci hitellel ruházna be.
Ebben a pályázatban a munkatársam indult, az összes pluszköltsége a pályázat miatt 15000 forint volt. 1,6 millió forintos hitelt kap így 20 évre a napelemes rendszerére 0% kamattal. 6700 forintos havi törlesztővel kiváltotta a 15 ezer forintos áramszámláját. Jelenleg így néz ki a történet.
Saját erőből nem tudott volna összerakni 1,6 millió forintot csak sok év múlva, piaci kamatozású hitellel ez persze megtérülhetne szintén (ha kapna hitelt, de nem kap, mivel van lakáshitelük), csak a megtérülési idő mondjuk 9 évről kitolódna cirka 25-30 évre.
Szerintem az energiatudatosságot pont támogatni kellene ilyen hitelekkel.
Nem a hitelt kellene támogatni, meg pályázatokat kiírni, hanem ha mondjuk az energiatudatosságot akarjuk támogatni, akkor legyen áfamentes a napelem, vagy legyen alanyi jogon valamekkora állami támigatás a napelem vásárlásra. Akkor felveszi a piaci hitelt, de az is élni tud vele, aki zsebből veszi, mindegyiknek javít a megtérülésén. A támogatott hitellel egy dolgot támogat az állam: a hitelezést.