Pénzügyes szeretnék lenni
Sok kérdés kapok férfiaktól és nőktől egyaránt, hogyan tudnának ők is elhelyezkedni a pénzügyi szektorban. Mit tanuljanak, milyen lehetőségeik vannak és így tovább.
Erről szeretnék írni röviden, leginkább arról, hogy nem annyira nagy szám a pénzügyi szektor, mint azt sokan kívülről gondolják. Sokaknak túl rózsaszín képe van a lehetőségekről, egy bankban vagy alapkezelőnél dolgozni nem annyira érdekes, izgalmas vagy jól fizető lehetőség, mint az kívülről látszik.
Az első kérdés, hogy mit tanuljál, ha szeretnél pénzügyi területen elhelyezkedni. A pénzügyi képzésekről itt is írtam már. (Jó régen volt, az árak azóta biztos változtak már.) István kérdezte, hogy diploma nélkül szerintem pénzügyi szakképzésre menjen másfél évesre másfél millióért, vagy közgazdasági alapképzésre kétmillióért három és fél évesre.
Én mindenképp az utóbbit választanám. Az egyrészt egy rendes diploma, ezért olyan munkaköröket is el fogsz tudni látni, amihez kell diploma. Másrészt ha rájössz öt év múlva, hogy a befektetési terület mégsem a te világod, a közgazdasági diplomának akkor is lesz értéke, egy befektetéselemzői felsőfokú képzéssel semmivel nem leszel előrébb a munkaerő-piacon.
Kifejezetten pénzügyi képzéseket akkor végeznék el, ha már van legalább egy állami diplomám, még ha az esetleg nem is szakirányú.
A másik, amit említettem is a cikk elején, nagyon sokan túl romantikus érzésekkel vannak a szakma iránt, valamiért nagyon vonzónak tűnik a brókeri, banki vagy alapkezelői munka.
Az igazság az, hogy nem az összes, de a legtöbb pénzügyi munka ugyanolyan unalmas irodai munka, mint akármelyik másik, exceltáblákat gyártasz, vagy kimutatásokat készítesz naphosszat, esetleg backoffice-ban végzed a mindennapi unalmas teendőket. Egyáltalán nem rosszabb, mint a többi irodai munka, de legtöbbször nem is érdekesebb. Kevés helyen kevés ember foglalkozik igazán érdekes pénzügyi döntésekkel, beruházások megtérülésének számolásával és hasonló dolgokkal. (Persze azért ilyen is van, de arányaiban kevés.)
Ha pedig nem ilyen területen vagy, akkor értékesítened kell a pénzügyi termékeket. Kapsz a nyakadba egy combos tervszámot, amit hoznod kell, egy bankban mondjuk lakáshitelből, unit linked biztosításból, hitelkártyából, befektetési alapból és az egyéb kiemelt termékekből.
A bank ugyanolyan profitorientált cég, mint bármelyik másik, azokat a termékeket kell eladnod az ügyfeleknek, amin a bank sokat keres. Amin a bank sokat keres, azon az ügyfél sokat bukik. (Ugyanis rajta tud sokat keresni a bank.)
Ha te úgy gondolod, hogy te majd az ügyfelek érdekeit nézed és csak azt adsz el neki, ami az ügyfélnek jó, akkor nagyon el fogsz maradni a tervszámoktól és gyorsan munkanélküli lehetsz.
Egy banki pultos ügyintéző nettó 200-250 ezer forintot keres, egy kisebb fiók vezetője ennek a dupláját. Ehhez még némi prémium jön. (Bár a fizetések bankokként eltérnek. Ha te megosztod a saját banki fizetésedet, megköszönjük. De biztos, hogy nem egy eget verő fizetést kapsz a fiókhálózatban.)
Egy bróker akkor kap fizetést, ha az ügyfél sokat kereskedik és jó sok jutalékot fizet. Ha te olyan bróker szeretnél lenni aki azt mondja az ügyfeleknek, hogy tartsák sokáig a részvényeiket, sőt ne is vegyenek részvényt, ha nem bírják a kockázatot, akkor nem sok fizetésed lesz és valószínűleg nem is sokáig.
Ha alapkezelőhöz szeretnél bekerülni és az álmaidban az él, hogy te leszel az, aki meghozza a nagy pénzügyi döntéseket és a legsikeresebb alapokat fogod kezelni az országban, akkor szeretném neked elárulni, hogy a legnagyobb alapkezelők is egymaroknyi embert alkalmaznak összesen. A példa kedvéért a legnagyobbak egyike, az OTP Alapkezelő alkalmazottainak száma 35 fő, ezeknek a zöme háttérben a papírmunkákat végzi.
Ha pedig fizetős pénzügyi tanácsadó szeretnél lenni, akkor az ügyfelek megszerzése lehet komoly akadály. Az emberek nem szeretnének fizetni pénzügyi tanácsadásért, ezért is vágják át őket olyanok, akik tanácsadónak mondják magukat, miközben rengeteg méregdrága terméket sóznak rájuk, amiken milliókat buknak.
Nyolc év blogolás után vagyok ott, hogy megélnék csak pénzügyi tanácsadásból is. Mielőtt elkezdtem volna írni a Kiszámolót, előtte is tartottam tanácsadásokat, a harmadik volt a régi weboldalam a Google találatai között pénzügyi tanácsadás, tanácsadó keresésre. Jobb hónapokban volt három ügyfelem.
Nem véletlen, hogy alig van idehaza valódi, fizetős pénzügyi tanácsadó. Magamon kívül kettőt ismerek még és egy-kettőről hallottam ügyfelektől. Szóval egyáltalán nem lehetetlen, de nem is könnyű karrier. Ha munka mellett bele tudsz vágni, mert van miből megélned az első években, akkor kezdj bele, nehogy csalódás legyen a vége. Ha van időd megvárni, amíg kiépül az ügyfélköröd, utána már tényleg szép szakma és jól is lehet vele keresni.
Ennyi bátorítás után azért szeretném hangsúlyozni, hogy a pénzügy tényleg szép szakma és ha ezt szeretnéd csinálni, jó dolgot akarsz.
Senkit nem szeretnék eltántorítani attól, hogy pénzügyi területen dolgozzon vagy azt tanulja.
Csak nem szeretném, ha illúzióid lennének a munka jellegéről vagy a kereseti illetve karrier lehetőségekről. Mielőtt döntesz, beszélj olyan emberekkel, akik a szakmában dolgoznak, mit csinálnak, mennyit keresnek és mi alapján fizetik őket.
Online oktatás a pénzügyekről. 15 órányi anyag, nézz bele ingyen.
Valódi pénzügyi tanácsadás termékértékesítés nélkül csak 40 ezer forint.
20 millió forintos életbiztosítás havi 4.990 Ft-ért, életkortól függetlenül.
És ki viszi haza a nagy pénzt? A vezérigazgató?
Nettóra gondoltál?
:DDDDDD Ha ez vicc volt, akkor értettem!
Szerintem tul szigorura vetted ezt a postot. Nem teljesen penzugyes, de kozgazdasagi teruleten vagyok, nagyon szeretem minden nap bujni az excelt. Egy cseppet nem unalmas, ha nem masolas-beillesztest csinalsz egesz nap… Elemezni nagyon izgalmas (persze, ha olyan tipus vagy). Szoval van, akinek ez jo munka, van, akinek nem.
A bankok központjában is sokan dolgoznak, ott vannak középvezetők, felsővezetők is.
Kőkemény értékesítés.
Egyszer olvastam valahol, hogy a pályaválasztás előtt állók számára nem áll rendelkezésre olyan kompetenciamérés, mely segítené a majdani szakma kiválasztását. Azt részletezte, hogy például sok matematikából kiváló iskolai eredménnyel végzett fiatal pénzügyi területen való elhelyezkedés után döbben rá, hogy ezen területen nagyfokú monotonitástűrő képességre van szükség. Ugyanez igaz más képességekre például banki ügyfélszolgálat esetén. Sajnos hosszú tanulási folyamat és idő után rádöbbenni, hogy a választott szakma nem nekünk való szomorú felismeréshez vezet…
Épp pár hete beszélgettünk a feleségemmel arról, hogy minden szakmában megvan az, ahogy az ifjú titán elképzeli, hogy mit fog csinálni, és van a száraz valóság, amit csinálni fog. Mindegyikről fasza mémeket lehetne gyártani. Az ügyvédnek tanuló izgalmas ügyeket képzel, aztán unalmas szerződéseket fogalmaz, a pénzügyes azt hiszi majd portfoliót menedzsel, aztán nagyrészt adminisztrál, az összes tizenéves programozó palánta jatékot, oprendszert, vagy legalább dobozos szoftvert fejlesztene, aztán ügyviteli szoftvert foltozgat ügyfelek igényei szerint. Ja, meg a fizikusok, akik a pénzügyi modellezést találjak unalmasnak, de mégis abból élnek.
Reisz Gábor Rossz versek című filmje is részben ilyesmit feszeget, igaz ott benne van az is, hogy morálisan is elítéli amit csinál (csirkehús reklamot).
Ez egy nagyon jó bekezdés, jól megfogja az eladó és a vevő érdekei közötti különbséget.
Engem a kockázatkezelés területe is (a befektetéseken túl) érdekelne
Pszf-es bsc diplomám van, mit érdemes elvégezném, hogy érdemben tudjak kockázatkezeléssel kapcsolatos munkákra jelentkezni? Mostani tapasztalat/végezettség kombólva erre nincs mód, gyakornoknak pedig nem veszik fel az embert hallgatói jogviszony nélkül, meg mostmár 30körül valszeg azzal sem. Azonban ha lenne egy friss szakmába vágó végzettségem az szerintem megdobná az esélyeimet, kérdés mi lehetne ez?
Ha kifejezetten a bankszektor érdekel valakit, akkor – mint minden nagyobb szervezetben – itt is sokféle személyiségtípusú emberre van szükség. Pl. ha sárga típusú vagy, akkor jó értékesítő / marketinges lehetsz, ha kék akkor az a hozzám hasonló excel kedvelők terepe (elemzés, számvitel v. egyéb backofficer, IT-s), ha piros akkor pl. behajtási terület, belső ellenőr, vagy ha zöld akkor HR / telebankár / tréner.
Ha bankhoz mennél dolgozni (ilyen háttér nélkül), akkor számolj azzal is hogy általában lassabban megy az előrelépés
Tehát ha belegondolunk, a nem hozzáértő, befektetni kívánó ügyfelekre ezek szerint szinte mindig a rossz terméket sózzák rá a bankok, brókerek, befektetési “szakemberek”. Ezért nagyon fontos, hogy akinek befektetni való pénze van, előtte tanulja meg a befektetések világát, és magára hagyatkozzon, ne a “szakemberekre”. Vagy fizesse meg a fizetős pénzügyi tanácsadó díját, bár ugye aki ilyenhez eljut, annak eleve már előtte olvasnia kell ezekről a dolgokról.
A Corvinus után rögtön jöhet valamely nagy könyvvizsgáló cég. Keress rá a gugliban erre: big four. Mind a négyhez pályázz! Mindegy melyiknél kötsz ki. Ha jó vagy akkor az egyik fel fog venni. Már a kezdő fizu is jó, de az lebegjen a szemed előtt, hogy miért csinálod: Hogy eljuss az álomfizetéses szintre. Évenkénti előrelépés van. Ha minden évben előlépsz, akkor a hatodik-hetedik évben érkezel el a manager szintre. Ott már kapsz egy autót és hét számjegyű fizetést. Nettóban természetesen. És még csak 30 éves vagy!!! Hogy mit várnak el az előrelépéshez, arról ne legyenek illúzióid. Sokat be kell áldozni.
Tudsz mutatni olyan online elérhető tesztet, ami nem direktben kérdez rá tulajdonságokra, vagyis teljesen irreleváns mit hoz ki.
Témára reagálva, szép terület a pénzügy de nagyon kell érteni hozzá és jól kell kezelni az embereket ha jól akar keresni vele az ember.
Hogy ezek meglegyenek a blog és a YouTube oktatási videók hasznosak. Nekem sokat segítettek. Persze csinalni is kell a dolgokat hogy meglegyen a rutin.
Az egy brutális, családgyilkos munka. Ismertem egy csajt, aki könyvvizsgalóként dolgozott Szezonban széthajtotta magát, viszont nagyon jól keresett. Évente mint. 1-2 hónapot nyaralt, túrázott egyben utána, hogy feltöltődjön.Azt mondta, emellett családra vagy komoly kapcsolatra nem is gondol. Mindennek megvan az ára. Kevesebb áldozattal is el lehet érni ezt a jövedelemszintet.
Aztan kornyezetvedo akartam lenni, de ott is kozoltek, hogy telitett a piac, ill. nem biztos, hogy a kornyezetnek olyan jot tesz a munkajaval az ember.
A vegen az energiaszektorban kotottem ki es a nap nagyobb reszeben a gep elott ulok excel-t buvolok, vagy valami dogunalmas telkon veszek reszt.
Jo volt olvasni, hogy a penzugyi teruleten dolgozok nagyobb resze az nem egy Gordon Gekko tipusu munkat vegez.
2019-01-22 at 10:24
folyamatszevező az, amit keress az ajánlatok között. az automatizálás elvileg nagy előny kéne legyen vállalatoknak és az államnak is, ez most amúgy is felfutó, és oda pont olyan pénzügyes kéne, aki binárisan gondolkodik, mert ott buknak ki a rosszul tervezett folyamatok, ha nincs lezárva minden irány. Hajrá 🙂
szakterületek vannak. Igen, a banki fiók, és főleg a front office, a baromira nem pénzügy, hanem értékesítés.
a könyvvizsgáló és az adótanácsadó pénzügyi, de a telefonfülketisztítók után elsőként kéne felfüggessze őket a forradalom (a lá Douglas Adams), az a “csalásról és a trükkről szól”, persze érdekes. De a sötét oldal 🙂
A back office területen lehet szerintem érdekesebb feladatokat találni, de az lehet akár termelő vállalat is, nem kell pénzügyes legyen.
A pénzügyes a fő tevékenységet kell támogassa, legyen az bank vagy szappangyár. + azt kiszolgáló egyéb feladatok, pl. beszerzés, fedezetszámítás, kockázatelemzés, stb. Tehát ha érdekes területet keresel, akkor mindegy milyen ipar, de back office. Ahol egyben sokat tapasztalhatsz, és LEHET változatos, azon felhördül a többség, de az az államigazgatás.
egyre azért figyelj: ha lehet, olyan helyre menj, amiben van lehetőséged vezetővé válni, akkor még inkább változatos lehet a pénzügyes feladat, nagyobb rálátással.
Lélekölő munka lehet könyvvizsgálónak lenni.
Korábban egy multinál dolgoztam szenior kontrollerként. A hiányosságok elfedése érdekében hülyére szivattuk a könyvvizsgálókat. Letagadtuk dokumentumok létezését, mismásoltunk, mellébeszéltünk, nehezítettük a munkájukat stb., nekik pedig ezt tűrni kellett, mosolyogni mellé és kihozni valami értelmesnek tűnő jelentést.
A sok utazásról és vidéki panziózásokról nem is beszélve, ha nem csak bp-i cégnek dolgoznak.
A bankok egyre inkább programozókat vesznek fel elemzői pozikba (is). Ez az irány, ahogy más is írta.
Közgazdasági diplomával – számviteli ismeretekkel jó pozíciókat lehet találni, viszonlag jó kezdő fizetéssel, ami néhány év alatt jelentősen tud emelkedni. Nagyon sok embert keresnek Shared Service Centerek-be is Budapesten, néhány már működik Debrecenben, Szegenden is. Jellemző, hogy lehet utazni is, külfölön végzett tevékenységet mikor ide hozzák. Értékes tapasztalatot lehet így szerezni, egy használható angol nyelvtudás, ami elengedhetetlen.
Kezdő fizetés 350-400 Bruttó is lehet, ami 5+ év tapasztalattal meg is duplázódhat.
Az egyes évek között igen nagy szórás lehet.
A munka valóban tervszámokról szól, ezt van ahol jobban, van ahol kevésbé veszik figyelembe.
Prémium banki tanácsadó: kb. 5-6 millió bruttó / év.
“Pultos” tanácsadó: 3,5-4 millió/év.
Az elmúlt években megnőtt a stressz, a fluktuáció és csökkenőben van a fizetés. Kb. 10-15 évvel ez előtt igen jó helyzetünk volt.
A befektetési szektor haldoklik: csökkenő profit marzsok, csökkenő jutalék, nagyobb munkáltatói elvárások.
Éppen most készülök elbúcsúzni a befektetési szektortól és valami más pénzügyi területre átnyergelni.
A ki mit képzel és majd mit csinál: amit gyerekként akartam, azt vagy kipróbáltam vagy évekig csináltam is. Amire most készülök, az nagy ugrás, nem feltétlenül éri meg, viszont várhatóan kitart jó sokáig. Nekem ez az álommeló.